Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3347 3347

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

KatChiss
01.03.2022 5 z 5

Sebevražda. Ztráta blízké osoby. Nemoc. Autonehoda. Smysl života. Radost z maličkostí. Láska. Rodina. Přátelství. Světlo na konci tunelu.
“The only way to learn is to live.”
Půlnoční knihovna vypráví o Noře, která byla se svým životem tak nespokojená, že se ho rozhodla ukončit. Ale neumřela. Objevila se v knihovně plné zelených knih obsahující její alternativní životy. Mohla si vybrat jakoukoliv z nich. Stačilo změnit nějaké rozhodnutí, které v životě udělala. Mohla si vyzkoušet jiné životy a najít ten, ve kterém bude šťastná. Mohla být slavnou rockovou hvězdou, olympijskou plavkyní, učitelkou filozofie, spisovatelkou, glacioložkou nebo třeba matkou.
“Never underestimate the big importance of small things.”
Příběh je smutný, místy až depresivní. Všechny pocity, které Nora zažívá, prožíváte spolu s ní. Představujeme si, jak by asi vypadaly naše alternativní životy. Kým bychom byli? Já bych možná nenechala tance kvůli škole, ale pokračovala bych a “dotáhla” to daleko. Nebo bych odletěla na čas do Anglie jako au pair a už tam zůstala. Nebo bych nevystudovala pedagogiku, ale knihovnictví, o kterém jsem uvažovala. Nebo bych nepřestala psát příběhy. Víc bych se věnovala hře na klávesy. Těch “kdyby” je opravdu hodně. Ráda bych viděla, jak se daří mému alternativnímu já. Ale víte co? Všechna rozhodnutí, která jsme v životě udělali, z nás dělají to, kým teď jsme. A já jsem s touhle svou verzí celkem spokojená. Vidíte, kniha je trochu filozofická a donutí nás i přemýšlet. Tak neváhejte a přečtěte si ji.
Hodnocení | 4,5 hvězdiček

Sibel
01.03.2022 4 z 5

Půlnoční knihovna je kniha,která má čtenáře dovést k zamyšlení se nad smyslem života.
Hlavní hrdinka Nora, léčící se s depresí, je reálná postava, kterou si každý, kdo se s depresivním člověkem setkal, dokáže hned a dobře představit. Žena, které se nikdy nic nedaří. Žena, která je ve svých očích jen zbytečná existence bez smyslu života.
Sebelítost, méněcennost, bezradnost, neustálá vina jí tíží natolik, že nevidí další důvod, aby na světě zůstala. Právě v tu chvíli se objeví v Půlnoční knihovně. A právě v tu chvíli si smí vyzkoušet, jaké by to bylo, kdyby se v minulosti vydala jinými cestami.

Kniha se čte krásně plynule. Je psána především v jednoduchých větách a krátkých kapitolách. Což mi vyhovuje. Daří se mi díky tomu lépe vnímat obsah a rychleji ho zpracovat.
Moc se mi líbí téma paralelních vesmírů. Příběh polemizuje o tom, co je dobrý život a co je v něm zásadní a důležité. A především mám ráda motivující citáty jenž jsou v knize bohatě obsaženy.

Samsullka
01.03.2022 5 z 5

Tak to já knihu slupla jak malinu. Vždycky jsem si říkala, co by asi tak bylo, kdybych se na svých cestách nevydala vpravo, ale vlevo.
Nora má možnost zkusit si několik svých životů, kam by se ubírali, kdyby se tenkrát rozhodla jinak.
Za mě plný počet.

magnolia
01.03.2022

Na takové knihy musí být čtenář naladěný, a to já teď nejsem, tak ji odkládám.

Peyka
28.02.2022 4 z 5

Téhle knihy je všude habaděj, té knihy má každý dost - doslova plné zuby, ale v dobrém slova smyslu.

Celosvětový humbuk kolem Půlnoční knihovny započal již v roce 2020. Kdo Matta Haiga znal předtím, ví, že v mládí trpěl depresemi a svými self-help knihami motivuje čtenáře k lepším zítřkům. Psaní je pro ně terapií. Např. jeho Důvody, proč zůstat naživu se hodně povedly.

Půlnoční knihovna přináší sice spoustu zajímavých myšlenek, ale zároveň se nám tak trochu vysmívá! Jasně, kdo by nechtěl do-over, vrátit se zpátky v čase a jisté věci změnit. Bohužel to takhle nefunguje a jako smrtelníci čelíme běžnému životu a smrti denně.

