Radostné dětství?

Radostné dětství? https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6245/bmid_radostne-detstvi-Q2M-6245.jpg 5 30 6

První kniha, která chce českému čtenáři přiblížit svět dítěte v období novověku. Chce ukázat, v čem je toto období významné v otázce chápání osobnosti dítěte, co všechno předcházelo 20. století - století kultu dítěte, kde hledat onen zlom, kdy dítě přestalo být nehotovým dospělým a stalo se osobností a kdy začalo být chápáno jako specifická, první, základní a rozhodující fáze vývoje člověka.... celý text

Lischka
05.01.2019 5 z 5

Čtivá, dobře informující kniha. Posloužila mi jako jeden z nejzábavnějších zdrojů při psaní bakalářky.

Setapouch
11.09.2016 5 z 5

Velmi dobře napsaná a neobyčejně zajímavá kniha. Čteno v rámci povinného seznamu knih do dějin 19. století, přičemž mohu tvrdit, že se jednalo o nejspíše nejlépe podanou a nejsnáze stravitelnou četbu, jaká se v tomto seznamu vyskytovala. Pokud se zde někdo nachází za účelem zjištění, jestli je toto dílo vhodné k "rychločetbě" a zařazení do seznamu podobného - doporučuji.

JeKa
26.03.2014 5 z 5

Velmi čtivě pojatá kniha o dětství v 19. století. Publikace si všímá postupného upevňování fenoménu dětství a vzniku jeho svébytného světa. Autoři se věnují vytčenému tématu od početí až po pubertu, nevynechávají ani rozličné patologie dětství a dotýkají se i jeho vnějších prvků - specifické oblečení, nábytek apod. Rozhodně stojí za přečtení!

Claricia
19.01.2014 3 z 5

Velmi zajímavá knížka, představující spoustu aspektů, které by člověka běžně nenapadly. Bohužel se ale zaměřuje poměrně hodně jen na městské rodiny a nereflektuje situaci na venkově, kde v 19. století žila drtivá většina obyvatel. Dokonce jsou některá fakta, vydávaná za obecně platná, se situací na venkově v rozporu (pokles počtu dětí apod.). Je to škoda, protože naši předci patřili většinou mezi venkovské vrstvy a do měst přicházeli až na přelomu 19. a 20. století.

Lenka4
27.12.2013 5 z 5

Kniha má hodně široký záběr, postihuje snad všechno, s čím se dítě od narození až do zletilosti mohlo setkat. Přináší však i hodně informací např. o zakládání a fungování porodnic, různých ústavů (opatrovny, nalezince, chorobince), rozvoji školství. Právě u možnosti vzdělání je vidět, jak se ve společnosti jen velmi těžce měnily názory na budoucí rozdílné životní úlohy u dívek a u chlapců. Ale to už souvisí s celkovým pohledem na ženu v průběhu staletí, na kterém se neblaze podepsalo i církevní učení.
Pro mne byla nejzajímavější kapitola o porodních babkách. Ze zmínek v rodině vím, že této činnosti se věnovala i jedna moje prababička, ovšem teprve nyní jsem získala větší představu o tom, co její profese obnášela.

Vojslava
20.01.2013 5 z 5

V rámci "rychločetby" k disertaci jsem se seznámila i s touto autorčinou knihou, a opravdu nelituji! Dozvěděla jsem se z ní nejen několik faktů relevantních pro mou práci, ale výborně jsem si i početla a seznámila se s několika fakty, které mne opravdu zaujaly - řekněte, není zajímavé třeba to, že jako známku jisté "dospělosti" dostávaly za úkol dívky z vyšších kruhů si psát deníček a mladí páni k němu navíc ještě museli zaznamenávat své úspěchy na lovu...?