Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3302 791

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

animovanej medv
11.01.2024 5 z 5

Dokud se Nora nedostala do půlnoční knihovny, kniha mě moc nebavila. Od chvíle, kdy ale otevřela první knížku jak zase já knížku neodložila. Ačkoli tak od půlky jsem věděla, jak kniha dopadne i tak to bylo super čtení!

Bustedka
10.01.2024 5 z 5

Marketingová instagramová kráska. Titulka, co táhne.
Asi bude hodně záležet na tom, v jakém rozpoložení ji budete zrovna číst. Pokud se budete nacházet na nějaké životní křižovatce, může vás to doslova vtáhnout. Já jsem zároven sledovala seriál Loki, kde se taktéž cestuje časem a mezi paralelními světy, a tak jsem o všem přemýšlela zase z jiné perspektivy.
Závěr není překvapivý, ale občas je třeba si připomínat ty životní pravdy a moudra, aby na ně člověk nezapomněl.

fruitbueno
09.01.2024 4 z 5

Zajímavý námět, textu by však slušelo tak o čtvrtinu zkrátit. Všichni čtenáři tuším velmi rychle pochopí, kam děj spěje a co si má hrdinka ze svého putování odnést. Nicméně Půlnoční knihovna obsahuje řadu hezkých i celkem hlubokých myšlenek na závažná témata, a proto neváhejte a přečtěte si ji.

Hall3006
08.01.2024 5 z 5

Kniha, jenž jsem právě dočetl, čekala na ten správný čas až na ni dojde řada. Věřím, že je to tak se vším v životě a tato kniha, která má na obálce "román", není jen obyčejný román. Děj, zápletka a postavy jsou jen kostra na níž je umě vysocháno poselství o životě, filozofii a víře (ne náboženství). Je to mnohem čtivější než podobně laděné knihy Paula Coelho (Veronika se rozhodla zemřít). V každém životě Nory odehrávající se na stránkách najdeme nějakou pravdu o životě a nejde vůbec o to navštívit co nejvíce paralelních vesmírů. Vlnová funkce hroutící se v každém rozhodnutí do nového vesmíru tu je popsána velmi svérázně a ani nemusíte číst knihy o kvantové mechanice od Johna Gribina (ta s těmi koťaty je výborná) či jiných vědců zabývající se paralelními světy a dualitě "kočky v krabici".
Tuhle knihu by si měl přečíst každý a je jen na vás zda na konci víte, že žijete dobrý život nebo si řeknete: "hele tak já s tím životem něco udělám". Přečtěte si jí. Doporučuji a doporučuji ji doporučovat ji dál.

Sammy
07.01.2024 5 z 5

Nejdřív jsem se musela srovnat s tím, že jsem měla jiná očekávání, čekala jsem spíše fantasy, ne tolik filozofie a psychologie. Ale pak mě kniha vtáhla a já začala uvažovat z podobného hlediska i nad svým životem (jaká rozhodnutí bych změnila atd), což bylo zajímavé. Jak kniha skončí, jsem vytušila, ale jsem za to ráda.

smíšek437
07.01.2024 5 z 5

Právě teď dočteno.
Nebýt čtenářské výzvy,tak bych se s Půlnoční knihovnou minula.A to by byla škoda, protože mě neskutečně bavila.Jdu si poslechnout Bridge over troubled Water a vychutnat hezký pocit z knížky :)

skark
07.01.2024 4 z 5

Knihu jsem přecetla během jednoho dne. Téma je zajímavé, čte se hezky. Kdo chce, najde si v ní pár zajímavých myšlenek o smyslu života.
I když jsem od půlky tušila, jak dopadne, stejně mě bavilo číst dál, a i tak mě ještě dokázala kniha mile sem tam překvapit svým dějem.

Tichéroky2023
05.01.2024 2 z 5

Upřímně, čekala jsem víc od tohoto tématu, možnosti více životů, ale knihu jsem dočetla, asi se mi více líbila druhá polovina.
Jedna holka žijící v anglickém maloměstě není spokojená se svým životem, chce skoncovat, ale dostane se do půlnoční knihovny a má možnost žít další životy, které by chtěla žít a díky špatným rozhodnutím je nežila. Myslím, že je to skvělé téma, nabízí spoustu možností, Nora žije život olympijské vítězky v plavání, rockové hvězdy, vědkyně, spokojené manželky a matky, který jí ze všech těch životů nejvíce sedí, ale i tak ho ztrácí a dostane možnost .....Je to kniha, že jsme všichni strůjcem svých životů a i špatná rozhodnutí mají dobré následky a co jsme si mohli myslet, že jsme udělali špatně a měli jsme se pro to rozhodnout, vlastně nevedlo ke spokojenému životu, ani v tom životě olympijské vítězky nebyla šťastná, že štěstí je těžko popsatelné a dosažitelné .

