Ranhojička

Ranhojička https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77137/bmid_ranhojicka-Ju1-77137.jpg 4 339 105

Mohuč, 1330. Porodní bába Rachel spěchá k porodu a na ulici najde rodící ženu. Mladá matka umírá a Rachel přinese sirotka k majetné rodině von Speyerových, kde je Lucie vychovávána společně se stejně starou Leou. Když po letech vypukne v Mohuči mor, zřizuje Lucie – která byla v domě von Speyerů zasvěcena do tajů arabské medicíny – společně s morovým lékařem Clemensem von Treist „morový dům“, v němž pečují o nemocné. Lucie si brzy získá úctu jako „ranhojička“, ale pak se nálada ve městě změní a ona musí uprchnout bez milovaného Clemense. Najdou se ti dva ještě někdy?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Die Pestärztin , 2009

Kalina
27.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Rozdílná náboženství, mor a život v té době jsou čtivě popsány. Jsem ráda, že se mi kniha dostala do ruky.

tisha8409
14.05.2015 5 z 5

Dávám pět hvězdiček, ALE! pouze za tu část, kde se popisuje život v Mohuči. Po úprku a znásilnění u hradeb se po přijetí mezi židy a poté na hrad stala nudná fraška plná útěků, hledání, hnisu, potu a bolesti. Je to takové trošku směšné, že děcko odpadlice najednou stane na vysokém hierarchickém místě a je jí umožněn "bohatý a dobrý" život.
Jako historický náhled do středověkého Německa dobré, reálné...praktiky zajímavé... ale hradní romány nemám ráda.

hankapimi
26.02.2015 3 z 5

Středověký román o ranhojičce Lucii, vychovávané jak v křesťanské, tak v židovské rodině. Zajímavé a poučné pasáže o diametrálně odlišném náboženství (skvěle popsané v Ranhojičovi od Noaha Gordna - pozor, nelze srovnávat ! a ve Věčné Ambře). Křesťané, abatyše v klášterech, kněží v kostelích a jejich zpátečnické myšlení, strach z čarodějnictví, místo vzdělávání a přemýšlení jedině modlení, jejich nenávist k Židům. Oddělená židovská komunita byla ve městech vždy od křesťanů utlačovaná a přehlížená. Židé byli vždy výborní obchodníci, bankéři a zastavárníci, pokrokoví, vzdělaní, čistotní a scestovalí. Ani jedna komunita a zvláště temný středověk ovšem nepřál ženskému pokolení a už vůbec ne přemýšlivým ženám, toužícím po vzdělání ...Ale všechny bez rozdílu kosí v Mohuči mor, který se snaží zastavit Lucie s lékařem Clemensem. Příběh je okořeněný romantikou, potulnými rytíři a dvorskými láskami, což jej řadí k příjemnému oddychovému čtení....

aknahhhh
28.01.2015 5 z 5

Krásná!přečtena jedním dechem :)

Henriette
27.01.2015 3 z 5

Příběh sirotka z Mohuče se zpočátku četl těžce. Ne snad proto, že by autorka nedokázala vtáhnout do děje, ale zkrátka mě zpočátku nijak neoslovil a nezaujal. Kniha se mi začala opravdu líbit až když Lucie z Mohuče uprchla a začala žít v Landshutu. Konec, kdy zachraňuje vévodkyni Elizabeth a jejího rytíře je stejně jako některé další pasáže v knize přitažený za vlasy a velmi velmi nereálný. Dává to knize punc spíše pohádky pro dospělé než historického románu. Kniha se však četla dobře a nakonec se mi líbila.

LéňaM
29.10.2014

Tuto knihu NEČTĚTE, pokud chcete chodit vyspalí do práce :) Kniha se mi moc líbila a hltala jsem stránku za stránkou. I když ten název Ranhojička se mi k tomu moc nehodí, ale kniha je úžasná :)

Sarah01
15.09.2014 4 z 5

Knížku jsem začala číst na doporučení a přímo jsem ji hltala s napětím, jaké bude rozuzlení....nemůžu říct, že by mě konec přímo zklamal, ale myslím, že ve skutečnosti by úspěšnost této akce byla pochybná, ne-li úplně nemožná. Autorka má velice bujnou fantazii, v knížce v podstatě není hluché místo, kdy by se nic nedělo, nemyslím si, že by to ve středověku nebylo možné, navíc spousta věcí je historicky podložená, ale......ale ty až moc časté neuvěřitelné náhody, kdy všechno nakonec dobře dopadne....spíš pohádka.
Oceňuji popisy a poznatky o jednotlivých světových náboženstvích, to má určitě co říct dnešní mladé generaci, která se často v náboženských otázkách velmi špatně orientuje.

