Proměna

Proměna https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320234/bmid_promena-VEk-320234.jpeg 4 4188 404

Unikátní vydání novely Franze Kafky Proměna v nejstarším českém překladu připravilo nakladatelství Teapot na podzim pro všechny čtenáře i milovníky krásných knih a umění. Jedinečný umělecký skvost s originálními litografiemi Petra Nikla vychází 28. října 2016, 101 let po prvním uveřejnění. Bibliofilie je vydána v omezeném počtu 150 číslovaných a signovaných ručně vázaných výtisků. Z německého originálu Die Verwandlung vydaného nakladatelstvím Kurt Wolff Verlag (Lipsko, 1916) přeložili v roce 1929 Pater Ludvík Vrána a František Pastor. Tohoto překladu vydání druhé.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Teapot

Die Verwandlung , 1915

JointlieKat94
05.12.2022 4 z 5

(SPOILER) Aniž bych to čekala, tak se mi kniha moc líbila. Je to takové nakouknutí do nitra člověka, kterému se něco stane. A tady se nám Řehoř po noci promění v brouka.. odporného brouka, kterého každý člověk ze svého bytu vyhodí, popř. zabije.. Řehoř je živitel rodiny, rodiče má (jak jsem pochopila) moc staré, sestru zase moc mladou na práci.. a tak si vzal těžkost celé rodiny na svá bedra a pracuje pro všechny, živí rodinu. A to i přes to, že ho práce strašně nebaví. A pak se stane takové "neštěstí", a kdo to za něj vezme? Celá rodina, a Řehoř je najednou všem na obtíž..

Čtení to bylo skvělé. Člověk tak nějak chápe obě strany.. i když, Řehoř přeci za nic nemohl, nic neudělal schválně, tak proč jim šlo jen o to, jak se ho zbavit? Co s nim dál?

Velmi zajímavé počtení.

nevermore3
16.11.2022 5 z 5

"...přijde mi to jako strašná blbost... Napsaný je to dobře, ale nepochopila jsem, proč že se vlastně proměnil v brouka?"

Tento komentář mě teda silně uzemnil :D Chápu, všichni se chceme a potřebujeme vyjádřit i když o věci kolikrát víme kulový (včetně mě), ale tohle je teda extra materiál :) Absurdní/groteskní/whatever povídku byste chtěli chápat? Přijde vám to jako "strašná blbost"?

Já Kafkárny naprosto miluju, a i když mi nic neříkají knihy jako Eragon apod, asi bych po přečtení na profily těchhle knížek nelez s tím, že mi to přijde jako blbost a svým ignorantstvím tam tituly (stejně jako sebe) shazoval. I když bych mohl.

Ale můj názor. Každý ať si napíše svůj, jasně, jen mi tam zkrátka někdy chybí lepší vyargumentování, než "dostala jsem knihu k Vánocům a moc se mi nelíbila, protože jsem ji četla ve špatném rozpoložení, když jsem byla nemocná..."

samkko
12.11.2022 5 z 5

Dokonalost!

lukaskmn1
03.11.2022 5 z 5

Geniální.

uzivatel92175
12.10.2022 5 z 5

Jednoduché a složité zároveň. Postava Řehoře mi byla lhostejná a zároveň jsem s ním cítil. Ukázka bezmoci člověka a toho, že naše životy se mohou kdykoliv změnit a nic s tím nezmůžeme.

helcavo
28.09.2022 5 z 5

Zdánlivě jednoduchý a prostý příběh. Když ale čtete mezi řádky, najdete tam tolik zašifrovaných hlubokých emocí a úvah, že vás to naprosto dostane.

SpaceCowboy
25.09.2022 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, která mi otevřela dveře do Kafkalandu. Není pro všechny, ale je přesně můj styl. Muž, který se vzbudí jako brouk, a následky přesně toho.

Kabuky
13.09.2022 5 z 5

Zajímavé téma.

uzivatel7740
08.09.2022 4 z 5

Proměna rozhodně není kniha pro každého, ale mně osobně se líbila.

Hakate
03.09.2022 1 z 5

Bohužel nejsem nadšenec Kafky, a tak pro mě jeho knihy byly spíše utrpením. Proces celkem fajn. Proměnu jsem měla opravdu problém dočíst.

Filomena1961
30.08.2022 5 z 5

Skvělá Kafkova povídka, která nám ukazuje, co všechno může způsobit proměna. Řehoř Samsa se jednoho rána promění v brouka. Jeho blízcí rodiče a sestra se taktéž změní. Změní se postupně jejich vztah k němu – odcizují se. Z povídky jde na člověka smutek, vede k zamyšlení, jak se my sami stavíme k odlišnostem, jinakosti. Nutí nás přemýšlet jinak a dívat se na problém z různých úhlů. Řehoř stále přemýšlí jako člověk – jak zajistit rodinu, dopřát všem, co by si přáli, má výčitky, že nemůže ve svém stavu pracovat, protože do okamžiku změny byl živitelem rodiny. Zbytek rodiny je celkovou situací přinucen fungovat jinak.
Alegorie, která poukazuje na lidskou sobeckost, sebestřednost na straně jedné, odcizenost, vykořeněnost, samotu na straně druhé.
Doporučuji k přečtení, i když představa takovéto proměny je mrazivá.

SirChico
16.08.2022 5 z 5

Řehoř Samsa prostě nemá svůj den. Prvně zaspí a potom se nemůže přes hromadu nových nožiček a podivný chitinový krunýř vyvalit z postele. Do toho všeho na něho začíná klepat matka, sestra a otec a začnou ho prudit jestli by fakt nechtěl jít hákovat - živil je všechny tak dlouho přece se to teď nebude měnit, NEE?

