Řím a jeho nepřátelé - Říše stvořená a zničená válkou

Řím a jeho nepřátelé - Říše stvořená a zničená válkou https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237204/bmid_rim-a-jeho-nepratele-rise-stvorena--0KX-237204.jpg 4 7 3

Římská říše, trvající přes tisíc let a zaujímající obrovské území, byla největším impériem v celých dějinách lidstva. V době své největší moci vrhala říše stín přes celý tehdy známý svět a její odkaz ještě dnes ovlivňuje politiku, umění a kulturu. Řím svou moc získal na bitevním poli a síla této říše se odráží ve válečné pověsti nepřátel, které si podmanila. Hannibal a Kartáginci, Mithridates, Galové, sásánovští Peršané a neblaze proslulí Gótové patři mezi armády, které svedly boj s mocí Říma.Kniha Řím a jeho nepřátelé srovnává společenskou a vojenskou strukturu všech těchto národů se soudobou římskou armádou. Tato bohatě ilustrovaná kniha je rozdělena do čtyř chronologických částí, zaměřených na nejdůležitější války a bitvy. Barevné fotografie, kresby a mapy doplňují text, aby tak společně poskytly komplexní náhled na vzestup a pád impéria, zrozeného z války a válkou zničeného.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Fighters Publications

Rome and Her Enemies , 2005

P.T.
30.07.2019 5 z 5

Kniha popisuje nejen politické okolnosti a jednotlivé válečné události, ale rovněž poměrně podrobně se zabývá výzbrojí a výstrojí vojáků Říma i bojovníků na protivných stranách. Je členěna do 4 částí dle období (I. raná republika 753-150 př.n.l., II. pozdní republika 150-27 př.n.l., III. rané císařství 27 př.n.l.-235 n.l. a IV. pozdní císařství 235-500), přičemž každá část je členěna do několika kapitol dle nejvýznamnějších protivníků toho kterého období (např. 1. Etruskové, Apeninské kmeny a Latinové, 2. Kartáginci a 3. helénistické státy v I. části, vždy s krátkým úvodem týkajícím se římské vojenské organizace). V rámci jedné části se tak text může v čase vracet - přechází-li od jednoho protivníka Říma k dalšímu.
Texty jsou doprovázeny bohatou obrazovou přílohou (fotografie archeologických vykopávek různých artefaktů včetně zbraní, kvalitní ilustrace - rekonstrukce vzhledu a vybavení bojovníků z publikací Osprey, mapy se zachycením hranic z té které doby a schématické plánky bitev, i reprodukce novodobých romantizujících obrazů znázorňujících historické události dle představ malířů 18. a 19. století). Spolu s obrazovou přílohou je kniha tištěna na kvalitním papíře, dle mého názoru jde dobře sama o sobě číst bez historické průpravy a současně může dobře posloužit jako příruční pomůcka při četbě historických románů z doby antického Říma, chce-li si takový čtenář udělat lepší představu o popisovaných událostech (a hlavně - jak ze zaměření knihy plyne - o technické podobě tehdejších válečných střetnutí).

thorir
07.04.2019 3 z 5

Z knihy mám trochu rozporuplný pocit. Text na jednu stranu obsahuje obrovské množství faktů, na druhou stranu, vzhledem k rozsahu knihy, je znát, že uváděná fakta jsou v dost kondenzované podobě, několik málo vět a rychle dál. Kniha vyžaduje jisté základní znalosti. Za další mi trochu nesedlo členění textu, autorka jako by se nemohla rozhodnout na co se zaměřit. V části jednotlivých kapitol popisuje historické události, v části pak fungování armád, výzbroj, pojmy, specifika jednotlivých vojsk, kmeny, spojence, nepřátele. Asi jsem čekal trochu detailnější zaměření na druhou jmenovanou oblast, popis kmenů, zvyků, apod., byť chápu, že historické souvislosti je třeba uvést taky. Kniha však v žádném případě není špatná, oceňuji množství ilustrací, obrázků, mapek, což bývá v publikacích Osprey standardem. Jako doplňková četba při studiu antického Říma jistě nezapadne.

braunerova
02.10.2016 5 z 5

Každá kapitola začíná stručným výkladem dějin, následuje popis výzbroje a výstroje a způsob boje Římanů a jejich nepřátel té doby. Podrobněji je popsáno jen několik důležitých bitev. Vše doprovázené krásnými obrázky, mapkami a fotkami.
Narazil jsem na nějaké chyby:
str.92 - Mithridates nechal povraždit nejen římské občany ale i Italiky
str.92 - Lucullus porazil Mithridata na hlavu a hnal ho až do Arménie, kde porazil i arménskou armádu, která byla v přesile 10:1
str.171 - Cartimandua nebyl muž ale žena

starověký Řím vojenské dějiny římská říše římské dějiny

Autorovy knížky

2007  83%Řím a jeho nepřátelé - Říše stvořená a zničená válkou