Proud času

Proud času https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/517/mid_proud-casu-THj-517.jpg 4 308 57

Michael Crichton se tentokráte vydal na tenký led příběhů o cestování v čase. Profesor historie a jeho tři postgraduální studenti se pomocí kvantové teleportace dostávají do středověku, kde prožívají celou řadu napínavých a dobrodružných příhod.

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet , Knižní klub

Timeline , 1999

neonknght
29.03.2019 5 z 5

Pro mě dokonalá kniha. Dobrá scifi zápletka, a jakmile se dostanou do středověku, není tam hluchá pasáž - jen akce a napětí. Crichton zajímavě popisuje jak korporátní a vědecké prostředí, tak především středověk. Je vidět,že se zajímal o podrobnosti, většinou technické, někdy i společenské, a často je začleňuje do příběhu. Ví jak je každá budova postavena, jak funguje každý stroj, a hrdinové toho využívají. Moderní technika použitá k vyřešení problému ve středověku vždy potěší. Je navíc vidět, že měl Crichton zkušenosti s filmem, protože akční scény jsou dosti filmové, v dobrém slova smyslu. Zápletka s Robertem de Kere je pro mě vrchol knihy (kdo četl ví, nechci to prozrazovat). Líbilo se mi i to, že se kniha věnuje spíš ději, než rozjímání a pocitům. Když už ale dojde na nějakou tu myšlenku či pocit, vždy to stojí zato a často jsem s tím byl na jedné vlně. Musím říct, že je mi líto že už to mám za sebou.

Film není nijak extra dobrý, ale vždy se na něj rád podívám. Je škoda že je jen průměrný, protože obsah i styl knihy je podklad pro epický mega trhák!

Pro mě zatím nejlepší Crichton.

JosefKomensky
10.12.2018 4 z 5

Vyborne napsana kniha - zpocatku trochu kostrbaty zacatek ale pozdeji se zacne dej uzasnym stylem rozjizdet. Autor is dal straslivou praci s nastudovanim co nejautentictejsiho popisu drivejsich realii. Hloubavejsiho ctenari muze navic velice potesit vycerpavajici soupis pramenu, takze dalsi desitky historickych knih zabivajicich se tematikou ranneho stredoveku, ci naopak problemu nuklearni fyziky a cervych der. Jednim slovem vyborne !!!!

Igor1311
21.11.2018 5 z 5

úplne perfektné dielo, pri ktorom ani neviem ako a bol som na konci. Myšlienka pokrokovej techniky a návratu do stredoveku a storočnej vojny absolutne perfektná, detailné opisy techniky (ako to u crichtona býva), velmi slušne opísaný život a prostredie stredoveku, jednoducho crichton to vie.

de_baques
04.09.2018 4 z 5

Začátek ve stylu obvyklého vědeckotechnického Crichtona byl vynikající, druhá polovina odehrávající se ve 14. století už autorovi zdaleka tolik nesedla, dobrodružné rytířské romány holt nejsou jeho parketa.

DeKo1996
26.07.2018 3 z 5

Nevím jak mám tuto knihu hodnotit. Prvními 150 stranami jsem se těžko prokousávala. Nezaujalo mě to a musela jsem se do čtení nutit. Potom se děj rozjel a už mě to i bavilo.. A očekávala jsem, jak to nakonec celé dopadne.

a.r.nick
29.06.2018 1 z 5

Těšil jsem se na sci-fi, ale vzhledem k odcestování do minulosti to začalo vypadat na historický román, navíc z období středověku, takže za mě bohužel nedočteno...

baacinka
10.03.2018 3 z 5

Skvělý nápad a výborné postavy. Ale na druhou stranu už po přečtení třetí Crichtonovi knihy zjistíte, že děj je předvidatelný a vystavěný podle podobného schématu. Jakmile padne tajemno, které vládne na prvních stránkách, akce přestane být tak strhující. Ale je to dobrá kniha, svižně napsaná. A někdy je dobře, že není zdaleka tak temná a varující jako jiná autorova díla.

MorriconeTheGod
10.01.2018 4 z 5

Začátek mě pohltil a nepustil. Crichton je klasicky velmi detailní a to se mi v tomto případě líbilo. Slábnout to začalo někde za polovinou. Paradoxně ta část, na kterou jsem se těšil (ta v minulosti) byla ta slabší. To bylo pořád uvěznili nás, utekli jsme, uvěznili nás, utekli jsme... a iritující začala být i jakási nesmrtelnost a až podezřelé štěstí aktérů, škoda.

astroweb
03.11.2017 5 z 5

Paráda, všechny hvězdičky. Cestování časem spojené s perfektní znalostí prostředí středověké Francie. Moc jsem si užil. Kdysi jsem viděl film, ale s knižní předlohou se to nedá srovnat.

