Vrazi bez tváře

Vrazi bez tváře https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/155789/vrazi-bez-tvare-155789.jpg 4 600 109

Jednoho mrazivého lednového rána probudí komisaře Wallandera zvonění telefonu. Vypadá to na rutinní případ. Když však detektiv přijíždí na osamocenou švédskou farmu, objevuje krvavou lázeň. Starý muž byl brutálně zavražděn a jeho žena, přiškrcená zvláštním uzlem, vzápětí umírá v nemocnici. Před smrtí však stačí zašeptat slovo "cizí". Jediné slovo, které rozpoutá vlnu násilí proti žadatelům o azyl z nedalekého uprchlického tábora. Záhy dojde k požáru tábora a chladnokrevné vraždě somálského uprchlíka. Má však komisař opravdu hledat pachatele mezi cizinci? Vždyť bratr zavražděné ženy odhalil nové skutečnosti, které vyšetřování Wallanderova týmu komplikují. Tlak na komisaře se zvyšuje, je třeba jednat rozhodně, s chladnou hlavou a nenechat se vtáhnout do pasti všudypřítomné xenofobie.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , Host

Mördare utan ansikte , 1991

Fillipa
08.07.2015 3 z 5

Nečekala jsem víc, kniha, která nenudí, ale v klidu ji odložíte, abyste se k ní vrátili v další chvíli volna. Jen se mi zdá, že chudák inspektor má naloženo víc nemotornosti, než je zdrávo :-)

konicekbily
14.06.2015 3 z 5

Jako první kniha ušla, přečtu si další a uvidíme, proč autora tak opěvují.

marlowe
16.05.2015 4 z 5

Moje první setkání s Mankellem…
Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykl na "suchý až toporný" způsob vyprávění, ale nakonec jsem se začetl a výsledným dojmem je "relativní spokojenost"!
Vlastně mi vadila jediná věc a to NADUŽÍVÁNÍ "backgroundů" (Wallanderovy vztahy s otcem, Wallanderovy vztahy s bývalou manželkou atd.), protože podle mne i tady platí, že "méně je někdy více"…
Ale ano, docela solidní detektivka – a bez zábran sáhnu po dalším dílu.

80%.

vyvodka
14.05.2015 3 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu. Kdybych ji měla číst, nevím, zda bych ji dočetla až do konce. Není to nervy drásající krimi thriller, je to prostě detektivka. Jedna dějová linka, kdy krok po kroku komisař Wallander pátrá po pachateli/ích a k tomu řeší svůj ne příliš zdařilý soukromý život. Rozuzlení bych čekala pikantnější. Každopádně: 3 hvězdičky autorovi a 5 hvězdiček + poklona panu Jiřímu Vyorálkovi, který audioknihu namluvil!!! Díky němu má knížka mnohem větší spád, dynamiku a energii.

Annicka
26.04.2015 1 z 5

Nevím, nakolik je to autorovým stylem samotným a nakolik je to překladem, ale kniha mi přišla příšerně napsaná. Krátké věty, krátké odstavce. Spousta nepotřebných informací, které ani nedokreslují atmosféru, jenom matou. Kdybych nechtěla vědět, kdo je vrah, asi bych to nedočetla.
Škoda, od Mankella jsem už jednu knihu četla, líbila se mi, možná jsem měla moc velká očekávání...

Lenka.Vílka
23.04.2015 5 z 5

S knihou jsem měla už od začátku psychologický problém, který se naštěstí vyřešil již po pár přečtených stranách. Když kniha vyšla, bylo mi pět let. V té době jsem určitě měla jiné starosti…ale ke knize. Bylo těžké neporovnávat, protože to jsou jablka a hrušky, ale já ještě nikdy nečetla takhle starou detektivku! Nevím, u jakého dílu ze série jsem si toho všimnula (druhý nebo třetí?) v komentářích, že je Mankell porovnávaný se současnými autory. Postup receptu a ingredience se zdají jiné (ani by stejné nemohly být), ale ve výsledku si člověk pochutná stejně, pokud si uvědomí, že nečte knihu, kde si technik klekne k mrtvole, přiloží čtečku na bříško jejího studeného prstu a za pár vteřin má totožnost (zajímalo by mě, jestli to je vážně tak rychlé, nebo to patří do kategorie „Zrychlíme, ať čtenáře/diváka nenudíme zdlouhavými postupy“.).

