Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433281/bmid_proklety-rok-DYd-433281.jpg 4 1139 313

Mrazivý román v duchu fenoménu Příběh služebnice Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Grace Year , 2019

Prokrastinuji
15.03.2020 5 z 5

Prokletý rok představuje psychologický stand alone román, který spadá do žánru YA. Jak už naznačuje samotná anotace, ženy to v této patriarchální společnosti nemají vůbec jednoduché. Nemají žádná práva a jsou vykořisťované. Například smí navštěvovat pouze první stupeň základní školy, ale další vzdělaní pro ně, z pohledu mužů, není "vhodné". Jako malé nosí bílé stuhy, s prvním krvácením je však změní za rudé a pokud se některé poštěstí - ano, čtete správně, "poštěstí" - dostane se jí závoje (nabídky sňatku), který v případě, že přežije Prokletý rok, vymění za stuhu černou. Žádná neví, co přesně má od Prokletého roku čekat. Jasné je jen jedno, ty které ho přežijí a vrátí se, už nikdy nebudou stejné jako dřív.

Tahle knížka si mě získala od první strany. Hlavní hrdinka mi byla sympatická, ale svět kolem ní ani trochu. Autorka vybudovala zajímavou strukturu fiktivní společnosti, kde jsou ženy jen “domácí mazlíček” a když náhodou začnou manžela nudit, něčím se zprotivý nebo snad poruší zavedená pravidla, jsou krutě potrestány. Většina jejich "prohřešků" se svadí na to, že používájí magii a tehdy může být trestem upálení na hranici, oběšení a nebo vyhnanství (což není taková výhra, protože zahrnuje prostituci nutnou k přežití). Pokud nemůžou za prohřešek potrestat přímo je, potrestají jejich mladší sestry. Samotný pojem magie je v téhle knize tak trochu záhada a jak se věci skutečně mají, to musí zjistit každý čtenář sám.

Jsou části, které jsem předvídala, ale autorka si se čtenářem hraje a vy brzy stejně jako Tierney začnete pochybovat o tom, co je realita a kdy už, jako vypravěčka příběhu, přichází o zdravý rozum. Rozhodně se nejdená o lehké a odpočinkové čtení. Místy možná až kruté a drsné, které nemusí nutně sednout každému čtenáři. Kim Liggettová chce šokovat, ale ne čtenáře znechutit. Popis drastických scén, nejde do hloubky a já sama jsem si mnohdy nevšimla, že se něco semlelo, než když už bylo prakticky po všem.

Asi nemusím zmiňovat, že nechybí LGBT a silné feminist vibes. Určitě sedne fanouškům Příběhu služebnice, Hunger Games a Amandy Lovelace. Jsem moc ráda, že se mi tahle kniha dostala do rukou. Hodně na mě zapůsobila a věřím, že se mi do paměti vryla na hodně dlouhou dobu.

Karolína2425
14.03.2020 2 z 5

Vzhledem k tomu všeobecnému nadšení kolem téhle knihy jsem měla dost vysoká očekávání, ta se nevyplnila. Čekala jsem, že mě kniha chytne za srdce, donutí mě přemýšlet a to se teda moc nepovedlo. Spoustu fanoušků říká jaká je kniha drsná, jak je plná feminismu a jak je temná. Ani jedno jsem v knize v nějaké velké míře nenašla a to mě zklamalo. Co nemohu knize upířít je její čtivost. Ale ani hlavní hrdinka mi pohled na knihu nevyžehlila, byla stejně tuctová jako spousta dalších knižních hrdinek.

eva3992
13.03.2020 4 z 5

Napínavý YA fantasy příběh, který Vás nenechá chladným. Je zde velice zajímavě zpracována myšlenka o postavení žen ve společnosti.

Od knihy jsem měla velká očekávání díky jejím recenzím a možná právě to byl problém. Kdybych od knihy nic neočekávala, asi by se mi líbila víc. Navíc je určena mladším čtenářům, pro 15ti letou slečnu si myslím, že super, já už jsem bohužel v úplně jiné věkové kategorii.

Každopádně kniha je dobře napsána, je velice čtivá. Druhá polovina knihy se mi líbila o něco víc. Navíc musím vyzdvihnout samotné zpracování knihy, ať už zajímavá obálka, ale hlavně kniha samotná pod přebalem je úžasná.

