Revival

Revival
https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/236593/mid_revival-6YH-236593.jpg 4 819 819

Temný a uhrančivý román vypráví o knězi, který před lety přijel do novoanglického městečka. Získal si zdejší obyvatele a stal se přítelem a mentorem mladého chlapce. Při nehodě však přišel o rodinu. V plamenném kázání proklel boha a z městečka odešel. Po několika desetiletích se chlapec, nyní narkoman, s knězem náhodou setká. Životní příběh obou mužů, jejich setkání a střety jsou stejně šokující a nevyhnutelné jako ohromující vyvrcholení knihy. Román je dokonale namíchanou nostalgií 60. let a starého dobrého amerického hororu.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

Revival , 2014

michalmatousek
22.05.2016 5 z 5

Elektrizující. Nostalgické. Mysteriózní. A kdo četl "Lunapark", pochopí, proč tuhle knihu zmiňuji.

Rade
22.05.2016 5 z 5

Tak tohle bylo něco dost neobyčejného. Zprvu nostalgické vzpomínky na dětství, dospívání, mládí, první lásku, tak skoro ve stylu Posledního kabrioletu. Setkávání s „pátou postavou“ je postupně, jak život vypravěče postupuje, temnější, zlověstnější, od přátelského vztahu nevinného chlapce s mladým fandou na elektřinu, přes znepokojivá další setkání až po závěrečnou část, která činí příběh najednou něčím úplně jiným, než se zpočátku tváří. Tak trochu mi připomnělo i Nežádoucí efekt Christophera Priesta. Postupné, nenápadné budování atmosféry, která pomalu přechází v bouři obrazně i ve skutečnosti. A asi se teď budu víc bát bouřek... (90%)

šipek
04.05.2016 2 z 5

Nic moc jsem od této knihy neočekával a to se splnilo.

Fantasysvet
27.04.2016

Jedno zastarané, zato nepísané pravidlo hovorí, že každý hororový fanúšik by sa mal aspoň raz za život stretnúť s tvorbou Stephena Kinga. Ja osobne skôr patrím k milovníkom mysterióznych thrillerov a k vyvolaniu zdesenia žiadne potoky krvi nepotrebujem. S Kingovou tvorbou som sa stretával výhradne prostredníctvom filmových adaptácií jeho kníh. Dodnes mám v poličke tri Kingove knihy, na ktoré ešte stále sadá prach. Tá štvrtá od vydavateľstva IKAR ma ale presvedčila, že to čo je staré a dobré, treba predsa len oprášiť. Donedávna som žil v presvedčení, že autorov titulov REVIVAL ma navštívil iba náhodou. Dnes už ale viem, že to bol osud. Práve vďaka Revivalu sa plánujem k starším Kingovkám vrátiť. Už teraz mi je jasné, že pôjde o oveľa uveriteľnejšie spracovania, než aké ponúkajú filmy. Áno, na nič nové pod slnkom som neprišiel - väčšinou to tak býva vždy. Najlepšie si je to však pekne overiť.
Na Revival nemožno nalepiť jednoznačnú nálepku a označiť ho ako horor, pretože ide skôr o štruktúru žánrov, ktoré k sebe pasujú ako kocky z lega. Niektoré pasáže idú ťažšie, iné ľahšie, no vo výsledku ponúka Kingova stavebnica príjemne mrazivý zážitok.
Revival na mňa pôsobí ako mysteriózny thriller, ktorý sa spočiatku (a pomerne dlho) tvári ako životopisná dráma vyhasínajúcej rockovej hviezdy. To, aká kniha sa k čitateľovi dostala, odhalia až posledné kapitoly. Práve tie sú nasiaknuté onou tajomnou a dych vyrážajúcou atmosférou.

Označiť titul za čiastočne životopisný a dramatický si dovoľujem hlavne pre schopnosť autora rozobrať (fanúšikom určite známe) časové obdobia ťahajúce sa až niekoľko desiatok rokov do minulosti (1962-2014) hlavného hrdinu, a to bez vyvolania akýchkoľvek pochybností o reáliách. King narába z reáliami naozaj pracne, čím dodáva celému príbehu na jeho uveriteľnosti. Ak aj vynecháme vzostupy a pády hlavných postáv, smerujúce až za hranicu života, a zameriame sa na hlavné mystériá, ešte stále budeme mať pred sebou natoľko uveriteľný príbeh, že by sa pokojne mohol stať hocikomu z nás. Netuším nakoľko sa nechal Stephen King ovplyvniť vlastnými zážitkami, no udalosti opísané v knihe pôsobia navonok skutočne, a práve v tom tkvie podstata hororu. Ku podivu ešte aj tie strašidelné výjavy vypožičané od Lovecrafta (to je ten druhý kráľ hororu) vyznejú dôveryhodne, nakoľko nám svoje zážitky rozpráva James Morton, ktorý to po niekdajších skúsenostiach s drogami zrejme nemá v hlave až tak úplne v poriadku.

