Ready Player One: Hra začíná

od:


KoupitKoupit eknihu

Strhující dobrodružný thriller z blízké budoucnosti, světa virtuální reality a počítačových her. Bestseller New York Times je celosvětový mezigenerační čtenářský hit. Vychází ve více než třiceti zemích, v USA prodáno přes milion výtisků. Filmovou adaptaci připravuje režisér Steven Spielberg. Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/290983/ready-player-one-J6W-290983.jpg 4.61533
Orig. název:

Ready Player One (2011)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (411)

Přidat komentář
Ann1307
včera

Viděla jsem film, když vyšel. A i přes to, že jsem věděla, jak to dopadne a co se bude dít, mě to celou dobu neuvěřitelně bavilo! I když nejsem velký geek, většinou jsem se v terminologii úplně neztrácela, takže pecka!
---------------------------------------Wade je mladý kluk, který žije v roce 2045, v budoucnosti, která je pro naši planetu opravdu katastrofální (ano, spějeme k tomu mílovými kroky).
Většina lidí proto utíká do hezkého prostředí hry / virtuální reality OASIS, která je zdarma, takže přístup do ní má i náš naprosto chudý hrdina.
Tvůrce této hry však nedávno zemřel a jelikož neměl žádné dědice, rozhodl se celou OASIS přenechat tomu, kdo dokáže vyhrát jím poslední naprogramovanou hru. Samozřejmě jsou zde padouši, takzvaní sixteři, kteří jsou zaměstnanci korporátu IOI. Ten chce OASIS ovládnout, změnit a zpoplatnit.
Rozpoutá se tedy zuřivý hon na "vejce", které získá výherce této hry..

withoutchild
04. prosince

Ke knize jsem se dostal až po tom, co jsem viděl film, takže jsem docela tušil, co mě čeká. Jaké ale bylo překvapení, když jsemi zjistil, že se to s filmem shoduje pouze v základní myšlence a jménech postav. O to víc mě čtení bavilo. Nicméně trochu mi vadila jakákoli absence vyššího napětí nebo zádrhelu. Ne, že by to napínavé nebylo, ale zpětně si člověk uvědomí, že hlavním hrdinům vlastně nikdy pořádně neteklo do bot a docela snadno si se vším poradili. Film byl v tomto směru přesvědčivější. Každopádně je to hezky napsané, snadno se to čte, zvládl jsem to asi na 2-3 sezení.

TaLu
29. listopadu

Skvělá kniha, skvělý příběh.
A rozhodně skvělý spisovatel, protože jsem knihu četla s velikým nasazením, zájmem a radostí a to jsem na přečtené stránce textu někdy nerozuměla jedinému slovnímu spojení !
Nikdy jsem nehrála žádnou počítačovou hru, když nepočítám stařičkého Mária, kde jsem se určitě nedokázala dostat přes první dvě kola, piškvorky a solitér a to už je tak strašně dávno !
Přesto mě příběh pohltil a prvně v životě závidím všem těm vášnivým ( teď po přečtení knihy mi to chvíli bude trvat, než jim zase začnu říkat slovem "šílení") hráčům, kteří vědí při čtení knihy do posledního písmenka, o čem je řeč.
Nám ostatním zůstávají filmy, seriály a hudba, kde se chytat můžeme.
Co je ale nejdůležitější, kniha a ten strhující příběh podněcuje fantazii a já si uvědomila, že rozhodně není dobré podceňovat fantazii babiček - máme ji stejnou, nebo možná ještě rozvinutější, než v našem dětství.
Film se mi líbil opravdu hodně, je to trochu jiný příběh, jiný děj a jiné pátrání, ale myslím, že tam dokázali velmi dobře zpracovat přátelské vztahy, možná o kousek lépe, než v knize. Jinak ve všech ostatních směrech kniha opět vítězí.
Krátká ukázka je jak slovo vytesané do kamene, jak bych si přála, aby nikdy nezmizelo!
" ...realita, i když může být děsivá a bolestná, je také jediným místem, kde najdeš skutečné štěstí. Protože realita je reálná. Rozumíš? "

Kniha se doporučuje sama....přesto doporučuji i já - naprosto nepoužitelný Geek.
Kdyby to šlo, přidala bych jednu zářivou hvězdu za všechny zmínky o filmu Jestřábí žena.

