Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3302 791

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

MaláKnihomolka
16.01.2022 4 z 5

Popravdě, docela jsem se bála, že tohle nebude můj šálek čaje, jelikož bych po téhle knize normálně v knihkupectví nesáhla. A věřte mi, že by to byla škoda, protože nakonec jsem si knihu opravdu užila.
Začátek se může zdát lehce depresivní, ale nenechte se tím odradit. Půlnoční knihovna ukrývá kromě knih a nekonečného množství životů také mnoho zajímavých, pěkných a poučných myšlenek.
Ač se vám to nemusí zdát, kniha je napsaná lehkým, čtivým stylem, který vás chytne. Většina kapitol je dost krátká, takže vám stránky budou ubývat před očima. Neříkám že každý, jelikož je mi jasné, že se najdou tací, kterým se kniha líbit nebude, ale většina čtenářů si tu něco najde a něco si z ní odnese.
Jediné mínus, které já na knize vidím, je to, že je od začátku dost předvídatelná a pravděpodobně vám okamžitě bude jasné, jak to celé skončí.
Nechci tu moc rozepisovat děj, ať nevykecám úplně vše. Dost se toho dozvíte už z anotace. Každopádně mně se kniha líbila a můžu vám ji s klidným srdcem doporučit. Tak jí dejte šanci, prosím.

IG: @mala_knihomolka_

punkgirl97
15.01.2022 4 z 5

Byla protkaná krásnými pozoruhodnými myšlenkami - hodně k zamyšlení. Je krásně zpracovaná o tom žádná. O tom kolik je tam filozofie, a přesto jsem si to užila. A víte proč?
Je to napsáno jednoduše, kolikrát si v tom představím svůj život/své myšlenky. V té knize se mnozí z vás najdou. A třeba mnohé pochopí. Moc doufám, že knize dáte šanci. Moc pěkný příběh. ️

Proč když máme sen, který se časem splní si jej přestaneme vážit? I sen dokáže zevšednět. Důležitá je cesta i cíl.

Život se skládá z maličkostí. Měli bychom si vážit všeho, co ve svém životě máme. Tento příběh je o uvědomění, je o naději, o přemýšlení - co by kdyby, o pocitu sounáležitosti.

Dejte ji šanci. ️

4,5/5

TVer
12.01.2022 5 z 5

Z knihy jsem byla nadšená, byla i místy trochu smutná, ale moc se mi líbila. Jedna z nej knížek co jsem za poslední dobu četla.

Charlie
07.01.2022 4 z 5

Přemýšleli jste někdy nad tím, co byste ve svém životě udělali jinak? Kdybyste se dostali na svou vysněnou školu? Kdybyste nedomítli pozvání na kafe nebo do kina? Kdybyste se nezamilovali do toho s kým jste v současnosti? Nebo utekli z vlastní svatby? Co by se stalo, kdyby...

Noře se v životě nic nedaří a cítí se nemilovaná. A přesně o půlnoci se ocitne v nekonečné knihovně, kde potká svou oblíbenou knihovnici ze školy. Skrz každou knihu v knihovně může Nora prožít jakýkoliv život. Má možnost najít ten ideální, ve kterém by chtěla dál žít. Jakmile ji něco zklame, vrátí se zpět do knihovny a má možnost si zvolit nový. Vyzkouší si, jaké to je být rockovou hvězdou, glacioložkou, starala se o psy v útulku nebo byla mistryní v plavání. Ale nic není, jak si představovala.

Kniha je plná myšlenek a citátů a přinutí člověka se zamyslet nad stylem svého života a přehodnotit některá rozhodnutí. Kapitoly jsou krátké a čtivé. Líbila se mi propracovanost vedlejších postav i to, jak se pokaždé seznamovala s lidmi okolo sebe.

kris.docekalova
04.01.2022 5 z 5

Tahle knížka se mi upřímně hodně líbila. Četla jsem ji ve chvíli, kdy jsem docela potřebovala nový pohled na věc / život, a to mi tahle knížka rozhodně dala. Byla strašně čtivá a poutavá, četla jsem ji teda v angličtině v originále. Je to (minimálně ze začátku) trochu depresivní a chvílema takový smutný a člověk se težko pouštěl určitých pasáží. Ale rozhodně bych ji doporučila, člověk se pak zamyslí nad věcma, nad kterýma třeba nepřemýšlel, nebo mu to připomene, že život je cenný a máme se snažit si ho užívat.

pat4157
02.01.2022 4 z 5

Četla jsem v angličtině, takže český překlad nemůžu posoudit. Velmi zajímavě téma, trochu depresivní začátek, ale poselství knihy je pozitivní. Ne vždy se v životě daří, ale máme tolik možností, tolik malých rozhodnutí, které nám můžou změnit celý život. Není důležitá závažnost situace, ale pohled na ni. Někdy stačí jen změnit perspektivu a změní se celá situace.

eliska2126
02.01.2022 5 z 5

V Půlnoční knihovně sledujeme Noru, která se svým životem stále jen bojuje a nedaří se jí nic, na co sáhne. Po hrozné sérii událostí se Nora rozhodně, že už dál žít nechce a dostává se do Půlnoční knihovny. Každá kniha obsahuje jinou alternativu jejího života a Nora je může zkusit žít úplně všechny, dokud si nenajde ten "svůj skvělý život".