Kurt je typický polda, ale vlastně trochu jiný. Je to klasika, protože jinak by (mě) tihle hrdinové nudili. Alkoholik (ve všech fázích), samotář, ale jakmile dojde na případ, je borec, s manželstvím na hlubším ledovci než Titanic, děcka ho nenávidí, v minulosti se stalo něco, proč tuhle práci dělá atd. Mě to baví. Kurt se stejný, přesto trochu jiný (má na to vliv kolik je knize let? Nevím…). Co mě překvapilo, byl fakt, že lidi z práce má rád a oni jeho taky. Autor se navíc nesnaží o přehnaný humor, ale takový ten příjemný, který prostě patří k životu. Celá kniha je psaná tak dobře, že řádky mizí a mizí a najednou je těch tři sta stran pryč, ale každé písmenko zůstane v hlavě. Stále se nemohu ale rozhodnout, co mi vyhovuje víc. Jestli samotáři, kteří se naštvou a jedou si podle svého, dokud nenajdou vraha a klidně riskují kariéru, aby to na konci dopadlo dobře, protože ty nahoře nakonec něco osvítí. Nebo ti, kteří si jasně uvědomují, že nespolupracovat s médii a nejít přesně podle protokolu může celý případ zazdít, takže se snaží hrát čistě a podle pravidel.

Přemítal, čím to je, že každý druhý policista je rozvedený. Že manželky své muže opouštějí. Jednou při četbě kriminálního románu s povzdechem konstatoval, že v literatuře to je taky tak. Policisté bývají rozvedení. Konec…

Ale. Každá kniha má své ale. Pro někoho vedlejší, ale pro mě důležité. Preferuji, když znám totožnost pachatele hned od začátku a zatímco vyšetřovatel zjišťuje kdo, čtenář odkrývá proč, protože to je důležitější. Přesto si nemohu na nic v knize stěžovat. A to mě překvapilo. Tím pádem udělalo radost. Doporučuji a mám v plánu načíst sérii.

Eidalon
07.04.2015 4 z 5

Druhý můj pokus a setkání s dílem pana Mankella mne přineslo očekávané. Klasický krimi příběh z počátku devadesátých let minulého století velmi připomíná reálný děj a odhaluje tvrdou policejní práci, která se skládá se spousty mravenčích rutinních úkonů, kdy se skládají informace jako kamínek ke kamínku, až se podaří seskládat mozaiku, která načrtne konečné řešení.

Kniha nepřekypuje žádnými složitými zápletkami či náhlými zvraty, nevyskytují se zde nadprůměrně inteligentní zločinci se zvrhlými choutkami a motivacemi svých činů, které Vám berou dech. Popisuje dennodenní práci policie se všemi jejími problémy, radostmi i starostmi.

Kurt Walander je schopný vyšetřovatel a policista, který pracuje v malém provinčním městečku na jihu Švédska Ystadu (18.500 obyvatel), které je dominantou švédského regionu Skåne na pobřeží Baltského moře.

Čtyřicet tři let, dospělá dcera a manželka, která ho opustila, dementní otec, sestra žijící daleko, to jsou rysy, které z Walandera dělají tak trochu vlka samotáře, ale autor zde svého hrdinu zdaleka tak „nedémonizuje“ jako jiní spisovatelští kolegové (Harry Hole, Harry Bosch či Carl Morck). Kurt je dobrý policista, ale i obyčejný člověk se svými chybami, které mu komplikují osobní i profesní život, který ale spolupráci s kolegy jen vítá.

Kniha začíná brutální vraždou dvou starých lidí žijících na švédském venkově, které policisty trápí přes půl roku. Zdánlivě nikam nevedoucí vyšetřování se rozběhne po odhalení utajovaných skutečností, aby své hrdiny zavedlo do slepé uličky a následně je náhoda nasměrovala tím správným směrem. Právě na tomto příběhu je vidět, jak v řadě věcí rozhodují maličkosti, náhoda a štěstí. Za tím vším je ale poctivá vyšetřovatelská práce.

Dvojnásobnou vraždu pan Mankell okoření trochou politiky a další vraždou, když si malinko „povzdechne“ na imigrační strategií Švédska počátku devadesátých let a nad tím, jaké to s sebou nese problémy pro obyčejné lidi země. Zde si do knihy programově propašoval svůj názor na věc a naznačil, kam to až může vést.

Bohužel žijeme o 25 let dále než kniha vznikla a nezbývá, než konstatovat, že jeho pochyby a strach z přílišné benevolence politiků na imigrační problémy nese dnes svoje „ovoce“ v podobě nezvladatelných problémů, za které si vlastně můžeme sami.

Vrazi bez tváře jsou třetí Mankellovou knihou s Walanderem, tentokrát mohu hodnotit výše, než Psi z Rigy (to je hodnoceno jinde) a dávám slušný nadprůměr – téměř čtyři hvězdy.

I když ve srovnání s dnešními díly tato kniha již trochu zestárla, ale ona nepřekombinovanost a poctivost nakonec u mne jsou spíše tím pozitivem.

iva23
31.03.2015 4 z 5

Pěkná, nepřekombinovaná detektivka, má spád, i zajímavý konec. Už jsem si zvykla, že v hlavní hrdina v těchto typech knih se rozvádí nebo je rozvedený, ač nechce + má další rodinné trable. Tady mi to ani nevadilo, nerušilo to příběh.

