Prsa a vajíčka

Prsa a vajíčka https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/446857/bmid_prsa-a-vajicka-rJb-446857.png 4 235 61

Co byste dělali, kdyby vám rodiče jednoho dne řekli, že nejste jejich syn, že jste byl počat ve zkumavce a donošen v cizí děloze? Srovnáte se s identitou člověka bez minulosti? A co když jste stále mladá, ale už zdaleka ne nejmladší žena – bez partnera, bez vidiny rodinného štěstí, o mateřství ani nemluvě? A jako na potvoru jste sice šťastně single, ale také bez chuti na sex a zmítaná nezvladatelnou touhou po dítěti… Po celosvětovém úspěchu románu Prsa a vajíčka se i k českým čtenářům dostává příběh, který vypráví nejen o etických dilematech a rozčarováních, rodinných poutech a rozkolech, ale také o (ne)porozumění vlastnímu tělu, jeho potřebám a smyslu. Haruki Murakami o knize řekl: Nikdy nezapomenu na pocit naprostého úžasu, když jsem dílo poprvé četl.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

夏物語 (Nacumonogatari) , 2008

zuzulique
27.12.2021 4 z 5

Celkom ma udivuje všeobecne negatívne hodnotenie tejto knihy, lebo je zaujímavá v mnohých smeroch. Chápem, že štýl akým je napísaná asi každému nesadne (fanúšikom Murakamiho by mohla), ale na druhej strane otvára veľa dôležitých tém ženstva, materstva, sexuality a prináša neznáme informácie o tom ako fungujú možnosti umelého oplodnenia v Japonsku. Naviac sa každá žena nájde v niektorej postave, lebo všetky v sebe riešime tieto zásadné veci a máme odlišné postoje. Možno sa niekomu môžu zdať mnohé scény pritiahnuté za vlasy, ale život sám taký často je.

ivanie_
13.12.2021 4 z 5

Prsa a vajíčka od Mieko Kawakami, původně blog, dnes knižní bestseller, který slaví mezinárodní úspěch. Já o něm vím díky Odeonu.
V Japonsku, stejně jako u nás, nelze získat dárcovské spermie, pokud se nejedná o léčbu neplodného manželského páru. Aspoň ne legálně. Nacuko je sama, partnera nehledá, ale chtěla by „se setkat se svým dítětem”, chtěla by prožít těhotenství, mateřství.
Román se točí v různých polohách. Perspektiva neplodnosti, samorodiče, dárce spermatu i jeho potenciální příjemkyně, pohled člověka, který se dozví, že jeho biologickým otcem není ten muž, který ho vychovával. Nacuko se zamýšlí nad tím, zda není sobecké toužit po dítěti a zda je etické přivést ho na svět, kde může čelit mnohým utrpením. Text ale nehodnotí, nementoruje, pouze vypovídá.
Prostředí Ósaky, krámky, bary, pačinko, stánky s nejrůznějším jídlem, tvrdá práce a chudoba. Taková druhá rovina knihy, čerpající z autorčiných vlastních zkušeností.

zuskajanis
12.12.2021 2 z 5

opravdu tezke docist az do konce, temata zajimava ale nejak postradali "fresh" dej, nejakou linku, co by to plynule, a temer neslysne a neviditelne vedla dal jako zminovany shikanzen... tady to se vleklo jak lokalka, kdy clovek sice ma sanci pozorovat vse ze vsech stran a xy krat se zastavi v zastavce aby se po nejake dobe vzdy zas pomalu rozjela, ale clovek dojde do cile sice stastny ale strasne ukodrcany a utahany. Takto nejak to mam ja s touto knizkou. Nemusi to byt vzdy jizda jako v sikanzenu, ale rozhodne bych rychlejsi tempo uvitala.

Greenfingers
11.12.2021 5 z 5

Děkuji mému oblíbenci Haruki Murakamimu za skvělý tip. Kniha se mi opravdu líbila.
Autorka v ní na příběhu hlavní hrdinky a několika dalších ženských postav ilustruje sociální postavení žen v současném Japonsku. Že to mají o poznání těžší ve srovnání se ženami z evropských či jiných civilizovaných zemí, o tom není pochyb. Příčinou je zřejmě přetrvávající silně konzervativní (tradicionalistický) přístup Japonců k otázkám manželských či rodinných vztahů.
Kawamaki rozhodně nezapře svůj feminismus, který rezonuje celým dílem. Cožpak o to, nemám nic proti němu a je mi sympatický. Nelíbí se mi pouze jeho radikální projevy, jimiž jsme tu a tam svědky.
Moc mi konvenoval autorčin styl psaní v mnohém připomínající již zmiňovaného Murakamiho (včetně těch odkazů na japonskou gastronomii). Někomu by se možná zdál pomalý či rozvláčný, ale to mně vůbec nevadilo. Projev to byl veskrze civilní, bez zbytečného patosu, jedním slovem přesvědčivý.
Vřele doporučuji všem milovníkům kvalitní japonské literatury!