Kafkova proměnu je skvělá klasika. Existencialismus z ní stříká na všechny strany a množství deprese, který autor dokáže nacpat do tak malého prostoru je prostě úžasný. Nezájem rodiny to nějak řešit, postupná ztráta lidství, odcizení a nakonec prostá smrt – je to tu prostě všechno. Život člověka shrnutý do jedné povídky. Místo proměny v hmyz to taky může být “jenom” dlouhodobá nemoc a věřím tomu, že v některých rodinách je výsledek pak stejný jako by se dotyčný proměnil v příšeru.

Asi to nebude čtení pro každého, ale Kafka je prostě moje krevní skupina.

Adellll
09.08.2022 4 z 5

Kniha rozhodně stojí za přečtení už jenom kvůli tomu, jak moc významná je. Mně sice dala místy docela zabrat, ale ve výsledku mě vlastně naprosto fascinovala nejen samotným příběhem, ale hlavně emocemi, které byla schopna v člověku vyvolat.

ondra295
20.07.2022 5 z 5

Každý je svým způsobem nahraditelný, ať se snaží sebevíc. A lidé si od vás budou brát přesně tolik, kolik jim vy sami dovolíte. Tohle jsou asi dvě hlavní témata, která rezonují Kafkovou knihou - Řehoř Samsa, na kterém stojí finanční zajištění celé rodiny, se ze dne na den stane indisponovaným normálního fungování a čas ukáže, že ho rodina vlastně ani tolik nepotřebovala. Pouze ho zneužívali do té míry, do jaké jim to on sám dovolil - ať už svou dobrotivostí, nebo i jistým mesiášským komplexem, který u něj můžeme pozorovat. Toto všechno se ale mísí s tím, že chování rodiny vlastně chápeme - protože když se váš jediný syn promění v brouka, vídat ho každý den a starat se o něj působí poněkud depresivně.

Legens
06.06.2022

Viz můj komentář k Franzi Kafkovi jako autorovi.

PastorMal13
04.06.2022 4 z 5

Řehoř Samsa se proměnil v brouka a místo lítosti, jakou by si od rodičů a přátel jistě zasluhoval, na něj pomalu zapomenou. Dříve financoval rodinu, ale zjistil, že i jeho místo je nahraditelné. Nakonec je rodina ráda, jak Řehoř skončí.

Pine
01.06.2022 5 z 5

Štítili jste se brouka? Následně s ním soucítili? Chtěli jste seřvat rodinu a zároveň jste jejich rozhodnutí chápali? Zvláštní pocit, že?

V díle je velmi patrná snadná manipulovatelnost, pomíjivost citů, morální úpadek, depresivní nálada, osamocení, pochyby a myšlenka, že život je jen čekání na smrt – prostě čirý existencionalismus. To nám čtenářům dává obrovský prostor k zamyšlení, třeba nad tím, jak se člověk může i v přítomnosti nejbližších cítit sám a že se tento pocit právě v okruhu přátel a rodiny násobí.

Orange8knihomol
20.05.2022 4 z 5

Jelikož je Kafka součástí maturitní četby, rozhodla jsem se, že si z jeho tvorby přečtu Proměnu. Zpočátku mě udivilo, jak je povídka krátká, ale záhy jsem pochopila, že vzhledem k tématu je délka odpovídající. Přestože mě knížka nijak nenadchla, zaujala mne měnící se psychika postav. Čtyři hvězdy dávám také za jazyk a styl psaní, které mi sedly.

EvcaSuch
03.04.2022 5 z 5

Tuhle krátkou povídku jsem slupla, než se můj drahý dodíval na Skleněné peklo. A musím se přiznat, že jsem k ní přistupovala s předsudky. Očekávala jsem těžko srozumitelnou intelektuálštinu, složitý příběh, sofistikovaný jazyk. A dostala jsem jednoduchý příběh s jednou dějovou linkou, postavený na holém faktu, že živitel rodiny se jednou ráno probudí v podobě hmyzu ovšem s uvažováním člověka.
A tohle bohatě stačí k tomu, abyste si jako čtenáři začali klást zásadní otázky: co se stane, pokud najednou nebudu moct zabezpečit svoji rodinu či lidi, kteří na mně zavisejí? Co budu dělat, pokud se něco stane s živitelem naší rodiny? Nezneužívá naše rodina svého živitele, ať už je jím kdokoli? Co když na mně a na mojí péči najednou zůstane úplně odkázán můj blízký? Zvládnu to? Jak dlouho?
Proměna klade nepříjemné otázky na tělo každému z nás. A pokud si euforicky odpovíte, že přece jasně, musíme se o sebe i o naše potřebné postarat, pak si znovu přečtěte závěr povídky. Není to vůbec samozřejmé a není vůbec snadné dodržet očekávané morální standardy.
Líbil se mi překlad Zbyňka Sekala, jazyk není složitý a příběh je čtivý.

Val
27.03.2022 5 z 5

Kafka byl součástí mé soukromé výzvy.
Naprosto jsem netušila co od knihy čekat a zpočátku jsem váhala , jak ji vlastně uchopit.
Emoce , které se vystřídaly při čtení mluví za vše. Knížka slabá počtem stránek , ovšem neuvěřitelně silná dějem .
Každý z nás si po přečtení musí sáhnout do svědomí a zamyslet se ... Smekám , pane Kafko ...