Revizor

Revizor https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78837/bmid_revizor-sjs-78837.jpg 4 2935 322

Satirická komedie ruského klasika se baví hloupostí a nevzdělaností úředníků v provinčním ruském městečku, kteří naletí falešnému „revizorovi“ Chlestakovovi, který nestydatě využívá jejich zkorumpovanost, úplatkářství a podlézavost. Kniha vyšla v nákladu 4 500 výtisků, z toho 3 500 výtisků je opatřeno plátěnou vazbou a 1 000 výtisků svázáno v bílé kůži.... celý text

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Odeon

Ревизо́р , 1836

VěraČamková
28.10.2023 2 z 5

Klasika, příběh stále aktuální, ale ne můj šálek čaje. V podstatě jsem se je donutila k oprášení povinné četby. Raději mám severské detektivky nebo četbu, co vyloudí úsměv na tváři.

Štěpán88
16.10.2023 4 z 5

Jednohubka která by šla shrnout do pár vět! Gogol si s ní vyhrál a vzniklo 80 stran! Trochu jsem se toho bál, protože okolí mi říkalo, že v divadle to za moc nestálo. Je to zkrátka povětšinou aktuální pohodovka k maturitě, něco na úrovni Lakomce. Při čtení první strany s jmény jsem měl pocit, že čtu soupisku ruské hokejové reprezentace.

Marrco
08.10.2023 5 z 5

Je zcela lhostejné, kdy hru čtete, protože je stále aktuální. Kniha mě bavila a určitě jsem ji nečetl naposled.

kajka.w
02.10.2023 5 z 5

Ač divadelní hry moc nečtu, vybrala jsem si ji jako jednu z knih k maturitě. Jaké bylo mé překvapení, když jsem se do ní začetla. Opravdu jsem se skvěle bavila. Lidská hloupost, vyčůranost, úplatkářství, korupce... Aktuální tehdy i dnes. Jediné co bych vytkla, že byla příliš krátká.
Když jsem si ji při maturitě vylosovala, 1 byla jistá.
Až budou hrát Revizora u nás v divadla, tak neváhám!

EvikU.
22.09.2023 4 z 5

Kniha, kterou jsem si vybrala do čtenářské výzvy DK, kniha od ukrajinského autora.

Překvapilo mě, jak jsem si knihu užila. Předloha, scénář k divadelní hře. Suprová satirická záležitost. Hlavní postava falešného revizora Chlestakovova byla skvěle napsaná. Musela jsem se místy smát, jak jsou lidé zahledění do sebe a myslí jen na svůj prospěch. I další postavy hejtmana, pošstmistra, školního inspektora i soudce jsou skvělé. Ale manželka a dcera hejtmana jsou skvostné.

Kniha je rozdělená na několik dějství. Celá hra je vtipná, pravdivá, realistická. Jsem ráda za různé knižní výzvy, protože klasiku moc nevyhledávám. Přitom teď v dospělosti si ji vždy užiju. Výběr ve školách by měl být rozumný věku. Mně klasiku zbytečně znechutili.

Ráda bych viděla hru v divadle. Domnívám se, že bych si ji užila ještě více.

Liss93
21.09.2023 4 z 5

Během střední školy jsme šli se spolužáky na Revizora do divadla. V té době mě nijak neoslovil, naopak, poprvé a doufám naposledy, jsem v divadle usnula. Tak jsem se k němu rozhodla vrátit v rámci výzvy, protože je krátký a není to náročné čtení. A pobavila jsem se, jen ve jménech jsem měla trochu zmatek. Ale v závěru musím říct, že jsem k Revizorovi musela prostě dospět.

Django
10.09.2023 3 z 5

Korupce, papalášství a přetvařování je staré jako lidstvo samo a i díky tomu bude Revizor aktuální téměř v jakékoliv době. Mně osobně nicméně kniha zas tak nesedla.

Venda32
10.09.2023 3 z 5

Nadčasové dílo, které mistr spisovatel namíchal z nesmrtelných lidských ingrediencí. Trošku hlouposti, špetku vypočítavosti, maličko lstivosti a krapánek drzosti. Stačí promíchat a můžete podávat a servírovat v jakékoliv době.
Jen jsem nějak pořád čekal, kdy se to rozjede. A ono tak nějak pořád nic. Popis roli od autora už byl jaksi navíc. Tedy za mě.

