Robinson Crusoe (převyprávění)

Robinson Crusoe (převyprávění) https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/369/robinson-crusoe-369.jpg 4 1921 235

Známá kniha anglického spisovatele o námořníkovi z Yorku, který ztroskotá na pustém ostrově a po dlouhá léta zde musí bojovat o základní potřeby svým důvtipem a s pomocí věrného přítele, domorodce Pátka.

shevchenko
17.07.2012 2 z 5

Pane bože! Čtu tu vaše komentáře a musím se jenom divit, nad tím, že se vám to líbilo. Chápu, že jste asi četli převyprávěnou verzi od Plevy v dětských let, ale kdyby jste měli číst originál, který vyšel v Odeonu má asi 500 stránek, tak byste svoje hodnocení trochu změnili a už vás by to ani nebavilo. Nejhorší pasáže knihy jsou, jak myslí Robinson na boha a proč tam vůbec je a proč přežil jenom on a proč a proč a proč. Dále tam žere vajíčka od Želv a to v dnešní době by ho na místě zastřelili, i kdyby na tom ostrově byl sám, tak vezme želva samopal a postřílího, protože jíst její vajíčka se prostě nemá! A když si k tomu vezmu, že zabil lva (nebo co to spalo tam u pobřeží Afriky) a pak ho stáhl z kůže chtěl s ní obchodovat a myslím ještě, ře prodal svého kámoše Xuryho do otroctví v Brazilii. Prostě tahle kniha činí z dětí zabijáky a proto se nehodí pro malé, nevinné děti. A všem ještě doporučím: neutrácet prachy za takovou knížku, ze které nic nebudete mít, ledatak v očích slzy kvůli malým želvám a ještě jedno pasáž, kde vyrábí své náčiní nebo staví komín nebo tak něco, že pořád nemá hlínu a že se mu cihla nepovedla a to se mu nepovedlo a koza utekla a nebo koza porodila kůzle, jsou fakt drsně trapné a nudné! Konec

Lena79
08.07.2012 5 z 5

knihu jsem četla asi pětkrát,pokaždý jsem ji strašně hltala

Zuzvil
26.06.2012 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih z dětských let, četla jsem nesčetněkrát a věřím, že ještě někdy znovu budu číst. Myslím si, že pro dnešní děti už není tak poutavá (a už vůbec ne asi pro holky), ale prostě tak knížka má něco do sebe, nádech dobrodružství, tajemna, neznámého prostředí, atd. Překlad J. V. Plevy je čtivý, ale také kapánek ovlivněn dobou v které vznikal a dovedu si představit i čtivější překlad pro dnešní dobu.

ondra1995
20.06.2012 3 z 5

Kniha, kterou jsem 2x přečetl, ale potřetí se již tak nestane. Děj mě nevtáhl, jak bych si představoval.

kellishova
14.06.2012

jedna z mála knížek z povinné čétby, která se dala číst:)

Lomax
10.06.2012 3 z 5

Je velká škoda,že u nás známe Robinsona Crusoe převážně ve verzi,kterou převyprávěl J.V.Pleva. Je proto třeba říci,že:

"Česky vyšel Robinson Crusoe ve více jak 100 vydáních, poprvé v roce 1797. Téměř po celé 19. století se však jednalo o překlady a úpravy německých adaptací, které se v mnohém od původní anglické předlohy odlišovaly, a navíc byl dlouho překládán a převypravován jen první díl Defoeova třídílného románu.

První věrný český překlad z angličtiny vyšel až v roce 1894 (pouze první díl, přeložili Antonín Mojžíš a Jaroslav Svákovský). Dalším rozšířeným českým překladem byla verze Alberta Vyskočila (první vydání 1920), doplněná o překlad druhého dílu od Timothea Vodičky (společně poprvé vydáno 1933, znovu 1975 a 1986 s ilustracemi Adolfa Borna).

Největšího počtu vydání (celkem patnácti do roku 1998) se dočkalo na dětského čtenáře zacílené převyprávění Josefa Věromíra Plevy, který podstatně upravil některé části knihy. Například dobu pobytu o samotě zkrátil na deset let, jelikož při delším pobytu na pustém ostrově by, podle novějších poznatků, Robinson musel zešílet. Rovněž při návratu se shledává s matkou, o které Pleva předpokládal, že byla poměrně mladá a mohla se dožít návratu svého syna. O Robinsonově obchodu s otroky Pleva nemluví a nepíše, protože podle jeho překladu byl Robinson velmi civilizovaným a humánním moderním člověkem, který neuznával otroctví a věřil v rovnost mezi lidmi. Celkově je Plevova verze poznamenána dobou svého vzniku (poprvé byla vydána roku 1956) a je bohatě ilustrována Zdeňkem Burianem.

Třetí díl do češtiny dosud nebyl přeložen. Čtvrtý díl je však již k mání ve slovenské verzi od J. Štundla."
(Wikipedie)

LordKubas369
10.06.2012 5 z 5

Přečteno jedním dechem za jeden den a ještě jsem za to dostal jedničku takže pro mě stoprocentní záležitost.

joni
01.06.2012 5 z 5

Myslela jsem, že mně bude bavit méně. Musím podtrhnout skvělý děj, ale i myšlenky o životě...

maryzka
07.05.2012 3 z 5

Jedna z povinných četeb, která se dala číst

Peter.Melon
05.05.2012 4 z 5

Jedna z těch knih,kterou by si měli přečíst všichni.

PanKérka
03.05.2012 3 z 5

Nejdřív jsem si myslela, že to bude otrava. Kdybych jí neměla v povinné četbě, asi bych po ní ani nesáhla. Ale kniha mě mile překvapila. Děj byl velmi zajímavý a líbilo se mi jak si Robinson dokázal se vším poradit.

Valborga
15.04.2012

Patřila k mým oblíbeným knihám spolu s Mauglím a Toulky světem.

vitavita
13.04.2012 5 z 5

Nejlepší kniha mého mládí, četl jsem ji snad 50x ....

sarekaslukova
08.04.2012 5 z 5

Robinson mě hodně bavil. Přestože jsem viděla film. Kniha bylo uplně něco jinýho. Což se často stává. Z příběhu jsem se dozvěděla důležité věci. Určitě užasný příběh.

reykjavik
05.03.2012 5 z 5

Další z knih na které se snadno nezapomíná...
Víc není co dodat

Val
01.03.2012 5 z 5

Tahle kniha je jednou z těch, které mi navždy připomínají dětství..... Mám ji moc ráda.

Stilico
19.02.2012 5 z 5

V mnoha ohledech daleko hezčí jak originál. Kniha, která patří neodmyslitelně patří k dětství mnoha z nás.

raisen
13.02.2012

Jedna z mála knih, kterou jsem v dětství četla pořád a pořád dokola. A to já knihy moc nečtu víckrát. I když je fakt, že toto dílo jsem četla naposledy právě v mém dětství, jinak jsem se k němu zatím nevrátila. Pamatuji si, že jsem obdivovala, jak si Robinson dokázal sám vše zařídit, postavit, získat - pro mě byl super hrdina!

DonFilipson
09.02.2012 5 z 5

Snad první kniha kterou jsem kdy v mládí přečetl a znova jsem se k ní musel vrátit :) naprosto dokonalá představa o životě na pustém avšak malebném ostrově...

Vendulik
13.12.2011 3 z 5

První knižka je lepší než ta druhá. Ta druhá kniha je poněkud zmatená.