Reminiscence

Reminiscence https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526892/bmid_reminiscence-655d87495ddd6.jpg 5 206 47

Píše se rok 2008 a detektivové z mordparty mají na stole nejstarší případ, s jakým se kdy setkali. Základním pravidlem jejich práce je, že čím dříve se k případu dostanou, tím větší je šance na dopadení pachatele. Tentokrát se však jedná o případ, který se stal před šestapadesáti lety: mají prověřit možnost obvinit tehdejší pohraničníky z vražd v případech střelby na obyvatele pokoušející se emigrovat do Rakouska. Případů je nakonec mnohem více, než si detektivové původně mysleli. Vybrali si jeden z nich: smrt pěti lidí (včetně dvou dětí) na ostnatém drátu u Petržalky v roce 1952 tehdy sice ve společnosti nerezonovala, protože se o ní nesmělo psát, ale poměry se naštěstí změnily. Všichni se musí ponořit do směsi špionážních her s detektivním podtextem, esence utrpení s pachutí krve, nenávisti a fanatismu.... celý text

allart
29.06.2023 5 z 5

Toto sa mi celkom páčilo. Bolo to trochu z iného súdka a hodnotiť môžem len z hľadiska čitateľa a nie historika. Napriek tomu ideologické svinstvá sa robili aj v minulosti aj dnes-a kam to bude smerovať sa neodvážim ani pomyslieť. Na margo toho môžem ale povedať z vlastnej skúsenosti, že dobre už bolo.

hanzmb
28.06.2023 5 z 5

Dvojnásobné retro. Vyšetřování probíhá na podzim 2008, tj. chronologicky díl číslo 32. Ale vyšetřuje se případ až z roku 1952. Není to špatné čtení, četl jsem to jedním dechem. Ale není to typická Dánovka. Té party je tam pomálu a patolog vůbec. Navíc mám alergii na zásahy tajných služeb. Takže bych to strčil někam do autorova průměru. I to je samozřejmě oblast výborných knih. Ta zápletka je zajímavá, ale pořád si myslím, že to nejkrásnější na toto téma napsal Procházka v Přestřelce.

Erzetka
28.06.2023 5 z 5

Starý,dobrý Dán je zpátky. Tohle byla jízda od začátku do konce, přátelé. Nedalo se jinak a přečteno na jeden zátah. Fůůůha, při čtení o bagru mi běhal mráz po zádech. Za mě top dánovka.

tibis
25.06.2023 5 z 5

Ja osobne mam k tejto teme blízko. Otec sluzil v rokoch 1959 -1961 na hranici v oblasti Bratislava - Jarovce. Az po jeho smrti som sa od mamy dozvedel, ze bol v sluzbe posteleny a jeho kolega spolu zo psom zasteleny clovekom, ktory prechadzal hranicu. Ci presiel, alebo bol zadrzany ( zastreleny ) neviem. Po pobyte v nemocnici bol poslany ,, za odmenu '' na dva tyzdne do Moskvy. Zopar cm vyzsie a ja tu teraz nie som. Do civilu mal odijst koncom augusta 1961, ale koli Berlinskej krize ( stavba muru okolo berlina ) bol do civilu prepusteny az koncom roka, tesne pred vianocami. Vianoce stavil u brata v Poprade a na Stefanskej zabave stretol moju mamu. A tam sa zacal MOJ pribeh. Je tazko sudit vtedajsu dobu ocami dnesneho cloveka. 99.9% ludi iba chceli prezit a slusne zit a vychovavat svoje deti.

PPxy
25.06.2023 5 z 5

Je mi 76 a mám problém se čtením, takže většinou sháním audioknihy. Dost si jich půjčuji v knihovně, ale i na síti se jich najde dost a dost Takže tento titul jsem si právě poslechl! Navíc mám slovenštinu rád, protože jako mlaďoch jsem přečetl spousku slovenských knih (SMENA vydávala tituly, které si u NÁS vydavatelé netroufli dát do tisku). A když navíc je dobrý i rétor, pak je to lepší než četba
A tak se přidávám k těm, kteří tomuto titulu dali 5*, protože i já ho pokládám asi za nejlepší, protože si už moc nepamatuji na ty ostatní tituly, které jsem také všechny odposlechl.

Lievan2006
25.06.2023 5 z 5

Suhlasim s ErikouKej, po troch-styroch slabsich knihach je toto konecne stary dobry Dan

ErikaKej
25.06.2023 5 z 5

Tak toto bola celkom pecka! Super pribeh z 50-tych rokov, napínavé až do konca. A ten koniec- na ktorej strane bola nakoniec spravodlivosť? Dej krásne plynie, žiadna omáčka okolo. Dánovi určite sedia tieto návraty do minulosti. Určite odporúčam, za mňa jeden z najlepších príbehov.