Zlý začátek

Zlý začátek https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/734/bmid_zly-zacatek-x7u-734.jpg 4 539 64

Milí čtenáři, mrzí mne, že kniha, kterou Vám předkládám, je tak nesmírně smutná. Vypráví truchlivý příběh tří dětí, které neustále pronásleduje neštěstí. I když jsou sourozenci Baudelairovi milí a chytří, jejich život je plný utrpení. Od první stránky knihy, kdy se děti procházejí po pláži a dozvídají se strašnou novinu, se dostanou do vleku nešťastných příhod. Dalo by se říci, že je přitahují jako magnet. V této útlé knížce se sourozenci postupně setkávají se zničujícím požárem, škaredým oblečením, studenou ovesnou kaší k snídani, chladnokrevným zlosynem a úklady, které je mají připravit o majetek. Je mou smutnou povinností tyto neradostné příhody zaznamenat, ale vám, kteří dáváte přednost šťastným koncům, nic nebrání v tom, abyste tuto knihu včas odložili a přečetli si raději něco veselejšího. S veškerou úctou Lemony Snicket... celý text

Dobrodružné Romány Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

A series of Unfortunate Events, Book the First: The Bad Beginnig , 1999

Elis.n
29.07.2015 4 z 5

Řada nešťastný příhod je moje srdcovka. Pokaždý jsem dětem Baudelairovým přála šťastný konec, ale nakonec jsem byla ráda, že jsem se ho nedočkala. Už kvůli tomu byla tahle série tak originální. Líbilo se mi, že každý ze sourozenců měl nějakou dovednost, která jim pomohla z nějakého průšvihu. :) No a hrabě Olaf, prostě senzační záporák. Jeden Olaf mě na gymplu učil informatiku :D. (Ten účes byl přesnej).

Dinosaur
01.07.2015 4 z 5

(8,5/10) "Pokud se vám, milí čtenáři, líbí příběhy se šťastným koncem, pak si raději přečtěte nějakou jinou knihu. V téhle nejenže nenajdete šťastný konec, ale ani šťastný začátek ..."
Tohle je pro mě nostalgie, protože jsem to kdysi dávno četl ještě v době, kdy jsem chodil do dětské knihovny :) Je to taková příjemná jednohubka, která se dá přečíst zhruba za hodinu a je napsána osobitým stylem, který se mi moc líbí, ač je děj knihy (pravděpodobně schválně) občas až absurdní. Takže hurá na další díl! (27. 7. 2013)

Nerolinka
17.05.2015

Moje chyba byla v tom, že jsem poprvé viděla film, který se mi líbíl o trochu víc ale v knižce je zase pár zajímavých detailů které osvětlují děj. Každopádně se na další díl těším.

dragonslayer
24.10.2014 5 z 5

Naprosto skvělé čtení, jak pro děti, tak i pro young adult. Už se těším na druhý díl, a to jsem té knížce ze začátku moc nevěřila, ale styl psaní a kompozice autora a příběh samotný mě přesvědčil, abych se dověděla něco víc o dětech Baudelairových. :)

Ellkarka
18.06.2014 4 z 5

- Kniha se velice dobře a rychle četla. Má velké písmena a rozložení textu na stránku je minimální.
- Není určena jen pro mladé čtenáře. Je psaná s lehkostí, aby děj pochopili i ti nejmenší a zároveň pro starší čtenáře může být odlehčením a přitom zkoumat různé metafory a jinotaje.
- Skvělé čtení se kterým začít, když jste malý!

A bokem, ve filmu Řada nešťastných příhod byl Jim Carry v roli hraběte Olafa opravdu famózní!

brčko-A
20.05.2014 5 z 5

Knížka byla vynikající, těším se na další díly.

jacquelineFF
19.03.2014 4 z 5

Dobrá knížka, krátká, rychle se čte.

Lodja
03.03.2014 4 z 5

Nebudu to rozepisovat ke každé knize zvlášť, protože tato série je naprosto úžasná, moje snad úplně nejoblíbenější. Jistěže, musíte být tak trošku zvrhlík s odporným černým humorem, mít hodně rádi steampunk a počítat s tím, že některé motivy se prostě omílají pořád dokola. A přestože kniha někdy vypadá jako výkladový slovník a někdy slouží jako vyznání lásky fiktivního spisovatele fiktivní osobě, je prostě skvělá a každá věková skupina si tam najde své. Děti své úžasné hrdiny a jejich hororový příběh a ti starší úžasný černý humor se spoustou narážek a temným nádechem. Hrozně doporučuju!