Autor se ale i snaží vyvrátit fakt, že ne každá špatná zkušenost nebo pro nás fail musí mít negativní vliv na budoucnost a vývoj osobnosti. Nora byla pro mě malinko pesimistická a neobjevila se u ni zpočátku žádná sebereflexe. Moc se litovala a hned to zabalila, to je hrozně snadné.

Každopádně, některé životy byly zajímavější, některé nudnější. Možná to ve výsledku bylo až moc překombinované. Jak to dopadne, je vcelku jasné už od začatku.

Kniha se čte velmi dobře, co se týče kompozice. Krátké věty, krátké kapitoly, jednoduchá angličtina (četla jsem v originále).

Takže lidi, chybama se člověk učí, po jednom neúspěchu se nezahrabejte, naopak vás to posílí. A jestli potřebujete zvednout náladu a začít myslet pozitivně, přečtěte si Půlnoční knihovnu, protože "the only way to learn is to live"! :) (jediný způsob, jak se poučíme, je začít žít.) Život je přeci krásný a vše, co nás srazí na kolena, nám zároveň dá obrovskou dávku kuráže!

85098211
28.02.2022 4 z 5

Vůbec jsem nevěděla, co mám od této knihy očekávat. A podle názvu jsem předpokládala, že bude o něčem jiném. Až později jsem si přečetla anotaci. Bohužel kniha nebyla úplně můj šálek čaje, i když jsem ji poslouchala jako audio v němčině a namluvila ji moje oblíbená herečka ;-). Začátek je doslova depresivní, Nora se totiž rozhodne skoncovat se životem a při pokusu o sebevraždu se ocitne v jakémsi mezisvětě, konkrétně v půlnoční knihovně. Zde se setkává s knihovnicí, která jí vysvětlí, jak všechno funguje. A Nora se vydává na cestu od jedné varianty života k druhé. A těchto tzv. životů bude hned několik. Přičemž si hlavní hrdinka může vybrat, který jí bude vyhovovat nejvíc. Ale je toto rozhodnutí vůbec správné a vyřeší se tím něco? Na to už musí Nora přijít sama... Kniha je dost zvláštní, obsahově určitě neobvyklá, ale mně úplně nesedla. Zároveň je však dobře a čtivě napsaná, proto jsem se u ní nenudila. A závěr se mi líbil, pro mě osobně byl asi jediný možný ;-). No a za to všechno si kniha poctivé čtyři hvězdičky plným právem zaslouží...

onik6141
28.02.2022

Podle popisu nebyla tato kniha úplně můj šálek kávy, ale vzhledem k tomu, kolik má pozornosti, jsem neodolala a vrhla se do četby.
Kniha je napsána moc pěkně, přečtená byla coby dup.
V recenzích je poměrně často zmiňováno, že je v knize plno zajímavých myšlenek. No, čekala jsem jich více, ale i tak mě kniha donutila přemýšlet nad vlastním životem a začít si vážit života, který vedu, i když jsem si ho plánovala jinak.
Abych to shrnula, kniha se mi líbila, ale čekala jsem něco víc.

Darja.8
28.02.2022

Představte si,jak by vypadal vás život,kdyby jste se rozhodli kráčet jinou cestou.
Poselstvím knihy je uvědomění si,že každé rozhodnutí,myšlenka,nápad má dopad na nás budoucí život. Ať už pozitivní nebo negativní. Nezáleží na tom,jaký život žijeme. Záleží jen na tom,jestli jsme šťastní nebo ne.
Velmi moudrá a inspirující kniha,která mě místy dovedla až k slzám a uvědomění si,že žádný život být napohled sebe horší nemá smysl vzdávat,protože nikdy nevíte co přijde.
Je důležité myslet pozitivně,jen tak můžete pozitivně ovlivnit vás budoucí život.
Doporučuji

Kantynka
26.02.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna je knížka, která byla všude hodně vidět a já si myslím, že určitě právem, protože se zařadila mezi nejlepší knížky tohoto roku, které jsem zatím četla. Přečetla jsem ji přesně za dva dny a nemohla se od čtení vůbec odtrhnout.
Sledujeme život nory, která se rozhodne umřít a ocitne se tak v půlnoční knihovně, kde na ni čeká spoustu knih s jejími životy či kniha s výčitkami. Má tak možnost nahlédnout do každé z nich a prožít různé životy a vybrat si ten, který by chtěla opravdu žít. Knížka měla hodně zajímavý námět a myšlenku, nemohla jsem se od ní odtrhnout a zajímalo mě, jak to s norou nakonec dopadne.
I když hlavní hrdinka není kdo ví jak sympatická, vůbec to knížce neubírá na kvalitě. Knížka má v sobě spoustu krásných citátů a filozofických myšlenek, kdy se i my zamyslíme nad tím, jak vlastně žijeme náš život a čeho je potřeba si skutečně vážit.
Doporučuji všema deseti!!

