Říše

Říše https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/437052/bmid_rise-8gS-437052.jpg 4 297 102

Druhá světová válka skončila vítězstvím nacistického Německa. Ihned v roce 1945 začala stavba Hitlerova valu, známého pod prostým názvem Zeď, který přetnul euroasijský kontinent od severu k jihu. Území na východní straně využívala Luftwaffe jako střelnici. Koktejl jaderných, biologických a chemických zbraní vrátil bývalé Rusko do středověku, zároveň však způsobil nové mutace. A to nejen fyzické, ale také mentální… Podaří se vojákům SEALs unést jednoho výjimečně nadaného jedince? Dokážou jeho telekinetické schopnosti zabránit vypuknutí třetí světové války mezi USA a Velkoněmeckou říší? A jak se žije ve stále se zmenšujícím protektorátu Čechy a Morava? Nový vůdce Reinhard Heydrich pokračuje v odsunu zbývajících Slovanů na východ, ale co odsun vlastně znamená – vyhnání za Zeď, nebo rovnou smrt?... celý text

biki
30.07.2020 5 z 5

Úvodní část knihy víceméně odpovídala tomu, co jsem očekávala. Alternativní svět po vítězství Německa rozdělený na dvě diametrálně rozdílné oblasti: první, kterou tvoří Velkoněmecká říše a její satelity (a ovšem také zámoří), v nichž technický vývoj pokračuje dost podobně, jako v naší realitě. Jakési rozdíly tu ovšem jsou, což ale vyplývá z vývoje společenského. A tu druhou oblast, kterou Německo pro její rozsah nedokázalo ovládnout a uvrhlo ji hluboko zpět do feudálního způsobu života, okořeněného občasnými zásahy chemických či jaderných zbraní se zcela nepředvídatelnými následky pro obyvatelstvo. A někteří takto postižení se tak stali velmi zajímavými pro protivníky Německa. Jedním z nich je i hlavní hrdina Alexandr, kluk s pozoruhodnou, ale před ostatními utajovanou schopností.
Tato část knihy je slušně akční - útěk, přestřelky, napínavý přesun Alexe a jeho průvodce na místo určení, kde ovšem zjistí, že je skoro všechno špatně. Depresivní zobrazení německé společnosti, z níž zpočátku jen lehce vyčnívá osobnost Andi. A poté spektakulární katastrofický závěr. Některé komentáře mu vyčítají, že je přehnaný, uspěchaný. Ale vzpomeňte si na příhodu z Alexova dětství, když mu vlk zabil pejska, a co s jeho schopnostmi i v tak útlém věku dokázaly silné emoce. A což teď, když zjistil, v jak zrůdné společnosti se nachází, co udělali jemu i jeho matce, jak mu lhal i ten, kterému v poslední době věřil - Alex se v podstatě ocitl v bezvýchodné situaci a nechal všechny své emoce přetavit do výbuchu zkázy. I tak si zachoval dost lidskosti, aby varoval Andi, která snad jako jediná měla v těchto fázích knihy opravdu poctivé úmysly.
Druhá část knihy mi ale vyrazila dech. V úvodu jsem se sice musela několikrát přesvědčit o době, kdy se děj vlastně odehrává, ale po několika stránkách mě to naprosto přestalo zajímat a nemohla jsem dělat nic jiného, než jen číst. Z jistých důvodů už hodně dlouho nečtu knihy týkající se doby protektorátu a dalších průvodních dobových událostí, ale pár jich v minulosti přece jen na kontě mám. Nevzpomínám si ale, že by na mne atmosféra té doby, byť vyobrazená současníky a přímými svědky, tak emocionálně zapůsobila, jako to dokázal autor této knihy. Martin i Klára se pro mne stali hrdiny v tom nejryzejším slova smyslu, kteří byli ochotni pro svou malou rodinu obětovat doslova všechno.
Po dočtení knihy jsem se snažila představit, jak by to asi vypadalo, kdyby byl děj uspořádán chronologicky. Jenže mi to vůbec nefungovalo. Autor prostě věděl co dělá, jak dosáhnout co největšího účinku na čtenáře. Přinejmenším u mně se mu to povedlo. Díky.

dpxcz
22.07.2020 4 z 5

Kniha se četla velmi dobře. Pěkně popsaná alternativní historie. Wow zážitek jako u knihy "Propast času" se sice opět nekonal, ale stejně jsem se bavil.

jockel
28.06.2020 5 z 5

Nemůžu nic vytknout.

