Prótagoras

V úvodu tohoto dialogu se setkáváme s Hippokratem, který žádá Sókrata, aby se za něj přimluvil u Prótágora. Hippokratés se chce u tohoto slavného sofisty učit. Hippokratés totiž ví, že sofista umí udělat člověka dovedným řečníkem. Slyší od Sókrata výstražná slova, jak je nebezpečné kupovat od sofistů nauky, o kterých není jisto, zda-li budou prospěšné či škodlivé. Nato přichází Sókratés s Hippokratem za Protágorou, kde hlavním tématem dialogu je, zda-li jde učit zdatnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26154/protagoras-26154.jpg 3.935
Žánr:
Literatura naučná, Filozofie
Vydáno:, Oikoymenh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Přidat komentář
Cink262
03. ledna

Výsledky Sókratova dialogu s Protágorou mě nepřekvapily. A právě to je pro mě nejdůležitější, to že mě nepřekvapily, nýbrž naopak jsem na ně byl připravený. Ačkoli Sókrates přidává vědění možná až příliš velkou váhu a v některých částech spíše on než-li Protágoras vynikne jako skvělý řečník, co je schopen zahnat svého protivníka do slepé uličky, tak pro mě byl spis "Protágoras" velice přínosný, protože mi jen dokázal, že Sókrates a potažmo Platón položili základní kámen etickým normám, které v úzké spolupráci s vnitřní reflexí lidských činů přetrvávají ve společnosti dodnes. Zbývá jen otázka, zda přetrvávají díky jejich přirozenosti nebo jen díky tomu, že se nám Platón jejich přirozenost snažil dokázat.

memphisz
27.08.2016

Sókrates na návštěvě u Prótagora. Ačkoliv má být jádrem dialogu možnost učení moudrosti, respektive definice a rozbor možnosti učení zdatnosti (vědění, ctností), spisek se točí spíše kolem sporu mezi stručným dialogem Sókrata a rozvláčným monologem přednášek Prótagora. Sókrates se usilovně snaží chytat Prótagoru na každém slůvku a ten tak brzy ztrácí trpělivost. Avšak nakonec se jeví, že přes veškerou kritiku vede nejdelší monolog právě sám Sókrates.

Seraphin
10.02.2015

Už nikdy nebudu číst filosofické texty... :o(

Sayuri
16.04.2014

Velice zajímavé a poučné, ovšem řekla bych, že i tohle je trochu moc, mysl je vážně úžasný nástroj, ale podle mě zlý pán. Nevyžívám se zrovna nad tím, když někdo o něčem moc přemýšlí, ale i přesto Sokrata i Protagoru obdivuji a své doby to byli úžasní muži, kteří se zasloužili slávou až do dnes.

Luxiee Axony
17.03.2014

Jeden z klíčových Platónových sepsaných dialogů. Co do složitosti patří tento do složitějších na pochopení. Ovšem nechybí mu určitá ironie Sókrata k sofistům - v tomto případě k Prótagorovi. Jedná se o dílo, po kterém už nikdy nemohl být Sókratés řazen mezi sofisty.