Robinson Crusoe

Robinson Crusoe https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/153494/bmid_robinson-crusoe-WaC-153494.jpg 4 2074 212

Těžko bychom hledali čtenáře, který by neznal už od dětských let – většinou ovšem v úpravách či převyprávěních – jádro tohoto klasického díla anglické prózy. A kolik nejrůznějších robinsonád se inspirovalo během staletí Defoeovým barvitým líčením, které mu získalo popularitu už r. 1719. Svědčí to nesporně o životném jádru „zvláštních podivných dobrodružství“ námořníka z Yorku, který je tipickým představitelem své doby, ale nese v sobě i pevné optimistické přesvědčení přesahující jeho éru: o lidské zvídavosti, nezdolnosti, odvaze. Nové vydání předkládá čtenáři však nejen známý nezkrácený text prvního dílu o Robinsonových cestách a zážitcích, ale i méně známé pokračování o „dalších dobrodružstvích“ tohoto Defoeova hrdiny. Sledujeme tedy nejprve osud trosečníka, který na opuštěném ostrově v Atlantském oceánu prožije téměř třicet let a svou vynalézavostí a dovedností svých rukou uhájí jak holou existenci, tak si dokáže zpříjemnit prostředí kolem sebe a obstojí ve zkoušce „rozumem obdařené bytosti“ – i odvážně čelí divochům, kteří na jeho ostrov zajíždějí ke kanibalským hodům. Návratem z ostrova však Robinsonovy pohnuté osudy nekončí. Neklidná krev ho žene na nové cesty, do nového podnikání. Spolu se svým věrným domorodým sluhou Pátkem podniká nejprve cestu po západní Evropě a pak se znovu vydá na moře, do Západní Indie. Zavítá na svůj ostrov či kolonii, až nakonec svá putování uzavře návratem po souši přes Čínu, Mongolsko, Sibiř, Rusko. Do vlasti se vrací po mnoha letech jako stařec. Díky své podnikavosti a neohroženosti zbohatl a s uspokojením přehlíží své úspěchy. Robinsonovy cesty, postřehy i úvahy představují neobyčejně zajímavou charakteristiku doby, její podnikavosti i etiky. Jako jedinečný dokument i svébytné umělecké dílo zaujme i po více než dvě stě padesáti letech od svého vzniku, a dnešního čtenáře navíc ještě pro krásné nové ilustrace Adolfa Borna.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Odeon

Robinson Crusoe , 1719

martunka
18.06.2017 5 z 5

Po letech jsem se za tímhle trosečníkem vrátila a zase mu "záviděla" jeho malý svět. Zase mě kniha nezklamala. Příběh jsem si užila stejně jako před lety.

Evaho73
09.06.2017 5 z 5

Túto knihu považujem za klasiku, ktorú by mal prečítať každy.

Klarka251
09.06.2017 4 z 5

Klasika která nikdy neomrzí :)

Adilajla
08.06.2017 5 z 5

Úžasná kniha !!

niknikita
01.06.2017 5 z 5

Kniha o lidské síle, kniha, která kráčí naší rodinou napříč generacemi.

PanTomina
10.04.2017 4 z 5

Jako dítěti se mi hodně zavrtala pod kůži. S odstupem času už to není tak silně emoční, ale dobrý lidský příběh je to stále.

jan14s
23.03.2017 5 z 5

Tak tuto knihu jsem četl tak často jak to šlo. Vždy jsem Robinsonovi záviděl jeho dobrodružství, při ohlédnutí zpět, ale není co závidět :)

Ema22
18.03.2017 4 z 5

Robinson byla láska mých dětských let. Četla jsem ho několikrát a nepřestával mě fascinovat. Ale přiznám se, začátek jsem dala jen dvakrát, při dalším čtení jsem vždy nalistovala ztroskotání.

MonikaJanka
09.03.2017 5 z 5

Klasika, ktorá nesklame.

dancadragneel
06.03.2017 4 z 5

Krásná kniha s překrásným popisem může, který se snaží přežít na ostrově. Rozhodně doporučuji.

Greengrass
26.01.2017 5 z 5

Snad první kniha, kterou jsem četla na jeden zátah. Krásný zážitek! Jen já, Robinson Crusoe a asi třista neštovic.
Děkuji knize, že jsem se nevěnovala škrábání a jen četla a četla, myšlenkami uprostřed oceánu...už je to ovšem kdysi, kdysi dávno...

Monike
02.01.2017 5 z 5

Skvela vzpominka na povinnou cetbu!

Brunnetka
29.12.2016 5 z 5

Poprvé jsem se s knížkou setkala díky etapovce na táboře :-) Plnili jsme a napodobovali jednotlivý události..... Teď jsem knížku přečetla pozorněji kvůli maturitě :-) Rozhodně lepší než např. R.U.R. nebo Spalovač mrtvol. Čte se to suprově! ;-)

Lenka1386
01.12.2016 5 z 5

Moje nejmilejší dětská knížka, která zabránila nudě na propršených dovolených.

Freedomova
09.11.2016 5 z 5

Prvně jsem ji četla ve škole, a pak ještě několikrát. Obvykle mi dělala společnost, když jsem nemocná musela ležet v posteli. Teď ji čtu malému synovi a chodí poslouchat i tatínek :)

kocour_mikeš
25.10.2016 4 z 5

Jako náctiletý jsem ji na ZŠ zhltnul a četl pak ještě několikrát :) Doporučuju dětem co čtou, je to prima dobrodružství!

Leome
17.10.2016 5 z 5

Ještě nikdy se mi nestalo, abych nějakou knihu četla dvakrát, nicméně, u Robinsona jsem tohle pravidlo porušila. Myslím, že hodnocení všech uživatelů vypovídá za vše: oblíbená kniha děti i dospělých lidí pro chvíle nepohody.

RudýOnkel
11.10.2016 4 z 5

Na můj vkus zdlouhavé popisy a příliš velká náboženská orientace. Autor si myslel, když Robinson musel čekat na záchranu něco přes 28 let, tak i čtenářovi to musí tak dlouho trvat než to přečte. Jinak pěkný příběh :)

KatChiss
25.09.2016 4 z 5

První díl byl napínavý, dobrodružný a zajímavý. Druhý díl už mi přišel plný zbytečných informací a dlouhých popisů. Kniha jako celek je ale napsaná krásným jazykem.

Vysky
16.09.2016 5 z 5

Velmi povedené dílo. Knihu jsem ve svém dětství četl několikrát, dokonce jsem jí měl u maturity. Kniha je už od prvních několika stran čtivá a napínavá. POZOR SPOILER: Kniha bude čtenáře postupně provázet Robinsonovým životem na opuštěném ostrově a také jeho zachránou a návratem domů.