Na západ od ráje

Na západ od ráje https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424489/bmid_na-zapad-od-raje-ltE-424489.jpg 4 147 32

Ráj série

3. vydání. „Když dinosauři vládli Zemi“ V tomto díle, vysoce hodnoceném čtenáři i kritikou, jí stále ještě vládnou. Vesmírná katastrofa, která před 65 miliony let ukončila éru praještěrů, se ve světě tohoto románu nikdy nestala. Vývoj obřích plazů pokračoval dál a vyvrcholil Yilané, nejinteligentnější a nejvyspělejší rasou na Zemi. Když jsou však její příslušníci příchodem doby ledové přinuceni překročit oceán, aby prozkoumali a kolonizovali rozsáhlý a neznámý kontinent, dojde k prudkému střetu s novým a divokým savčím plemenem, s nímž se dosud nikdy nesetkali. Tito savci chodí vzpřímeně, loví a používají primitivní kamenné nástroje – a zbraně Na západ od ráje je jedním z nejlepších výtvorů Harryho Harrisona. Příběh titánského střetu dvou zcela odlišných kultur vtáhne čtenáře do vzrušujícího děje jako vír maelstromu.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Laser-books (Laser)

West of Eden , 1984

ijcro
22.01.2020 5 z 5

Četl jsem první díl trilogie. Je to propracovaný příběh iracionální nenávisti ne nepodobné nenávisti třídního boje v prehistorické scenérii. Popisné a nezbytné části byly vloženy do příběhu jakoby mimochodem a vůbec nepůsobily nudně ani rozvlekle.

Lidé Tanu z doby kamenné byli prostě lidé doby kamenné.

Jen Yilané mě kapku zklamali. Odhlédnu-li od ilustrací, s prvními stránkami jsem očekával homizované bytosti neptačích dinosaurů typu Russelova evolučně modifikovaného Troodona, homosauroida nebo tak něco. Jenže… z popisu se dalo vyrozumět, že Yilané jsou přerostlé ještěrky, které umí na povel zemřít, nesnáší chlad, v noci musí spát a natální část života tráví v moři lovem olihní.

Každopádně to byla snad jediná šmouha na jinak skvěle vyprávěném příběhu. Zvlášť působivý byl popis netechnické civilizace Yilanů, jejich umění jak maximálně přetvořit a přizpůsobit zvířata i rostliny ke svým potřebám. Popis zvířete-mikroskopu, zvířete-fotoaparátu, zvířete-diktafonu, rostliny-škrtiče, rostliny-pasti, rostliny-plotu, zvířete-lodi atp. byly fakt fantastické.

Doporučuji a dávám plus

encyklopedie
09.12.2019 5 z 5

Ve své knize nás Harry Harrison zavede do alternativního světa, světa, jemuž dosud vládnou dinosauři.
Teorií o tom, proč vlastně vyhynuli dinosauři, je mnoho. V současné době se ovšem většina vědců přiklání k jedné z nich – té, že před pětašedesáti miliony let došlo ke kolizi Země s několikakilometrovým meteoritem
V alternativním světě Harryho Harrisona onen smrtící meteorit nikdy nedopadl…
Dinosauři se tedy vyvíjejí dál, nabývají na inteligenci a postupně budují pozoruhodnou, naprosto jedinečnou civilizaci...............................
Tohle je tak zajímavé čtení ....ale potřebuje několik desítek stran nejrůznějších vysvětlivek, dodatků či dokonce slovníků, z nichž se může zvídavý čtenář dozvědět o světě, v němž se příběh odehrává.....
Celá třídílná série je nadšpičková ....a proto 3x 321%

ludek.n
03.05.2018 5 z 5

Harry Harrison má ve své tvorbě obecně horší a lepší chvilky. Na západ od ráje patří jednoznačně do druhé kategorie. Promyšlený svět dvou zcela odlišných kultur je více než životaschopný a co víc, čtenář se při odhalování jednotlivých podrobností ze života Yilanè i Tanu královsky baví. Nevyhnutelný střet mezi nimi je vzrušující a má potenciál uchvátit a nepustit až do úplného závěru knihy. Hlavní postavy jsou vykresleny ostře a čtenář s nimi dokáže soucítit i prožívat jejich dobrodružství ruku v ruce. Pan Harrison stvořil vskutku brilantní příběh, který v podstatě nemá hluchá místa a čte se jedním dechem.

WugWugs
19.01.2018 5 z 5

Harrison nás berie na výlet do časov pred tým, ako homo sapiens ovládli planétu a keď nebol jediným druhom hominida, ktorý chodil po zemskom povrchu a neraz prichádzalo ku stretu s inými rasami/druhmi. Na Západ od raja nemusí byť ďaleko od pravdy, keď takéto stretnutie vykresľuje násilne, až na hranici genocídy. Ak medziskupinové potýčky medzi ľuďmi samými končia masovými hrobmi, aké medze potom hľadať v násilí medzi podobnými, ale predsa rôznymi druhmi - najmä ak sa tie podobajú a vzájomne sa vnímajú ako ohrozujúce? Dnes vieme, že naše genetické dedičstvo (aspoň väčšiny z nás) obsahuje pozostatky neandrtálskeho genómu, inými slovami - boli časy, keď sa naši predkovia úspešne krížili s neandrtálcami. Či išlo skôr o vzájomné láskyplné objatia, alebo dominanciu silou, čiže znásilňovanie podrobených, nie je úplne jasné, ale celá ľudská história sa prikláňa na stranu druhej možnosti.