V knize se mi líbila i řeč květin, trošku jsem se vrátila do dětství a hlavně jsem si to užila, protože je to opravdu neobvyklé téma v knihách.

Za přečtení tato kniha rozhodně stojí.

AloneJane
13.03.2020 5 z 5

Rozhodně jsem ráda, že jsem po knize sáhla i když její růžový přebal mě celkem odrazoval. Kdybych nechodila do práce přečetla bych ji nejspíš doslova jedním dechem. Nedočkáte se ani magie ani kouzel, ale poměrně kruté reality. Ač je příběh popisován jako směsice námětů za mě je to originál. Hlavní hrdinka není ufňukaná princezna ale ani nezranitelná bojovnice. Za mě povedené čtení a představa být něčí majetek? To přeci není nic moc.

hana8062
12.03.2020 5 z 5

Prokletý rok u mne jen tak něco netrumfne. Skvělá knížka. Dokonalá dystopie, poměrně temná a krutá ke svým postavám. Dospívající dívky musejí trávit rok ve skupinové izolaci jen s ostatními stejně starými děvčaty, aby se zbavily své klubající se, nebezpečné magie. A nejde o žádné veselé a šťastné místo, plné dívčího smíchu a pospolitosti. Naopak podmínky mají velmi tvrdé a rozhodně ne všechny se vrátí zpět. Zde nikdo nic nedostane zadarmo, autorka se s žádnou postavou příliš nemazlí. Moc se mi to líbilo.

natka5776
12.03.2020 4 z 5

4*/5*
Kniha se četla opravdu dobře, místy byla dosti nechutná, naháněla hrůzu, husí kůži a nutila se dojatě usmívat na sem tam prosvítající kapky naděje světlé budoucnosti.
Hlavní hrdinka byla chytrá, sympatická, měla vlastní hlavu a snažila se zůstat sama sebou až do konce...a všechno by bylo fajn, kdyby ne ten závěr, který všechno spackal.
Cítím se tak nějak zklamaně a ochuzeně.
Možná jsem měla kvůli ostatních kolem velká očekávání, ale pravdou je, že i kniha sama v průběhu asi dvou třetin mi sama dávala velké naděje na úplně mindfuck rozuzlení, které by zasahovalo za hranice ostrova.
S P O I L E R : Jestli jsem autorčin záměr pochopila správně, tak Kim vlastně udělala důraz na to, že magie, kterou vymysleli muži, aby s pomocí ní mohli omlouvat svoje kruté chování vůči ženám a předělavat je v poslušné, krotké mazlíčky, vlastně tak jako taková není
Ale jak říkala matka Tierney, tak vlastně jedinou "opravdovou" magii, kterou vládnou ženy - je darování života.
Ano je to pravda, ano, je to hezká myšlenka. Ale aby na tom byla postavena kniha?
Na tom, že ženy se pár krát sem tam sejdou, dají si opatrně červený květ na znameni protestu, porodí a budou doufat, že se z jejich dcer nestanou hloupé loutky pod nátlakem zvrácené patriarchální společnosti?
Ano, uviděla jsem tu alegorii Kim s naší současnou společnosti - ženskou společnosti.
Jsme někdy hašteřivé zmije, které si navzájem závidí věci, a snažíme se bud vědomě nebo podvědomě se povyšovat jako pávi nad jinými, abychom se sami cítili líp.
Ale když se spojíme jako celek, tak jsme lepší než každá zvlášť a pak ženská solidarita a vstřícnost z nás udělá něco víc než čím jsme.
Tyhle feministicke myšlenky jsem vycitila z Prokletého roku a taky to potvrdila Kim v poděkování s čtrnáctiletou holkou z nádraží.
Muž, co už tam okukuje dívenku jako kořist, a dospělá ženská, procházející kolem a která by nejspíš nezasáhla kdyby šlo do tuhého, protože tiše záviděla holce její krásu a mladí, byly skvělým namětem na knihu.

ancaciz
11.03.2020 5 z 5

Mix Hunger games, Pána much a Příběhu služebnice, který za mě funguje vážně dobře. Je to znepokojivé, drsné, místy nechutné, trochu děsivé, prostě jiné a občas i divné. Knihu jsem přečetla za jeden den a to se mi stává málo kdy, takže čtivé to rozhodně je. Kniha probouzí náměty ke konverzaci a čeří myšlenky. Dlooouho vám po dočtení zůstane husí kůže. Chtěla bych tu rozebrat celou druhou půlku knihy, ale vy byste si to měli přečíst bez spoilerů, nebudete litovat. Určitě to není kniha pro každého, mě ale sedla teda perfektně, takže já jen doporučuji.

