Pýcha a predsudok

Pýcha a predsudok https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487587/bmid_pycha-a-predsudok-qyj-487587.jpg 5 7311 1104

Od veľkého nečakaného úspechu prvého knižného vydania v roku 1813 sa dielo Pýcha a predsudok stalo populárnym po celom svete a očarilo milióny čitateľov. Autorka Jane Austen nazvala román „svojím drahým dieťaťom“ a jeho hrdinku Elizabeth „najrozkošnejším stvorením, aké sa kedy v knihách objavilo“. Ľúbostné peripetie medzi nezávislou slečnou Bennetovou a hrdým pánom Darcym sú skvostnou ukážkou dvorenia a spoločenských pomerov na začiatku 19. storočia. Hrdinovia románu na jeho stránkach roztancujú delikátnu štvorylku plnú flirtovania, pôvabu a dôvtipu, ktorá poteší a pobaví nielen priaznivcov románovej tvorby regentského obdobia v Anglicku. K slovenskému čitateľovi sa kniha dostáva v novom preklade.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Pride and Prejudice , 1813

Lenois
02.12.2012 5 z 5

Okouzlena. Okouzlena genialitou spisovatelky a jejího nadání dokonale popsat charakter postav. Dobře čtivé, vtipné, nadčasové dílo :-)

chevreau13
28.11.2012 5 z 5

Právě jsem opět dočetla... krásný příběh, vtipný text.

Selinute
11.11.2012 5 z 5

Krásný romantický příběh, který si ráda zase někdy přečtu.

michtry
06.11.2012 5 z 5

Jedna z mála knih u kterých se směji nahlas

kika 13
31.10.2012 5 z 5

Krásný román plný romantiky a děj,který bere dech.

Ikkju
26.10.2012 5 z 5

Ano, tuhle knihu jsem také četl (stejně jako Bridget Johnsovou, pro zábavu, ze zvědavosti :x). Přestože jí považuju za vyloženě ženské čtení, cítil jsem v ní stopu humoru, která mě vyloženě těšila.

vejky
23.10.2012 5 z 5

Knihu jsem objevila v knihovně asi v 15 letech a tehdy mě naprosto dostala. Přečetla jsem ji jedním dechem a následovala též všechna ostatní díla Austenové. Nadchl mě způsob vyjadřování, mistrné vylíčení charakterů postav a především doba, v níž se příběh odehrává. Anglie a ,,austenovská doba"- tady bych chtěla žit. Postava pana Darcyho mě samozřejmě dostala nejvíc, ale stejně tak i Elizabeth a především pan Bennet.

Malin
22.10.2012 5 z 5

Ta úplně nejklasičtější klasika, ve které se obzvlášť vyžívá moje sentimentální já. První stránku a půl umím zpaměti, doslova.

I když.... na Emmu prostě nemá. To je pro mě prostě jiná liga.

Lily96
13.10.2012 5 z 5

Tuto knihu jsem četla nedávno a naprosto mě odzbrojila. Byla to jedna z nejúžasnějších knížek, které jsem kdy četla. Strašně se mi líbí doba, ve které se to odehrává, někdy bych si taky přála žít v takové době, kde k sobě byli všichni zdvořilí, milí a tak dále.

Samozřejmě jsem se (jako asi většina lidí) naprosto zamilovala do pana Darcyho...Škoda, že v dnešní době už to tahle nefunguje a takoví lidé snad ani neexistují.... Oblíbila jsem si také hlavní hrdinku, líbilo se mi, jak Elizabeth na všechno našla odpověď. Rozhodně si přečtu i jiné knížky od Jane Austenové, ale nevím, jestli ještě nějaká překoná dojem z Pýchy a předsudku.

Přestože jsem se na film Pýcha a předsudek podívat nechtěla (z vlastní zkušenosti vím, že film většinou zkazí dojem z knížky), pouštěli nám ho ve škole (a v originále) a byl rozhodně srovnatelný s knihou. Tak nějak jsem si to při čtení představovala.

barca4.4
16.09.2012 5 z 5

Slečna Elizabeth a pan Darcy... Snad ani nelze si je nezamilovat. Chtěla bych si zkusit žít v jejich době. Knihu DOPORUČUJI

Andy.Kshandy
05.09.2012 5 z 5

Miluju romany, miluju obdobi Anglie v 19. stoleti. Kniha prectena jednim deche a zanechala ve me silny pocit. A jako spousta dalsich zen jsem se zamilovala to pana Darcyho. Tuto knihu se nebojim titulovat, ze je to nejlepsi co jsem kdy precetla :). A ted hura na film a na neodolatelneho Matthewa MacFadyena :)).

Elisa.Day
04.09.2012 5 z 5

Přiznám se, že román Rozum a cit mě nijak neoslnil, a tak mi trvalo dost dlouho, než jsem se odhodlala přečíst další knihu od Jane Austen - možná jsem měla trochu předsudky... Teď ale uznávám, že autorka má opravdu být na co pyšná ;-)

trynitrix
30.08.2012 5 z 5

Úplně nejvíc kniha kterou jsem kdy četla jsem se zamilovala :-) hlavně pan Darcy :-D a samozřejmě Elizabeth úžasná postava v příběhu. Vřele DOPORUČUJI

julythreemosen
15.08.2012 5 z 5

Musím se přidat ke všem nadšeným čtenářům. Nádherný romantický příběh, který nelze tak snadno odložit. Snadno si jej zamilujete, tak jako Liz i pana "bručouna" Darcyho. Nejnovější filmové zpracování taky nemá chybu. :)

Temsiss
06.08.2012 5 z 5

Krásný román z dob Anglie, kdy tam panoval pro mě zvláštní způsob života nebo spíše seznamování a vdavků. Viděla jsem i film z roku 2005, který se mi velmi líbil a moc se od knížky nelišil. Jediné, co bych knize vytkla, je překlad typu "Lízo;Lízinko.."

AnnaSk
05.08.2012 5 z 5

Ráda se k ní vracím. Austenová je mistryně jemných ironických narážek.

fons
29.07.2012 5 z 5

Připouštím, že tento román nejvíce zasáhne ženy, ale i já musím přiznat, že to je jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četl. Pro mě zprvu zavrhovaná věc, především kvůli zařazení do povinné četby, ale o to více jsem byl z výsledku překvapen. Úžasně milé, příjemné a do (pro mě) krásné doby zasazené vyprávění o lásce, která mi přijde upřímná a skutečná. Jsem velmi spokojen, po přečtení jsem dal šanci dalším titulům z povinné četby a musím říct, že i filmové zpracování mi přijde velmi zdařilé!

lukyli154
22.06.2012 5 z 5

Skvělý román. Oproti Rozumu a citu nikde nejsou nudné pasáže a děj svižně ubíhá. Ironická a vtipná Líza je bezvadná a pan Darcy je prostě pan Darcy . Ach. :-)

Lee7
21.06.2012 5 z 5

S touto knihou se určitě nebute nudit :) Knížka se skvěle čte a musela jsem ji přečíst najednou, nedalo se od ní odtrhnout.

Klára90
16.06.2012 5 z 5

Kniha, při jejímž čtení mám vždy úsměv ve tváři. Kniha je chytlavá, romantická, ale ne kýčovitá.