Ready Player One: Hra začíná

Ready Player One: Hra začíná https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/bmid_ready-player-one-J6W-290983.jpg 5 2585 652

Ready Player série

Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub

Ready Player One , 2011

1v8na
19.03.2021 5 z 5

Souhlasím s hodnocením, které je napsáno na zadní straně knížky. Nejvíc se ztotožňuji s tím, že to bylo úchvatné - Willy Wonka a Matrix v jednom.
Příběh byl čtivý, nešlo se od něj odtrhnout a odpoutat.
Celý příběh byl hltací, plný napětí, akce, bez nudných částí, dokáže rozesmát, ale i rozplakat zároveň.
Hlavní postavy jsou velmi sympatické a líbí se mi, jak umí držet spolu.
Také se mi líbilo přirovnání přátelství mezi Anorakem a Ogem k Jobsovi a Wozniakovi.
Nechyběla zde ani láska, přátelství, smysl pro fair play.
Velmi povedená kniha, ke které se určitě někdy ještě vrátím.

Calwen89
22.02.2021 4 z 5

Určitě doporučuji. Kniha se velmi dobře četla. Byla napínavá, svižná, bez hluchých míst a nudných pasáží. A ačkoliv nepatřím k herním nadšencům nedělalo mi problém držet krok s autorem a hlavními hrdiny.

101evca
22.02.2021 5 z 5

Páni. Tohle byla jízda! Rozhodně pro mě zatím nejlepší kniha tohoto roku!
Příběh má spád, logiku, sympatické postavy, pobaví, dojme a hlavně alespoň mě tak chytla, že jsem nemohla ani spát.

Trochu jsem měla obavy, že se budu ztrácet, protože o retro hrách a v podstatě o videohrách obecně nevím vůbec nic, ale ani v nejmenším to nevadilo.

Pozn.: Film jsem viděla jako první a i když mě bavil, přišel mi překombinovaný; kniha působila mnohem uvěřitelněji.

DanTheMan
17.02.2021 5 z 5

Wow.. prostě wow.. Tato kniha mě donutila rozesmát se, místy mě dojala, vtáhla mě a nepustila. Byl podle ní natočen film a ten je kompletně překopaný. Nezůstalo tam moc událostí z knihy. Film jsem viděl nejdříve, a pak jsem byl velice potěšen, že kniha mi dala to, co mi v tom filmu chybělo. Po čtení této knihy se obávám, že už nic lepšího nenajdu. :D Už vyšel druhý díl, zatím jen v Angličtině, ale asi se do toho okamžitě pustím. :-)

Nahnilaruka
04.02.2021 5 z 5

Výborná knížka pro lidi, kteří mají rádi 80 léta a popkulturu. Náhled do budoucnosti, kdy 90% populace tvoří geekové, kteří rezignovali na život a před realitu utíkají do VR. Děj příjemně utíká, je čtivý, ale nic hlubšího v tom člověk hledat nemůže..

Na knihu jsem se těšil především díky filmu, kdy jsem očekával ten děj trošku více zamotanější, hlubší dějovou linku apod, což se bohužel nestalo. Když porovnám film a knihu, tak toto je jeden z těch vzácnějších případů, kdy film je lepší než kniha.

90%, kniha i film stojí za to

Nikidree
02.02.2021 4 z 5

Hned po prvních stránkách jsem zalitovala, že jsem viděla nejprve film. Avšak díky tomu, že je v knize dost věcí jinak, převážně hledání klíčů, nakonec mi to vůbec nevadilo. A vlastně mohu dokonce říct, že filmové zpracování je stejně dobré, jako kniha. Alespoň to tak vnímám.

Trochu mě mrzí, že jsem tak mladá a spousta her a celkově pojmů z 80. let mi takřka nic neříkala, avšak s tím jsem do toho šla. A kolem a kolem to vlastně nevadí. Prostě jen přelétnete názvy a jedete dál.
Kniha se čte velmi dobře, fungování OASIS je dobře popsané a postavy se trochu vyvíjí. Občas tam jsou záhadné časové skoky, ale jelikož se čas celkově neřeší, je to taky dost jedno. A taky mě zamrzelo, že u pár událostí byl potom až zpětný pohled (jak k nim došlo), ale na druhou stranu je čtenář alespoň překvapen.

Jenda_985
30.01.2021 5 z 5

Fakt výborná kniha. Pro všechny milovníky počítačových her, 80. let a sci-fi.
Super postavy a dokonalý příběh.

Anylola
30.01.2021 5 z 5

Tohle byla pecka. Nemůžu se dočkat druhého dílu.

Luigi1
21.01.2021 5 z 5

Výborně napsané sci-fi,které milovníky tohoto žánru potěší.

Aisha.H
20.01.2021 5 z 5

Božeee, na "starý kolena" mne zase totálně pohltila sci-fi kniha. Moje milovaný 80. léta, retro trip do budoucnosti...blaho

PETERYY
17.01.2021 5 z 5

Pro všechny Geeky, fanousky sci-fi, počítačových her atd.

ZuzikBubu
16.01.2021

Kniha je velmi realistická, a to jak ve vyobrazení budoucnosti z pohledu Země, tak chováním a živořením lidí. Hlavním hrdinům čtenář rozumí a postupem času jim víc a víc fandí. Velmi kvituji rozdělení knihy na jednotlivé části, které začínají pomalejším úvodem a postupně nabírají na síle až do svého vyvrcholení. Tím je děj opravdu různorodým a čtenář neusne na jediné jednotvárné vlně, čte se to samo. Malinko vytknu samotný závěr knihy, respektive poslední pasáže celkově. Zde jsem čekala totální kulminační bod, ze kterého si sednu na zadek a to se úplně nestalo. V celkovém měřítku však ano!
Autor si dal neuvěřitelné množství práce s hledáním reálií, mnohé člověk znal, ale se spousty se nikdy nesetkal, ději to však neskutečně slušelo.