kapr
25.08.2017 4 z 5

Osvědčený, a pravděpodobně i oblíbený autor. Konečně jsem po dlouhé době náhodou narazil na mé oblíbené téma, na časový příběh. Knížku jako celek jsem si velice užíval. Přesto se ale nestane jednou z mých nejoblíbenějších knih. Kdysi jsem už četl na toto téma knihy přinejmenším přívětivější. Přesto mohu jedině doporučit. Zatím dávám 4,499 - tedy za 4. Pokud nenajdu od autora nic co by mi bylo bližšího, tak to změním na 5 hvězdiček.
Kdesi na DK jsem kdysi narazil nejméně na jeden seznam příběhů na téma cestování v čase. To by byly ty podobné knihy. Mnohé jsem kdysi četl. Dnes si již nepamatuji autory, a názvy knih už vůbec ne. Tak alespoň takto.
Ještě jsem si na závěr přečetl komentáře ostatních čtenářů. Myslím, že se s nimi shodnu na tom, že z příběhu mohl autor dostat daleko více. Přesto, hodnotím, jak hodnotím.

Judi007
13.03.2017 4 z 5

Skvělá kniha! Je pravda, že v mnoha případech jsem se nudila, spíše než to, co se dělo s Markem, Kate a Chrisem, mě zajímalo to co se děje v ITS. Občas jsem jsem si pokládala otázku, jestli si nevemu jinou knihu, ale nakonec mě kniha přeci jen zaujala, doporučuji pro ty, co milují historii jako já a pro ty, kteří vyhledávají akci a dobrodružství.

Vanekyj
03.02.2017 3 z 5

Právě jsem dočetl a musím říct, že druhou polovinu knížky už spíše z povinnosti. Začátek se vleče a když přišlo na akci, tak mě to nějak nechytlo. Asi nejlabší Crichtnův kus, co jsem měl tu čest.

cantona
10.12.2016 3 z 5

Musím tady napsat, že má Crichton opravdu dobré nápady a právem si zaslouží titulování král techno thrilleru. Ale na druhou stranu mě začínají jeho příběhy nudit. Styl psaní nezáživný a akce dá se napsat skoro žádná! U této knihy jsem opravdu několikrát málem usnul. Prostě tomu něco chybí! Konec byl celkem napínavý, ale rozhodně ne strhující! Takže si dávám od Crichtona chvíli pauzu.

Insignitka
09.09.2016 4 z 5

Taková klasická Crichtona variace

parxel
02.09.2016 2 z 5

Knihu jsem se rozhodl číst poté co jsem shlédl film. I ten bych označil za béčkový a kniha mi bohužel přišla ještě o trochu horší. Osobně mám tématiku cestování v čase velmi rád a zde se mi navíc ještě líbilo, jakým způsobem se hlavní děj odehrávající se ve středověku prolíná se současností.

Celkově bych knihu doporučil pouze pro odpočinkové čtení a nebo pokud jste viděli film a chcete si ho porovnat s knižní předlohou. V druhém případě se však podle mého názoru mnoha překvapení nedočkáte. Film se totiž od své předlohy v mnoha situacích odklání, avšak celkové vyznění a zakončení zůstává víceméně stejné.

Liduka
18.04.2016 3 z 5

Kniha se mi líbila. Mám moc ráda téma cestování v čase, ale něco tomu chybělo. Film byl zpracován daleko lépe, než samotná předloha, možná proto, že se od ní docela lišil.

soukroma
10.03.2016 3 z 5

Do poloviny se mi kniha velmi líbila, ale zbytek odehrávající se ve středověké Francii mě překvapivě vůbec nebavil. Přes akčnost tomu nějak chyběla šťáva a hlavně věrohodnost, a to jak samotného děje, tak hlavních hrdinů ("starých" i mladých). Asi by se to lépe hodilo jako scénář k filmu, jako literární dílo jsem to moc neocenila.

Flexi
09.01.2016 3 z 5

knihu jsem četla už docela dávno, cca před 5 roky, ale pamatuji si ji docela dost, asi proto, že mám ráda středověk, dodnes si ale také pamatuji na pocit, že čtu unylou americkou slaďárnu a že to teda dočtu, když už jsem jednou začala

LadyLane
22.11.2015 3 z 5

V tejto knihe sa kĺbia viaceré, pre mňa zaujímavé témy- história, archeológia, fyzika a zdá sa mi, že jej potenciál nie je naplno využitý. Obsah som nevnímala ako dobrodružstvo, ale skôr problém na probléme, občas až umelo naťahovaný počet strán a toľko na-poslednú-chvíľu záchran som snáď nečítala ešte nikde.

Ronnie68
19.08.2015 5 z 5

Páni, kniha se mi opravdu líbila,... myslím si, že to byla jedna z těch opravdu povedených knih. Ale nesmíte se nejdříve podívat na film, prostě se jen nechat unášet fantazií do 14.století ...