Ready Player One: Hra začíná

Strhující dobrodružný thriller z blízké budoucnosti, světa virtuální reality a počítačových her. Bestseller New York Times je celosvětový mezigenerační čtenářský hit. Vychází ve více než třiceti zemích, v USA prodáno přes milion výtisků. Filmovou adaptaci připravuje režisér Steven Spielberg. Svět v roce 2045 se ocitá v hluboké krizi – jedinou záchranou před bezútěšnou skutečností se pro miliony lidí stalo OASIS, bezplatná onlineová videohra přístupná prakticky každému – každý si zde může vytvořit novou identitu a vést virtuální život, často na hony vzdálený tomu opravdovému: studovat, cestovat, mít přátele, zamilovat se... A nalézt velikonoční vejce, poklad, který tam někde před svou smrtí zanechal James Halliday, výstřední tvůrce OASIS, společně s miliardovým dědictvím. Léta se o nalezení tří klíčů ke třem branám, jež vedou k pokladu, marně pokoušejí miliony Hallidayových obdivovatelů. Léta se to nedaří ani Wadu Wattsovi, který má těsně před maturitou, přežívá u tety v karavanu a honba za pokladem se stala jediným smyslem jeho existence. Avšak poté co se mu podaří rozluštit první nápovědu, nabere jeho život divoké obrátky…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290983/ready-player-one-J6W-290983.jpg 4.52145

Ready Player One 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Ready Player One, 2011

Kniha Ready Player One: Hra začíná

Jellus

Nejprve jsem videl film.... V dnesni dobe je pro me tezke najit neco, co me zaujme, bavi, dokoukam to atd... A tady se mi to stalo.. Byl jsem vazne nadseny a kdyz jsem zjistil, ze je i kniha... Nadseni nepolevilo.

1.kniha je uplne jina nez film
2. vlastne je to dobre, nemusim cist neco, co jsem uz videl.
3.tezko rict, co je lepsi.. Oboje je bomba!

Prince_of_book

O Ready player one jsem slyšel už roky zpět, ale knihu jsem koupil až loni. Čas na ni jsem si udělal až teď, ale ještě před jejím čtením jsem si poprvé v životě pustil film, který mě hodně bavil.

Po dokoukání filmu jsem byl na sebe naštvaný, že mě teď kniha nebude bavit, nicméně jsem se v tomto mýlil a jsem za to nesmírně rád.

Film a kniha jsou vlastně ve všem rozdílné až na základní myšlenku.
A ač jsem zhruba tušil podle filmu, jak kniha skončí, tak mě neskutečně chytla uz od první stránky a nebýt toho, že jsem měl tento týden noční a nedostatek energie, tak bych knihu přečetl vyloženě za pár dnů.

Závěr knihy (posledních 150 stran) jsem přečetl víceméně na jeden zátah a neskutečně jsem se u toho bavil.

Svět OASIS bych si někdy chtěl vyzkoušet, ale taková úroveň VR je nejspíše ještě daleko před námi.

Hodnotím 9,5/10.

evineckY

Musím přiznat, že tento žánr není můj šálek kávy a jako knihu bych to nečetla, ale jelikož jsem to poslouchala, navíc sympatickým hlasem se zamilovaným koncem...:-)
Uvažuji o tom, jak všechny ty hry kradou životy všem lidem. Už se neumí bavit osobně, v přírodě, nemají žádné zážitky a komunikují s lidmi, kteří vůbec nejsou takoví, jací jsou. Život Vám proteče mezi prsty a hry Vám nic nedají.

vlkodlaq

Ready player one jsem komentoval už několikrát, ale tak to už u některých knih bývá, že se Vám zapíší do paměti velmi hluboko, vracíte se ke knize jako takové, i později v myšlenkách. Při tom to ani není sci-fi, je to beletrie! Virtuální realita není nic nového a všechna ta hejblata zprostředkující lepší "herní" zážitek jsou jen otázka času, mnoho z nich už existuje (haptické rukavice), další jsou ve vývoji a budou brzy na trhu (všesměrový trenažér), vývoj softwaru VR je jedním z hlavních úkolů velkých firem posledních let (Facebook, Google..). I ta pistole z reálu knihy na otisk prstu existuje. Přesto, že knih a filmů operujících s virtuální realitou je mnoho (z těch nejznámějších třeba Matrix) Cline vytvořil virtuální univerzum doposud nevídaných rozměrů a zároveň velmi blízké realitě a postavený na popkultuře osmdesátých let, tím je příběh blízký a snadno vstřebatelný i pro čtenáře, kteří obvykle sci-fi neholdují a i právě proto, že kniha technicky vzato není sci-fi, ale dejme tomu herní beletrie.
Můj závěr je, Ready player one patří k tomu nejlepšímu, co jsem v životě četl (sedmkrát) a ještě se ke knize jistě mnohokrát vrátím. Doporučuji všem se špetkou fantasie nebo zálibou ve starých videohrách nebo třeba jen oblibou knih, filmů a hudby let osmdesátých.