Marky48
11.03.2020

Tak tohle bylo hoooodně velké překvapení. Nemyslela jsem si, že mě v rámci YA dokáže ještě něco TOLIK překvapit, ale Prokletému roku se to povedlo. Tahle kniha má snad všechno, co byste si mohli přát: tajuplnou atmosféru, osobitou protagonistku a neotřelou zápletku. Zároveň se celý příběh odehrává v patriarchátu, kde lidé věří, že ženy oplývají magií a dokážou tak svést muže na scestí. Je to vůbec taková dobrá sonda do lidské psychiky a společnosti - a poděkování mě naprosto rozsekalo.

Radšiknihu
11.03.2020 5 z 5

Tak tohle byl nářez. Sice mě první třetina knihy zase tolik nechytla, protože poté, co jsem se dozvěděla o podobnosti mezi touto knihou a jinou knihou/filmem, jsem věděla co od příběhu očekávat. A to je škoda. Nenechte si od nikoho říct, o čem by příběh měl být, (anotace je OK) a pusťte se do ní bez váhání! No a ty další dvě třetiny? Emoční masakr. Fakt. Příběh je neskutečně krásně promotaný dohromady, takže když ho ke konci rozplétáte, tak nestačíte žasnout nad fantazií autorky, hlavní hrdinka je zcela uvěřitelná, její chování mě bavilo a to, jak díky autorce balancujete na hraně mezi tím, zda je to fantasy či není, je jednoduše excelentní. Věřte mi, tohle je jeden z těch příběhů, který definuje pomyslnou laťku kvality na celý následující rok. A ten konec??? Troufám si tvrdit, že je to nejlepší kniha podobného žánru, kterou jsem četla. (Je to mnohem lepší než ta, se kterou mi byl příběh porovnán. A to je ta druhá kniha/film naprostá klasika.) Za mě rozhodně něco, co nesmíte minout a s čím si v redakci dali úžasnou práci :) Díky za to! A díky za finální podobu knihy, je DOKONALÁ. (Mrkněte pod přebal.)

dorkas
10.03.2020 4 z 5

Hlavne zo začiatku som sa nemohla zbavit myšlienky, že kniha je mix Selekcie, Hier o život, Príbehu služobnice a ešte niečoho ďalšieho... Navyše som nevedela, v ktorom roku sa dej odohráva a tak som stále rozmýšľala, či vykreslenie dediny a správanie spomínaných postáv je sto rokov za opicami alebo to tak proste má byť.
Každopádne druhá polovica knihy môj dojem poopravila, je tu badať výrazné zlepšenie, dynamickejší a napínavejší príbeh, kde sa črtá aj romantická línia príbehu.
Veľa myšlienok v knihe smerujúcich práve k uvedomeniu si vlastnej sily, výnimočnosti, nabádanie k tomu, aby sme sa nevzdávali, ale bojovali za svoj život, za lepší život : "Protože... kdo by se nechtěl cítit mocný? Kto netouží mít pro jednou kontrolu nad vlastním životem? Protože co z nás zbyde, když ji nemáme?"
"Se závojem či bez, nemravné či světice, tváří v tvář smrti jsme si všechny rovny."

Linduse
07.03.2020

Panebože. Před deseti minutami jsem knihu dočetla a můžu ji prohlásit za nejlepší knihu co sem kdy četla! Skvěle napsaný, mnoho zajímavých zápletek. Četla se skvěle, celou jsme jí v podstatě hltala protože kniha byla velmi čtivá. Myslím že by si ji měla přečíst každá holka. Na tuhle knihu budu myslet ještě dlouho. ????❤️✨

lapetitedeny
07.03.2020 4 z 5

Dívky jsou nebezpečné. Mají magii, která by mohla ohrozit úplně všechno, části jejich těl dokáží uzdravovat i navracet mládí. A proto je potřeba je téhle magie zbavit, očistit je. Každý rok je skupina šestnáctiletých holek vyslána pryč do tábora, kde mají prožít svůj prokletý rok a zbavit se magie.

