Konec léta

Konec léta
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/360518/bmid_konec-leta-InB-360518.jpg 4 1032 1032

Roční období série

Strhující krimidrama z pera oceňovaného švédského bestselleristy Anderse de la Motte. Za soumraku na konci léta roku 1983 prolezl pětiletý Billy Nilsson dírou v plotě ze zahrady do kukuřičného pole – a nevrátil se domů. V poli našli jen jednu jeho botu. Příbuzní, policie i sousedé po něm několik dní marně pátrali. Příběh ze zapadlé jihošvédské vesnice obletěl celou zemi, zdevastoval rodinu Nilssonových a po čase se na něj zapomnělo. A pak, dvacet let poté, potká Billyho starší sestra Veronica na skupinové terapii ve Stockholmu mladíka, který začne vyprávět o svém zmizelém kamarádovi. O tom, jak si s ním hrál v zahradě. O skrýších, které důvěrně znala i Veronica… a které měly zůstat neodhaleny. Stejně jako pravda o tom, co se stalo onoho horkého večera.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Slutet på sommaren , 2016

alexandra111
10.05.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila,dobře se četla a nemusela jsem si dělat poznámky,kdo je kdo. A taky jsem nemusela přeskakovat nezáživné pasáže. Šokující konec a vše hezky vysvětleno.Možná to bylo pro někoho nezáživné,ale za mě pět hvězdiček.

DominaCZ
03.05.2019 1 z 5

Nezaujalo.
Příběh o tématu stokrát opakovaném.
Příliš natahované.
Zas jeden (těžko říct proč) přeceněnej autor.

MaryAllen
22.04.2019 3 z 5

Od knihy jsem čekala něco jiného. Jako matka 4,5 letého syna a těhotná jsem ji ani z počátku nechtěla s ohledem na téma začít v mém stavu číst. Úvod mě zaujal a s napětím jsem očekávala průběh děje. Ten mě postupně přestal bavit a měl klesající tendenci. Hlavní postavy mi nebyly sympatické ( Vera a komisař). Dost zbytečných zápletek. Rozuzlení případu nijak zvlášť nepřekvapilo. Spíše by mě asi u tématu ztráty dítěte bavilo psychologické pojetí příběhu s rozborem jednotlivých postav.

Andvejka
08.04.2019 3 z 5

Původně bylo mé hodnocení o hvězdu vyšší, nakonec jsem jej změnila a strhla hvězdy dvě - jednu za nesympatické postavy (docela mě bavil detektiv, který najednou v půlce knížky zmizel společně s flashbacky, ale jinak jsem si nenašla cestu k nikomu) a za chybějící kapitolu - protože si myslím, že kdyby měla kniha lepší konec než který má, hned by jí to pozvedlo o něco výš (úplně tam tu poslední kapitolu z roku 1983 vidím).
Sečteno podtrženo - téma dobré, knížku jsem přečetla, ale asi se k ní vracet víckrát nechci.

HanWali
05.04.2019 4 z 5

dobré - líbila se mi doporučuji

Andrea2811
29.03.2019 4 z 5

Líbilo se mi neotřelé téma, a pro mě vůbec ne očekávaný konec. Dobrá kniha

RockMartina
28.02.2019 4 z 5

Osudy hlavních postav propletené takovým způsobem, že jsem chvílemi měla dojem, jestli se nejedná spíše o nějakou telenovelu. Postava Isaka byla možná i zbytečná, pro děj neměla v závěru význam. Ale četlo se to dobře a nešlo se při některých kapitolách odtrhnout od děje proto 4*.

pingu1
23.02.2019 4 z 5

Za mě celkem průměrná detektivka. Čte se celkem dobře, ale za pár měsíců nebudu vědět, o čem to bylo ...

anibeni
19.02.2019 5 z 5

I když to byla vlastně dost smutná kniha, moc se mi líbila... to postupné odhalování pravdy, která byla tak nečekaná, až mě úplně zaskočila..

orinka3
18.02.2019 4 z 5

Drastický a smutný začátek. Ztratí se malý chlapec. Ve vesnici zná každý každého a podezřelý je vytipován velmi brzo. Jenže nejsou důkazy. Hlavní postava, hodně psychicky nevyrovnaná psycholožka, se dá do pátrání po svém ztraceném bratrovi. Naráží na různé záhady, jde jí často o život, bojí se, někdo ji sleduje. Nakonec se vše vysvětlí, nevím, jestli je ten konec za vlasy přitažený nebo jestli to tak být může....těžko říct. Já jsem z té četby před spaním měla noční můru a není divu. Příjemná tedy není v žádném případě.