SknihouVrukách
25.02.2022 3 z 5

Na knižku Polnočná knižnica som sa dlho chystala a konečne ju mám prečítanú. Aj keď som si knihu užila, očakávala som od nej o dosť viac .

Námet tejto knihy je extrémne zaujímavý a myslím si, že autor ho mohol využiť lepšie. Námet polnočnej knižnice je úžasný, ale bohužiaľ pokazil ho dej knihy. Tiež by sa mi páčilo, keby bolo trošku viac vysvetlené, ako funguje prechod do iných životov. Vysvetlenie mi tam chýbalo a veľmi by som ho ocenila. Prvých 100 strán ma knižka veľmi bavila, ale potom mi prišlo, že dej sa príliš opakoval a občas ma knižka nudila. Našťastie sa knižka číta veľmi rýchlo, lebo má veľmi kratučké kapitoly a je svižne napísaná.

Veľmi sa mi páčilo posolstvo knihy a myslím si, že knižka by mohla niekomu pomôcť. Celý príbeh obsahuje krásne myšlienky, ktoré by som si zaznačila, keby knižka bola moja. Celkovo sa mi páčilo, že tu bolo veľa pasáži, nad ktorými sa dá zamyslieť. Postava Nory mi sadla a vo veľa veciach som ju chápala. Prostredie knižnice bolo úžasná a kniha mala úžasnú atmosféru. Nemôžem zabudnúť, že autor má aj skvelý štýl písania, takže aj keď sú niektoré pasáže nudnejšie rýchlo sa cez ne dostanete.

Za mňa hodnotím ako priemer, ale chápem, čo sa ľuďom na tejto knižke tak páči. Určite ju odporúčam vyskúšať, ale upozorňujem, že nesadne každému. 3/5

Kackac77
24.02.2022 5 z 5

Skvělý příběh, poučný a přitom zajímavý. Někde jsem četla, v hodnoceních, že je to depka, vnímám to jinak, spíše jako naději, že cokoli je možné, jenom změnou pohledu či postoje. Kniha se dotkla mého srdce.

LenkaMacak
23.02.2022 5 z 5

To je tak nádherně smutná kniha…

SimonaM86
23.02.2022 4 z 5

Knížka má skvělou myšlenku, která nedá člověku spát a přemýšlí nad spletitostí našich životů a rozhodnutí. Je v ní uvedeno i plno krásných a pravdivých citátů, vyzařuje jistou přímočarost.
Bohužel ve mě, ale Nora nevzbudila žádné emoce, ale to je asi jen můj problém.

veronika4937
23.02.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, co jsem kdy četla. Doporučuji přečíst každému, kdo třeba zrovna není v životě spokojený nebo přemýšlí, co dál. Trochu jsem se bála, aby mě nezklamala, protože byla představována dlouho dopředu jako jedna z nejočekávanějších novinek letošního roku, ale po dočtení tohle označení naprosto chápu.

Aiden888
21.02.2022 5 z 5

Nevím, jestli jsem schopná tuhle knížku ohodnotit slovy. Nádherný příběh, úžasná myšlenka, filozofické, ale tak, že to nemůže nudit a obtěžovat. Přečtěte si to. Uvidíte.

marcolka
20.02.2022 5 z 5

Važ si toho co máš. A s tím co máš se vždy dá pracovat. V dnešní době sociálních sítí, kdy se v nich každý prezentuje takovým způsobem, aby si každý myslel, jak dokonalý život vede. Nebo to tak může nezúčastněnému divákovi připadat a přitom nic není takové jaké se zdá. I kdybychom se najednou ocitli v životě, který si myslíme, že by byl dokonalejší a lepší než ten současný, i tak by se v něm nacházely okamžiky zklamání, strachu, smutku, neštěstí...Jak se říká " nic netrvá věčně", ani ty špatne ani ty dobré období. Život je prostě o tom vyvážení a o tom, že se tyto období prostě střídají. Vždycky je šance v tom špatném obdobi, že bude líp.
Život je rozvětvený strom, má mnoho větviček po kterých je možno se dát a tím svou životní cestu pozměnit nebo ze základu celou změnit. Vše budoucí zavisi na našich rozhodnutích. I těch nejmenších. Každý skutek hraje roli. Každé rozhodnutí může ukazat nové větve a rozšířit obzory.
Kniha byla super. Miluju ty knihy s tématem paralelních vesmírů.

