Prokletý rok

Prokletý rok https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/433281/bmid_proklety-rok-DYd-433281.jpg 4 1140 1140

Mrazivý román v duchu fenoménu Příběh služebnice Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek... celý text

Literatura světová Fantasy Dívčí romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

The Grace Year , 2019

Lara16
22.02.2020 5 z 5

Libilo se mi, že kniha byla od začátku do konce napínavá. Na mě až příliš krutý příběh. Jasně někteří lidé jsou krutí, ale především je víc těch dobrých a milosrdných.

Knihomolka97
20.02.2020 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu něco. Přečetla jsem ji během dne, četla s krátkými přestávkami, protože jsem se nedokázala odtrhnout.
Přiznám se, že ze začátku jsem se i chvílemi obávala číst dál, protože jsem se bála, co příjde. Bylo to hodně kruté. Alespoň pro mě. Některé situace mi přišly opravdu až absurdní.
Celý příběh jsem prožívala s hlavní hrdinkou. Fandila jsem jí, hnala dál.
Romantická linka se mi moc líbila. Alespoň chvíli příjemné čtení, které se ale rychle změnilo v pořádný šok, ze kterého jsem se chvilku vzpamatovávala. A konec mě úplně dostal.
Za mě totální emoční bomba. Po všech kladných hodnocení jsem se trošku obávala, abych nebyla zklamaná, ale s radostí můžu říct, že si Prokletý rok takové hodnocení zaslouží. Klidně bych brala ještě pár stran navíc, přišlo mi, že to rychle uteklo. :D
Autorce tleskám!!

ajak
18.02.2020 5 z 5

Takto silný příběh jsem dlouho nečetla :) musím říct že pro mne bylo vždycky utrpení tuto knížku odkládat, trochu mi to připomínalo Hunger Games a popravdě aspon dle mého názoru a pocitu to předčilo Hunger Games :) prostě jsem z toho nadšená :)

Řéža007
17.02.2020 4 z 5

Tak nějak nevím co k tomu říct. Kniha se četla pěkně, děj odsýpal.
Jednu hvězdičku ubírám za to, že autorka ke konci plácala páté přes deváté, jen aby to bylo napínavější a lepší. Méně je hold někdy více.
Ještě musím pochválit nádhernou obálku.

Cari
16.02.2020 3 z 5

KOMENTÁŘ OBSAHUJE SPOILERY!
Pro začátek bych chtěla říct, že kniha je čtivá a nenáročná. Prostě se rychle čte... Ale musím se přiznat, že jsem čekala něco lepšího. Mně tahle kniha zase tak moc originální nepřišla. Neříkám, že tam nebyly dobré nápady. Byly! Avšak nebyly tak dobře využity, jak mohly být. Přijde mi dost nepravděpodobné třeba to s tím těhotenstvím... I kdyby se to opravdu stalo, nemyslím, že by to na hlavní hrdince šlo tolik vidět - tedy, že by zafoukal vítr a všichni si toho všimli. :)) Dal mi celkově vadila romantická linka. Ona by mi nevadila, ale dle mého nebyla dobře napsaná. Tenhle typ INSTA LÁSKY, kdy spolu hrdinové prohodí pár slov a aniž postřehnete, že se něco změnilo... Jo, tak tenhle typ romancí opravdu nemám rada, prostě jsem z nich už asi vyrostla.
Nejspíše byla chyba čekat vyspělé čtení, tak na mě zprvu kniha působila, díky různým recenzím. Mladší čtenáři jistě budou nadšení... Já už asi ze všech těch YA vyrostla. Mně to přišlo hrozně dětinské a místy dost drhla logika. Nelíbilo se mi to, že ač hrdinka měla být silná a hubatá, nedokázala si poradit s jednou protivnou holkou... Co naopak oceňuji je to, že autorka opravdu dala své postavě zabrat. Nic ji neulehčila. Za to palec hore. A bod za tu řeč květin, to byl parádní nápad!
Celkově bych to shrnula jako milé, odpočinkové čtení, na které si už ale zítra ani nevzpomenu. :)

