Klamárka

Klamárka https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/411374/bmid_klamarka-ZPD-411374.jpg 4 17 4

Tretí román izraelskej autorky Ajelet Gundar Gošen Klamárka je príbehom mladého sedemnásťročného dievčaťa Nufar, ktoré trávi leto brigádou v zmrzlinárni. Každý deň obsluhuje desiatky ľudí, no nikto jej nevenuje zvláštnu pozornosť... Vo svojom teenagerskom živote zažíva samú frustráciu a zúfalstvo. Náhodné stretnutie s postarším mužom Avišajom Milnerom, bývalou celebritou, ktorý sa k zmrzlinárke chová nanajvýš arogantne, je zvratom v jej živote. Nufar sa bráni poníženiu, až sa stane stredobodom pozornosti pribehnutých okoloidúcich a Avišaja krivo obviní zo sexuálneho napadnutia. Nevinná lož spraví zo šikanovaného dievčaťa hrdinku a mediálnu hviezdu. Nufar však nepočíta so skrytým svedkom udalosti – mladým chlapcom Leom. Rozprávka o Popoluške, postavená na klamstve, sa jej začína rúcať. Príbeh o osamelosti, dospievaní, morálnych dilemách, spoločenstve a moci. Príbeh o lži, ktorá sa vymkne z rúk a žije si vlastným životom, rovnako ako klamárka.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Artforum (SK)

Ha-Sakranit ve-ha-lr , 2017

čika
22.07.2021 4 z 5

Veľmi dobre napísané, výborne preložené, navyše tento formát knihy sa Artforu skutočne vydaril aj po grafickej stránke. Zaujímavé reálie, škoda, linka príbehu občas dopláca na rôzne poetické odbočky.

Jurajovamaka
27.02.2021 5 z 5

Čo ma na knihe oslovilo najviac bol autorkin štýl, jej šikovne poskladané vety, prirovnania a hra so slovami. Okrem prežívania prvej lásky, dospievania, či pocitov osamelosti nechýbali ani úvahy a myšlienky o klamstvách a klamaní ako takom. O tom, čo k tomu ľudí vedie, aké to má následky a o tom, že to robíme všetci. Bez výnimky. Kniha sa ma dotkla, sadla mi presne do nálady a ešte teraz, keď od prečítania ubehol už nejaký ten čas, si na ňu spomeniem, takže za mňa jedno veľké ÁNO!
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡

Starmoon
13.12.2020 5 z 5

Román o klamstvách, klamároch, následkoch klamania. O tom, ako, prečo, kedy klameme. Ale aj (a možno ešte viac) príbeh o dospievaní a jeho patáliách, o nepovšimnutej bolesti a kráse, o hĺbkach zranení, ktoré vie spôsobiť povrchný prístup. Román, ktorý ma nútil veľa sa pýtať a veľa rozmýšľať. K celkovému dojmu akiste dopomohol autorkin jedinečný štýl písania, krásne metafory, unikátny jazyk.

Mini spoiler: Škoda toho záveru, akoby autorka sama nevedela, čo s ním, čo s postavami.

lusila
02.08.2019 5 z 5

"...lož je neoddeliteľnou súčasťou života. Dni sa na ňu navliekajú ako perly na šnúrku.Každý nový guľatý deň má tak v sebe malú tmavú dierku, kam sa navliekne šnúrka klamstva. Táto šnúrka drží všetky dni pokope."Je vzťah vytvorený na klamstve vzťahom? Existuje malé alebo veľké klamstvo? Zradí matka dcéru kvôli pravde?
Cítia klamári vinu? Exceletne napísaný príbeh, odporúčam.

izraelská literatura

Ajelet Gundar-Gošen