Pustina

Pustina https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/485331/bmid_pustina-F6v-485331.jpg 4 473 125

Švédský venkov, to nejsou jen nekonečné lesy, jezera s křišťálovou vodou a malebné červené domy na smaragdových pasekách. Daleko od civilizace bují lidská závist a chudoba, dívky nabízejí sex na zapadlých parkovištích a na chátrajících samotách se daří drogám. Liv Björnlundová si svůj osud nevybrala, určila jí ho Pustina, vesnice na samém konci silnice. Dcera ze statku, který poznamenala rodinná tragédie, pracuje na benzinové pumpě, kam ji každý den vozí otřískaným volvem její despotický otec Vidar. Liv si připadá jako v kleci. Až do chvíle, kdy je v opuštěné studni v lesích nalezen Vidar mrtvý. Do smrti hněvivého starého muže se zaplete dvojice dealerů a zlodějíčků, kteří věděli o jeho skrývaném bohatství. Ale všechno může být složitější. Vždyť nešťastníků, jimž vražda nabízí vstupenku do lepšího života, je Pustina plná.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Ödesmark , 2020

esfinge
17.01.2021 5 z 5

Tak za mě spokojenost. Ponuré, temné a čtivé. Prolínání minulosti s přítomností, krásně popsané depresivní prostředí Pustiny i zoufalost občanů mě přinutilo knihu přečíst za dva večery.
Jinak vraha jsem odhadla správně a svým způsobem jsem ho i chápala...

4xbabča
15.01.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, a to i díky dokonalému popisu severské přírody, která byla důležitou součástí příběhu, který se čte opravdu dobře. A zajímavý byl i závěr, který byl skutečně velkým překvapením.

BariEli
11.01.2021 4 z 5

O la lá! Už dlouho jsem neměla v ruce kousek, který by mi svým stylem tak dokonale vyhovoval! Chválím citlivý překlad! Hlavně popisy prostředí se mi líbily. Co se týká příběhu, to bylo taky něco. Deprese, úzkost, stres z hlavní hrdinky skoro stříkaly. Liamovi jsem držela palce! No a vrah? Chtělo by se mi tvrdit, že mě nepřekvapil a čekala jsem to...ale ne, spadla mi brada!
Dávám za 4 a určitě si přečtu další od této nadějné severské autorky!

Martiiiik
10.01.2021 3 z 5

Mě tedy kniha moc neuchvátila.. Za mě béčkové vyprávění, tři hvězdy za celkem slušné vykreslení místa.. a postavy Vidara.. Tak nějak hodně brzy jsem tušila, kdo je vrahem.. nicméně spousta otázek za mě zůstala nezodpovězených a mnoho věcí nedořešených.. nevím, zda to byl záměr, aby si to čtenář domyslel podle svého, ale asi po další knize autorky nesáhnu..

cornetka
10.01.2021 3 z 5

Tato autorčina kniha mě moc nezaujala - bylo to takové ponuré jak je uvedeno na obálce, na mě moc postav se zápornými vlastnostmi. Nejvíc mě bavilo asi až posledních 20 stran. Předchozí kniha Stříbrná cesta se mi líbila mnohem víc.

bookbypatrik
07.01.2021 3 z 5

Severské thrillery skoro vůbec nevyhledávám, ale když jsem si minulý rok přečetl Stříbrnou cestu, přesvědčila mě, že bych měl dát dalším knihám šanci. V prosinci jsem si tudíž velmi rád přečetl i autorčin nový titul, Pustinu. O tom už bohužel nemohu říct, že by dosáhl stejných kvalit jejího debutu. Ano, Pustina měla opět skvěle temnou a zimní atmosféru skandinávského prostředí, každopádně kvůli pomalu ubíhajícímu ději a ne moc originální zápletce jsem byl ve výsledku docela zklamaný. Každopádně dobrým nápadem mi přišla právě vesnice Pustina, jenž se nazývá stejně, jak to v ní vypadá. I díky ní byl příběh více ponurý. Musím pochválit i českou obálku, která se velmi povedla!

Souhlasím s tím, co je napsáno na obálce: „ponurý a znepokojivý thriller.“ To je totiž naprostá pravda, pokud jste milovníky pomalých příběhů a něčeho, u čeho si neokoušete nehty napětím, Pustina vás určitě osloví.
Jestli ale máte rádi něco, co přečtete jedním dechem, doporučuji Stříbrnou cestu.

-markéta-
04.01.2021 3 z 5

První kniha roku 2021.
Kniha byla do poloviny docela o ničem, nic se tam vlastně nedělo a myslela jsem si, že to teda bude utrpení až do konce, ale posléze se stalo něco (nechci spoilerovat) a konečně se kniha rozjela a já byla doopravdy zvědavá, jak to celé dopadne.
Kniha se četla moc hezky, děj plynul (když teda zrovna nějaký byl). Jediné co mi vadilo byly neoznačené kapitoly, ale dalo se to přežít.
Konec mě překvapil, každopádně mohl být více rozepsaný.
Nemyslím si, že sáhnu po druhé (první) autorčině knize.
Klasické klišé: "neurazí, nenadchne".

Čtenářka73
03.01.2021 5 z 5

Napínavá detektivka s překvapivým závěrem.

Majdalenka
02.01.2021 4 z 5

Za mě pěkný. Zase alespoň něco trochu jiného.. Trochu mi vadily kapitoly bez nadpisu nebo číslování..