Pre niekoho vymyslený, pre iného až príliš skutočný – taký je Revival.
Máte pred sebou knihu, ktorá zanechá stopy. Aké, to už závisí na čitateľovej fantázii a autorovej mystifikácii. K tomu, aby si vás omotal okolo prsta, tentoraz nepotrebuje mimozemského klauna ani zombie zvieratká. Úplne si vystačí so šialeným reverendom, mužom posadnutým elektrizujúcou „božskou“ energiou.

Charlie Jacobs poznačený tragédiou sa s tajuplnou energiou zbližuje a aj keď sa spočiatku zdá, že jej účinky využíva na uzdravovanie, v skutočnosti má svoje vlastné plány. Pokiaľ ste zbehlým a pozorným čitateľom, tak mi určite dáte za pravdu, že dobrá kniha potrebuje nielen dobrý príbeh, ale aj neumelé, živé postavy. A takými Charlie a James skutočne sú. Ich osudy vám určite nebudú ukradnuté, pretože postavy sa budú behom príbehu vyvíjať a nejeden raz za ne uroníte neviditeľnú slzu.

Na prvý pohľad to tak možno nevyzerá, no Revival Stephena Kinga nie je len o Charliem a Jamesovi. V prvom rade kniha rozoberá život ako taký, pričom ironickým spôsobom poukazuje na tragické následky plynutia času.

Aký dopad majú na seba neplánované udalosti a neuvážené rozhodnutia? Tak presne na tieto otázky budete chcieť nájsť hľadať odpoveď. A verte, že autor vás prinúti prehodnotiť vlastné rozhodnutia a písmenko po písmenku pred vami vyskladá mozaiku konca, ktorá nenechá nikoho bez poškvrny.

Ani o napätie, strach či krviprelievanie nebude núdza. Keďže všetko má svoj čas a výsledný efekt je obzvlášť dôležitý, to čo za normálnych okolností robí horor hororom, príde až v poslednej chvíli. Všetko napísané predtým je len veľmi dobre zvolená ingrediencia, vďaka ktorej zhltnete každé jedno slovo až do písmenka (aj s návnadou).
Revival je dôkazom Kingových nestarnúcich staviteľských schopností. Kráľ hororu predsa musí vedieť, ako vystavať príbeh. Využíva k tomu pritom osvedčené (fanúšikom známe) metódy, ktoré asi nikdy nesklamú.

Príbeh držia pokope skutočne silné, miestami až atypické piliere. Najsamprv ich nájdete v podobe nádejnej idylickej rodinky Mortonovcov, no a keď už budete konečne prežívať rodinnú idylku, príde nečakaný zvrat, ktorý nastolí knihe druhú tvár a sami nebudete vedieť, až kam je ochotný autor zájsť.

Pokiaľ máte radšej hudbu ako knihy a Revival sa k vám nejakou náhodou dostane, nezúfajte, nezostanete sklamaní. Už názov – REVIVAL - napovedá, že dôležitú úlohu nezohrá len putovná atrakcia (s rovnomenným názvom), ale bude to s veľkej časti aj o hudbe. Keď hovorím o hudbe, nemyslím gospel, ale gitary a revival bandy. Takže tu máme náboženstvo, drogy, liečivú elektrizujúcu silu, šialeného pastora, nahrávacie štúdiá, rodinné útrapy, bremená osud, života a hrôzostrašné vízie smrti. Málokto by predpokladal, že takáto rôznorodá zmeska by mohla fungovať, no kráľ Stephen vie, ako rozohrať partičku a zároveň aj to, kedy vytiahnuť eso z rukávu.
Názov síce vzbudzuje isté pochybnosti, no ako som poznal sám na sebe, tie sa behom prvých stránok rozplynú a celá atmosféra knihy sa vám vryje pod kožu. Po dočítaní napokon zistíte, že názov knihy - REVIVAL - je cielený, dvojzmyselný, presne taký ako celý života hudobníka Jamesa Mortona

CarolC
25.04.2016 3 z 5

Tak nějak jsem si na začátku knihy myslela, že tohle mě fakt nemůže chytnout. Příběh plný elektřiny - PFF. Uprostřed mě ale kniha neskutečně chytla a já nebyla schopná ji odložit. Konec mě ale zklamal. Čekala jsem něco něco něco... víc.