Drea
25. listopadu

Wow! To byla jízda. U videoher jsem se vůbec nechytala, ale děkuji autorovi za odkazy na Blade Runnera, Návrat do budoucnosti, Firefly a Barbara Conana. Četbu týhle parádní knihy pak budu mít už navždy spojenou s poslechem soundtracku k Jestřábí ženě.
A teď si můžu konečně pustit film.

Mikejla19
20. listopadu

Knížku jsem dočetla včera večer, film viděla teď. Přítel ho chtěl pořád vidět, tak jsem si se čtením musela pohnout, protože kniha je vždycky lepší než film a v tomto případě to platí určitě. Sice mně v knížce vadily některé zbytečné detaily, taky mě štvalo, jak Wade všechno několikrát viděl, slyšel, přečetl.. když je blbost, aby to za pár let stihl a ještě si vše pamatoval, ale nevadí. Až na těchto pár věcí jsem ráda, že se ke mě knížka dostala a asi se do ní brzo pustím zas, hlavně po zhlédnutí filmu.. A taky jsem při čtení dostala chuť si zase něco zahrát.

Almond
17. listopadu

Taky jste si říkali, jak to Wade stihl?! tamten film 20x, tenhle seriál zná nazpaměť, všechny ty hry, “sedět” ve škole, studovat Halliday. ???? Kniha se mi moc líbila, nejvíc nadšená jsem byla, když jsem se chytala v titulech.
A teleportovat se například do Středozemě ? Pěkná představa.

makynka911
14. listopadu

Opět další kniha, která mě dostala do kolen. Uznávám, že jedinou chybičkou, a to mou, bylo, že jsem první šla do kina na film a pak četla knihu. Samozřejmě, že kniha je tisíckrát, ne, miliónkrát lepší než film. Ten byl sice skvělý a graficky zpracovaný jako žádný jiný, ale až potom, co jsem si přečetla knihu, jsem zjistila, jak moc scénáristé ořezali děj a hledání klíčů a bran. Chápu, že nemohli do filmu narvat všechno, ale s tím dnešním rozdělováním filmů na dvě části, mohli toho prostě využít.

Zpět ke knize. Bravurní zpracování, tajuplnost, akce, logika, flashbacky do filmů a písní. Kniha byla naprosto úžasná a mě jako hráče naprosto potěšilo vykreslování OASIS a herních návyků. Jediné co mě snad štvalo, bylo to místy přehnané řešení vztahu Arty s Percym. Zrovna v této knize by mi romantická linka vůbec nechyběla.

Určitě by mi nevadil seriál s tímto námětem :)

Metla
07. listopadu

Jelikož v určitých aspektech naplňuji definici nerda, asi není kdovíjakým překvapením, že jsem si tuto fantastickou jízdu skvěle užila. Má jen několik málo vad: ideálním čtenářem je disociální teenager, který přicestoval časem z 80. let. Pamětníci té doby si také přijdou na své, pokud ovšem tehdy měli přístup k zahraničním počítačovým hrám, sci-fi filmům a literatuře (což na území ČSSR splňoval asi málokdo). Tak třeba já bych učůrávala blaženou nostalgií, věnovat se "Ready Playe One" spíše devadesátkám až přelomu tisíciletí, to byl pro mne Zlatý věk. Takhle jsem nepochytala zdaleka všechny narážky především v herní zóně, s filmy to bylo naštěstí lepší a knihy zůstaly v ději bohužel hodně opomíjeny.
Trochu jsem zívala v "milostných" pasážích, ovšem uznávám, že pointa o nutnosti žít vlastní život a budovat reálné vztahy je přes svou vyčpělost čím dál aktuálnější. Také nejsem příznivec jednoduchých zápletek, kdy dokonale kladní adolescenti bojují s extrémně zlou megakorporací a sem tam se zjeví všemocný Gandalf s pomocnou hnátou... Neremcám, prostě zdůvodňuji absenci páté hvězdy.
Byla to moc příjemná zábava, s okamžiky humornými i temnými, co mne po dlouhých měsících zapřísáhlé abstinence s vysokou pravděpodobností zase uvrhne do závislosti na RPG. Hmm, Witcher 3 nebo Dragon Age: Inquisition? Možná Dishonored 2? Hele, na Batman: Arkham Asylum jsem se taky ještě ani nepodívala....