NADEI
14.02.2019 3 z 5

Nebylo to špatné čtení, ale rozhodně jsem čekala víc.

adicek8
07.02.2019 5 z 5

Mysteriózní rodinné drama s postupným odkrýváním tajemné minulosti... Mně se to moc líbilo. Melancholická atmosféra, děj rozjetý vlažně a napětí hlodá pomalinku, nicméně vše se stupňuje a přesně vygraduje až v samotném závěru. Ač jsem měl pár teorií, tohle rozuzlení jsem nečekal. Navíc se mi líbilo, jak bylo vše vysvětlené dostatečně, ale takovým nenásilným, nepolopatickým způsobem. (čili ne jako v řadě thrillerů, kdy se na konci sejde vrah s hlavním hrdinou a na deseti stranách mu vysvětlí všechny svoje motivy od A do Z) Nemám z toho žádný pocit překombinovanosti, nebo, jak tu občas v komentářích čtu, že by autor na konci nevěděl, co s tím... naopak, autor to měl přesně promyšlené od začátku do konce, a takové thrillery já můžu. Několik výhrad bych sice měl, (nejednou zmíněná podivná logika chování některých postav a některé čistě popisné pasáže pátrání hlavní hrdinky) ale důležitý je celkový dojem až po dočtení závěru, takže dávám 5*.

Nestorkea
31.01.2019 3 z 5

Nebylo to úplně špatné čtení, ale wow efekt se taky nekonal. Pozor, spoilery. Hlavní hrdinka mi moc sympatická nebyla, chování hlavních hrdinů bylo mnohdy nelogické. A to nejen jejich myšlenkové pochody, ale i chování. Například proč lezla do díry v lomu, kam posléze (kupodivu) spadla. Nebo že sežrala Patrikovi, že jel náhodou okolo a poznal její ohořelé auto. Isac se choval taky prapodivně. Možná, kdyby spolu všichni od začátku lépe komunikovali, spoustě komplikací by se vyhnuli. Ale chápu, že pak by asi nebylo o čem psát. Postava strýčka, který vládne celé vesnici mi naopak celkem uvěřitelná přišla, leč na symatiích jí to nepřidalo. Začátek byl značně rozvleklý, zahrávala jsem si i s myšlenkou, že knihu odložím. Závěr se mi docela líbil, narozdíl od prvnich 3/4 knihy se v něm aspoň něco dělo.

karel9045
30.01.2019 3 z 5

Občas si říkám, proč skutečně talentovaní spisovatelé nepíšou thrillery? Poptávka je velká, možná až padesát procent nových knih lze touto nálepkou označit, tak proč? Snad proto, že škatulka žánru je příliš úzká a neumožňuje jim opravdový rozlet. Nutnost nečekaného a mnohdy za vlasy přitaženého rozuzlení, kterému předchází složitá a často nepravděpodobná zápletka je neláká. Ale i ti opravdu největší se alespoň trochu o thriller otřeli. Norman Mailer nepříliš úspěšně v románu Ostří hoši netančí, o hodně lépe Donna Tartt v Tajné historii, Martin Amis v Nočním vlaku, Ian Mc Ewan v Nevinném, nebo v Amsterdamu, dokonce i Mordecai Richler ve skvělém románu Barneyho verze, kde se pod veškerým humorem skrývá podezření, že se hlavní hrdina dopustil něčeho velmi nepěkného, přičemž vyústění je nečekané. Anders de la Motte se k této elitě určitě neřadí. Jeho styl psaní nijak nevybočuje z běžné produkce. K nectnostem knihy pak navíc patří skutečnost, že určité dějové linie, v zájmu většího napětí, před čtenářem zatajuje a také ne vše, co se dočteme v počátku románu odpovídá tomu, co přichází v rozuzlení. Ovšem v rámci žánru je Konec léta kniha dobrá a napínavá, dle mého názoru mnohem lepší, než například mnohými opěvovaná 4. opice. Tři a půl hvězdy.