Andrea864
10.09.2023 4 z 5

Nadčasová klasika, která je čtivá a pobaví.

IHT
09.09.2023 5 z 5

Je to naprosto nadherne, bravurni, vtipne. Takova divadelni fraska, ale prave proto v teto karikature lze s nalezitou lehkosti hledat sve "blizni"... Ta zaverecna litanie nad "skrabaky usmrkanymi" je proste tresnicka na dortu :)

SonaH
07.09.2023 4 z 5

Četla jsem překlad s předmluvou od Bohumila Matheisia a byl velmi zdařilý. Otevřeně řeknu, že divadelní hry mě číst nebaví, ale přijala jsem výzvu a kupodivu se to četlo dobře a pobavilo mě to. Nadčasový příběh, skvěle vykreslené povahy. Lidi se zkrátka nemění. Líbilo se mi i jak překladatel vášnivě napsal předmluvu i doporučení pro herce na základě Gogolovy představy.

Knihomura
05.09.2023 4 z 5

Gogol perfektně vystihl lidskou povahu. Téměř 200 let a stále aktuální.

Miliarda
04.09.2023 4 z 5

Gogol svou hrou, zachycující tupost, nevzdělanost a zkaženost úředníků v jednom ruském provinčním městečku prolezlém korupcí a různými jinými neřestmi, nastavil zrcadlo všem, jejichž charakter je pokřiven podlézavostí a úplatkářstvím. A skrze tuto svou hru dává nahlédnout i do ruského myšlení a charakteru některých ruských "pohlavárů". Jako studnice ruského národa (resp. jeho části) je Revizor po dějové lince skvělý a určitě je po právu považován za jednu z klasik ruského písemnictví. Všechny postavy jsou skvěle vykreslené a u každé jsou velmi zřetelně popsány kontury jejich myšlenkových pochodů a vnitřních motivací. Jediné, co by Revizorovi šlo vytknout je to, že v podstatě celá hra z ničeho nic skončí a vyplyne "do ztracena". Celkově však stojí za to si Revizora přečíst, neboť vhled do "zkažené" lidské duše je to takřka dokonalý.

rafan65
30.08.2023 5 z 5

Klasické dílo u kterého se pokaždé hodně bavím. Tentokrát přečteno do čtenářské výzvy. Tato kniha nepotřebuje žádné dlouhé recenze, je úžasná a neskutečně realistická. Každopádně kdo ji ještě nečetl tomu ji vřele doporučuji.

SSTknihy
30.08.2023 3 z 5

Hloupost je hloupost je hloupost je hloupost...
Když se k ní navíc přidá omezenost, tupost, podlézavost, maloměšťáctví, namyšlenost, pochlebování, úplatkářství a udavačství, je z toho na malém městě docela slušný poprask. Zvlášť, když se díky jednomu vychytrálkovi uvidí všichni zúčastnění v nastaveném zrcadle přesně tak, jací doopravdy jsou. I když kdoví, jak dlouho jim ta sebereflexe vydrží.
Klasické dílko, formou sice už poněkud zastaralé, ale obsahem nejspíš věčné.

zsykorova
15.08.2023 5 z 5

Zatím nejlepší drama, co jsem četla.

betička
13.08.2023 5 z 5

V popisku čtu - satirická komedie - a ono to vlastně ani komedie není ...

Sarah01
10.08.2023 5 z 5

Satirická komedie, která ačkoliv uvedena na počátku 19. století a dnes už dialogy působí archaicky a zvláště pro mládež jsou nesrozumitelné, působí nadčasově, dnes vlastně možná víc než dřív.

Mety15
28.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělé, jedno z mých oblíbených dramat.

pani_ari
28.07.2023 5 z 5

Čtivé, milé, vtipné.
Naprosto srdcová záležitost. Revizora jsem si vytáhla u maturity. Po tom, co jsem tam sebevědomě začala chrlit jména většiny postav, jsem to měla v kapse. Blažená toť vzpomínka.