Leanis
03. listopadu

Nikdy jsem nebyla nadšená hráčka videoher. To ale v ničem nevadilo. Tahle kniha vám totiž všechno dokonale vysvětlí. Sama se totiž zabírá nesmírným počtem seriálů, filmů, hudby a samozřejmě her z předchozích dekád a všechno je překvapivě přesné. Knížka je čtivá, neuvěřitelně vtipná a sarkastická. Charaktery mají originální povahy a ani náhodou se tady nedá mluvit o tom, že by byli mainstreamem. Možná tak akorát hlavní záporák mi připadal bez osobních cílů. Jediné takové vysvětlení jeho činů by bylo, že "byl zlý protože prostě byl zlý". Každopádně naprosto doporučuju, zvlášť pokud jste fanda osmdesátých let. Já sama jsem se hodně nasmála při hromadě inside jokeů, které bylo možné pochopit pouze pokud jste určité filmy na které se odkazovalo znali.
Ještě jedna věc mě napadá - mrzí mě, že se tolik nemluvilo o nevýhodách OASIS. Hlavní hrdinové jí stále pouze opěvovali, mě ale připadalo, že díky hře zapomínají pořádně žít...

Akademik93
28. října

Nechť je tato kniha varováním budoucím generacím před virtuálním prostorem a naprostým odloučením od reality. Kniha je čtivá a dokonale mě vtáhla do děje. Jako milovník videoher mohu jen doporučit.

Ledward
28. října

Neříkám, že by se mi nelíbila, ale ta kniha je spíš pro kluky.

misowi84
26. října

Nemohu říci, že by mě kniha nebavila. K tomuto žánru mám celkem blízko.
Ale popravdě jsem čekal ještě o něco více.. Jsem zvědav na srovnání
s filmovou předlohou. Jinak si kniha doporučení jistě zaslouží.

Žožik
25. října

Tahle kniha byla opravdu něco. Jako asi všichni ostatní tady jsem nejprv viděla film, a až potom jsem četla knihu. Obojí má co do sebe. I když každé je v podstatě až na hlavní námět o něčem jiném. Do knihy jsem se začetla rychle i přesto, že jsem ji četla v angličtině, což je pro mě celkem nezvyk. Jinak docela mě štve, že jsem musela knihu neustále odkládat kvůli nedostatku času. Celkové zpracování knihy bylo podle mě velmi propracované a všechno dávalo smysl (což je u knih jako tahle dost důležité). No a hlavní postavy byly prostě zlatíčka.

Nightcrawler
22. října

Jako nepamatuji tak staré hry (bohužel jsem k nim v dětství neměl přístup), nicméně jedno období svého života jsem počítačovým hrám a filmům věnoval, a přestože na to již není čas, část mého já to má stále rádo. Za to, že jsem se mohl k tomuto období vrátit a zavzpomínat, patří autorovi dík. A podobným mně mohu jen doporučit :-)

VMALEK
20. října

Kniha je úžasná ale když jsem se po jejím dočtení podíval na film můj dokonalý pocit z celého toho příběhu se zhroutil jako domeček z karet.

lubik734
09. října

Velmi čtivá kniha, úplně odlišná od filmu(film jsem viděl jako první) kniha se mi líbila moc.

wildXchos
08. října

Dlouho jsem se nesetkal s autorem s takovou fantazií a schopnostmi popsat všechno jednoduše a při tom srozumitelně. Má dokonale propracované postavy, které skutečně poznáme až na konci knihy a jedinečný příběh. Hodně se v knize věnoval období, o kterém hodně ví. Všechno bylo skvěle promyšlené až do konce. Film mě moc nebavil, ale kniha je dokonalá.

