Ptáci v trní

Ptáci v trní https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30540/ptaci-v-trni-30540.jpg 5 1091 206

Australská prozaička Colleen McCullough, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let devatenáctého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. ... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

The Thorn Birds , 1977

Katka2382
06.02.2018 5 z 5

Tak tohle je další moje sdrcovka.Kdysi dávno jsem viděla minisérii a ještě k tomu ve slovenštině to mě naprosto dostalo.Četla jsem ji už mnohokrát a vždy pohladí po duši.

katst
02.02.2018 5 z 5

Knihu jsem četla již před lety a byla jsem jí uchvácená. Byla nádherná.
Filmové zpracování jí nesahá ani po paty...

Ráčkajda
30.01.2018 5 z 5

Kdysi dávno v pubertě jsem viděla film, který jsem samozřejmě milovala. Knížku jsem přečetla až teď a byla to prostě nádhera, která si zaslouží plný počet.

MichelleS
21.12.2017 3 z 5

Knihu mám doma už strašně dlouho a odkládala jsem ji, jako takovou tu spolehlivou jistotu dobrého čtení. Teď se mi hodila do čtenářské výzvy, bodu oblíbená kniha rodičů, prarodičů. Jen nadšení se nějak nedostavilo. Nádherné byly pasáže o australské přírodě nebo dramatické scény požáru. Milostná linka mezi Ralphem a Meggie mi přišla křečovitá, samotná myšlenka zakázané lásky katolického duchovního je výborná, ale tak, jak ji autorka pojala, s těmi krásnými postavami a vznešenými proslovy a gesty, to byla příliš červená knihovna. Nezaujalo mne ani zpracování postav, pokud tedy nějaké bylo, řada lidí vnáší do příběhu jen své jméno a vztah k Meggie nebo Ralphovi. A to ten začátek na Novém Zélandu vypadal tak slibně.

Sídlištník
02.12.2017 5 z 5

Ač to bylo tohle dílo původně stvořeno pro ženy, mě to dostalo. Romantika, drama, emoce, prostě mě to dostalo, i když jsem chlap. A nestydím se za to.

ivakola
27.11.2017 3 z 5

Já po ní sáhla díky čtenářské výzvě. Tak nějak se mi nechce sahat po knížce když jsem před ní viděla film, v tomto případě seriál. Nebylo to špatné, ale nějak se mi špatně četla, postavy mě spíše štvaly, no prostě zdlouhavé.

Barbanka
01.10.2017 2 z 5

Bohužel pro mě absolutně nezáživná kniha.....

Květinka008
26.09.2017 4 z 5

Oblíbená kniha rodičů... moc se mi do ní nechtělo, ač nemám s tlustými a popisnými knihami problém. Prostředí australské divočiny ani doba 1. poloviny 20. století mi nejsou blízké. Prvních asi 100 stran jsem se nutila, zdlouhavost, málo děje. Posledních 50 mě nebavilo, Justina mi byla celou dobu čtení nesympatická a "na facku", tyto strany byly oproti předchozím velmi plytké.

Manžel knihu komentoval slovy "a byl tam vůbec někdo normální?!" - no, nebyl :-) Jako v životě... Proto bych nenazývala příběh tragickým, je to zkrátka život. Drsný, nevyzpytatelný, nesvatý, kvůli lásce se trápící, naplněný sobeckostí, ambicemi a špatnými rozhodnutími, kterých lze na konci litovat. Anebo ne...

Když jsem se začetla, hltala jsem příběh nedočkavě, čekala jsem, jak vše dopadne. Nejvíce mě bavila proměna Fee, odhalení její minulosti a pohnutek. Meggie s Ralphem jsem moc přála ta tajná dostavení a projevy lásky, zasloužili si to. Kdybych psala Meggie, nenechala bych ji zahořknout, ale chápu ten projev vzdoru a pomstu Ralphovi, Bohu...

Co mně osobně kniha dala - připomenutí si, jak čas rychle plyne a život člověku uteče. S Meggie jsme se setkali jako s malým děvčátkem a rozloučili se s babičkou... Na 525 stranách...

LahoferRose
17.09.2017 4 z 5

Jen díky čtenářské výzvě jsem si knihu přečetla (oblíbená knihu rodičů/prarodičů). Pamatuji si , jak jsme si s mamkou a ségrou zalezly do postele a sledovaly to. Kniha mě příjemně překvapila, četla se dobře. Maggie to neměla jednoduché, krása není vše. Já bych to na jejím místě už dávno nedokázala vydržet. Hlavně s Lukem... Tragická romance, která se tragickou stává jen a jen kvůli lidské pýše.

marli58
29.08.2017 5 z 5

Krásné...

janarzk
23.08.2017 5 z 5

Je to už delší doba, co jsem knížku přečetla, ale nemohu si nechat ujít možnost jí tady udělit pět hvězdiček.Tenkrát jsem ji přímo zhltla. Teď jsem se chtěla podívat na seriál, ale nejde to, končím u prvního dílu, vize, které jsem si vytvořila četbou, se neshodují s tím, co vidím na obrazovce.

kiki11
04.08.2017 5 z 5

Ptáci v trní - kniha, která se mi vryla do srdce a stala se jednou z mých oblíbených hned po prvních stránkách. Brilantně vykreslené charaktery postav, perfektní popisy situací a neuvěřitelně čtivý a květnatý styl psaní - to všechno mě naprosto pohltilo. Bylo pro mě téměř nemožné od čtení odtrhnout oči a věnovat se něčemu jinému. Navzdory délce jsem knihu zvládla za pár dní.