Sušenka_s_nožem
21.04.2016 4 z 5

Čtivé, poutavé. Je to má druhá Kingova kniha a kdybych měl jedním slovem vystihnout, co se mi na jeho psaní líbí, byla by to upřímnost. Na nic si jednoduše nehraje.

Sorrow
13.04.2016 3 z 5

Tak za prvé - v mnoha bodech souhlasím s komentářem od Ben Nevis.
Mám ráda Kingův styl, jeho popis, jeho postavy, jeho hlášky, jeho...ALE - tahle knížka se mi zdála býti takovým nedotaženým průletem života jednoho kluka, kterej mi byl strašně sympatickej na začátku, strašně nesympatickej uprostřed a na konci jsem mu zuby nehty chtěla věřit, ale nešlo mi to...Super je, že i na těch několika stranách dokáže King ve čtenáři vyvolat celou škálu emocí (nebo aspoň u mě). Plus mu dávám taky za to, že se s tím závěrem popasoval, spousta autorů na jeho místě by totiž buď zvolila slavné (a trapné) deus ex machina, anebo by ten konec nechali prostě otevřený...
Jedná se o dosti kontroverzní knihu, dle mého názoru, která se lidi může získat, ale taky nemusí...Já tak nějak zůstávám ve středu; líbil se mi King, ale nebyl zřejmě ve své nejlepší formě, bylo to prostě takové nedotažené, nerezonuje to ve mně...nevím, jak líp to vyjádřit.

Ben Nevis
13.04.2016 3 z 5

Moje hodnocení 3/5 je na Kinga hodně slabé, ale naprosto zaslouženě to mistr ode mne tentokrát schytá.
1. Zápletka románu vystačí na delší povídku nebo tenčí novelu. Stejný pocit jsem měla, když Kingovu povídku (o manželce sériového vraha) rozvedli do celovečerního filmu. Je to prostě zředěná polévka či dvakrát vylouhovaný čaj.
2. Chybí tam Kingova člověčina, jako by to ani nepsal on. Psychologie je dost odbytá, což může být způsobeno častými skoky v čase. A hlavní hrdina (už dost nesympatický svým drogovým návykem) není dost zajímavý na to, aby jeho životopis vyplňoval celý román. Možná v něm King vidí sám sebe, amatérský rocker s drogovou minulostí.
3. Už od začátku jsme nalákáni na děsuplný příběh, ale ten se odehrává až na posledních dvaceti stránkách. Sem tam během čtení dostaneme další drobty z očekávaného dortu, ale dost se s nimi skrblí.
4. Je to knížka o smrti. Sledujeme 50 let hlavního hrdinu a během té doby zemře spousta lidí.
5. Revival mě akorát nalákal na opětovné přečtení Z Buicku 8 (knížka, která mi přišla tenkrát slabá). Námět je podobný (Kingovy oblíbené jiné světy), ale nadšení a očekávání prýští skoro z každé stránky.

Nicméně pořád je tu Kingova představivost a odpovědi na otázky, které si klade kde kdo. Kingovi táhne na sedmdesátku, a tak se začíná zajímat o věci kolem smrtí. Jeho verze bude pro spoustu lidi "Strašlivé kázání", ale je to jenom stará dobrá fantazie nevyčerpatelné studnice autorova mozku. Vyplatí se počkat na závěr.

Lidudu
12.04.2016 4 z 5

Dala mi zabrat nejvíc ze všech knih S. Kinga. Bylo to tou elektřinou, evidentně s ní mám stejný problém jako s cestováním v čase; třeští mi z toho hlava.
Nakonec, po dlouhých měsících jsem knihu dočetla, a přestože bych to znovu nedala (nebo ne v nejbližších letech), nelituju, že jsem jí četla. Zase se mám na chvíli čeho bát (minimálně do té doby, než mě Mistr vyděsí něčím jiným) a budu po zbytek života projevovat větší úctu žárovkám a kabelům.
Při čtení posledních stránek mě napadlo, že kdyby bylo možné nahlédnou do mozku jiného člověka a prohrabat se jeho myslí, v Kingově hlavě by se našly velmi znepokojivé věci. Asi by nám zbělely vlasy a zešíleli bychom

čef
22.03.2016 5 z 5

Už samotný název knihy je mnohoznačný a nejinak je tomu u samotného příběhu. Nostalgické vzpomínání na uplynulá léta a příležitosti, využité i pokažené s opakujícími se doteky neznámé síly gradující v šíleném závěru a beroucí hrdinům románu poslední zbytečky víry a naděje. Jako vždy královské vyprávění plné detailů extra zajímavých zejména pro mne jako příslušníka stejné generace.