HanulkaK.
02.01.2021 5 z 5

Ještě lepší než autorčina předchozí kniha, těším se na další. Nepředvídatelný závěr, opravdu výborné.

Evule81
01.01.2021 5 z 5

Mně se líbila moc. Napínavá kniha.

ctenarkaEva
30.12.2020 3 z 5

Stříbrná cesta se mi líbila hodně, proto jsem se na Pustinu těšila. Měla jsem asi trochu jiné očekávání. Závěr to vylepšil, ten byl nečekaný a překvapující.

Janca007
29.12.2020 4 z 5

Přečetla jsem za pár dní, knížka se mi líbila. Bavil mě popis krajiny, života :) Na konci knížky jsem byla překvapená, kdo je vrah. Doporučuji přečtení :)

Anna 13
26.12.2020 4 z 5

"Kdo vlastně jsi?"
"Prostě holka."

Pustina je ponurá. Mrazí, pohlcuje, znepokojuje, ale místy i uspává. Ono se v ní někdy totiž skoro nic neděje. Jen se tam přežívá. A to je na ní kouzelné i nudné zároveň.
První stránky mě lapily. Tetelila jsem se z toho ušpiněného světa lidské spodiny. Jak odporný ten svět byl, tak byl zároveň krásný. Nešlo tomu odolat, já obracela stránky, vychutnávala si všechna ta ranní kafe na zápraží, ten mrazivý vzduch severských lesů, tu ospalost. Navození atmosféry proběhlo na jedničku... ale ono se to nehýbalo dál.

Anotace této knihy v podstatě vyzrazuje děj až do její poloviny. Což je strašná škoda, protože čtenář není v napětí. Jen usrkává výborně popsaný svět severského thrilleru... Nic ho však nesvírá a neškrtí - nic ho nenutí zběsile obracet stránky. Což nemusí být nutně špatně...

Začátek skvostný, prostředek zdlouhavý, konec nečekaný (alespoň z mé strany)...
Zbyde pachuť hniloby... Věřím, že mě to celé bude v mozku svědit ještě dlouho.

Na pět hvězd to není. Na tři hvězdy také ne. Není to průměrná kniha. Autorka velmi dobře píše a její vesnice na konci světa byla vážně skvostná. Tak nezdravě útulná. Čtenář to v ní nemůže vydržet, ale nedokáže ji ani opustit. Asi jako Liv... ta, která vám na otázku KDO JSI? odpoví: "Prostě holka."

Terkishead
17.12.2020 4 z 5

Určitě velmi dobře napsaná kniha. Pod pojmem severská krimi si představím většinou neuvěřitelně brutální důmyslnou vraždu v ponurém prostředí zasněžených končin, v tomto příběhu naštěstí takováto neuvěřitelná konstrukce chyběla. Co nechybělo, byla ponurost. Ponurost postav, ponurost vztahů i celého místa. Děj nebyl sice strhující, zato ale uvěřitený a i když jsem netrnula napětím, rozuzlení mě překvapilo.

martin3554
16.12.2020 4 z 5

Tato kniha je především určena pro milovníky severské krimi, proto asi ne každému se zalíbí, mě ano, podobně jako Stříbrná cesta, i Pustina je psána v podobném duchu. Vše se točí kolem rodiny Björglundů, tři generace otec, dcera a vnuk. Kniha popisuje současnost, i minulost - dobu dospívání Liv Björglundové, která se pokoušela, dostat pryč od svého despotického otce Vidara, za pomocí prostituce unikala do svého světa a za získané peníze si plánovala útěk, nikdy jí to však nevyšlo, teď po 17 letech je stále pod otcovou kontrolou, který ji každý den vozí do práce na benzínové stanici, její středobodem je tak syn Simon a tajné milostné schůzky s jejich nájemníkem. Dalšími postavami jsou dva bratři dealeři drog, kteří jsou najatí, aby Vidarovi vykradli tajný sejf, vše se zvrtne, když je Vidar zastřelen v lese a následně jeho mrtvola objevena ve staré studni jeřábníkem. Jak se tam ocitla?a kdo je doopravdy Vidarův vrah?

tanjaj
14.12.2020 4 z 5

Pěkně napsaná severská krimi. Popis krajiny a postav byl velmi dobře vykreslený a vrah byl až do úplného konce nejasný. Těším se na další autorčin knižní počin.

Hanca91
13.12.2020 3 z 5

Autorčina prvotina mne bavila daleko víc...

U Pustiny jsem nějak pořád čekala, až přijde nějaký zlom, něco z čeho si "sednu na zadek", což bohužel nepřišlo.

Nemám potřebu nad knihou úplně lámat hůl. Bylo to pro mě celkem odpočinkové čtení na víkend. A velkou pochvalu si podle mne zaslouží obálka knihy.

Lenka0007
13.12.2020 2 z 5

Stříbrná cesta mě bavila, Pustina byla zklamáním, ztrácela jsem se v postavách, topila v pomalu ubíhajícím ději. Když jsem zjistila, že čtu, aniž bych věděla o čem, knihu jsem odložila. Věřím ale, že si své čtenáře najde.

Hanaluna
07.12.2020 4 z 5

Velmi ponuré, syrové, člověk cítí tu úzkost a chlad. Za mě zase trochu něco jiného, než každá druhá severská krimi. A přesně to jsem hledala, takže spokojenost.