Irsaf
07.12.2021 2 z 5

První půlka mě vůbec nebavila a přemýšlela jsem, že knížku odložím… To ale bohužel moc neumím, tak jsem četla dál…
Buď jsem si pak zvykla, nebo se to zlepšilo, ale četlo se mi to líp…
Proto dávám 2 hvězdy…

lenkaBajza
29.11.2021 1 z 5

Vzdávám to. Přečteno asi 300 stran za více jak měsíc a už to prostě dál nedám. Naprosto o ničem, pouhé tlachání, žádná hluboká myšlenka, nic, co by mě přesvědčilo knihu dočíst. Ke všemu musím za tak nepodařenou knihu zaplatit pokutu 30Kč knihovně za pozdní vrácení - stále jsem to nechtěla vzdát, ale už mi nic jiného nezbylo.

Aghatte
10.11.2021 odpad!

Chtěla jsem dát knize šanci a hledala chyby u sebe, jakože mi uniká nějaká ta silná
podprahovost, ale prostě nuda šeď . V originále "Letní příběhy" tomu odpovídají, prostě plácání o ničem. Ta hluboká témata, chudoba, samoživitelky, rodinná pouta, etická dilemata, kde že to bylo?
Pokud v NY to bylo na seznamu TOP 100 něco, tak tedy panbu s námi. Přečetla jsem milion lepších knih než je tato.
Vracím do knihovny a je zapomenuta.

honza0876
20.10.2021 5 z 5

Další skvělej japončík. (ice) Jenom ta cena , nebýt doporučení mého oblíbeného autora a záměrnému nákupu s několika zlevněných titulů , nikdy bych nekoupil ,nečetl.

petrarka72
18.10.2021 3 z 5

Dlouho jsem měla pocit, že čtu japonskou Obermannovou - "veselé historky" z ženského světa, které mne mají zaujmout tak, jak leží a běží, bez přesahu a nějakého zvláštního, skrytého smyslu. Postupně jsem ale banalitu začala vnímat jako jedno z témat a jakžtakž se s tím smířila; jen díky tomu jsem byla schopna knihu dočíst (pravda, za mnohého vynechávání a přeskakování textu). Respektuji téma touhy po dítěti a hledání řešení ve společnosti, která nabízí a umožňuje jen jedno a ostatní vylučuje, bavilo mě zobrazení čistě ženské komunity, do níž muži neumějí a asi ani nechtějí vstoupit coby rovnocenní partneři a v níž ani komunikace mezi ženami není prvoplánově bezproblémová, i postupně se měnící myšlení Nacuko - ale stačil by mi poloviční rozsah a přesnější zacílení (opravdu ne každý nápad a obraz by se dal tesat).

CorpseBride
29.09.2021 1 z 5

Absolutní zklamání...Autorka se v knize dotýká mnoha hlubokých myšlenek, celkově téma ženství, neplodnosti atd. je velmi zajímavé, ale... Děj je NEUVĚŘITELNĚ rozvleklý, hlavní hrdinka nesympatická, každá hloupost popsána 10x podrobněji než by zasloužila. Navíc cena nové knihy šílená (600,-??). Málokdy knihu vůbec nedočtu, ovšem tentokrát jsem udělala výjimku.

Radka_p
16.09.2021 3 z 5

Zrejme som knihu nepochopila, určite autorka do príbehu priniesla rôzne významné témy týkajúce sa ženstva, sebaobrazu, očakávania spoločnosti voči ženám, nerovnosti medzi mužmi a ženami. Ja som sa nechala "oklamať" veľkým wau ktoré bolo okolo knihy na internete a čakala som zrejme niečo iné z čoho pramení aj moje sklamanie. Ale čo mi teda išlo vyslovene na nervy, bolo večné potenie sa hlavnej hrdinky, tu zámer autorky ozaj neviem pochopiť, lebo teda v každej kapitole buď tiekol pot po chrbte, alebo som čítala o zarosenom čele alebo zlepených vlasoch...

