Probudit lvy

Doktor Ejtan Green cestou z Beerševské nemocnice na opuštěné silnici srazí chodce. S hrůzou zjistí, že zraněný muž je eritrejský migrant bez šance na přežití, a z místa nehody uprchne. Jeho život se změní v okamžiku, kdy ho navštíví mladá černoška, žena mrtvého muže, a donutí ho poskytovat lékařskou péči migrantům z Afriky. Ejtanův osud se tak ocitne v rukou krásné ženy, která ho zároveň přitahuje i odpuzuje. Napínavý příběh o erotické přitažlivosti a odcizení jednoho člověka druhému odhaluje nejtemnější kouty izraelské společnosti i lidské duše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390583/probudit-lvy-EPz-390583.png 4.340
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Garamond

Lehaʹir Arayot, 2014

Kniha Probudit lvy

Zuzulet15

V rámci žánru detektívka/thriller vyčnieva nad ostatné, ktoré som doteraz čítala. Primárne nie je založená na žiadnom wau a bububu efekte alebo pátraní po páchateľovi, ale na morálnych princípoch. Z poslednej tretiny sa síce nakoniec vykľula riadna kovbojka, ale aj tak je základnou otázkou správnosť rozhodnutí a ich motivácia. Veľmi originálne.

Jizi

Možná jsem se těšila příliš dlouho, možná jsem si ji příliš dlouho šetřila, ale když jsem se ke Gundar-Gošen konečně dostala, nenašla jsem v ní to, co jsem očekávala.
Probudit lvy pro mě bylo úmorné čtení. Absence dialogů a postav, které by mě přiměly do nich citově investovat, mě mořila, stejně jako nesmírně pomalu se posouvající děj, v němž se v zásadě nic neděje (a to, co se děje, není dvakrát uvěřitelné).
Stejně jako u jihokorejské Kim Čijong ročník 82, i u Lvů jsem měla neustále pocit, jako kdyby si autorka napsala na papír všechna témata, která chce ve svém román nějakým způsobem zpracovat, a pak je jedno po druhém odškrtávala. Všechny situace a momenty jako kdyby jen sloužily k tomu, aby mohla autorka prezentovat nějakou stránku lidské duše a vzájemných vztahů, postojů izraelské společnosti (kde panuje stejný rasismus a šovinismus jako všude jinde).
Snad kdybych knihu četla v jiné době, v jiném rozpoložení. Byl by výsledný dojem lepší, protože je tu všechno, co mám jinak opravdu ráda.

hanci07
18.03.2019

Kniha se zabývá několika tématy existence člověka. Pro mě je na prvním místě uvědomění si, že člověk sám sebe nepozná (i když je přesvědčený, že ano), až když se ocitne v mezní situaci. I pak je to velmi namáhavá cesta a hodně bolestivá, když si postupně uvědomuje, jaký skutečně je - a nejdůležitější je, jak s tímto poznáním naloží pro budoucí život. Další velké téma je rasismus - nadřazenost jedné rasy nad ostatními. Stejně tak perfektní rozebrání velmi složitých poměrů v rodině, v partnerství a v neposlední řadě vztah dětí a rodičů a naopak. Závažné téma utečenců, jejich boj o přežití, drogové mafie......... Pro mě - na rozdíl od ostatních tady zveřejněných komentářů - je konec velmi realistický a pravděpodobný - sobeckost hlavního hrdiny se prolíná celou knihou - a nakonec i zvítězí. Bez ohledu na to, že ho žena - Eritrejka - fyzicky i duševně (je to velmi silná osobnost) přitahuje, a přestože ona ho nezradí, on jí nepomůže a nechá ji v marasmu utečeneckého tábora všanc pravděpodobně velmi smutnému osudu. Je vidět, že knihu napsala psycholožka.

000nugatovej
10.03.2019

Trochu nepravděpodobný příběh. Ale v jeho laboratoři reálné postavy, jejich psychologie, osudy. Nakolik známe své nejbližší? Nakolik známe sami sebe? Kdy se v nás probouzejí lvi? Provokativní čtení. Vynikající sonda do rozporuplné duše každého z nás.

tereza0319
09.03.2019

Moc dobře rozehrané intimní drama. Snad jenom příliš akční a málo uvěřitelný konec mi zkazil výsledný dojem.

soukroma
16.02.2019

Román o vině, rodině, životě a nevlídném světu (Eritrejci versus beduíni versus domácí Izraelci), kupodivu (a dobře že tak) bez jakékoli zmínky o víře či náboženství.
Výborný začátek, rozmělněná druhá část, akční konec a poněkud neuvěřitelný závěr (či spíš neuvěřitelné poučení).
Výborně byly vylíčeny hrdinovy myšlenkové pochody spolu s přístupem k medicíně, s mnoha (černo)humornými průpovídkami i z dob medicinských studií a začátků. Rozjímání nad vlastním činem. Zásah na solar z druhé strany...
Druhá část se ale poněkud rozplizla, přibylo dalších pocitů (zde je to slibované velmi mírné erotično) a dalších osob, dle mého zcela zbytečně podrobně popsaných, při tom se zabíhalo do minulosti všech zúčastněných (celé hrdinovy rodiny i Eritrejky) a odehrálo se pár neočekávaných scén, které vedly už nevyhnutelně k akčnímu závěru. V něm se velice rychle vyjasnily pozice a motivace všech a jakkoli to nebylo často černobílé, bylo to v každém případě ošklivé.

Samotný závěr ale autorce nevěřím:
"Je krásné vědět, že se zeměkoule otáčí, jak má. Je příjemné nechat se kolébat tím pohybem. Zapomenout, že se kdy otáčela jinak. Že se to vůbec mohlo stát."
Po tom, co se hrdinovi stalo, na tohle - návrat sama sebe k normálu - nemohl přece ani pomyslet...

MartinaP
09.01.2019

Skvělá kniha. Velmi zajímavá, dobře se vyvíjecí zápletka.
Asi až na straně 200 jsem pochopila, proč se kniha jmenuje, tak jak se jmenuje. Každý z nás může nahlédnout do hlubin své duše a není to vždy příjemná podívaná. A je jedno, jestli je Arab, Eritrejec nebo Evropan. Doporučuji moc!

lentolog
08.05.2018

To najlepšie zo súčasnej izraelskej literatúry.