TessieB
04.01.2024 5 z 5

Přečteno za jeden den. Ze začátku jsem si říkala, že to není žádná sláva, ale jak kniha plynula, přistihla jsem se, že si jí opravdu užívám. Nápad to nebyl nijak nový, ale zpracování se mi moc líbilo. Věřím, že si každý z knihy může něco odnést, pokud to zrovna "potřebuje". Našla jsem tam i několik zajímavých myšlenek, díky kterým si najde místo v mé knihovně.

pedroK
02.01.2024 2 z 5

Ne, pro mě to bylo povrchní, nudné. Námět dobrý, zpracování tak pro YA. Možný spoiler:
Nora je neustále nespokojená, fňuká jak puberťačka, musíme se proplétat jejími zmatenými životy s nezralými závěry. Výběr možných životů je taky takový pubertální. Nebavilo mě to a od půlky už jsem jen ztrácela čas a dočetla jen kvůli dceři. Ten boom kolem toho nechápu. Líbil se mi citát " Otázka není, na co se díváš, ale co vidíš ". Zazněl několikrát jako i jiné. I dialogy měly takový dost opakující se charakter. Nora se dostane do příběhu, je v něm jak cizinka, nic a nikoho si nepamatuje, nepoznává. A v každém příběhu totéž. Dialogy byly díky tomu opravdu chabé. To už byla nuda a otrava.
Dalo se to uchopit podstatně lépe a nemuset pořád opakovaně číst výčet toho, co Nora neodžila..plavání, rocková hvězda, ledovce, Austrálie..citáty a výstřelky z filosofie to taky nezachránily.

jejda.majda
02.01.2024 3 z 5

Další kniha, ke které mě přivedla Čtenářská výzva 2023. Trochu jsem se bála, že to bude nuda a taková ta echt slaďárna, ale nakonec to nebylo špatné.

Kniha se pěkně a rychle čte, ale nejde moc do hloubky. Spousty myšlenek a jednání by šlo popsat mnohem košatěji. Takhle mi přišlo, že jsme se kolem většiny zajímavých příběhů jen rychle prosmýkli, abychom se co nejrychleji mohli vrhnout na něco dalšího

Hlavní myšlenka knihy a její poselství je krásné a věřím tomu, že někomu se špatnou náladou nebo dokonce depresí tahle kniha určitě vykouzlí úsměv na rtech.

Nelituji, že jsem Půlnoční knihovnu přečetla, ale nebyla to pro mě žádná extra třída.

simona g.
28.12.2023 5 z 5

Hodně zajímavá kniha, rozhodně fest zajímavý nápad/téma. Protkáno citáty a myšlenkami, které stopro sednou (jednou za čas) do životů nás všech. Skvěle se četla, určitě doporučuji!

Janulica
28.12.2023 4 z 5

Za mě je kniha tak trochu terapií pro lidi, kteří v životě tápou nebo se zrovna nacházejí v ne moc šťastné životní fázi. Kniha se hezky četla a mě umožnila si uvědomit, jaké mám štěstí, že žiju svůj hezký, stabilní a vyrovnaný život. Zhruba od půlky mi ale kniha přišla spíš jak motivační příručka pro seberozvoj než jako román.

Alethea_k
28.12.2023 4 z 5

Myslím si, že je kniha vhodná především pro lidi, kteří se cítí jakkoliv na dně či nejsou aktuálně v dobrém rozpoložení. Kdokoliv, kdo má pochybnosti o vlastním životním směřování si může uvědomit, že nic není ideální, že je třeba za život bojovat a celý si ho odžít, byť i s chybami.
Před rokem bych knihu ohodnotila 5*, nyní to vidím na 4,5*. Poslouchala jsem jako audioknihu a nemohla jsem se odtrhnout. Poslechnuto za 2 dny :-)
Líbila se mi celá myšlenka i zpracování. Nemyslím si ani, že by kniha byla jakkoliv zdlouhavá. Ano, mohla si na to přijít klidně dříve, ale na druhou stranu proč? Chvíle k zamyšlení se alespoň střídaly s chvílemi k odpočinku a odreagování se. Doporučuji, přečtěte si ji, i kdyby jen kvůli výzvě na DK.

Madelisi
26.12.2023 3 z 5

Toto je těžké ohodnotit. Představa, že život je košatý strom s miliony odboček mi imponovala. Námět instituce, kde se mohou vidět alternativní životy rovněž není špatný. Bohužel začátek je mírně depresivní. Ovšem, když se děj dostane do prvního alternativního života, tak vše začne mít spád. Objevovaní toho, co má Nora ovládat, má své kouzlo.
Zhruba od poloviny bylo jasné poselství knihy. S ním mohu souznít.
Závěr - stačí vydržet prvních pár kapitol.

mariposka
24.12.2023 4 z 5

teď už chápala, že není na světě od toho, aby plnila sny ostatních lidí. Už jí bylo jasné, že se nemusí stát pomyslnou dokonalou dcerou nebo sestrou nebo přítelkyní nebo ženou nebo matkou nebo zaměstnankyní nebo čímkoli jiným než lidskou bytostí, která si jde za svým a zodpovídá se pouze sama sobě.

zirafinec
22.12.2023 5 z 5

Hodně jiné, než jsem čekala, ale naprosto skvělé. Moc jsem si ji užila. Ke konci jsem se nemohla odtrhnout. Konec překvapivě pozitivní, ale nevadilo to. Doporučuji.

