R. U. R.

R. U. R.
https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346424/bmid_r-u-r-TQf-346424.jpg 4 5665 5665

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS. Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

lily_maleckova
22.02.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila, doporučuji jako četbu k maturitě :)

klara5466
21.02.2020 4 z 5

Kniha se mi líbila hlavně díky tomu, že to bylo drama. Antiutopicke dílo bylo skvěle vystihnute i na dnešní dobu, jde mi přijde, že přesně k tomuto všichni vedeme. Tuhle knihu si může každý přečíst v jakémkoliv roce. Dříve se mu to zdálo jako fantasy ale teď mi přijde že to začíná být realitou. Jazyk je použit přirozený, což bylo pro mě výhodné

Ondracool
15.02.2020 4 z 5

Musím uznat, že R.U.R. je drama, které ve své době bylo poměrně nadčasové. Samotná myšlenka, že se může člověk snadno zničit sám, sice není zcela originální, ale samotné provedení (v duchu sci-fi žánru, prostředí, atd...) se mi vskutku zalíbilo. Není to však dílo, jež bych považoval za nejlepší od Čapka (tím je pro mne zatím román fejeton Továrna na Absolutno). PS. Je strašná škoda, že Čapek i přes sedm nominací neobdržel Nobelovu cenu za literaturu. 4/5

B-artX
10.02.2020 5 z 5

Dílo, které se bude navždy připomínat díky slovu, které zná celý svět, robot. R. U. R by se ale mělo připomínat i díky jiným svým kvalitám, třeba předznamenáním celé tématiky robotů, nadčasovou myšlenkou nebo neduhům lidské rasy, které byly popsány až děsivě realisticky. Kniha jen potvrzuje, že Čapek byl geniální. Zcela výjimečné dílo, které přesto, že vypadá jednoduše, je velmi komplexní a silné.

Jacinda
28.01.2020 3 z 5

Nikdo nedokáže nenávidet tak jako člověk.Udělej kámen člověkem a ukamenuje tě.

Ariane909
24.01.2020 5 z 5

Neuvěřitelně nadčasová. Vize apokalypsy, ale na konci střípek naděje na znovuzrození.

monika011
17.01.2020 4 z 5

Nadčasovost s kombinací lehkosti psaní pana Čapka tvoří geniální dílo o moderní technice, ale nejenom o ní. Ta nadčasovost mi nahání husí kůži. Velmi povedené, velmi čtivé.

TimetoStyle
11.01.2020 4 z 5

Tohle byla moje první knížka od Čapka, kterou jsem od něj přečetla. Zajímavostí je, že v této knížce bylo poprvé použito slovo "robot".
Hned po přečtení pár řádků vás vtáhne do děje. Budete otáčet stránky jako diví, abyste se dozvěděli, co se stane dál. Ráda si povinnou četbu beru do tramvaje, abych ji měla rychleji přečtenou. Mnohokrát se mi stalo, že jsem málem přejela zastávku, ale vždycky jsem stihla včas vystoupit. Díky tomuhle můžu říct, že to je fakt chytlavé dílo.
Děj je celkem jednoduchý - jednomu vědci se podařilo vynalézt umělý život. Nepřemýšlí o následcích, pouze o tom, že roboti za něj budou dělat všechnu práci a lidi budou dělat jen to, co je baví. Vidí v tom zjednodušení práce.
Do továrny přijíždí žena Helena, která bojuje za práva robotů. Stroje nemají přirozeně žádné city a ani potřeby, tak jim nezáleží na tom, jestli se nezničí, proto v nich chce probudit touhu k životu. Snaží se přemluvit vědce, aby je vylepšili a zlidštili. Dokáže to? To už si budete muset zjistit sami.
Knížku můžu určitě doporučit všem, kteří váhají, jestli si ji dát do kánonu. Čte se rychle a bude vás určitě bavit :-)

Alethea_k
29.12.2019 5 z 5

Tento titul je pro mě překvapením roku. Nečekala jsem, že mne natolik zasáhne, vtáhnul mě do děje okamžitě, na každé straně v každé větě se něco dělo. Nejradši bych si ji přečetla znovu, toto dílo se zcela jistě neomrzí. Uvažovala jsem, zda vůbec číst a dát si ji do maturitního seznamu, ale nyní nelituji a nepochybuji. Více takových titulů by zcela jistě prospělo. Sci-fi drama se opravdu jen tak nenajde, za mě zpravováno jak nejlépe to šlo, Čapek dostal z tématu maximum.

LucyBooks
19.12.2019 4 z 5

Kniha pro mne byla až dosud neznámá. Moc jsem nechápala co na ní všichni mají. Nevím, moc mě neoslovila, možná se mi časem zalíbí více. Netroufám si říct. Ale líbí se mi ta nadčasovost.

Lizard
09.12.2019 3 z 5

R.U.R. jsem si chtěla přečíst, ale čtení divadelní hry mě moc nechytlo. Tak jsem si ji stáhla jako rozhlasovou hru a ta byla skvělá. Také si myslím, že na dobu vzniku tohoto díla jde o nadčasovou myšlenku. V tomto díle můžeme najít zajímavá témata: zánik lidstva, jednoduchost lidského myšlení, lidské pohodlí, potřeba citů a lásky, varování před technikou, .... Některé části pro mě byli sice trošku na hraně jakési logiky, ale rozhodně nelituji času stráveným nad tímto Čapkovým dílem.

