Půlnoční knihovna

Půlnoční knihovna https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484552/bmid_pulnocni-knihovna-ZfS-484552.jpg 4 3310 795

Mezi životem a smrtí stojí knihovna. Když se Nora Seedová ocitne v půlnoční knihovně, má možnost všechno napravit. Dosud byl její život jen přehlídkou zoufalství a výčitek. Připadá jí, že všechny včetně sebe zklamala. To se ale může co nevidět změnit. Knihy v půlnoční knihovně umožní Noře zažít, co by se stalo, kdyby mohla změnit svá dřívější rozhodnutí. S pomocí staré známé může Nora odčinit vše, čeho lituje, a zjistit přitom, který život je pro ni ten pravý. Ale vše není tak, jak si to představovala, a brzy ji její rozhodnutí uvrhnou i s celou knihovnou do velkého nebezpečí. Než jí vyprší čas, musí najít odpověď na odvěkou otázku: jaký je nejlepší způsob života?... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Fobos

The Midnight Library , 2020

zirafinec
22.12.2023 5 z 5

Hodně jiné, než jsem čekala, ale naprosto skvělé. Moc jsem si ji užila. Ke konci jsem se nemohla odtrhnout. Konec překvapivě pozitivní, ale nevadilo to. Doporučuji.

Alpasstyle
17.12.2023 4 z 5

"Pěšec se v průběhu hry klidně může stát královnou. Stačí jen přijít na to, jak se posunovat kupředu. Jedno políčko za druhým. Jen tak se dostaneš na druhou stranu a získáš nevídané zkušenosti. " Str.199

Hlavní hrdinka chce zemřít. Má pocit, že všechny zklamala včetně sebe. Dostala však možnost ochutnat nespočet verzí svých životů a to s různými příchutěmi. Z důvodu, že se ocitla mezi životem a smrtí. Pokaždé, když skončí jeden příběh, objeví se knihovna. Knihovna Noře pomáhá zpracovávat své vlastní výčitky a ukazuje jí kolik možností v životě má a co všechno by její duše kdy mohla zažít a dokázat, kdyby v sobě našla odhodlání, sílu a píli NEVZDAT SE toho, v čem toužila být úspěšná. Nebo, co by mohla zažít, kdyby se nechala ovlivnit druhými. Jenomže ocitnout se z ničeho nic v úspěšnějším já má teda fakt spoustu zapeklitých háčků... zvládne hlavní hrdinka v některém z životů nejen přežívat, ale i skutečně žít? Nebo uvízne v knihovně, která ji bude neustále nabízet životy, dokud už zkrátka nedojdou??A nebo má tak trochu na knap, protože její tělo, ze kterého přichází, již umírá?
......... ....... ...... ..... ..... ..... ..... ........

Na knihu jsem viděla spoustu rozporuplných recenzí. Sama za sebe musím říct, že začátek mě trochu odradil. Hlavní hrdinka Nora si chce vzít život, protože si myslí, že je na světě nadbytečná. Cesta, než se dostane do půlnoční knihovny, na kterou jsem byla moc zvědavá, byla pesimistická. Samé výčitky k sobě samé a libování si v negativních a sebedestruktivních myšlenkách, které se jen prohlubovaly. Nechci však podceňovat deprese, ale jako začátek to opravdu nezní moc vábně. Autor ho mohl ještě o něco lépe uchopit.

Jakmile se však Nora ocitá v půlnoční knihovně, s nechutí prožívá své různé životy vycházející z rozhodnutí, která by předtím, než se do knihovny dostala, mohla udělat jinak. A tady jsem hned na začátku začala být zase skeptická, že to bude nakonec fakt slátanina.

ALE!!

Příběh od příběhu byl jedinečný, něčím zvláštní a k zamyšlení. Nora chtěla zažívat další a další. Autor nás svádí k tomu, abychom se nad sebou skutečně zamysleli a třeba si i zkusili představit nějakou svou verzi já, kde bychom se rádi viděli a snažili se NEVZDÁVAT se. Možná to někomu přijde jako hloupost, ale možná kniha také může jednou pomoci někomu, kdo má opravdu se svým JÁ velké problémy. Proto ji nechci zakopávat, podceňovat. Závěr stojí totiž pak nakonec i za přečtení!