Jo a kamarád David Pokora nechápe, proč mu závidím jeho jméno. Vy ano? :)

Bunburistka
16.02.2014 3 z 5

Velice poutavá knížka. Když se začtete, budete chtít vědět, jak sourozenci dopadnou, doporučuji :)

akzena
05.01.2014 3 z 5

Aluze:
Beatrice (z Božské komedie Danta Alighieriho, symbol dokonalého ženství)
Baudelairovi (Charles Baudelaire, symbolistický spisovatel, prokletý básník)
Poeovi (Edgar Allan Poe, spisovatel romantismu, zakladatel hororu)
soudkyně Straussová ( rodina Straussových, skladatelé vážné hudby)

Vsuvky, které možná něco znamenají:
-nejdražší věci L.S. jsou akordeon, spisy o Baudelairových a fotka Beatrice
- L.S. se k jednomu městu nesmí přiblížit na 5km

petrisca
15.10.2013 5 z 5

Skvěle napsaná kniha nevím co k ní dodat :)

AWKWARD.
08.10.2013 5 z 5

Tak tohle byli knížky přesně pro mě ! Konečně něco co neni obvyklé :D Nic nebylo zase tak hezké jak se zdálo ~ Mě se hodně líbilo jak se pokaždé něco stalo když už si člověk myslel, že je po všem :) Díky bohu, že jsemměla tu možnost tohle si přečíst, jen škoda, že jsem nikdy nedostala do ruky poslední díl :D

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Výborný začátek série, která táhne čtenáře dopředu tím víc, čím důrazněji se vypravěč snaží od čtení odradit. Je to první věc svého druhu, co se mi dostala do ruky, a byla jsem nadšená. Zaslechla jsem slova jako "steampunk", což jsem zatím v literatuře nepotkala, ale ve Snicketově podání to beru, ať je to co je to!

Tom Riddle
26.06.2013 4 z 5

Znáte to, jak někdy máte den blbec? Budík se porouchá, takže zaspíte, při ranním spěchu si pak o postel ukopnete malíček, venku prší, těsně před nosem vám ujede autobus a pocáká vás, zafouká silnější vítr a rozbije vám deštník, a nakonec po příchodu do práce/školy a pohledu do zrcadla zjistíte, že i ten/ta neznámý/á kluk/holka v autobusu se na vás usmíval/a jenom proto, že se vám na bundu/sako vydělal holub.

Sourozenci Baudelairovi by snad za takový den byli i rádi. Jejich příběh začíná v den, kdy se na procházce po pláži z mlhy vynoří otylý bankéř Poe, aby jim sdělil, že oba jejich rodiče zahynuli při záhadném požáru rodinného sídla. Ze sourozenců Baudelairových jsou rázem sirotci Baudelairovi, a to je jen zlý začátek celé řady nešťastných příhod. Ta opravdová polízanice začíná teprve ve chvíli, kdy jsou svěřeni do péče vyžilého herce s obočím jak Brežněv, zlotřilého hraběte Olafa. Ten ve své snaze získat jejich pohádkové dědictví připraví sirotkům nejedno příkoří. To by ale bylo, aby si s nimi neporadili. Vždyť čtrnáctiletá Violet je nejnadanější vynálezkyní svojí generace, dvanáctiletý Klaus má načteno víc knížek, než mnozí přečtou za celý svůj život, a batole Sunny svými ostrými zoubky směle přehlodá třeba i ocelové lano, když je to zrovna potřeba.

Byť se primárně jedná o dílo pro mladší čtenáře, já jsem se celou knížku od začátku do konce kochal, ať už nad nádhernou, byť jednodušší angličtinou autora, nebo nad rozkošným stylem vyprávění. Daniel Handler jakožto eponymní vypravěč Lemony Snicket zasadil příběh Baudelairových do světa hotových steampunkových orgií plného bizarních pravidel a zákonů, a nezastavitelně sype z rukávu jednu absurdní a jízlivou hlášku za druhou. Upřímně bych nejradši dal pět hvězd, ale přece jenom je to teprve začátek, a tak si šetřím plné hodnocení na později. Tuším totiž, že Lemony zdaleka nevyložil svoje největší trumfy.

pakoshka
22.05.2013 5 z 5

Ach, dodnes si pamatuju ten pocit při čtení první Snicketovy knihy...

exitus
21.04.2013 4 z 5

Je to vtipné, neotřelé, nešťastné a ... natahované. Tak do 8. dílu mě to bavilo, pak už jsem to četla jen kvůli rozzuzlení...které mě teda nijak neohromilo

Kakajko
04.04.2013 4 z 5

Na rozjezd dobré, pozdější díly mně už trochu unavovaly stereotypem a jednotvárností...

Kate.S
02.12.2012 4 z 5

Moje první kniha z Řad nešťastných příhod. No, navnadila mě na další díly:)

Missys17
17.08.2012 4 z 5

Hezká oddychová kniha, tak trochu spíše pro děti, ale i tak si přečtu celou serii.

keroro
26.07.2012 4 z 5

Kniha je to milá, to bez pochyby. A ačkoliv souhlasím s tím, že je pro všechny věkové kategorie, je na ní pořád znát, že je především pro děti. Nicméně se mi líbila velice a těším se na další díl.