Gagarin
25.02.2015 2 z 5

Nuda, obávám se, že tahle detektivka zestárla. Rozuzlení, dá-li se to tak vůbec nazvat, je velké zklamání.

rodak
19.01.2015 5 z 5

Nechápu, nechápu. Nízké hodnocení ,u nás v knihovně se moc nepůjčuje a v knihkupectví neprodává.Přitom jsou to takové čtivé detektivní romány .Má čtvrtá kniha od Mankella opět nezklamala.

Richardson
07.01.2015 4 z 5

Kniha se čte hezky, to je bez debat. Bohužel jsem se na ní vrhl krátce po čtení knih od Nesba. Ne, že bych byl zklamán, ale přece jenom jsem od Nesba byl zvyklý na lepší konečné rozuzlení, kterého jsem se u této knihy nedočkal. V sérii ale určitě pokračovat budu.

Alča I.
06.01.2015 4 z 5

Spád, dobře se čte. Doporučuji

LMih
13.10.2014 2 z 5

Na obálke je napísané „Severský triler". Je to skôr klasická detektívka veľmi slabej úrovne. Dej nevyrovnaný, napätie nulové. Nedoporučujem!

proton
13.08.2014 4 z 5

Slušná detektivka, nenudila jsem se.

dalia1769
13.08.2014 3 z 5

Stará dobrá klasická detektivka. Čte se dobře, ale Nesbo, Kepler, Theorin nebo Adler-Olsson to není. Chybí humor, poetika a jakási jiskra, která by příběh odlišovala od jiných dobrých detektivek. Na druhou stranu se mi líbila mnohem více než Mankellův "Číňan". Kromě naprosto nečeských jmen obou Čechů (opravdu si autor nemohl ve volné chvíli vyhledat pár českých jmen???) mne trochu zarazila uspěchaná část předcházející závěrečnému rozuzlení, která mi spíše připomínala synopsi, i když chápu, že autor potřeboval vyjádřit časový skok. Wallander je nicméně docela sympatická postava a jeho další příběhy si určitě přečtu.

Baiba
12.08.2014 4 z 5

První a "nejobyčejnější" případ, zápletka sice jednoduchá a rozuzlení pro někoho nedostatečně překvapivé, ale myslím, že by se mělo trochu odlišovat, zda čtu kriminálku nebo thriller. V sérii o Wallanderovi se autor pokouší zachytit i tu méně atraktivní práci detektivů, to jest hnidopišské pátrání v archivech, nudné výslechy apod. Tedy to, o čem práce kriminalistů je. "Česká" jména byla trochu zklamání, vzhledem k tomu, že Mankell v dalších knihách často operuje v cizině (JAR, Lotyšsko,...), čekala bych větší fundovanost. Ale nemůžu si odpustit poznámku - opravdu je nutné psát do komentářů jména pachatelů? :) Některé čtenáře by to mohlo trochu naštvat :).

sachista
09.08.2014 4 z 5

Moje první čtenářská zkušenost s Henningem Mankellem. Když jsem se jednoho švédského kolegy ptal na nějaké tipy na severské detektivky a krimi, tak vedle Keplera a Larssona vyzdvihnul Mankella, který je ve Švédsku velmi respektovaným autorem. Začal jsem pěkně popořádku, když Host začal vydávat sérii s Wallanderem od prvního dílu. Vrazi bez tváře jsou klasickou detektivkou s patřičným napětím a zdánlivou bezvýchodností, která nutí čtenáře pokračovat ve čtení dále a dále, jestli se Wallanderovi ze slepé uličky podaří dostat. Všechno zapadalo, sedělo, rozuzlení mě nerozhněvalo. Hned jsem se pustil do Psů z Rigy.

Vilas1979
07.08.2014 2 z 5

Prvni kniha, kterou jsem od Mankella četl, a na nějakou dobu zřejmě i poslední. Podle hodnocení zde jsem čekal lehký nadprůměr, o to větší bylo moje zklamání. Do čtení jsem se musel vyloženě nutit, kniha mne prostě nedokázala strhnout, ale chtěl jsem dat autorovi šanci, takže jsem ji nakonec dočetl až do konce. Žádné velké finále se samozřejmě nekonalo, je sice fajn, že 20 stránek před koncem pořád ještě netušíte, kdo je vrah, ale vycucat si z prstu těsně před koncem dvě úplně neznámé postavy, které se v cele knize předtím ani nemihnou, to je prostě úlet. Špatné, hodně špatné...

GrooveJump
11.07.2014 odpad!

Fakt, že autor si nebyl schopný vyhledat jedno z typických českých, potažmo rómských jmen, aby demonstroval východní českou lůzu, přesto pro mne jednoznačně nejede vlak.

Moňa69
03.05.2014 4 z 5

Mankell je fajn, pokud máte chuť na detektivku ale zároveň nechcete v noci po cestě na WC rozsvěcovat světla po celém bytě jako v Las Vegas. Vrah bez tváře mi tentokrát moc nesedl, zdál se mi nemastný neslaný. Ale k tomuhle chlápkovi se určitě ještě vrátím:)