KubaHanzelin
06. října

Také jako mnozí ostatní, jsem viděl prvně film a pak se až dostal ke knize, která byla nařachaná odkazy na 80's a stařičké i novější videohry, někdy mě ty až přespříliš dlouhatánské popisy nebavily, ale tak či tak jsem se parádně bavil! Tento kousek by měl mít v knihovničce každý správný geek!

Fiara
06. října

teda to byla jízda...přiznám se že jsme nejprve viděla film a až pak sáhla po knížce a překvapení bylo veliké...film i knížka se docela liší, ale obojí má něco do sebe....knížka je více zaměřená na hry a 80. léta a nemá tolik známých odkazů jako film, ale je velmi dobře napsaná a přečtete jí jedním dechem. A Parzivalovi prostě musíte držet palce :)

Soboll
05. října

Viděla jsem nejdřív film a poté jsem až přečetla tuto knihu a to byla chyba .První část knihy mě moc nezaujala,ale jen proto,že jsem stále viděla před očima film ,který ubýval rychleji a bez všemožných názvu a návodů her . Pak jsem si řekla dost ,úplně vypustila film a ponořila se do tohoto jiného děje a bylo to skvělé .Nemohla jsem se odtrhnout ... určitě si přečtu i druhou knihu tohoto autora

Nomia
27. září

Kombinace budoucnosti v neutěšeném světě a virtuální reality se zajímavým herním světem - to bylo pro mě velké lákadlo. A když k tomu připočtu spoustu popkulturních retro odkazů a feeling starých her, tak si nešlo atmosféru téhle knihy nezamilovat.
Ale samotný příběh už taková hitparáda bohužel není. Jasně, je to zábavné, je to čtivé, OASIS je brutálně zajímavý, ale škoda toho okleštěného vyprávění o reálném světě (to mohla být teprve ta správná pecka) a slabších charakterů.
A neodpustím si poznámku, že je vidět, že autorovi jde víc psaní a popisování herního světa a jednotlivých questů/hádanek, než vystavění charakterů a nedejbože milostná linka, která byla na celé knize asi to nejslabší.
Ready Player One má skvělý, zábavný svět, celkem napínavý příběh a hlavně výbornou strhující atmosféru, ale postavy a jejich vztahy jsou bohužel slabší stránkou knihy. Nicméně i tak jsem si jistá, že spoustu milovníků oldschoolových her (a nejen je) tahle kniha rozhodně potěší.

anmaride
26. září

Měla jsem takovou menší čtecí krizi a toto byla kniha, která mě z ní vytáhla. Takže mě přesvědčila v tom, že je opravdu výjimečná, příběhově zajímavá, čtivá. Dokonce se mi i dvakrát zdál sen, že jsem součástí OASIS a to se mi mnohokrát z knih nestává.
I přesto se nemohu ubránit trošku vtíravému pocitu, že tomu k dokonalosti ještě trochu chybí. Nechci tu psát konkrétní situace a tím prozrazovat běh příběhu, ale některé pasáže mi přišly nepropracované. Zaráželo mě, co vše hlavní hrdina věděl (a nejen z oblasti Hry o Zlaté vejce) a do čeho se odvážně pouštěl, ačkoliv byl introvertní geek, sotva vystupující mimo virtuální realitu.
I přes tyto nedostatky je kniha výborná oddechová lahůdka a s klidným srdcem ji mohu doporučit.

Andynka
25. září

Wow, tohle byla pecka. Do příběhu jsem se začetla hned od začátku a užila si ho až do konce.
I když nejsem člověk, co by hrál různé hry, o které se v knize píše, tak jsem se opravdu bavila ! Bylo to skvělé, nápadité, zábavné .
Příběh je předvídatelný, ale to Vám nemůže ten zážitek z knihy pokazit.

nataalie7
22. září

Ready player one jsem nejdříve viděla jako film, který mě velmi mile překvapil a celých snad 120 minut jsem si náramně užívala. Takže po zjištění, že je příběh originálně napsán jako kniha, neváhala jsem ani minutu a knihu si pořídila. A můj názor? Skvělé a prostě úžasné! Kniha byla tak perfektně propracovaná, že jsem nad tím kolikrát kroutila hlavou. Kniha se mi samozřejmě líbila víc než film, milionkrát víc než film ! Užívala jsem si každou stránku a nedočkavě čekala co bude následovat dál. Konec mohl být trošičku lepší, ale to je jen maličkost.

vlkodlaq
15. září

Sám sebe překvapuju, ale vzal jsem do ruky Playera po nějaké době, otevřel, že si přečtu jen pár oblíbených pasáží, samozřejmě jsem ho přečetl celého. Po šesté. I po šesté baví. I když už ho znám skoro nazpaměť, pořád napíná. Nominuji playera do top5 knihy mého života.