milena8281
25.06.2020 4 z 5

Poprvé alternativní historie. Až mě zamrazilo při představě, že takhle jsme možná mohli žít. Konec první části byl možná až trochu přitažený za vlasy, ale jak autor sám v doslovu píše ... kdo ví. Druhá část byla hodně smutná. Byla o to smutnější, že byla naprosto reálná.
Mám docela nutkání si ještě něco od autora přečíst.

kikies
24.06.2020 3 z 5

Zajímavé. To je sice takové neslané nemastné hodnocení, ale tak přesně to vnímám. Nejsem vyloženě fanoušek fantasy a "alternativní historii", stejně tak i autora, zkouším poprvé. Každopádně jsem čekala, že to bude horší. Druhá část (ač dějově je spíše první částí, tady to prohození jsem také moc nepochopila) je literárně určitě silnější, dojemnější a líbila se mi více. První část je drsnější, akčnější a v závěru možná až moc přehnaná, ale také není vyloženě špatná. Celkově vše působí poměrně uvěřitelně a reálně, což je docela děsivé. Skvělé k zamyšlení, výborné jako varování a ... možná si od Bureše přečtu ještě něco :-)

MartinJirků
17.06.2020 4 z 5

Knihu jsem před pár hodinami dočetl, a musím říct že mne neskutečně dojala, protože co si budeme nalhávat, toto téma (období nacismu, alternativní historie) je pro mne jakožto Čecha velmi bolestivé a tak realistický možné, když si uvědomíme, že opravdu mohlo k něčemu takovému nastat, proto buďme rádi, že je to jen pouhá fikce a nikoliv skutečnost.
Teď ale k tomu příběhu, který je rozdělen na dvě části, obě jsou celkem vážné, jen se přece jenom nějakým způsobem liší. Ten první, který doprovází mladého hrdinu Alexandra, je takový více Science Fiction, někdy až moc vzhledem k tomu že je to takový normální hrdina, který rozhodně není žádný B. J. Blazkowicz, je to jen obyčejný kluk, který má nějaké schopnosti a tím pádem je nejenom výjimečný, ale i zároveň důležitý pro lidi se smyslem pro spravedlnost. Bylo to zajímavé až přece jenom nakonec nečekané a to na mne působilo tak, že to bylo docela přehnané v tom závěru, ale chápu že autor to musel nějak ukončit a to samozřejmě respektuji.
Ta druhá část je oproti předchozí taková víc komornější a povídkovější a je tam větší vyobrazení toho nacistického alternativního světa, a to mne zaujalo o malinko víc, jelikož mne u toho fakt bolelo a velmi hluboce jsem soucítil s postavami a to včetně i těch hlavních tedy Martina a Kláry - rodiče Alexandra. A i když se to odehrává před první části příběhu, tak to působí mnohem víc autenticky a opravdu z toho velmi hluboko mrazí. Pozorujeme proto osudy nejenom těchto dvou lidi, ale i zbytek podřadných Slovanů, u kterých se Führer Heydrich příliš nemazlí, tak jak by to měl zřejmě v plánu i v reálu, kdyby přežil a vyhrál. A je to rozhodně k zamyšlení a uvědomění.
Moje závěrečné hodnocení nebudu hodnotit v celku, ale rozdělím to na dvě části, které se týkají těch dvou příběhů, jelikož se docela liší. První příběh byl dobrý zajímavý, úžasný charakter nezletilého chlapce, jen si myslím že už to bylo na konci celkem přehnané a žádného zajímavějšího konce se tam bohužel nedočkáte, proto dávám 8/10.
Druhý příběh mne bavil víc, jelikož byl víc realistický, postavy též skvělé a hlavně krásně zpracovaná prostředí, je vidět že zde si autor dal opravdu záležet a zde hodnotím 9,5/10 a jestli můžu knihu doporučit? Určitě, jen je to něco, k čemu se nebudu dlouho vracet, ne každý snese tak moc nacistické prostředí v alternativním světě.
A jen pro připomínku lidi, kteří nad tím uvažují a čekají od toho něco ve stylu Hanebných panchartů a nebo již zmíněného Wolfensteina, tak rozhodně zde nic takového nečekejte, sice ano první část je taková akčnější, ale ne až na takové úrovni, aby se to rovnalo Tarantinových filmů, určitě zde nějaké vysoké mordování nácků nevyhledávejte, ale pokud se rádi zajímáte o alternativní historii a máte to rádi, když je to spíše vážné drama, tak určitě po tomhle sáhněte a nebudete toho litovat. Mé hodnocení už znáte.

