Prokletá magistrála: Čechoslováci na Sibiři v roce 1919

Prokletá magistrála: Čechoslováci na Sibiři v roce 1919 https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412365/bmid_prokleta-magistrala-cechoslovaci-na-wP1-412365.jpg 3 12 3

Když se československé vojsko na Rusi začalo na přelomu let 1918–1919 stahovat z protibolševických front, vojáci se domnívali, že brzy pojedou domů. Nebylo tomu tak. Čekaly je dlouhé úmorné měsíce „malé“, ale o to krvavější války o životně důležitou transsibiřskou magistrálu. Kniha se zabývá nejen válečnými operacemi podél železnice, ale také úpadkem morálky ve vojsku včetně „československého povstání“ v Irkutsku na jaře 1919, kdy téměř došlo k občanské válce mezi legionáři. Opomíjena není ani náročná každodennost v sibiřské tajze nebo první lodní transporty do vlasti. Pro většinu legionářů však rok 1919 nebyl v Rusku posledním, jelikož mnozí z nich odjeli do vlasti až o rok později.... celý text

LordByron
23.11.2023 4 z 5

Lepšie, podrobnejšie a objektívnejšie ako Vrábelova knižka. Ľúbilo sa mi to. Dáva to naozaj pocítiť aké to vtedy bolo. Legionarov uplne chapem ako sa stále viac cítili zradení a využití, knižka na dnešnú dobu (čo som rád) príliš nehrá na antikomunistickú nótu a počujete v nej veľa o krutosti a nepopularite Kolčakovcov a o dezilúzii Čechoslovákov.
Takisto aj o menej príjemných stránkach Štefánika, o partizánčení miestnych Rusov proti Kolčakovi, o zločinoch aj našich vojakov (aj ked som si takmer istý, že tam naši boli asi skoro najhumannejsi zo všetkých) a o krátkej obcianskej vojne medzi nimi.

Dant76
21.12.2020 5 z 5

Kniha o československých legionářích na Sibiřv roce 1919. Spíše než o bitvách pojednává o běžném životě našich legionářů v té době a hlavně o jejich touze k návratu do vlasti.

milan3144
11.03.2020 4 z 5

Moje třetí kniha o ruských legiích a zatím, dle mého názoru nejobjektivnější a nejpřehlednější, co se týče chronologie událostí a jejich kontextu s dalším vývojem. Tento pohled je asi nejbližší tomu mému. Tedy tomu, že toto vojsko nebylo názorově homogenním útvarem, ze kterého pouze vybočovaly excesy vyprovokované "rudými" agitátory a provakatéry a že ani chování vojska, vůči místnímu obyvatelstvu, není vždy bez poskvrny. Zachycena není celá anabáze legií, ale jen její část, kdy se vojáci začali pozastavovat nad tím, co tu ještě vlastně pohledávají a proč a za koho bojují. V celku logický vývoj v myšlení řadových vojáků původně dobrovolecké armády, která má za sebou mnoho úspěšných bojů a je, do značné míry oprávněně, symbolem pro nově vznikající stát a je jím i dnes. Rozsahem jen lehce přes sto stran, přesto jsem zde objevil nové informace a jiné zase doplnily to, co už jsem načerpal z předchozích knih a zdrojů. Součástí je i fotografická příloha se zajímavými snímky.
Za mě velmi dobré čtyři hvězdy.

první světová válka (1914–1918) Československé legie tajga Transsibiřská magistrála

Dalibor Vácha
česká, 1980