Anita8
31.12.2018 3 z 5

Velmi pekná obálka, dobre sa cita, ale od zaveru som cakala viac. Iba by som opakovala, co uz ini nizsie popisali.
Príbeh sa mi pripomenul inu seversku knihu: Příliš horké léto od Mikaela Bley .

Lucka.79
08.12.2018 2 z 5

V závěru hodnocení je spoiler!
Po přečtení anotace jsem se na knihu docela těšila, ale ve finále pro mě byla velkým zklamání .... když to tak vezmu, tak jsem mohla dát buď plný počet * - za to, že jsem se celou dobu nechala táhnout na vařenou nudli a nebo právě ty 2* ... protože ten konec mě vůbec neuchvátil. Přišlo mi to jako fakt fajn rozjetá zápletka (nebudu hodnotit vykreslení postav, to mi přišlo hodně slabé), ale pak jsem měla pocit, že už autor nevěděl kudy kam, tak to hodí na chorou matku ... a vlastně žádný případ už není. Takže asi tak ...

Edlik
05.12.2018 3 z 5

Tak já vám nevím.... Trvalo mi dlouho se začíst. Pak mě docela rušilo střídání kapitol z roku 1983 a "současnost". Ale asi mě docela zklamal závěr a nebo jsem opravdu už hodně zmlsaný.

OldřichHanton
03.12.2018 3 z 5

Nedávno se v jednom rozhovoru ptali Bena Aaronovitche, jaký je rozdíl mezi britskou a severskou detektivkou. Odpověděl, že zatímco hlavní postavy britských detektivek jsou většinou houževnatí a přizpůsobiví lidé, ti severští se každé ráno budí s myšlenkou na svoji sestru, která zemřela, když jim byly čtyři roky.
Konec léta tuto definici bohužel do puntíku splňuje. Hlavní hrdince byl unesen malý bratříček, když byla sama dítě, a ona, její rodina a celá vesnice se s tím stále nevyrovnali. Nyní, po dvaceti letech, se možná objevily nové skutečnosti, a tak začíná ve své rodné vesnici na vlastní pěst opět pátrat.
Ačkoli se knížce nedá upřít jistá temně melancholická atmosféra, detektivka je to pouze průměrná. Kromě již zmíněných klišé. se hrdinka i ostatní postavy chovají často nelogicky, pár dějových linek vyzní úplně do ztracena a závěrečné rozuzlení není ani příliš uvěřitelné. Pokud potřebujete jako Já něco s ročním obdobím do čtenářské výzvy, tak se to dá, ale jinak jsou v daném žánru určitě lepší knihy.

HDosoudilová
01.12.2018 3 z 5

Po této knize jsem sáhla hlavně kvůli Čtenářské výzvě ale lákal mě i příběh samotný. Začátek super, pak se ale děj dost vlekl a v podstatě až ke konci mě to začlo pořádně bavit. Zápletka sice zajímavá ale okolnosti okolo mi chvilkama přišly přetažené za vlasy. O závěru tak úplně nevím, co si mám myslet. Na jednu stranu opravdu překvapivý konec ale taky docela přehnaný. Každopádně už jsem četla mnohem lepší thrillery.

mariva
27.11.2018 4 z 5

Severským detektivkám moc nefandím, ale tohle téma mě zlákalo. Po celou dobu jsem odolávala touze podívat se na konec, abych zjistila, co se to léto vlastně stalo. Naštěstí jsem odolala a závěr byl opravdu nečekaný a překvapivý. Když si odmyslím zvláštní mentalitu obyvatel severské vesnice, která mi moc neseděla, celkově se mi kniha líbila. Byla napínavá až do samého konce.