RyxiraAmyGinger
10.09.2021 3 z 5

(SPOILER) SPOILER První (a kratší) novela pro mě určitě byla zajímavější, u druhé jsem se několikrát přistihla, že se nudím, ale naštěstí se to vždycky nějak přehouplo a víceméně se dá říci, že jsem se vždycky těšila, až přečtu zase pár stránek. Celkový dojem je nicméně trochu rozpačitý. Témata, která kniha řeší, mi nějak zvlášť blízká nejsou, občas jsem měla pocit, že se hlavní hrdinka ve svých pocitech až trochu moc babrá a zbytečně se motá v kruhu. Unikal mi smysl přítomnosti některých vedlejších postav, děj několikrát vyloženě zahnul do slepé uličky, následně ji neuměle opustil a začalo se na jiném konci, což mě vytáčelo. Některé scény (setkání s "otcem" nebo návštěva rodného domu) mi připadaly do děje zbytečně nalepené či protahované. Doporučení od Murakamiho je velké lákadlo, ale Prsa a vajíčka rozhodně nebyla to pravé ořechové. Navíc uspěchaný happyend, z toho jsem taky nebyla moc nadšená.

nigele
07.09.2021 4 z 5

Kupovala jsem společně s "Tancuj, tancuj, tancuj", také jsem se nechala zlákat přebalem s doporučením autora výše zmíněné knihy. Tím ale pro mě veškeré srovnání Kawakami a Murakamiho končí.

Kawakami podle mého názoru dokázala alespoň přiblížit, jak ženský mozek funguje. 100 a jedna myšlenka, nepodstatná vedle zásadní, povrchnější vedle hluboké, detail vedle metafory (nepoukazuji na stereotypní labilitu, ale komplexnost :D). Moje oblíbená byla hlavně první část - nedivím se, že zdánlivá prostoduchost tématu a absurdní rozuzlení Murakamiho zaujala.
Druhá část byla zajímavá tím, s jakou lehkostí jsou předkládány všechny názory ohledně mateřství a rodičovství celkově. Prostost první části se vytrácí, psychologie postavy je více rozvedena. Občas zamrzela určitá předvídatelnost a tak nějak umělá "záhadnost".
Podivuji se nad komentáři, vždyť jakékoliv diskuzní vlákno na sociálních sítích je dnes plné "odborníků" na libovolné téma. Proč by Kawakami nemohla zaujmout nějaký postoj ve své knize? Pravda, za názory na internetech se sice nemusí utrácet, ale rozhodně nejsou ani trochu krasné. A otok mozku je u jejich čtení mnohem pravděpodobnější.

Amblyopia
05.09.2021 2 z 5

Drahý Odeone, tohle bylo šlápnutí vedle.... Stane se....

Twl .... co to bylo?

adorjas
31.08.2021 4 z 5

Som celkom prekvapená komentármi podo mnou, ktoré knihu hodnotia skôr priemerne. Neušlo mi, že často sú to práve muži, ktorí sa sťažujú, že im to kĺzalo na povrchu, a že ženy preberajú len klebety. Neviem, ako vy muži, ale verím, že vás farba vašich bradaviek nezaujíma a máte to v paži, pretože na vás spoločnosť nekladie nároky, aby ste boli navonok dokonalí bez odlišne sfarbených bradaviek, bez celulitídy, vždy upravení a pripravení slúžiť do smrti vašej rodine. A práve na toto, Kawakami, podľa mňa, upozorňuje- postavenie žien, ktoré je často a nielen v Japonsku, ešte vždy druhoradé a krásne sa to poukazuje na príklade Rii, ktorá sa sťahuje na vidiek, aby sa tam starala okrem manžela ešte aj o manželových rodičov, až do ich smrti, pretože predsa každá žena chce len to, kúpať a ošetrovať starých ľudí, lebo je to jej "povinnosť".

Súhlasím, avšak s tým, že kniha bola trošku akoby roztrieštená tým rozdelením na dve časti- v prvej sa teda riešia prsia a v tej druhej ženské vajíčka. Tá druhá trošku začína strácať dych či dynamiku a zbytočne sa na dlhej stranáži točí dokola.

Čo sa týka postáv, máme tu všetky ženské generácie a Kawakami nám ukazuje aj ich pohľad, čo sa týka materstva, ženstva ako takového, hľadanie identity a svojho ja. Každá z postáv má svoj názor, takže môžeme vidieť, že neexistuje jednotný prúd, ktorý by viedol každú ženu.

Mňa kniha bavila, priniesla to intímne, čo ženy riešia a veľmi často to iné autorky obrátia až príliš povrchne. Od Kawakami sa rozhodne chystám ešte niečo prečítať.

"Krása je dobro. A dobro vedie ku šťastiu. Šťastie môže byť definované mnohými spôsobmi a každá živá bytosť si pre seba hľadá, či už vedome, alebo nevedome, tú svoju podobu šťastia. Dokonca aj tí, ktorí sú v koncoch tak, až si prajú umrieť, hľadajú svoje šťastie v smrti. Šťastie vidia v ukončení svojho života. Šťastie sa nedá oddeliť od nášho vedomia, je jeho súčasťou, najväčšou ľudskou motiváciou."

"Žijeme vo svete, kde chápeme jednotlivé slová, ale nerozumieme obsahu komunikácie."

"Pripadala som si ako špagety, ktoré niekto mieša v hrnci s vriacou vodou."