sgjoli
16.02.2020 3 z 5

(SPOILER) POZOR, SPOILERY!
Po dočtení této knihy cítím poněkud zklamání. Téma knihy je velmi zajímavé (do určité míry i dost aktuální) a to na Prokletém roce dost oceňuji. První cca třetina až polovina knihy mi přišla hodně zajímavá, čtivá, velmi mne bavila, byla jsem do toho ponořená a fakt jsem si čtení knihy užívala. Ale druhá polovina byla pro mne skoro utrpení. Bohužel to říkám takhle zostra.
Stručně shrnuto, neseděly mi některé motivy, které autorka v knize použila. Především motiv holky-mrchy, která ovládá ostatní a vyvolává v ostatních strach, aby zakryla svůj vlastní. To je něco, co v knihách fakt nemám ráda a nebaví mne o tom číst. No a pak klišoidní romantická linka, která byla děsně průhledná a protkaná otřepanými frázemi, které jsme mohli vidět už mnohokrát jinde. Romantická linka to pro mne celé úplně zabila, protože mi pak začínalo být dost jedno, jak to bude pokračovat. Měla jsem nutkání přeskakovat, musela jsem se do čtení nutit. Bohužel, za mne slabší 3 hvězdy. Tato kniha asi není úplně pro mne.

Veju007
16.02.2020 5 z 5

Už půl hodiny přemýšlím, co bych k Prokletému roku řekla, už půl hodiny je mi těžko u srdce.
Tahle knížka s vámi zamává! Dystopie, kde jsou ženy podřadné, to známe, ale jak dokážeme být k sobě navzájem zlé a zákeřné, to je dechberoucí a po celou dobu čtení jsem byla jak na trní, permanentně naštvaná/zhnusená/zděšená.
Okolo půlky mě napadly dva závěry, oba jsem tipla správně, ale finiš mě rozbil na milion kousíčků.
P.S. Mně osobně to nepřipomínalo ani Příběh služebnice ani Hunger Games. Za to mi ještě teď buší srdce a po dočtení jsem měla husí kůži.

Bezkyne9
15.02.2020 5 z 5

Bohove, tohle me rozsvihalo na tisic kousku... A nejvice doslov autorky. Tleskam, smekam, vsech pet hvezd davam a dala bych vice, pokud by to slo. Tak ponejprve: kniha naprosto bozsky voni! Jako kousek nebe plny knih, jedine pricichnuti me preneslo do jinych svetu. Obalka je podmanive krasna, do detailu promyslena a sundate-li ji, je pod ni kniha jeste krasnejsi. Pribeh je silny, emotivni, promysleny, psany krasnym jazykem a stylem. Preklad a kotektura na vybornou. Libi se mi, jak autorka vykreslila charakter Tirney, jeji vyvoj, myslenky, sebereflexi, pobyt v lese... Kniha je velmi vyzrala, chvilemi krasne divna, ani YA klise a zvraty mi nevadi, pribehu pomohly a pro me je kazda kniha original, prinosem, nahlednutim do fantazie jineho cloveka... A ten konec! Me prekvapil v nejlepsim vyznamu slova :)
Zkratka a dobre po vsech strankach vydarena kniha a vsemi deseti doporucuji, obzvlaste mate-li radi young adult. U me v knihovne ma cestne misto a budu se k ni vracet.

Teriiii
14.02.2020 4 z 5

Za mě doporučuji neočekávat příliš.

Knížka to byla super čtivá, s krásně vykreslenými charaktery a měnící se psychikou všech postav. Nápad měla autorka určitě taky skvělý, který stojí za zamyšlení. Přesto mi to celé nepřišlo jako velké "bum".
Prokletý rok má několik chybiček a jednou z nich je určitě to, že je to samostatná kniha. Díky tomu jsem se nedokázala vcítit do některých postav, protože dostaly strašně málo prostoru a poté mě některé události nezasáhly tak, jak mohly při větším rozepsaní.
Pro mě bylo v knize i málo popisu světa, města, kde Tierney žila. Les byl popsány dobře, ale město třeba vůbec. Myslím, že je to velká škoda.

Jak říkám, neočekávejte příliš. Já měla obrovská očekávání a následně díky tomu byla lehce zklamaná. :)

bo_okista
13.02.2020 5 z 5

Knihu jsem dostala jako reading copy od společnosti Albatros Media a. s.

Oukej, takže - většinou vám nechci nijak nutit knihy, jo? Ale tohle si sakra potřebujete přečíst. Tohle je kniha namlácená emocema jak nic na světě. Pokud bych měla vyzvednout jednu věc, tak postavy (a vztahy mezi postavami). Ty byly tak reálný, až si na ně člověk mohl sáhnout a to se místy v knize realita a snění tak prolínalo, že člověk vlastně netušil, na čem je.

Chcete říct, na čem jsem byla? Emocionální rauš, sakra! Tohle mě tak vyždímalo, že se půjdu hodit z okna.

(klid, Zuzi)

Ve vší vážnosti, tohle je za mě naprosto nečekaně objev roku (já vím, že je teprve půlka ledna). Absolutně bych nečekala ani z anotace, že se mi to bude tolik líbit, ale jo. Tahle kniha mě zrušila. Ale v tom nejlepším slova smyslu.