Pralev
27.02.2016 2 z 5

Velmi slabé. V podstatě jediná zajímavá věc na celé knize bylo vyvolání silného pocitu nostalgie, kdy měl člověk spolu s hlavním hrdinou pocit, že se vrátil na místo, kde žil před 40 lety, přestože to vlastně bylo jen o 100 stran dřívě.

Krysa1769
20.02.2016 4 z 5

Až na závěr, který se mi nelíbil, zajímavé počtení.
Nízké hodnocení knihy mě trošku zaráží, ale pravda je, že sama si ji asi znovu nikdy nepřečtu.

PetK
15.02.2016 3 z 5

Můj první King (když nepočítám Holčičku, která měla ráda... a kterou jsem před pár lety odložila po pár stránkách). Příběh se pomalu rozjíždí, nabírá na obrátkách, hezky dávkuje skrytou temnotu, čte se velmi dobře. Osobně mi udělaly radost odkazy na muziku. Jediné, s čím jsem měla problém, byl úplný závěr. Ten byl prostě divný :-) Ale možná tohle je King. Zjistím u dalších knih.

Kmet_V
13.02.2016 4 z 5

Moje vůbec první kniha :-)

DariDerek
27.01.2016 4 z 5

Mé první setkání s Kingem :) recenze v záložkách :)

evickakyticka
13.01.2016 4 z 5

Tak tohle byl ten starý dobrý King. (Už jsem na něj chtěla zanevřít, že nová díla už nejsou co bývala, že je všechno tlačeno jen aby se kniha vydala, bez nápadu, bez Kinga). I když jsem zpočátku měla obavy, aby kniha nebyla prošpikovaná náboženskými bláboly, (které ze srdce nesnáším) když hlavní postavou je kněz. Ale byla jsem mile překvapena nápadem s elektřinou, která mi lehce připomněla Nezbytné věci. Takového Kinga já můžu.

martin3683
12.01.2016 4 z 5

Nic si o knize krále vypravěče nečtěte, žádné anotace, žádné recenze, žádné komentáře (krom toho mého samozřejmě!) a nechte se příjemně překvapovat. Pokud to neuděláte tak, jak radím a jak jsem to udělal já, připravíte se o hodně příběhových zvratů. Jen v anotaci knihy je jich vyzrazena skoro polovina!
Prostě dejte důvěru Královi, že se vám postará o zábavu v temném, napínavém a mysteriózním románu. Jediné, co prozradím, je, že to není horror. Nečekejte žádná monstra či zrůdy - maximálně jen ty lidské. Je to takový King pro začátečníky, co se lekavých scén týče. Civilní vyprávění je ale o to mrazivější, že se plno věcí může stát vám či vašim dětem.
Já díky knize objevil i další významy slova Revival. Že se nejedná jen o význam ve stylu revival kapel… Ale to už bych zase vyzradil něco zbytečně navíc. Hodně zábavy přeji.

Romanka89
12.01.2016 4 z 5

Sice čtivé, King je výborný vypravěč, ale co se týče příběhu, čekala jsem něco víc. Inspirace Frankensteinem byla zjevná a tak jsem čekala nějaký větší horor, ale ten stále nepřicházel, ani na konci. Čekala jsem, že se budu bát, že mi bude běhat mráz po zádech, jako třeba u TO, nebo u Kukuřičných dětí, ale tady, nic. Ale nejhorší to nebylo, to zase ne. A jak se píše v popisku, tohle bych rozhodně nenazvala "temný a uhrančivý román."

Čtenářská výzva 2016: Kniha začínající stejným písmenem jako tvé křestní jméno.

Vendulin
10.01.2016 5 z 5

Překvapilo mě na Kinga nezvykle nízké hodnocení u této knihy. Zajímavé, že ani Kingovi fanoušci se neshodnou.
Dočítám se zde, že napětí se tentokrát nekonalo...četli jsme vůbec stejnou knihu?
Mistr mě znovu dostal. Naprosto. Dokonale. A jsem za to rád, protože i já jsem si už začínal říkat, jestli na tom, že King už není to co býval, nezačíná být něco pravdy. Ne, tohle je King ve vrcholné formě. Díky za komentář Chipsonatorovi, lépe bych to nenapsal.

Hany2211
08.01.2016 3 z 5

Kniha o tom, kam až nás mohou naše závislosti dohnat.
První třetina knihy celkem nuda, potom to bylo lepší, ke konci se četla velmi dobře. Závěr zajímavý, ale ne moc vkusný. Další kniha do mé sbírky, která ale určitě nebude patřit k těm oblíbenějším.

horory

Stephen King