"Matka uzatvára stávku, že dieťa, ktoré vrhne do sveta, bude minimálne rovnako šťastné, ale šťastnejšie ako ona sama, že z dieťaťa vyrastie človek, ktorý bude pokladať za šťastie, že sa narodil. To všetko je stávka matky. Prečo pochybovať? Keď niečomu verím ja, budú tomu veriť aj moje deti. Túto stávku nemôžem predsa prehrať. Ľudia v hĺbke duše, že sa im nič nemôže stať. Veria proste tomu, čomu veriť chcú. Sami kvôli sebe. Na celej veci je ale najhoršie, že do tejto stávky nevkladajú samých seba, oni si stavili na život niekoho iného."

sioux
27.08.2021 odpad!

Neuvěřitelná kravina za neuvěřitelné peníze.
Koupil jsem si to, protože tam bylo napsáno, že to pro Murakamiho byla senzace roku nebo tak něco. Prvních 100 stran se tam řešilo, jak si zvětšit prsa u jedné dámy a u druhé dívky jak pracovat s vložkami a kam je dávat a tak podobně a pořád dokola. Pak jsem to zahodil. Fakt hrůza za 600 korun.
Beru to tak, že toto je doporučení pro pány, ženy a dívky a jiná pohlaví si tam možná něco najdou, ale já tam nic nenašel, aspoň tedy po prvních 100 stránkách, pak jsem to poslal do Reknih. Třeba si to čtenáře najde a já dostanu část peněz zpět.
Howgh!

Medovnice
25.08.2021 3 z 5

Za těžký prachy trochu zklamání. Stylistika odpovídá blogu (však je autorka údajně populární blogerka), dialogy spíše v podobě šablon. První část moc pěkná, v druhé části rapidní sešup dolů korunovaný sentimentálním a banálním koncem. Překlad na jedničku, ovšem v porovnání s fenomenálním Murakamim autorka nevychází dobře.

Petra21
25.08.2021 3 z 5

Po celou dobu čtení mě provázely rozpaky a neopustily mě dosud. Téma znělo úchvatně vzhledem k jeho citlivosti a kosmopolitní povaze, těšila jsem se, že sama naleznu odpovědi na řadu vyřčených i nevyřčených otázek o mateřství a ženství vůbec. Očekávala jsem více úvah, nebo snad lepší kompozici i stylistiku... nicméně celý román vyznívá jako plochý dialog mezi ženami, a to nijak umný. Máte-li kolem sebe člověka velmi blízkého, pak jste jistě mnohokrát vedli sympozium o morálním odůvodnění chtít dítě, či zcela zavrhnout tuto myšlenku. Nechtěla jsem nějaké instantní řešení a univerzální odpověď, ale potřebovala jsem od této knihy intelektuálně víc... Bolí mě skutečnost, že Kawakami nevědomky podtrhla stereotypy o ženách a jejich "klevetění", absenci racionálních rozhodnutí a "divnosti". S nesmírným zklamáním přirovnám knihu jediným shrnujícím adjektivem: zbytečné.

Atuin
19.08.2021 4 z 5

Kniha je to zajímavá ( bezpochyby vytažená překladem : palec nahoru, možná i oba palce) ovšem z mého pohledu maličko překombinovaná. Po pocitové stránce by mi bylo lépe kdyby si autorka uměla vybrat téma trochu víc z rozmyslem, protože takhle to na mě působilo neurovnaně. 3,5/5

Douška : A možná už by Odeon mohl zapracovat na tom přeběleném papíře, zase jsme sto let pozadu. Já myslela že mu jde o čtenáře a ne o dojem.

vendylein
17.08.2021 4 z 5

Vůbec se nedivím, že Prsa a vajíčka doporučuje Haruki Murakami. Stylem je poměrně podobná. Prostě taková japonská divnost v nejlepším slova smyslu :) zaměřující se na ženská témata. Velmi zajímavý pohled na kulturu, která je sice technologicky velmi napřed, ale v některých otázkách naopak - z pohledu Evropana - vlastně dost pozadu. Nebo spíš odlišně...
Nutno podotknout, že moc nechápu vydání původně dvou novel v rámci jedné knihy. Hlavní hrdinka sice zůstává stejná, ale mezi první a druhou knihou zestárne o 8 let. Zatímco první kniha Prsa se zaměřuje na otázku zvětšení prsou, dospívání a sebepřijetí, ta druhá řeší hlavně touhu po mateřství. Jasně, to jsou všechno dost ženská témata a hodí se k sobě, ale obě části se od sebe liší stylem a působí prostě slepeně dohromady. Nicméně - a je to velké nicméně - je tahle kniha skvělá. Velmi intimní a zároveň otevřená, plná palčivých úvah a pohnutých osudů.