Prótagoras

Prótagoras https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26154/protagoras-26154.jpg 4 56 7

V úvodu tohoto dialogu se setkáváme s Hippokratem, který žádá Sókrata, aby se za něj přimluvil u Prótágora. Hippokratés se chce u tohoto slavného sofisty učit. Hippokratés totiž ví, že sofista umí udělat člověka dovedným řečníkem. Slyší od Sókrata výstražná slova, jak je nebezpečné kupovat od sofistů nauky, o kterých není jisto, zda-li budou prospěšné či škodlivé. Nato přichází Sókratés s Hippokratem za Protágorou, kde hlavním tématem dialogu je, zda-li jde učit zdatnosti.... celý text

Lugalbanda
09.04.2022 4 z 5

Tady byl Sokrates casto napresdrzku s tim svym brblanim, falesnou skromnosti a hlavne slovickarenim, ktere ale nejspis v originale nebude tak markantni, cestina ma precejen v mnoha ohledech mensi rozlisovaci schopnost, a napr u ustredni zdatnosti to je patrne.
Sokratovy nesmirne ukecany vytky, ze je Protagoras moc ukecanej, jsou vtipny, obzvlast kdyz jsou z obou stran lemovany sokratovejma sahodlouhejma monologama. Ono to vubec pusobi, jakoby si tu Platon svyho hlavniho hrdinu teprve hledal

LordSarael
15.02.2022 4 z 5

Prótagors měl pravdu, Sokrates se moc chytal slovíček a stáhl tak Prótagora spolu ke dnu. Zdatnosti se dá učit.

Cink262
03.01.2018 4 z 5

Výsledky Sókratova dialogu s Protágorou mě nepřekvapily. A právě to je pro mě nejdůležitější, to že mě nepřekvapily, nýbrž naopak jsem na ně byl připravený. Ačkoli Sókrates přidává vědění možná až příliš velkou váhu a v některých částech spíše on než-li Protágoras vynikne jako skvělý řečník, co je schopen zahnat svého protivníka do slepé uličky, tak pro mě byl spis "Protágoras" velice přínosný, protože mi jen dokázal, že Sókrates a potažmo Platón položili základní kámen etickým normám, které v úzké spolupráci s vnitřní reflexí lidských činů přetrvávají ve společnosti dodnes. Zbývá jen otázka, zda přetrvávají díky jejich přirozenosti nebo jen díky tomu, že se nám Platón jejich přirozenost snažil dokázat.

memphisz
27.08.2016 4 z 5

Sókrates na návštěvě u Prótagora. Ačkoliv má být jádrem dialogu možnost učení moudrosti, respektive definice a rozbor možnosti učení zdatnosti (vědění, ctností), spisek se točí spíše kolem sporu mezi stručným dialogem Sókrata a rozvláčným monologem přednášek Prótagora. Sókrates se usilovně snaží chytat Prótagoru na každém slůvku a ten tak brzy ztrácí trpělivost. Avšak nakonec se jeví, že přes veškerou kritiku vede nejdelší monolog právě sám Sókrates.

Seraphin
10.02.2015 1 z 5

Už nikdy nebudu číst filosofické texty... :o(

Sayuri
16.04.2014 4 z 5

Velice zajímavé a poučné, ovšem řekla bych, že i tohle je trochu moc, mysl je vážně úžasný nástroj, ale podle mě zlý pán. Nevyžívám se zrovna nad tím, když někdo o něčem moc přemýšlí, ale i přesto Sokrata i Protagoru obdivuji a své doby to byli úžasní muži, kteří se zasloužili slávou až do dnes.

Luxiee Axony
17.03.2014 4 z 5

Jeden z klíčových Platónových sepsaných dialogů. Co do složitosti patří tento do složitějších na pochopení. Ovšem nechybí mu určitá ironie Sókrata k sofistům - v tomto případě k Prótagorovi. Jedná se o dílo, po kterém už nikdy nemohl být Sókratés řazen mezi sofisty.

filozofie filozofie jazyka

Platón