Horselen
12.02.2020 5 z 5

Já rozhodně nevybočím z řady, když řeknu, že tahle knížka byla naprosto skvělá. Místy mi běhal mráz po zádech a celou dobu jsem byla úplně pohlcená.
Člověk si neuvědomuje, jakou má svobodu, až dokud si nepřečte tohle. Nedokážu si představit, že by se něco podobného stalo dnes.
Na konci mi i slza ukápla.

ivetdos
11.02.2020 5 z 5

Já jsem tak nadšená! Tahle knížka byla naprostá pecka. Podle mého názoru je velmi originální a spíš než jako Příběh služebnice mi to přišlo jako Hunger games :D Kniha mě naštvala, rozbrečela a rozesmála, bála jsem se, byla jsem napnutá… Najdete tu všechno, hlavně hloubku a přesah, mnoho úžasných myšlenek :) Zrcadlí to nás všechny. Některé myšlenky nebyly ani řečené, jsou schované v příběhu a dotknou se jen těch, kteří je v tom uvidí a to mi přijde geniální.
Knížka je plná nečekaných zvratů (a když říkám plná, myslím plná :D). Je čtivá, má neskutečný spád a žádné zbytečné popisy a vnitřní monology. Některé části bych možná víc natáhla, ale takhle to aspoň hezky odsýpalo. A ta romantická linka? Horská dráha :D
Je to krásný příběh a rozhodně si ho chci ještě někdy znovu přečíst. Brala bych pokračování, ale nevypadá to, že by se autorka na něco chystala. Konec byl trochu otevřený, což nemám moc ráda, ale tady mi to nějak nevadilo. Takhle si představuju skvělou knížku. Doporučuju všema dvaceti!

KristieSpacil
11.02.2020 5 z 5

Tak tahle knížka - no rozhodně to není typické YA, takže pokud se do ní pustíte, slibuji, že dostanete něco, co v YA jen tak nenajdete.
S tím souvisí i to, že nedokážu říct, nakolik tohle bude běžného čtenáře YA bavit. Tahle kniha totiž stojí výrazně na psychologii postav, velkou část knihy to prozkoumává jakoby rozklad něčí osobnosti, nakolik tu jakousi zrůdnost má člověk sám v sobě a za jakých okolností jí dáme volný průchod?
Strašně mě bavilo, jak nejasná byla ta linie mezi realitou a tím ostatním. Stejně jako si autorka zahrává s myslí postav, tak přesně tak si zahrává s myslí čtenáře.
Vždycky, když už jsem si říkala, že víc zkažená ta společnost být nemůže, tak autorka přihodila něco dalšího. Nejděsivější pro mě bylo to, že jsem pořád měla pocit, že jo, že až takhle daleko by mohl člověk zajít.
Trochu pro mě ta kniha zakolísala kolem středu, kdy se příběh víc táhl a autorka lehce sklouzla k typickým YA prvkům, nicméně z toho nakonec vybruslila a naprosto to vynahradila brilantním závěrem, který mě místy i šokoval a vzal mi dech. Takže klobouk dolů.
Já tedy ve finále dostala vskutku působivý román, který s nadšením doporučím dál. Za mě je tahle knížka další důkaz toho, že se vyplatí YA číst.

mysterygirl
11.02.2020 4 z 5

Za mě to nebyla až taková pecka, jak jsem podle recenzí čekala.. Smýšlení chlapů, hnus.
Ale na konci můžu říct, že jsem dojatá.
Konec to celý vylepšil a zachránil

bylonebylo
10.02.2020 5 z 5

Nečekejte tady nic nového, protože tahle recenze se zařadí mezi nespočet jiných, stejně pozitivních. Prokletý rok je totiž úžasná kniha, která rozhodně stojí za přečtení, a já se ještě nesetkala s nikým, kdo by s tímto tvrzením nesouhlasil. Na takovýto příběh narazíte jen zřídka. Je pravda, že se tato kniha v jistých ohledech podobá Příběhu služebnice - v obou případech tu máme společnost, která diskriminuje své občany na základě pohlaví. Tam však společná podobnost končí, přece jenom jsou oba dva příběhy vyprávěny z perspektivy ženy jiného věku s odlišným pohledem na situaci. U Příběhu služebnice jde o diskriminaci žen prostřednictvím toho, že musí sloužit ostatním, u Prokletého roku se zápletka opírá o jiný nástroj, jakým "upravovat" dívky do podoby, která patriarchální společnosti vyhovuje. Jakmile totiž dívky dovrší šestnácti let, jsou poslány na rok do tábora uprostřed divočiny, kde se mají zbavit své nebezpečné magie.