Bašťák
12.06.2020 4 z 5

Skoro bych dílo nazval Alternativní dějiny Třetí říše, aneb cesta tam a zase zpátky :-) To co v první části vypadá jako klasická agento-mutantská žánrovka s alternativními kulisami, se překvapivě ve druhé části vyvine ve velice mrazivý příběh konce Protektorátu, který Čecha opravdu zabolí. Zvlášť teď, kdy bylo výročí Lidic. Šílené, když si uvědomíme, že k tomu ve skutečnosti možná až tak moc nechybělo. Měli bychom si vážit všech kdo pomohli s odstraněním fašismu a ne jim ještě sprejovat pomníky. Velmi dobré, čtivé, zábavné, děkuji.

TheSarcasm
08.06.2020 3 z 5

Roman Bureš je moje srdcovka, ale z této knihy nejásám jako obvykle. Bohužel musím dát trochu za pravdu čtenáři buriankovi, který hodnotil níže, byť zase až tak kritický nejsem. Přišlo mi, že se jednalo spíš o dvě povídky než ucelený příběh (nepochopil jsem proč byla ta část dějově probíhající později předsunuta). Souhlasím, že nápad a vůbec potenciál asi zůstal dost nevyužit. Možná mi tam chyběli ti Římané, aspoň, že náckové zůstali :-)

Dukát
03.06.2020 4 z 5

Hodně dobré, autor má velký dar vytvořit svůj svět, říci to důležité a nastavit kulisy srozumitelně a přiměřeně. U Inferia, stejně jako v Říši.

Kniha mě ze začátku příliš nebavila, postavy se střídaly velmi rychle a člověk si k nim nestihne úplně vybudovat vztah. A pak najednou příběh skončil. A v druhé půlce knihy pokračuje druhý příběh, který je chronologicky před tím prvním. Úplně se změní styl vyprávění, dynamika a prostředí. To mě neuvěřitelně chytlo a nemohl jsem se od toho odtrhnout.

mot33
24.05.2020 5 z 5

Oceňuji svižnost příběhu žádné velké rozepisování,a také fakt že kniha začíná kde končí ,a končí kde začíná.

wiedzmin88
19.05.2020 3 z 5

Poměrně ponurý příběh(y) odehrávající se v alternativním světě. Lepší než předchozí Inferium.

burianek
15.05.2020 1 z 5

Musím bohužel konstatovat, že jsem z knihy velice zklamaný. Přečetl jsem od Romana Bureše vše a vždy jsem byl přímo nadšený. Tentokrát by se to dalo možná konstatovat o první půlce knihy. Druhou část jsem přečetl jenom z úcty k předchozímu dílu autora, jinak bych to nečetl. Je to děsně napsané, předvídatelné tak, že jsem od začátku tušil, o co jde a jak to dopadne. Prostě děsná nuda. Nechápu, doufám jen, že tento směr autor zase rychle opustí a vrátí se k původnímu stylu psaní. Čekal jsem od knihy daleko daleko více. Takový ohromný nevyužitý potenciál, který námět nabízel. Přišlo mi, že autorovi v půlce došly nápady a jen měl zadán počet stran, tak to nějak dosesmolil. Je mi to líto, všechny ostatní knihy ode mě vždy dostaly plný počet hvězdiček, kdyby šlo dát víc, dal bych je. Tady naopak musím hodnotit opačně.

milan1315
15.05.2020 1 z 5

Jako milovník alternativních historií jsem bohužel knihu zakoupil. Vyhozené peníze. Bohužel nikde není varování, že jde o young-adult, zde spíše jen pro young bez adult. Psána je na úrovni lepší slohové práce prvního ročníku gymnázia. Plochý nudný jazyk, autor nedokáže vykreslit děj ani postavy, vše jsou to jen prázdné věty. Pro patnáctileté možná ucházející, dospělému (a zkušenému) čtenáři nedá nic. Ztráta času i peněz.