Co se týče jednotlivých postav, člověk se s nimi nemohl sžít a nějak ztotožnit, ani si udělat k nějaké z nich výrazné sympatie. Hlavní hrdinka mi byla na začátku nesympatická, a pak byla pokaždé jiná. Některé verze jejího JÁ byly fajn, ale rychle skončily. A paní Elma, která má čtenáři připomínat moudrou ženu, tak asi trochu ano. Ale ani ona ve mně nezanechává výrazný odkaz. A to si myslím, že zrovna na její osobnosti by se šiklo, kdyby si autor nechal záležet, protože má v příběhu zásadní funkci. Což je obrovská škoda.

Suma sumárum se vší úctou a s pár dojemnými chvílemi dávám Půlnoční knihovně 3,8*/5*

Ivet_V
17.12.2023 2 z 5

Málokdy dávám tak málo hvězdiček. Nora mi nesedla, do děje jsem se nedokázala vůbec vžít. A ještě ke všemu mě ten konec naštval. Nicméně nápad dobrý, jen se mi nelíbilo jeho vypracování.

arcs
16.12.2023

Hezké, lehké, svižné. Na druhou stranu nějak příliš - předvídatelné? Velmi jednoduchá konstrukce zápletky, jakou už jsme v mnoha obměnách četli a viděli, začne vysvítat příliš brzy a okatě a ta okatost není nijak reflektovaná, ozvláštněná. Možná příliš velká očekávání způsobená přílišnou reklamou, jak píše chodícírohožka?

chodícírohožka
13.12.2023 2 z 5

Na knihu jsem viděla spoustu reklam, párkrát jsem četla anotaci, podle které jsem usoudila, že ji opravdu potřebuju... A po přečtení jsem ji vyřadila ze své knihovny. Nebyla sice vyloženě špatná, ale ani nijak zábavná nebo zajímavá, nepřiměla mě k žádnému hlubšímu zamyšlení, nedotkla se mého citlivého srdíčka, nedokázala mě sblížit s hlavní postavou, aby mě zajímalo, jak to s ní dopadne... A rozhodně už ji nebudu číst znovu. Prostě průměrná kniha se super nápadem, který šlo ale podle mě mnohem líp využít. Má pár pěkných myšlenek a citátů, ale to je za mě tak všechno.

Zuzka12627
07.12.2023 4 z 5

Tato kniha je velmi hezky napsaná. Pojetí toho, co se odehrává mezi životem a smrtí je velmi dobrým nápadem a proto si knihu ráda přečtu i někdy v budoucnu znovu.

Charley
07.12.2023 3 z 5

Kniha se mi dostala do rukou ve chvili, kdy jsem sama nebyla v nejlepsi nalade (nastesti ne v takove jako hlavni postava), ale rikala jsem si, sakra, vzdyt tohle take citim, i kdyz v mensi mire. Proc?
Knihu jsem cetla po kouskach a libilo se mi, ze kdyz jsem knihu docitala a pribeh se optimisticnil, tak vlastne i ja si v zivote nasla zase nejaky smer (bez navaznosti na knihu).
Takze si rikam, ze ta kniha ke me prisla v zajimavy okamzik. Mohu tedy za sebe rici, ze se mi jeji cteni libilo.

CharlieLN
05.12.2023 3 z 5

Téma a celková myšlenka (poselství) skvělé, pojetí autorovo a zpracování však strašné.

EndyCZ
05.12.2023 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, ale docela mne zklamala. Od prvních několika stran jsem tušila, jak se asi děj bude vyvíjet dál, nad čím bude hlavní postava přemýšlet a jak to celé skončí a přesně tak se to taky odvíjelo a skončilo.

Poselství hezké, ale kniha moc nezaujala.

Johanka1956
04.12.2023 2 z 5

Do poloviny a dál jsem to nedala. Možná škoda, ale nebyla jsem asi správně
naladěna. Když jsem pak přečetla komentáře ostatních čtenářů, kteří knihu chválí, tak jsem si říkala že jsem možná měla vydržet..... třeba by mne to ke konci chytlo. A třeba to zase někdy zkusím

Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Lidé vždy chtějí to co nemají a to co mají toho si neváží.