L.K.8.B
29.11.2019

Je úžasné jak lze v knížce pozorovat vznik něčeho nového, a zároveň i ten zlom, ve kterém se to během vteřiny může zvrtnout ve velký problém. Myslím si že je to jedno z mála nadčasových děl, ve kterém si něco svého najde ještě řada generací po nás.
Navíc se knížka lehce čte, takže je skvělá na zamyšlení a pochopení. Doporučil bych ji studentům, kteří nevědí co číst.

Adél784
31.10.2019 5 z 5

Vybrala jsem si ji jako četbu do školy, je to super knížka, lehko se čte - doporučuji všem studentům:)

terimila
30.10.2019 3 z 5

Čapkovy "těžké věci" jsem zkoušela snad před patnácti lety na gymplu a nešlo to, ale věděla jsem, že jim někdy budu chtít dát druhou šanci. Teď jsem si na toulání během dovolené po lesích postahovala starší rozhlasové hry, že to ve zvukové verzi snad bude poživatelnější. No, bylo, kdysi jsem R. U. R. nedočetla, hru jsem doposlouchala bez většího úsilí.
Začíná to dobře, moc se mi líbil popis toho, jak kdysi starý pan Rossum vynalezl robota, na jaké bázi jeho roboti jsou, jak se synovcem měli spor, jak se to má dělat... a i následky na společnost. Ty úvahy o životě lidí, kteří náhle nemusí pracovat, mi přijdou dosti geniální a stále aktuální, možná i víc než kdy jindy.
Moc mi neseděly lidské postavy. Mám s nimi podobný problém jako u Bílé nemoci - jednají dost unáhleně, schematicky, afektovaně. A vlastně ani nevím, jestli se mi líbí závěr. Asi moc ne. Je hezké, že roboti zjišťují, že udělali zatracenou blbost, a že se kají, trpí, obětují, cítí a hledají pomoc u posledního člověka. Nicméně ten "happyend" v závěru mi přijde jaksi rozervanej a nelíbí se mi. V něčem je moc happy, v něčem zase příliš abstraktní a k ničemu nevede - je hezké, že roboti nabývají citů a schopnosti milovat, ale změní jim to hardware natolik, aby měli i šanci začít se množit a založit nové lidstvo? Bůh suď, já to tam nevidím. Ten závěr je jako naslazený cukrle s prázdnotou uvnitř.

Majklll
19.10.2019

Kniha super, dobře se mi četla. Autor si představoval roboty trochu jinak, ale měl dobrý nápad a povedlo se mu to. V ději byl dobrý zvrat. Knihu doporučuji.

Vendula39
13.10.2019 5 z 5

Tzhle knihu jsem si vybrala do maturitního seznamu knížek. Myslela jsem si, že to bude nějaká hodně nezáživná kniha, ale opak je pravdou. Stala se pro mě velice čtivou, dalo by se říct, že na tu dobu až přímo nadčasová. Nebyla psána složitou češtinou, měla nízký počet stran. Líbilo se mi chování jednotlivých postav, každá je úplně jiná. Je zajímavé, že autor si představoval roboty úplně jinak, než dnes my. Pan Čapek je viděl jako obyčejné lidi s normálními lidskými vlastnostmi a ne jako dnes, když se řekne slovo robot, tak to si představíme nějaký kus kovu, který je nějak naprogramovaný. Zaujalo mě, to jak to slovo robot vlastně vzniklo, že ho nevymyslel sám autor, ale jeho bratr Josef za kterým si přišel pro radu, ohledně toho, jak má ty umělé lidi nazvat. Nazvi je roboti, řekl mu, Karel se tím inspiroval a přišlo mu to lepší než jeho název pro umělé lidi labor, laboři, ten název si odvodil od latinského slova pracovat. Jsem ráda, že jsem si tuhle knihu mohla přečíst a jsem ráda, že jsem tak udělala.

Davidolos
09.10.2019 3 z 5

Nejsem fanouškem dramatu, ale toto dílo mě velice uchvátilo.
Nejvíce především historickými souvislostmi, kdy bylo toto dílo napsáno, tedy v dobách, kdy uvažovat nad "roboty", jako nad bytostmi schopné mluvy a plně nahradit lidskou práci je na tu dobu velice nadčasová myšlenka. S touto myšlenkou jsem prolétl za jeden večer celé R.U.R. a rozhodně to nedělám naposledy, skvělá záležitost, ale jak jsem již předtím řekl, nejsem fanouškem dramatu, proto je mé hodnocení velice subjektivní.

MilanCFC
12.09.2019 5 z 5

Geniální. Poněkud (ne)místné srovnání, ale několikrát jsem si během četby vybavil Orwellovo 1984, také napsáno před dlouhou (a touto) dobou. Tam už ovšem nebyla žádná naděje. Kdo ví, nakolik se oněm scénářům svět přiblíží.

Getupaa
10.09.2019 4 z 5

Když jsem knihu četl asi 10 dní před maturitou, říkal jsem si jak neskutečnej nápad to byl, a jak neskutečně špatně s tím Čapek naložil..

S odstupem času se na to dívám trochu jinak - asi sem vyzrál :) - a říkám si, že v roce 1920 to byl slušnej Interstellar. Za mě neskutečnej nápad.

Jo a hádejte, co jsem si vytáhl u maturity.. :)

EsoRimmer
09.09.2019 5 z 5

Geniální Čapkovo drama s velkým přesahem do dnešní doby a hlavně obrovský milník v dějinách nejen české, ale i světové sci-fi.
Na rozdíl od moha jiných knih tohoto žánru dokáže nabídnout víc než pouhý zázrak techniky, ale také promyšlený příběh nejen o robotech, ale hlavně o nás lidech, takže nejen baví, ale i vede k zamyšlení a přichází s jistým poselstvím.