Tyn_a

Jako první jsem viděla film, pak až četla knihu.
Popravdě ani jsem nevěděla, že kniha existuje, jaká škoda.
Byl to úchvatný, skvěle propracovaný, poutavý příběh naprosto odlišný od filmu. V knize bylo spoustu jiných zápletek, úkolů, dějů a tím pro mě příběh představuje mnohem větší bombu.
Chce to velikou představivost, což autor splnil na víc než jedničku...pak už se jen čtenář doslova "zažere" do děje, který ho jen tak nepustí :)).

Mám ráda tenhle žánr a kniha se řadí mezi mé top, určitě doporučuji.

Charmedka

Musím uznat, že celý tenhle příběh je dokonale, ale vážně dokonale promyšlený. Neskutečně propracovaný svět a jeho fungování. Jak jsem psala, nejsem cílovka, ale klobouk dolu.

V knize je spousta odkazů na osmdesátá léta, pro které měl slabost Halliday, takže nejen počítačové hry, ale i filmy či hudba. Myslím, že některé mladší ročníky možná budou v tomto ztraceni, ale já si právě nejvíce užívala všechny ty odkazy na známé filmové scény či písničky.

toni-az

Poslouchal jsem jako audio, z něhož mám trochu rozporuplné pocity. Na jednu stranu dost hrozný přednes Miloslava Königa, jehož jednotvárná interpretace člověka poněkud uspává, navíc spousta špatně přečtených slov, chyb, nemluvě o výslovnosti anglických slov. Na druhou stranu mě hodně bavilo, že kdykoli byla v knize zmíněna nějaká píse%n, skladba ze soundtracku apod., kus tam pustili. Za mě super dotváření atmosféry, ale dovedu si představit, že někomu by to mohlo vadit.

Ještě než se dostanu k obsahu, jedna připomínka k překladu. Ten je prostě hroznej. Tohle neměla překládat ženská, to měl překládat nějaký bývalý programátor nebo hráč z oné éry, např. Franta Fuka. Paní překladatelka možná umí dobře překládat běžnou literaturu, ale zde bohužel strašně čišela její neznalost reálií.

Co se týče děje a obsahu, první 4 hodiny z 18 byly trochu utrpení. Nekonečné popisy dystopického světa, bohužel spousta věcí 10x opakovaná. Hodněkrát jsem si říkal, že Lukjaněnkovo Bludiště odrazů je mnohem dál. Nicméně jakmile začal skutečný příběh (rozuměj Wada konečně napadlo je je měděný klíč, což mně bylo dávno jasné i bez nápovědy), děj se rozběhl a člověk měl problém se od něj odtrhnout. Všechny narážky na 80. léta i hry, filmy, hudbu z té doby mě náramně bavily, projevila se u mě nostalgie mládí. Pár filmů jsem si musel hodit do fronty na znovuzkouknutí.

Hodnocení za mě tak 3,7*, body strhávám za nedobře napsaný začátek a absenci zmínky o největších ikonách popkultuty 80. let, a to M. Jacksonovi a Madonně. Myslím, že kdybych v té době nevyrůstal, bylo by to o hvězdičku míň.

1v8na

Souhlasím s hodnocením, které je napsáno na zadní straně knížky. Nejvíc se ztotožňuji s tím, že to bylo úchvatné - Willy Wonka a Matrix v jednom.
Příběh byl čtivý, nešlo se od něj odtrhnout a odpoutat.
Celý příběh byl hltací, plný napětí, akce, bez nudných částí, dokáže rozesmát, ale i rozplakat zároveň.
Hlavní postavy jsou velmi sympatické a líbí se mi, jak umí držet spolu.
Také se mi líbilo přirovnání přátelství mezi Anorakem a Ogem k Jobsovi a Wozniakovi.
Nechyběla zde ani láska, přátelství, smysl pro fair play.
Velmi povedená kniha, ke které se určitě někdy ještě vrátím.