Letos přišla řada na Tierney, která byla vždycky trochu jiná a dělala věci po svém. Nesnila o životě manželky v pohodlí, toužila po svobodě. Jenže teď se všechno mění, dostala závoj a když přežije prokletý rok, čeká ji svatba. Samotný prokletý rok je pro ni ale velkou záhadou – nemluví se o něm, nikdo neví, co se během něj děje, ale faktem je, že se nikdy nevrátí všechny dívky, minimálně ne celé.

Prokletý rok je něco nového, neokoukaného. Už v začátku čtenáře strhne napětím a očekáváním, protože stejně jako hlavní hrdinka, ani on neví, co se během toho prokletého roku vlastně děje a tahle zvědavost ho během čtení pohání vpřed.

Autorka začala knihu velice dobře a hned na prvních stranách ukazuje, jak podmanivě dokáže psát. Styl, kterým píše, je tak trochu chladný a odměřený bez všelijakých komplikovaných květnatých souvětí a popisů a náramně tak ke knize sedí. Celé je to napsáno jednoduše a čistě, krásně se to čte, ale hlavně to Prokletému roku v kombinaci s dějem dodává takový mrazivý nádech. A je to vážně skvělé, skvěle napsané a skvěle přeložené. K samotnému překladu mám jedinou výtku – v redakci by si měli ujasnit, že se „anebo“ píše zásadně dohromady, protože se to tam objevilo nejméně třikrát, a to už lze podle mě jen těžko přičíst pouhému překlepu.

Jak autorka dobře začala, zhruba ve třetině knihy na mě pomalu přicházela netrpělivost. Moje hlava byla plná otázek, na žádné z nich se mi stále nedostávalo odpovědí a najednou jsem měla pocit, že je to celé trochu pomalé. Velká část knihy se posouvá takovým líným tempem, ale rozhodně není nudná. Jednou za čas se vždy objevilo něco, co čtenáře vytrhlo z rytmu a zarazilo ho nebo překvapilo, ať už nepochopením nad chováním dívek, znechucením nebo nějakým odhalením.

Autorka skvěle pracovala s vytvářením napětí a oblakem tajemna, které vás budou provázet po celou dobu knihy. I když už se zdá, že všechno víte a zbývá jen zjistit, jak to celé dopadne, dokáže vás autorka ještě párkrát překvapit.

Jediné, co mě z hlediska děje trochu zklamalo, byla romantická linka. Celá ta kniha je neuvěřitelně jiná než většina ostatních Young Adult – až na tuhle romantickou linku, která byla ohromné klišé, něco, co tu už bylo tolikrát. Přijde mi to jako velká škoda, ale cením, že autorka z ní nakonec přeci jen dokázala vytěžit i něco dobrého.

Prokletý rok hodně stojí na postavách a jejich psychice. Na začátku je třicet tři dívek, které čeká děsivá zkušenost, o které vlastně nic neví. Děsí je magie, kterou mají objevit, děsí je ostatní dívky. Většinu těch dívek si nejspíš nezapamatujete, vzhledem k jejich množství většinu z nich ani nijak blíže nepoznáte, ale i z toho mála je vidět, že jsou dobře zpracované. Jsou v pozadí, protože tam mají být, ne protože by je autorka odflákla.

Většina postav, které poznáme blíže, je moc dobře propracovaná. Mají své životy, svá tajemství, svou víru. Nejvíce samozřejmě poznáme Tierney, z jejíhož pohledu je celá kniha vyprávěna. Je jiná než ostatní dívky, na svět se snaží dívat racionálně a zachovat si zdravý rozum. Není ale perfektní, má své chyby a právě ty jí dodávají na realističnosti.