Vím, že s hodnocením filmu se můžu jít klidně klouzat na csfd.cz, ale bohužel ani já se neubráním porovnávání. První u mě byla kniha, necelý týden vzápětí film. Děkuju, děkuju a děkuju opravdu mnoho a nesčetněkrát za tuto svoji volbu, nikdy bych nemělnila!!! Proč?
V tolika aspektech naprosto odlišné! Charaktery, chování postav, hádanky, řešení, vyobrazení OASIS, vše jinak. Filmaři neměli práva udělat děj více dle předlohy? Nebo proč? Film je v pohodě, ale společnou má snad jen zápletku, typ celosvětového Honu a virtuální realitu.. A lepší závěrečnou bitvu, to ano :-). Takže prosím, přečtěte dříve než to zkouknete!

Ibanez
13.01.2021 2 z 5

Zklamání. Hodně nadhodnocená kniha. Vytvořený svět a děj v něm je dost nelogický. Asi u sci-fi čtenář lecos odpustí, ale zase vše má své meze. Další do očí bijící je, že hrdinové hrají 80tkové hry ve světě, kde můžete dělat téměř cokoli !?? Ruku na srdce, kdo dnes paří Prince nebo Goldne Axe? A to ještě dnes zcela OASIS nemáme:-D. I tak si myslím, že nikdo a když tak ne 24 hodin denně jako hlavní hrdina (jasně, bude za to mít peníze a slávu:-D). Zajímavý je, že ve Spielbergově filmu tohle prakticky neuvidíte a 80. léta v nich má též okrajově. Možná proto, že nepřeberné množství her, filmů hudby atd. většině nic neříká a autorova posedlost 80. léty je opravdu jen pro vyvolené. Hlavní hrdina je zkřížený s MacGyverem a encyklopedií na 80tky, co dokáže cokoli, kdykoli. Ve filmu jsou hlavní hrdinové ztvárněni mnohem realističtěji a přirozeněji.
Málo kdy se to stává, ale v tomto případě stojí film vysoko nad knihou. Za povšimnutí stojí, že film je velmi odlišný od knihy a potkává se s ní jen v základních kamenech příběhu.

Dvě hvězdy dávám hlavně za přesah knihy. OASIS už svým způsobem máme a jsme na něm přilepení čím dál víc;-)

Honzajosl
07.01.2021 5 z 5

LOVE!!!

mareksevc
23.12.2020 5 z 5

výborné po všetkých stránkach , vo svojej kategorii vskutku jedinečná kniha napisaná skoro dokonale pre pametníkov 80. a 90. vdaka

Murasaki
30.11.2020 5 z 5

Nejsem zrovna velký fanoušek sci-fi, ale videohry miluji už od dětství. Ready Player One jsem si rozečetla chvíli předtím, než vyšlo filmové zpracování, ale v jedné části jsem se zasekla a knihu odložila. Poté jsem tedy viděla film. Po dvou letech jsem se ke knize vrátila a nelituji. Začátek jsem zhltla během chvíle, ovšem později jsem se zasekla na tom samém místě a bála jsem se, že to znovu vzdám. Po měsíci jsem se vrátila a teď jsem tu a píšu komentář k dočtené knize. :D
Po nudné části následoval pořádně nabušený konec a stránky mi ubíhaly rychlostí blesku. Film se mi líbil, ale kniha byla o dost lepší a úplně někde jinde. Více promyšlená a vše dávalo mnohem větší smysl.

vera4097
13.11.2020

Film se mi líbil a bavil me, tak jsem se rozhodla přečíst i knížku, věděla jsem že to nebude stejné, ale myslím že tam je dost jiných..rozdílných věcí. Ale ta hlavní linka je stejná, to o co tam jde. Je tam toho víc, je to dost rozepsané, popsané - počítače, hry, Halliday, doba.
Sice nejsem tolik fanoušek pc, her, tolik toho z te doby neznám, Ale knížka, příběh je fajn.

sasa.chetan
11.11.2020 5 z 5

vynikajuce, spomienky na stare casy.

Janadvorackova
29.10.2020 1 z 5

Jo, také jsme doma hráli všechny ty prastaré hry, ale že by mi je tahle kniha připomněla? Měla bych být na větvi? Jako z čeho? Asi to bude tím, že jsem od her odcházela do reality, kdežto autor, potažmo hrdina, tak nepůsobí.
Nadšení se nedostavilo, kniha mě nebavila. Film už vůbec.
Trochu jako byste, já nevím, kardiologa učili lepit náplast. Bude na vás čumět, proč ho s tím otravujete.

pivonka_1
13.10.2020 5 z 5

Tak toto byla pecka. V osmdesátkách jsem chodila do školky, ale devádesátky mě zasáhly v plné palbě. Sci-fi miluju a na pac-manovi jsem vyrostla. Tu atmosféru jsem si vyloženě užívala. Děj měl spád, byl do detailu promyšlený a postavy sympaťáci. Na mě už tam bylo možná trochu moc odkazů na osmdestky a v několika případech jsem netušila, o co jde, ale vůbec mi to nevadilo a nebránilo to pochopení děje. Doporučuju všema deseti. Ke knize se sama ráda někdy vrátím.

kyberpunk zfilmováno budoucnost hry virtuální realita pro dospívající mládež (young adult) LitRPG (herní svět + fantasy/sci-fi)

Ernest Cline
americká, 1972