Alpasstyle
17.12.2023 4 z 5

"Pěšec se v průběhu hry klidně může stát královnou. Stačí jen přijít na to, jak se posunovat kupředu. Jedno políčko za druhým. Jen tak se dostaneš na druhou stranu a získáš nevídané zkušenosti. " Str.199

Hlavní hrdinka chce zemřít. Má pocit, že všechny zklamala včetně sebe. Dostala však možnost ochutnat nespočet verzí svých životů a to s různými příchutěmi. Z důvodu, že se ocitla mezi životem a smrtí. Pokaždé, když skončí jeden příběh, objeví se knihovna. Knihovna Noře pomáhá zpracovávat své vlastní výčitky a ukazuje jí kolik možností v životě má a co všechno by její duše kdy mohla zažít a dokázat, kdyby v sobě našla odhodlání, sílu a píli NEVZDAT SE toho, v čem toužila být úspěšná. Nebo, co by mohla zažít, kdyby se nechala ovlivnit druhými. Jenomže ocitnout se z ničeho nic v úspěšnějším já má teda fakt spoustu zapeklitých háčků... zvládne hlavní hrdinka v některém z životů nejen přežívat, ale i skutečně žít? Nebo uvízne v knihovně, která ji bude neustále nabízet životy, dokud už zkrátka nedojdou??A nebo má tak trochu na knap, protože její tělo, ze kterého přichází, již umírá?
......... ....... ...... ..... ..... ..... ..... ........

Na knihu jsem viděla spoustu rozporuplných recenzí. Sama za sebe musím říct, že začátek mě trochu odradil. Hlavní hrdinka Nora si chce vzít život, protože si myslí, že je na světě nadbytečná. Cesta, než se dostane do půlnoční knihovny, na kterou jsem byla moc zvědavá, byla pesimistická. Samé výčitky k sobě samé a libování si v negativních a sebedestruktivních myšlenkách, které se jen prohlubovaly. Nechci však podceňovat deprese, ale jako začátek to opravdu nezní moc vábně. Autor ho mohl ještě o něco lépe uchopit.

Jakmile se však Nora ocitá v půlnoční knihovně, s nechutí prožívá své různé životy vycházející z rozhodnutí, která by předtím, než se do knihovny dostala, mohla udělat jinak. A tady jsem hned na začátku začala být zase skeptická, že to bude nakonec fakt slátanina.

ALE!!

Příběh od příběhu byl jedinečný, něčím zvláštní a k zamyšlení. Nora chtěla zažívat další a další. Autor nás svádí k tomu, abychom se nad sebou skutečně zamysleli a třeba si i zkusili představit nějakou svou verzi já, kde bychom se rádi viděli a snažili se NEVZDÁVAT se. Možná to někomu přijde jako hloupost, ale možná kniha také může jednou pomoci někomu, kdo má opravdu se svým JÁ velké problémy. Proto ji nechci zakopávat, podceňovat. Závěr stojí totiž pak nakonec i za přečtení!

Co se týče jednotlivých postav, člověk se s nimi nemohl sžít a nějak ztotožnit, ani si udělat k nějaké z nich výrazné sympatie. Hlavní hrdinka mi byla na začátku nesympatická, a pak byla pokaždé jiná. Některé verze jejího JÁ byly fajn, ale rychle skončily. A paní Elma, která má čtenáři připomínat moudrou ženu, tak asi trochu ano. Ale ani ona ve mně nezanechává výrazný odkaz. A to si myslím, že zrovna na její osobnosti by se šiklo, kdyby si autor nechal záležet, protože má v příběhu zásadní funkci. Což je obrovská škoda.

Suma sumárum se vší úctou a s pár dojemnými chvílemi dávám Půlnoční knihovně 3,8*/5*

Ivet_V
17.12.2023 2 z 5

Málokdy dávám tak málo hvězdiček. Nora mi nesedla, do děje jsem se nedokázala vůbec vžít. A ještě ke všemu mě ten konec naštval. Nicméně nápad dobrý, jen se mi nelíbilo jeho vypracování.

arcs
16.12.2023

Hezké, lehké, svižné. Na druhou stranu nějak příliš - předvídatelné? Velmi jednoduchá konstrukce zápletky, jakou už jsme v mnoha obměnách četli a viděli, začne vysvítat příliš brzy a okatě a ta okatost není nijak reflektovaná, ozvláštněná. Možná příliš velká očekávání způsobená přílišnou reklamou, jak píše chodícírohožka?