Prske
20.02.2022 4 z 5

Kniha mě neuvěřitelně bavila i přes lehkou prvoplánovost. Již téměř od začátku jsem měla tušení, jak příběh skončí. Co se mi ale líbilo moc byla myšlenka neomezených možností, to, že každé rozhodnutí vytváří další a další větvení naší budoucnosti.

Kopta
19.02.2022 4 z 5

Po dlouhé době jsem sáhl po novince a stěžovat si nemůžu. Haig má za sebou především nějakou exoteriku a na jeho díle je to cítit. Stejně tak jako, že je to asi jeho prvotina mezi beletriemi, jelikož se snadno sám opakuje a děj dost zbytečně protahuje (viz A5 plná toho, co Nora byla aniž by to bylo nějak podmětné). Kniha nicméně pracuje s menším klišé, které je ozvláštněné v novém a bibliofilním kabátě, který sedí. Kniha se navíc hezky čte. Těch tři sta stránek padne jak flaška na schůzce anonymních alkoholiků.

kytarka
18.02.2022 5 z 5

Půlnoční knihovna je knihovna v které můžeme prožít jiné životy. Velmi zajímavý námět knihy. Myslím si, že by si kniha zasloužila více stránek a vše vykreslit detailněji.

Ellinek
14.02.2022 5 z 5

Tak tohle bylo velice příjemné překvapení. Ke knize jsem přistupovala skepticky, protože ten hype, který okolo ní Dobrovský vytvořil, se mi moc nepozdával, protože mám zkušenosti s jinými podobnými "must read" tituly, které nejsou ani must, ani read. Ale sakra, Půlnoční knihovna mě dostala.

Je to ten typ příběhu, který musí číst správný člověk v tom správném rozpoložení v tu správnou chvíli. Pro mě je to nový, za mě tedy lepší, ale hlavně srozumitelnější Alchymista. Za což mě možná někdo ukamenuje, ale já to tak cítím.

Je to opravdu hluboký příběh plný bolesti, žalu, nespokojenosti, ale taky naděje a porozumění. Já ho četla v tu správnou chvíli a spousta myšlenek a citátů mě zasáhly. Osobně se mi líbil i ten fyzikální přesah mnohovesmíru (zvlášť když vás to samé ráno totálně nadopuje nový trailer na Doctora Strange 2). Vlastně ani pořádně nevím, jak tuhle knihu shrnout. Je to něco, co ve vás bude rezonovat, pokud se rozhodnete poslouchat a vnímat. Co by, kdyby jsou velice nebezpečné myšlenky, ale proč se jimi omezovat? Prostě bychom to měli udělat. Dělat to, co chceme my, ne ostatní. Žít pro sebe, ne pro ostatní. A především žít podle sebe, ne podle druhých. To byly důvody, proč jsem si nechala udělat své první tetování a tahle kniha mi to znovu připomněla. Život je takový, jaký si ho uděláme, jaký my rozhodneme, že bude. Není to druhých, ale o nás.

Já za tento příběh opravdu děkuji. Někdy by možná bylo zajímavé, prožít všechny ty možné životy, které tam někde daleko jsou. Ale čistě jen ze zvědavosti, jako Hugo. Myslím, že bychom ale nakonec každý došli k tomu, že tenhle náš život, který žijeme, který si uvědomujeme, je i přes všechny jeho nedokonalosti ten pravý. A některé nedokonalosti můžeme sami snadno zahladit. Nebo se z nich prostě těšit, protože nic není snadné, nic není jenom černé nebo bílé a obloha není nikdy tak tmavá, aby jí slunce nakonec neprodralo. Jak se říká, po každé bouři vysvitne slunce. A někdy se objeví i duha. Jenom se musíme dívat a skutečně vidět.