Pustiny

Pustiny https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30211/pustina-30211.jpg 4 54 11

F. P. Wilson ve sbírce povídek Pustiny dokazuje, že ovládá nejenom románovou tvorbu. Tato sbírka, která představuje povídky vzniklé během posledních dvou desetiletí, zaujme především svou pestrostí: čtenář zde najde klasické, syrové horory vedle povídek vysloveně humorných či ironických. Wilson se ve svých povídkách často věnuje nevšedním zpracováním slavných témat populární kultůry - setkáte se tu třeba s Batmanovým protivníkem Jokerem, který je zavřen za zdmi psychiatrické léčebny, se slavným detektivem Dickem Tracym, jenž je právě na stopě zločinu v rokenrolovém hudebním vydavatelství, nebo s písničkářem Bobom Dylanem čelícím útoku plagiátora z budoucnosti. Vynikající titulní povídkou složil Wilson poklonu klasikovi amerického hororu H. P. Lovecraftovi. Wilsonovy povídky jsou děsivé i duchaplné, zábavné i plné hlubšího smyslu. Zcela rozhodně patří k tomu nejlepšímu, co v hororovém žánru můžete najít... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

The Barrens and Others , 1998

Ivan Kučera
19.10.2023 3 z 5

F. Paul Wilsona budem navždy zbožňovať za mrazivý lekársko-študentský triler Select a nostalgicky rád spomínam na svoje detstvo/pubertu, kedy sa ku mne dostala Pevnosť (nacisti vs. upír), takže keď sa mi naskytla príležitosť zaobstarať si zbierku jeho hororových poviedok so súhrnným názvom Pustiny, neváhal som. V prvom rade treba povedať, že nie všetky texty sú hororového zamerania. To by až tak samozrejme nevadilo. Dôležité je, či sú to kvalitné príbehy. Nuž, o dvoch-troch mám veľké pochybnosti. Dobrou správou je, že väčšina poviedok je fakt vydarená, drsná a temná. Wilson sa s tým nepapre a hoci Select ani Pevnosť neboli žiadne prechádzky ružovými záhradami, tuná mi to pripadalo, ako keby som spoznal úplne nového Wilsona. Vyvrheľa, ktorý si o svete nič dobré nemyslí a kým doteraz sa mu tento svoj postoj darilo či už zakrývať, alebo proste nepokladal za dôležité ventilovať ho textami, tentokrát to dal von. Všetko. A nie je to pekný pohľad. Najsilnejšie poviedky sú zrejme ústredné Pustiny (ktoré sa ku koncu zmenia na niečo, čo som nečakal a k čomu od začiatku až tak nesmerovali, čiže trochu klamú telom, ale azda i preto sú také dobré, mimochodom mierne mi pripomenuli slávne Vyslobodenie, či už film alebo knihu, hoc samozrejme len atmosférou, nie zápletkou) a Tváře o beštiálnom sériovom vrahovi, ale výborné kusy sú tiež Nájemníci a Muž s nožem. Fanúšikom Batmana potom dávam do pozornosti Konečnú terapii, ktorá sa mi síce nepáčila, ale šokovalo ma, že sa v nej FPW vrhol na Jokera z Batmana, čo som teda ozaj nečakal (a celkom by ma zaujímalo, čo na to povedali v DC). Resumé: užil som si to, ale nie ako celok, iba niektoré poviedky a pravdupovediac bolo ich menej, než som čakal. Takže prísne 3*.

eraserhead
23.07.2023 5 z 5

Hodně povedená sbírka drsných, zábavných a atmosférických thriller, horror a jedné sci-fi povídky. Obsahově, (sub)žánrově i formálně hodně velký rozsah, od klasických (dobrých) horrorů (včetně gore agitky KOŽEŠINY, která se dostala i do seriálu Masters of Horror), přes jednu z mých nejoblíbenějších lovecraftovských povídek (titulní PUSTINY), příběh Jokera až po příběhy o autorově zjevně oblíbeném rock and rollu. F. Paul Wilson mi zatím sedl mnohem více jako povídkář, než romanopisec (jeho PEVNOST i volné pokračování mě lehce zklamaly). Tahle sbírka se mi díky jeho zajímavému stylu moc líbí celkově, i ty nehorrorové věci. Jen mě mrzí, že v ní není má Wilsonova nejoblíbenější povídka Ménage Á Trois. 4,5*

Disease
21.10.2019 4 z 5

Solidní horrorová sbírka s několika slabšími kousky a několika fakt dobrými. Přestože je stylisticky dobře napsaná a nápady jsou celkem originální, je tu něco, co mi nesedí, takže se k ní asi už nevrátím.

CharlesWard
31.03.2019 3 z 5

Nebylo to nakonec až tak dobré, jak bych čekal, ale za přečtení to nakonec stálo.

Cabal
28.03.2019 4 z 5

Velmi silná autorská sbírka.

Finn69
18.09.2018 4 z 5

Povedená a nápaditá sbírka hororových povídek všeho druhu, doporučuji všem fanouškům žánru.
Výborné jsou zejména Pustiny, to je prostě Lovecraft jako vyšitý. Ale užijete si i třeba i Tváře, Kožešiny, Nájemníky i další. Jsou tam samozřejmě i slabší kousky (jako v každé sbírce), nudit se ale určitě nebudete - celkově to za ty čtyři hvězdy stojí.

hanak_v_exilu
19.06.2018 5 z 5

Občas mě napadá kacířská myšlenka, že tu nejlepší lovercraftovskou povídku nenapsal mistr sám, ale je dílem Francise Wilsona. V Pustinách dovedně skloubil atmosféru dávných polozapomenutých časů a obyčejnost moderní Ameriky. Když se o to samé pokusil podivín z Providence, pravidelně selhával.

Finita
15.10.2016 3 z 5

Jako celek nic moc. Nejlepší povídkou jsou Pustiny, pak se ještě pár najde, ale po přečtení Pevnosti je tento soubor povídek docela zklamáním.

evickakyticka
25.04.2016 5 z 5

Skvěle namíchané, snad jen dvě ze všech se mi moc nelíbily. Povídky hodnotím trochu jinak než klasické knihy. Jde hlavně o pointu, že. Čtenáři hororů jistě ocení a najdu si mezi nimi tu, která se jim bude líbit.

agnes25
16.10.2015 5 z 5

Snad úplně nejlepší kniha tohoto spisovatele.Povídky jsou skvěle napsány,výborně jsem se u nich bavila.

p.mihoc
27.10.2013 5 z 5

Konečně můj mozek dostal vydatnou, vesměs hororovou povídkovou stravu, jejíchž dvanáct chodů tvoří ty nejvybranější kusy literárních jednohubek . Píši konečně, protože ještě nikdy mě žádná kniha tohoto typu nepohltila od začátku do konce. F. P. Wilson nemá nijak skvělý literární styl, ale píše neskutečně chytlavě a nápaditě. Každá minipráce jede od počátku do konce v úctyhodném tempu a graduje vždy do velmi podařeného vypointovaného finále, po kterém se s chutí vrháte na další kus a víte, že bude stát za to. Doporučuji.