Tuhle knížku jsem dostala v balíčku z bookstormingu a když jsem ho rozbalila, tak jsem si říkala, jestli ji vůbec budu číst. Alternativní životy mě moc neberou. Nicméně pak se pustili do lákačky @tojsemja_kate @kate_valter @adampycha a hned jsem se do ní pustila. Tahle kniha je prostě nádherná. Je plná hlubokých myšlenek a má přesah.

Nora byla skvělá hlavní hrdinka. Na začátku mi ji bylo až líto, jak se jí život hroutí pod rukama, ale pak jsem s ní v knihovně netrpělivě objevovala jeden život za druhým. Bavili mě, jak si autor v každém životě pohrál i s životy vedlejších postav.
Styl psaní mi opravdu sedl, kniha má krátké kapitoly a je neuvěřitelně čtivá, takže stránky mizí hezky pod rukama.

Za mě jedno velké doporučení a doufám, že až kniha 7.2. vyjde, tak z ní budete nadšeni stejně jako já.

Zknihydohlavy
01.01.2022 3 z 5

Na tuto knihu jsem se těšil, protože na Goodreads získala ocenění (jedné z) nejlepších knih roku 2020. Teoreticky má všechno, co by podle mě taková kniha měla mít, aby mě zaujala – odkazy na kvantovou fyziku a teorii strun, filozofické úvahy i odkazy na slavné myslitele. Ale stejně tomu tak nějak něco chybělo. Byly chvíle, kdy jsem knihu hltal v napjatém očekávání, co přijde dál, ale bohužel většinu času to bylo jen očekávání konce. Vlastně ani nevím proč.

Kvantová (tak trochu) blbost

Vím, že je to fikce, nicméně jsem si nemohl pomoct než přemýšlet, jak je možné, že se Nora přenáší do alternativních životů aniž by okamžitě rovněž poznala všechny informace ohledně tohoto života, stejným způsobem, jak se mění její tělesná skladba oproti jejímu základnímu životu. Trochu mi vadilo, že podstatnou část knihy tvoří to, že Nora zjišťuje, co se v každém novém životě děje. V knize bylo skutečně několik pasáží, které mi připadaly přitažené za vlasy. Například to, že „věda nám říká, že šedá zóna mezi životem a smrtí je tajemné místo“ a že existuje jediný bod, ve kterém nejsme tím či oním. Přijde mi to pochybné a také tak trochu jako BS. Nejsem odborník v této oblasti a doufám, že si autor udělal rešerši, ale nemohu se ubránit dojmu, že ve skutečnosti žádná šedá zóna ani tajemné místo neexistuje.

Navíc je také něco divného na tom, že postavy v knize odhalují, co se jim vlastně děje (cestování mezi paralelními vesmíry), přičemž používají pouze svůj rozum a pozorují realitu zevnitř. Nemyslím si, že je někdy možné zcela pochopit smysl systému a zároveň být jeho součástí. Ale když se nad tím znovu zamyslím, asi je to tak nějak v pořádku, protože postavy v knize jenom tušily, co se děje, a zároveň si neuvědomovaly celý mechanismus fungování.

Abych to shrnul, je mi líto, že to musím říct, ale tahle kniha mě opravdu moc nenadchla. Možná byla má očekávání příliš vysoká.

gabriela8049
14.12.2021

Keby sme zmenili jedno rozhodnutie, ako by vyzeral nas zivot. Bol by horsi alebo lepsi_ Aki by boli ludia okolo nas?
Nora si vyskusa viac zivotov a hlada zivot, ktory by sa jej pacil.
Kniha ziskala minuly rok cenu na Goodreads za najlepsiu fikciu, ale odradzali ma mnohe reakciu o povrchnosti knihy. Mne sa osobne velmi pacila.

Per-quiee
07.12.2021 3 z 5

(SPOILER) (četla jsem v anglickém originále) - Tahle kniha mi připomněla, že bych se měla raději zaměřit na časem prověřené knihy. Obrovský hype, který dle mého nebyl odůvodněný. Už po prvních 20 stranách víte, jak příběh skončí (samozřejmě že vyzkouší stovky životů a ukáže se, že ten její byl ze všeho nejlepší bla bla). Jako oddechovka dobré, ale bohužel jsem čekala víc.

iskrizka
28.10.2021 3 z 5

Polnočná knižnica nie je zlá kniha.
V jej príbehu sa nájde asi každý človek, ktorý si aspoň raz za život predstavoval, aká mohla byť jeho budúcnosť, keby nejaké zo svojich minulých rozhodnutí robil inak.
Knihe samotnej sa nedá uprieť, že sa dobre číta. Dej plynie hladko a ani sa nenazdáte a ste na konci.
Zároveň je však dosť predvídateľná. Mne osobne to nevadilo, ale trochu tomu čítaniu chýba čaro, keď Vás kniha ničím neprekvapí, nie?
Viac ma však rozladilo, že som po celý čas mala pocit, akoby som takýto príbeh s nejakou drobnou obmenou už kdesi videla/čítala/počula. A nie raz. Skrátka mi do života nedal nič nové, a keďže ma z nôh nezrazil ani štýl, akým je Polnočná knižnica napísaná, hodnotím ju ako priemer.
Od románu, čo sa stal víťazom kategórie beletria portálu Goodreads 2020, som čakala omnoho viac...