Ná západ od raja je presne tá dobrodružná prehistorická zábava, aká mi zostala v spomienkach z detstva a zároveň zaujímavé cvičenie v evolučnej fikcii. Naozaj je na počudovanie, že doteraz nebolo žiadne filmové spracovanie, pritom ponúka viac fantazijných možností ako Avatar - hominidi vs. jašteri, celý koncept biologických nástrojov krížených a pestovaných za určitým účelom, atď. Harrisonovi ťažko niečo vyčítať, dej nikde nezaháľa, prostredie pôsobí dôveryhodne, jeho nápady dávajú zmysel, je podrobný len do tej miery, aby čo to objasnil a nezabieha do zbytočných technických detailov. Koniec je možno trochu rýchlejší, ako by sme čakali, no uspokojujúci, pričom príjemne láka do čítania pokračovania - Zimy v raji.

Tomka52
06.12.2017 5 z 5

Tímto hodnotím všechny tři díly série. Kniha má dle mě asi nejblíže k Lovcům mamutů a filmu 10,000 BC. Byl jsem nadšen už z obálky, upřímně příběhů na toto téma moc není. Autora jsem četl poprvé a musím vypíchnout, jak už tu zaznělo, slušnou fantazii. Alespoň co do popisů zvířat a předmětů určitě. První díl vtáhne hned z úvodu a v podstatě 3/4 knihy objevujete a vstřebáváte popisovaný svět. Další kniha je nutnost, k tomu ostatně vede závěr prvního dílu. Druhý a třetí díl je pořád čtivý ale pocity prvního jsou ta tam. Další pokračování mi přijdou o něco slabší, kde v tomto nejhorší, je to poslední. Vše co jsme se o tomto světě měli dozvědět, se až na pár výjimek stalo v první knize. Děj se tak později soustředí výhradně na střet dvou rozdílných kultur. Hlavní hrdina sice stále někam putuje, přes hory i oceány ale prostředí působí místy už nezáživně. Přesto by asi nemělo. Tady mohl autor vyždímat daleko více. Příběh je v některých částech docela jednoduchý a předvídatelný, akce tu skoro není a to ani tam kde se to nabízí. Na druhou stranou, postavy mi mnohdy přirostly k srdci, bylo mi jich i líto a rozhodně jsem se nenudil. Děj prostě tak nějak pozvolna plyne celou sérií, což je určitě dáno i dobou zasazení. Čtení je to tedy jednoduší, spíše oddechové. Po přečtení jsem byl ale spokojen, klidně bych pokračoval...Kniha se mi líbila a určitě doporučuji.

burianek
30.08.2017 5 z 5

Kniha se mi poprvé dostala do ruky v Angličtině. První 2 díly jsem si koupil v Paříži. Byl jsem z ní úplně nadšený. Super námět volající po filmovém zpracování, které by už dnes nemělo být žádný problém. Dlouho jsem čekal na 3 díl, ani ten mě nezklamal a proto hodnotím jako jednu z nejlepších sérii sci-fi žánru.

Ládja
29.01.2017 3 z 5

No, nevím nevím. Nějak moc mě to tedy nevzalo. Čekal jsem něco lepšího, úplně jiného, než jak se zdálo z komentářů a z anotace na knize. Nepřijde mi to nějak to nějak výjimečné. Čtivé, ale ne zas tak moc. Pro mě 2,5*.

Mikko
12.09.2016 4 z 5

Co by se stalo a jak by to vypadalo kdyby asteroid, který před šedesátišesti miliony lety zahubil dinosaury vůbec nedopadl? O tom nám vypráví Harry Harrison ve svém třídílné sérii Ráj. Zemi stále vládnou plazi. Ne, vládne jim jen jedna větev, kteří si říkají Yilane. Hospodaří, domestikují, staví města a dokonce mění DNA jiných tvorů tak, aby jim byli k užitku. Jediné s čím si nedokáží poradit je změna klimatu. Jsou plazi a proto nedokáží žít ve studeném podnebí. A zima se blíží (ne nejsou to hry o trůny :X). Yilane tedy musí na jih najít nový domov a v ten okamžik všechno začíná. Narazí na divné chlupaté Ustuzou (tak říkají savcům) chodící po dvou jako oni, a vrhající oštěpy...

Lidé, kteří si v knize říkají Tanu jsou kvůli velké zimě nuceni sejít z hor a lovit v nížinách. Má to však háček. Vědí že mimo zasněžené hory zemi vládnou plazi. S takovýma se však ještě nesetkali.. Kočovná vesnice Tanu je plazi vyvražděna. Přežil jen malý chlapec jménem Kerrick, který je zajmut a vychován.. vychován plazi a naučen jejich životu. Víc plaz než člověk.. Jednoho dne však v boji proti lidem si vzpomene na to kým opravdu je a ten pravý boj začíná..

pobijecmuch
28.06.2014 5 z 5

Solidní třídílná série Ráj, která je od mistra sci-fi.

1972Sixo
19.02.2014 5 z 5

Výborná dobrodružná sci-fi utópia o tom čo sa možno mohlo stať a a nestalo. Klobúk dolu pred vymýšľaním jašterích technológií. Človek si musí uvedomiť že nestál vždy na vrchole evolučného vývoja a chýbalo asi fakt málo aby to takto nejako dopadlo. Nemá chybu.

tlapička
10.09.2013 4 z 5

Velmi originální je kupodivu, že tento námět nebyl vícekrát zpracován, nejlepší je první díl

Aliii
31.08.2012 5 z 5

Moc povedená čtivá kniha s velmi zajímavou myšlenkou, že studenokrevní živočichové se vyvinuli v inteligentní rasu vítězící v mnohých ohledech na lidmi.