Jedna z nejlepších knih, ne-li nejlepší kniha co jsem kdy četl. Už od začátku jsem cítil potenciál který kniha má a bál jsem se že ho promarní. Ale nestalo se, úžasné poselství všem lidem, kteří jsou nespokojeni se svým životem a přejí si být někým jiným a myslí si že kdyby byli někým jiným, tak by byli šťastni. Neskutečná kniha. Všem doporučuji. 98%

Fantomek
03.12.2023 5 z 5

Tato kniha je úžasná. Nebudu lhát, když řeknu, že jedna z nejlepších, co jsem kdy četl. Tohle se autorovi povedlo.

tomas1794
27.11.2023 3 z 5

Příběh knihy pro mě byl ze začátku trošku nudný, až jsem měl strach, že knihu nedočtu. Pokračoval jsem ve čtení, abych se dozvěděl, v jakých životech se hlavní hrdinka rozhodne žit. Na knize mě popravdě zaujala až ta poslední část, kdy je hrdinka konfrontovaná s prožitky z ostatních životů a s jejím vlastním. Ve výsledku se mi nejvíc líbil fakt, že mě kniha přiměla se zamyslet nad věcmi, nad kterými jsem ve svém životě nepřemýšlel. A to je určitě její velké plus.

jitka7047
24.11.2023 4 z 5

Zajímavé pojetí o tom co se odehrává mezi životem a smrtí! Co všechno bychom mohli mít, čím vším bychom chtěli být....

Terezk-a
22.11.2023 4 z 5

Ze začátku knihy jsem si říkala, že je to takové... No, rychle všechno vysvětlit o co vlastně půjde, jak to bude fungovat, co se bude dít... ale pak se autor zklidnil a příběh se začal více uvolňovat.

Knihu ale hodnotím na 85% kladně. Příběh to byl nakonec opravdu poutavý a hezky se začal prolínat, stále se něco dělo, bylo to takové zajímavé čtení.

Celkově si stále stojím za tím, že se pro mě byl nějakým způsobem povrchový příběh (autorův styl psaní mě nedokázal vtáhnout tak moc hluboko do příběhu a k postavám).

Kopretina
20.11.2023 5 z 5

Jsem ráda, když mě kniha něčím novým překvapí, rozesměje nebo dovede k zamyšlení. A to tato kniha splnila. Hlavním poselstvím je smysl života a jeho naplnění. Myslím, že je to má The best kniha 2023.

rebeka7QLj
20.11.2023 4 z 5

Velmi čtivá knížka, přečetla jsem jí během 3 dnů. Je hodně předvídatelná, lehká a milá. Žádné napětí ani záhady, což může být dobrá věc. Nicméně ke konci jsem četla jen z touhy dočíst, ne pro radost ani ze zvědavosti.
Nicméně kolem a kolem dobře napsaná lehká knížka!

Silwinka87
18.11.2023 5 z 5

,, Životu nemusíš rozumět, stačí ho žít. “

I když jsem celou dobu při čtení tušila, kam to všechno směřuje, moc jsem si to užívala! Knížka je plná krásných myšlenek a vět, které nutí k zamyšlení se.
Já doporučuji všem!

Lioncz24
13.11.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem začal číst na letišti směr domů byl jsem totiž v Egyptě
Datum zahájený byl 24.10 čas 4:48 Egyptský čas a datum ukončený je 10.11 čas 15:33 našeho času

Moje první kniha kde jsem si potrhával věty tužkou. Nora se nachází mezi životem a smrtí v půlnoční knihovně, kde čas je pořád 00:00:00
Co by to bylo knihovna bez knihovnici
Nora Seedová potká knihovnici Elmu, která pracovala ve skutečném světa na střední kde chodila do školy. Elma byla knihovnicí v půlnoční knihovně která byla dávno mrtvá ve skutečném životě. Nora chce umřít ale našla jsi život ve kterém byla šťastná měla dceru manžela a psa

Dojemný konec až kapka ukápla.
5 z 5 lvíčků

nikolabastl
13.11.2023 4 z 5

Moc milá knížka se super “poselstvím, jen bohužel hodně předvídatelná