LukBook
14.05.2020 5 z 5

Skvělá kniha o alternativní historii s trochou fantastiky. Roman Bureš umí vytvořit úžasné světy, i když z nich mám většinou hodně špatné sny. Více v mojí recenzi v odkazech

Isew
11.05.2020 5 z 5

Roman Bureš má obrovský dar psát tak, že vás to chytne a nepustí. Má také neotřelé a skvělé náměty. Líbí se mi, že si dává obrovskou práci v dohledávání zdrojů. Plány, které nacisté měli s Protektorátem přesně odpovídají tomu, co je v knize (např. lidé rozdělení na kategorie A, B, C, D, přesídlení a sterilizace...) Rozhodně doporučuji k přečtení. Stojí to za to. Už jen proto, aby si člověk uvědomil, jaké jsme měli štěstí, že Německo válku nevyhrálo a nemohlo tudíž realizovat všechny své šílené plány.

Sirius
08.05.2020 5 z 5

k týhle knížce mě nalákala hlavně obálka a samotná knížka pak nezklamala. Naopak. Je to naprostá PECKA, kterou byste neměli nechat knihkupcům v regálech. Říše je v sobě ukrývá dva příběh z alternativní historie, kde byste nechtěli žít ani omylem. Zachycuje svět, kde náckové vládu vyhráli, stali se pány světa a svoje pařáty dál nemilosrdně zatínali do lidí, kteří se jim nelíbily. Něco by o tom mohli vyprávět Alexandr, Martin a Klára. Jedna rodina, která je kolektivním hrdinou týhle knížky. A samozřejmě to nemá úplně lehký. Na tý knížce je vidět, že Bureš je asi fandou Star Wars - napřed sledujeme osudy syna a jeho mámy v příběh nazvaným Říše - což na mě působilo jako takový X-Meni ze středověku. Svět za Zdí, kde se tenhle příběh odehrává, je zdecimovanej, o fénu a vysavači ani deskách tu nikdy neslyšeli a vrcholem technologie je klika a vědro na vodu. A tím vším se prohání Alexandr, kluk, kterej se zajímá o holky, což ho dostane do tak velký šlamastiky, že se o něj brzy přetahuje gestapo a Navy Seals...má totiž docela speciální schopnosti. To co během týhle novely proběhne je naprostá paráda, protože z obyčejnýho nadeníka se na konci stává totální bad guy, kterýho fakt nechcete vytočit. Druhá novela nazvaná Zeď je žánrově zase někde jinde - příběhem o tom jak chce muž ochránit svoji rodinu a udělá proto úplně všechno. Ale naprosto. A čím víc se o to snažím tím víc se smyčka kolem něj utahuje. A všechno je do hajzlu. Naprostýho. Žánrově bych to zařadil někam k noiru s hodně drsnou a hořkou příchutí. Místy to sice drhlo, ale konec to naprosto vynahradil.
Jak už jsem ale předeslal, Říše je naprostá pecka. Bureš se s tím nemaže, jeho příběhy mají drsnou a surovou atmosféru, náckové jsou náckové - zlý hnusný bestie, která se s váma nechtějí kamarádit. Hrdinové jsou správně sympatický a fikční svět dost zajímavý. Roman Bureš se pro mě tímhle stává autorem, který ho budu sledovat a na jehož každou knížku se budu s nadšením těšit.

Pampalini
07.05.2020 4 z 5

První část je akčnější a dost to v ní skřípe. Jisté drobnosti mne iritovali. Hlavně proč pank v smyslu odpůrce režimu musí nosit potrhané triko se zicherajskami, obojek, martensky... tenhle archetyp je dávno prošlý. Druhá část je výborná, bez akce, s dokonalou atmosférou zmaru. Zvykneme kritizovat dobu ve které žijeme, někdy stačí příběh o tom, jak by to mohlo vypadat. A hned je veseleji.

martina1199
26.04.2020 4 z 5

Řekla bych, že se to v rámci daného formátu povedlo. O chlup více se mi líbila druhá dějová linka - časově starší. Evropa ztvárněná v tomto příběhu, tvořená z větší části Velkoněmeckou říší a jejími protektoráty, mi přišla děsivá. Byla jsem opravdu ráda, že je to jen fikce. Kniha se četla dobře, děj odsýpal svižně. Ale bylo to moc krátké. Myslím si, že by si příběh i jeho postavy zasloužily více prostoru, detailnější zpracování. I za cenu objemnějšího svazku :-)

astroweb
23.04.2020 5 z 5

To tedy byla jízda ! Mnohem drsnější než Inferium, protože mnohem více uvěřitelnější. Rozhodně žádný oddych. Autor překonává sám sebe, doufám, že píše už něco dalšího.

jarda007
22.04.2020 4 z 5

Prvni pulka super, druha pulka strasne depresivni...

nacismus alternativní historie české sci-fi

Část díla

Roman Bureš