Prokletý rok je zajímavá a neokoukaná kniha, která krásně pracuje s lidskou psychikou a přináší tak do žánru Young Adult zase něco nového. Je velice dobře napsaná, autorka se nebojí být drsná a nic nepřikrášluje, což z ní činí napínavé a občas i docela šokující dílo. Třešničkou na dortu jí je pak nádherné grafické zpracování. Sama za sebe ji hodnotím čtyřmi hvězdičkami, tu jednu strhávám jednak kvůli některým částem, které byly trochu pomalejší, ale především kvůli klišoidní romantické lince.
----
Kniha mi byla poskytnuta na recenzi společností Albatros Media.

andulka1406
04.03.2020 4 z 5

Knížka byla fajn. Ja jsem ale přesně tyto zvraty čekala. Za mě se žádné wow nekonalo. Ale kniha se čte dobře, je napsána poutavě a téma je fajn.

DK197
01.03.2020 5 z 5

E-KNIHA: Tuto knížku jsem si vybrala zcela náhodou. Měla vysoké hodnocení, zajímavou anotaci a žádných 1000 pokračování, tak jsem se ji rozhodla zkusit. Nelituji ani na chvíli. Zajímavý příběh plný sociálních myšlenek hovořících tom, že bychom se měli snažit udržovat mezi lidmi a pohlavími rovnoprávnost. Protože každý extrém může vést k nějakým zbytečným katastrofám.

Brutální příběh, který se snaží netlačit na pilu a vyhnout se zbytečným popisům krveprolití. Příběh instantní lásky, která ale v extrémních životních chvílích přesně takhle může vzniknout, takže za mě sedí do knížky naprosto dokonale. Jak by si poradila/poradí s každodenností a všedností normálního života, to už je Jiná otázka...

Navíc mě autorka několikrát spletla, když už jsem si myslela, že vím, jak příběh dopadne. Což je naprosto skvělé. A celkově nás čeká během čtení několik zvratů, co úplně mění charakter postav i příběhu.

Za mě plný počet hvězdiček a doporučení. Tohle stálo za to, dojalo mě to a dokonce mi bylo tak moc líto, že to končí, že bych si to nejraději přečetla ještě jednou. Opravdu dobrá knížka z žánru Young Adult s filozofickým přesahem a střízlivým neamerickým koncem.

halfbloodgirl
28.02.2020 5 z 5

O MŮJ BOŽEE! Miluju tu knihu! Autorka se skvěle propracovává psychikou postav, příběh odhaluje kousek po kousku. Romantická linka, bez debat skvělá...i slzička ukápla. Příběh se mi vryl do paměti a ještě dlouho ho budu zpracovávat. Opravdu doporučuji všema dvaceti!

EvaSupovic
28.02.2020 5 z 5

Tak to byla paráda, od začátku do konce jsem byla zažraná do čtení.

ivousekk
27.02.2020 5 z 5

Páni! Ten konec je hodně silný. Vlastně celý příběh. Hned na začátku vtáhne a nepustí. Je to jiné, neotřelé, málo předvídatelné a také znepokujující. V takovém světě by žádná z nás nechtěla strávit ani pět minut.

Betty96
26.02.2020 5 z 5

Prokletý rok jsem si původně přečíst vůbec nechtěla. Podle obsahu mě kniha zas tak moc nezaujala. Knížku, ale četla kolegyně z práce a básnila o ní jak je úžasná... Nedalo mi to a přečetla jsem si jí také. Jsem ráda, že jsem to udělala. Bylo to drsné, bylo to napínavé. Nedá se říct, že kniha byla krásná, jde o téma. Kruté, ale pravdivé. Knížka mě naprosto dostala a konec ještě víc. Ještě teď to celé zpracovávám.

KristSyn
24.02.2020 5 z 5

Naprosto skvělá knížka. Žádná překombinovaná fantasy, kterých je poslední dobou plno, ale opravdu dobrá YA s mimořádným příběhem.

barbb8k
23.02.2020 5 z 5

Jak někteří psali, že kniha má v sobě prvky Divergence, Hunger games a všeho možného jiného... Já jsem tu nenašla nic z toho. Podle mě je toto ojedinělý příběh.
Tak tuto knihu budu rozdýchávat ještě hodně dlouho...
Příběh byl od začátku do konce velmi napínavý.
A hlavně zvraty v ději....
Hlavní slovo na popsání této knihy je Wow!!!