TiniQ
13. září

Precitala som to az ked som videla film. Ako inac kniha stokrat lepsia :) mam rada sci-fi a 80te roky takze idealne pre mna, plus je tu vela odkazov na ine knihy/filmy podobneho zanru.

MorriconeTheGod
08. září

Zpočátku (první třetina) mě příběh chytil jak sviňa a měl jsem skoro pocit, že by mohlo jít o geniální bibli pro inteligentní rasu. Pak se ale rázem román zvrhává v stále trapnější románek klasického střihu "young adult". Škoda. Autor měl navíc, ale zahodil to kvůli vidině líbivosti a výdělku - nic nového. Příběh zůstává napínavý a kvalitní, ale za promarněný potenciál ubírám bod.

petra5588
06. září

Ono to mělo přes 400 stran? Nějak jsem si ani nestihla všimnout! Povinná literatura pro všechny nadšence do sci-fi a fantasy, ještě teď slintám nad představou návštěvy Středozemě, Zeměplochy nebo galaxie Star Wars. Byla jsem dokonce tak nadšená, že jsem si pustila film :D No, když to vezmete tak, že je knihou jen velmi volně inspirován...tak je to pořád strašná hovadina :D Takže radši vsaďte na vlastní představivost a ponořte se do děje ;-)

Tamten
03. září

Kniha není příběhově špatná (i když prostředí, ve kterém lidé ujíždí na počítačových hrách z prvních automatů, když mají virtuální reality s téměř neomezenými možnostmi, mi nepřijde moc logické). Ale jazyk knížky mi moc nesedl (nedokáži ale posoudit, zda to je autorem knížky, nebo až překladem).

JohnCZ
01. září

Kniha, na kterou jiní pějí oslavné ódy. Hodnocení 91 % mě ale opět jen utvrdilo v tom, že se tady těžce nadhodnocuje a zoufale tu chybí nějaká kritika. Nechápejte mě špatně, Ready Player One není zlá kniha. Strašně dobře se to čte, je to napěchované hromadami odkazů (už jen díky tomu jsem dohnal pár 80's filmových restů) a celkově ta retro atmosféra s viditelnou láskou autora ke starým hrám z toho přímo čiší. Samotný děj mě ale zklamal. Jak už tu bylo několikrát zmíněno, celý příběh je neskutečně přímočarý, mělký a bez nějakého většího zvratu. Celou dobu jsem se těšil na twist, který určitě všechno převrátí naruby a ono se tak nestalo. Dopadlo to přesně tak, jako se dalo od začátku očekávat a z toho pramení mé největší zklamání. S hlavním hrdinou se dá těžko ztotožnit, protože je to prakticky nadčlověk s vědomostmi, které by měl problém pobrat i superpočítač (nebo autista). Je to sice sympaťák, ale celý postup hrou mi pro něj až příliš lehký a nelidsky zidealizovaný. O něco více mě zajímala Art3mis a další jeho přátelé, ale ti nedostali ve finále zas až tolik prostoru, kolik bych si býval přál. Zejména linka z reálného světa, která je v první fázi knihy popsána dost zevrubně, je ve finále upozaděná na několik stránek v závěru a načrtnuté problémy se vůbec neřeší. Což je asi i záměr, protože reálný svět spíš funguje jako takové dějové pozadí pro to zásadní - virtuální realitu OASIS. Ve finále jsem si při čtení pořád říkal, že by z toho mohl být opravdu zábavný letní filmový blockbuster (což dle ohlasů je), ale při čtení knížky asi očekávám od příběhu malinko víc.