Bezantina
30.06.2014

Mám ráda historické romány z tohoto období, ale tento mě tak trošku zklamal.. První polovina se mi líbila, měla dobrý děj i historický podklad. Druhá polovina bylo zklamání v podobě sladkobolného, místy velmi hodně přitaženého konce a lá červená knihovna..

blanickaa1
25.05.2014 5 z 5

Krásný příběh, málokdy se mi stane, že si oblíbím v knize nějakou postavu, ale Lucii jsem si úplně zamilovala. Nenudila jsem se ani chviličku, neměla jsem tendenci přeskakovat řádky a hlavně mi bylo líto, že jsem knihu dočetla.

hrosulik
18.05.2014 5 z 5

Moc hezké čtení. Historické knížky moc nemusím, ale tuto jsem přečetla jedním dechem.
Určitě doporučuji.

bbianka
15.05.2014 5 z 5

Moc se mi do této knihy ani nechtělo, ale nakonec jsem se na její příběh tak namotala, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Je to moc hezký a čtivě napsaný romantický příběh. Styl jakým je příběh napsaný, Vás úplně vtáhne do děje. Normálně mi bylo líto, že jsem ji už dočetla, nejraději bych pokračovala dál. I když už vlastně nebylo v čem pokračovat. Ještě pár dnů po přečtení, jsem na tuto knihu pořád myslela. Doufám, že narazím na více takovýchto skvělých knih. Vřele všem doporučuji. Dala bych i deset hvězdiček, kdyby jich tu tolik bylo :-)

Telničák
22.01.2014 3 z 5

Do poloviny super kniha, potom se mění na zcestné romantické blábolení, které vrcholí trapným závěrem. Škoda. Autorce asi došel dech.

Alca007
06.08.2013 4 z 5

hezký romantický příběh
trošku přitažený za vlasy - tak trošku červená knihovna,
ale knížka je čtivá, strhne vás do děje.

evafort
19.06.2013 5 z 5

Moc hezká knížka a zajímavá, romantická, hezky se četla.

alnahu
18.04.2013 5 z 5

Skvělá ,čtivá kniha- dozvíme se,jaké hrůzy si lidé prožili ve středověku,když všude řádil mor.

evasamankova
28.02.2013 5 z 5

Čtivé, napínavé a poučné. Nemohla jsem se odtrhnout.

Andulienka
11.02.2013 4 z 5

Pekný historický príbeh...

kaninaj
13.01.2013 5 z 5

velice krásná kniha, čtení jedním dechem. Lucie, odvážné dítě, dívka a poté paní v nehostinném 14.století, kdy ženy nemají taková práva jako muži, nemůžou se jen tak vzdělávat. Je to příběh velice nadané Lucie, která hltá učení a její sen je stát se medikem. Pro tuto dobu velice odvážné, protože je tu veliký vliv církve, která hned ve všem vidí ďábla, což pro křesťany není lehké. Další vliv na vývoj Lucie mají i židé, protože vyrůstala v židovské rodině, která se o ní postarala po smtí její matky. Lucie vidí rozdíly v uctívání jednotlivých "bohů", fanatismus proti židům a hon na čarodějnici, kterou zažila na vlastní kůži........ další dobrodružství se ukáží při zjištění jejího původu....prostě knížka, která stojí za to přečíst :)

Eleanor
14.12.2012 3 z 5

Knížka se mi líbila pro pestrost a docela věrné vykreslení středověku, ale ten děj mi přišel trochu překombinovaný. Nic ve zlém, ale Lucie si za život zahrála příliš mnoho rolí na to, aby se ten příběh mohl opravdu odehrát. Ale jinak to bylo pěkné, líbila se mi zvlášť ta část, kdy Lucie léčila nemocné.

Majulinek
03.11.2012 5 z 5

Tuto knihu opravdu všem mohu jen doporučit, protože se čte jedním dechem, tato kniha je úžasně napsaná!!