Římské císařovny: mezi láskou, mocí a náboženstvím

Římské císařovny: mezi láskou, mocí a náboženstvím https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/104392/bmid_rimske-cisarovny-mezi-laskou-moci-a-zFH-104392.jpg 4 4 1

Dějiny pozdní říše z pohledu římských císařoven: Aelia Galla Placidia, Galla Placidia, Iusta Grata Honoria, Aelia Eudocia, Pulcheria

Literatura naučná Historie
Vydáno: , NS Svoboda

Römische Kaiserinnen , 1995

martin č.
15.02.2017 5 z 5

Knížku jsem četl poprvé na vysoké, uchvátila mě množstvím informací (jinde tehdy nedostupných) z 5. stol. n.l.
Teď jsem ji onehdy vytáhnul znova a platí, že úzké zaměření převážně na 1. pol. 5. století a to z pohledu vládnoucích žen-císařoven, je dost dobré téma.
Co je na škodu, to jsou četné chyby v překladu (středověk místo starověk apod.), jako by moc překladatelka nevěděla, co překládá a neprošlo to korekturou. Také česká anotace přehled na deskách je zavádějící, jako by tématem bylo 5 císařoven. První 2 jména, ale patří jediné císařovně Galle Placidii (jejíž mausoleum stojí v Ravenně) a ta obstarává víc jak polovinu útlé knížky.
Platí ale, že takto podrobně se konci římské říše moc jiných titulů nevěnuje, hojně jsou citovány také dobové prameny, což je fajn.

4.-5. století císařovny pozdní antika římská říše

Autorovy knížky

2000  85%Římské císařovny: mezi láskou, mocí a náboženstvím

Kniha Římské císařovny: mezi láskou, mocí a náboženstvím je v