Já teda jako první viděla seriál, který se mi líbil, ale kniha je samozřejmě mnohem podrobnější a propracovanější. Mohu ji jednoznačně doporučit. :)

Mátová
03.08.2017 5 z 5

I když je to docela bichle, zhltla jsem ji za pár dní, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jedna z knih, která téměř fyzicky bolí a když je všechno relativně v pořádku, člověk trne, co se sakra zase po*ere. A to je jeden z důvodů proč ji mám ráda. K tomu nádavkem náhled do života v australském středozemí i v rovníkové oblasti, letmý pohled do Vatikánu, na bojiště druhé světové války, ne moc, ale jen aby čtenář věděl a je to naprosto dostačující. A hlavně nejrůznější podoby lásky - zrádné mrchy, která neskutečně bolí ať už je to vztah partnerský, rodičovský, nebo sourozenecký.

Leluse
28.07.2017 5 z 5

Jedna z nejhezčích a nejsmutnějších...
O tom, že láska přes veškeré krásno dokáže být nesmírně bolestivá, když se zamiluje člověk do někoho "nesprávného". Meggie a otec Ralph; děvčátko, z kterého se stala žena a muž, který dal slib Bohu, že v jeho srdci bude mít hlavní místo pouze on. Jde vůbec něco takového s jistotou slíbit?
O tom, co si s sebou do života neseme, díky rodině, v které žijeme. Že některé vzorce chování se opakují generace po generaci. Jak nás ovlivňují okolnosti, které protkají náš život: láska, ztráta, chudoba, bohatství, práce, válka, izolovanost od okolního světa.
Kniha se nesoustředí jen na milostný vztah, jak by se mohlo zprvu zdát. Popisuje život celé rodiny Clearyů, nejprve na Novém Zélandu a později v Austrálii na farmě Drogheda, jejíž hlavní náplní je chov ovcí. Zavede nás také do Říma do vatikánských kruhů za otcem Ralphem.

"Podle jedné legendy žije na světě pták,
který zazpívá jen jednou za život, sladčeji
než jakékoliv jiné stvoření na této zemi.
Od chvíle, kdy vyletí z hnízda, hledá
trnitý strom, a neustane, dokud ho nenalezne.
Potom se v těch nehostinných větvích rozezpívá
a na nejdelší a nejostřejší trn se nabodne.
Umíraje se vypne ve smrtelných mukách
a krásněji než skřivan či slavík zazpívá jednu
jedinečnou píseň, za kterou zaplatí životem.
Ale celý svět zmlkne a naslouchá
a Bůh na nebesích se usmívá. Neboť to
nejlepší se vykoupí jen velikou bolestí...
Alespoň tak praví legenda."

katerina.l.
25.07.2017 4 z 5

Mám ráda rodinné ságy a tahle se četla opravdu sama. Jsem ráda, že jsem knihu po letech, kdy jsem kolem ní kroužila a z nějakého důvodu se jí vyhýbala, otevřela a přečetla.

MartinaP1984
19.07.2017 4 z 5

Mám ráda rodinné ságy a tohle je jedna z nejlepších. I když je to celé hodně smutné. Meggie mi nebyla od začátku moc sympatická. Nechápu, jak mohla milovat jedno své dítě více než druhé.

m_friedlova
07.07.2017 5 z 5

Nejdříve jsem viděla filmové zpracování (poprvé v dětství coby oblíbená minisérie mamky, následně jsem ji zhlédla z vlastní iniciativy před přečtením knihy). Při čtení jsem pak srovnávala rozdíly mezi filmem a knihou. Krásný, byť smutný příběh. Z knihy čtenář postavy lépe pochopí než z filmu díky propracovanosti jejich popisů a myšlenek. Popsané události čtenáře přimějí zapřemýšlet nad životem, jeho krátkostí a smyslem. Jsem ráda, že jsem si knihu koupila, jistě se k ní znovu vrátím.

Adliczka
29.06.2017 5 z 5

ROmantický, čtivý, napínavý, dojemný..krásný příběh. Doporučuji ke čtení. Seriál jsem neviděla. Až ted pár ukázek. A dělám to radši - v tomto pořadí. Nejdřív kniha, pak až pro zpestření se kouknu na filmové zpracování.

Alizon
26.06.2017 5 z 5

Pokud mate radi "rodinne sagy" je toto kniha pro Vas. Krasne napsany roman se spoustou vyborne vykreslenych postav, se kterymi proste jejich "pribeh zijete". Krome tragickeho milostneho vztahu, ktery se tahne celym romanem, kniha nabizi mnoho vedlejsich pribehu jednotlivych clenu rozvetvene rodiny, kazdodenni zivot na farme a trochu te historie (ktera tu neni jen prazdnou kulisou, jak u podobnych romanu nekdy byva). Kdysi davno jsem videla serial, ktery me take zaujal, ovsem kniha je vyborna.

kaja77
04.06.2017 5 z 5

Tak to je prostě romantika až na kost. Už jsem ji četla x krát a určitě si to někdy zopakuji