Nesouhlasím tedy se vším tím přirovnávacím hypem, který okolo Prokletého roku a mnoha jiných knížek vznikl. V jednom se však já a ten hype shodneme: obě dvě knihy stojí za vás čas.

Můžeme začít třeba hlavní hrdinkou Tierney. Ta mi byla sympatická od prvních stran. Je to sice ten typ holky, která má trochu klučičí způsoby a ostatních dívek se straní, což většinou nedopadne dobře, protože z nich autorky udělají "badass" nány, Kim Ligget to však zvládla bravurně. Tierney není dokonalá, má svoje chyby a navíc se postupem knihy vyvine neuvěřitelným způsobem, že se nestačíte divit, jak se autorce podařilo vylíčit všechny Tierneyiny myšlenky a emoce tak autenticky.

Zápletka byla taky úžasná. Odsýpalo to neuvěřitelným způsobem, všechno na sebe navazovalo a budu se vám obdivovat, pokud se vám podaří sebrat dostatek sebekontroly a od této knihy se odtrhnout. Zajímavým způsobem se tu navíc prolínaly žánry. Chvilku to byla nefalšovaná dystopie, na chvíli jste měli dojem, že to zabředává do fantasy a najednou z toho byl mrazivý thriller.

Pochválit musím i romantickou linku, což vás asi překvapí. Normálně si tu totiž na romantiku spíše stěžuji, protože už mě nebaví ta neustálá klišé, od kterých se autoři nedokáží oprostit. Tady byste sice našli jistou podobnost s ostatními YA knihami, avšak tady má láska význam nejen pro zápletku, ale i pro samotnou myšlenku knihy, s čímž jsem se zatím nikde nesetkala a před autorkou smekám všechny svoje barety.

souc
10.02.2020 5 z 5

Tahle knížka byla naprosto ale naprosto skvělá!! Svět byl výborně vymyšlený a ještě líp propracovaný. Knížka byla i docela drsná. A ten konec..No pane bože! Dokonce i slzu jsem uronila. Prostě tohle se opravdu povedlo????????❤️

CatherineH.
10.02.2020 4 z 5

Ze začátku jsem byla docela zmatená. Hodně postav, prokletý rok jako samotný, vztahy mezi ženami a muži, pytláci apod. Z části chápu, že je kniha tak ''proslavená'', je to jiné fantasy, které jsme zatím nečetli. Už pár let převládá princezna, která začíná věřit ve svou magii, mnoho nepřátel ji chce odstranit z pozemského života, ale jakým si zázrakem unikne o vlásek smrti. Je silná, pravá vládkyně. Tady autorka trochu bojovala na jakou stranu se má vydat a naštěstí se vydala tou pravou. Postavy byly dosti věrohodné, ale některé pasáže by potřebovaly být delší, aby jsme mohli jako čtenáři prozkoumat např. větší hloubku vztahu mezi Tierney a Ryker. Nejen menší romantickou linku, ale i politiku, ta byla pro příběh nejdůležitější. A ten konec? U něho si nejsem moc jistá. Mám mnoho otazníků v hlavě, jak by Prokletý rok mohl ještě pokračovat. Brala bych pokračování, což se ke vší smůle nedostaví. Na závěr jsem ráda, že jsem si mohla knihu přečíst. Ukázala mi nad čím by sem se měla zamyslet, nejen já, ale i ostatní. Doufám, že autorka bude dál psát, mezitím si přečtu Příběh služebnice.

Borufka_9
09.02.2020 5 z 5

Povedená kniha. Fantasy ani trochu, ani dívčí román. Je to taková směska více knih, jejichž odkazy se tam dají najít. Ještě v polovině jsem se bála klišé, předvídatelnosti, ale nakonec tam trochu překvapení bylo. Kniha byla pěkně čtivá, postavy uvěřitelné a vydařené. Hezky popsaná politika i prostředí, nechyběla láska, přátelství, nepřátelství, smrt..

PetraN17
09.02.2020 5 z 5

Líbila se mi moc, jen konec jsem musela přečíst 2x, jestli jsem se nespletla....
A moc se mi líbil i doslov autorky

kneslova
08.02.2020 4 z 5

Zajímavou fantasy si vždy ráda přečtu a tato je dobře napsaná.Dávno nejsem cílová skupina, ale kniha mne bavila. Jelikož na toto téma znám knihy lepší dávám 4.5 hvězdiček