Bretaňská idyla

Bretaňská idyla https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/509360/bmid_bretanska-idyla-erN-509360.jpeg 4 89 89

Případy komisaře Dupina série

Desátý případ pro komisaře Dupina, milovníka tučňáků a kofeinu, rodilého Pařížana za trest přeloženého do Bretaně – na konec světa. Vlna veder ten rok v srpnu sužuje dokonce i Bretaň. Komisař Dupin nevidí, že by se mělo ochladit. Ke vší mrzutosti mu chystají kolegové velkou oslavu u příležitosti desátého výročí jeho služby v Concarneau. Pak ale je u pobřeží vylovena z moře mrtvola majitele ovčího velkochovu na legendárním Belle-Île. A než se Dupin naděje, ocitne se na palubě policejního rychlého člunu a míří na „nejkrásnější ostrov na světě“, kde zakrátko nahlédne do nejhlubších propastí lidské duše...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kalibr

Bretonische Idylle , 2021

mosem
30.03.2023 5 z 5

Jsou detektivky, které mají dokonalý příběh ale nijak poutavé postavy a prostředí. Naopak takové, které se odehrávají v atraktivním prostředí a jejich účastníci jsou nadmíru zajímaví. A pak je třetí kategorie, kde je tento koktejl vyvážený. Takový, kterému dá přednost člověk, který Bretaň alespoň trošku zná a příběh se odehrává ve známých kulisách. Člověk, který má rád francouzskou nebo přímo bretaňskou kuchyni, ryby a mořské potvory...a tahle nejen tato kniha série jej bude lákat k poznání nebo ke kulinářskému experimentování. No, a úplně zklamán nebude ani ten, kdo Francii, Bretaň a jejich přírodu ani kuchyni nezná, a bude knihu brát jako pozvánku. Většina detektivních sérií s postupem času ztrácí dech, což v tomto případě úplně neplatí. Vždy se objeví něco nového, zajímavého. Nicméně, jakkoliv tyto detektivky hodnotím plným počtem hvězd (což v tomto případě není hodnocení literárních kvalit, ale především kvalit relaxačních), nejsem si jist, zda lze ještě dál pokračovat, nebo se řídit pravidlem, že v nejlepším se má přestat. Ale to je jistě otázka, kterou si i autor klade s každým pokračováním. Za mne tedy doporučení.

kolacky
28.03.2023 5 z 5

Popisy krajiny a jídel jsou jedna z předností příběhů o komisaři Dupinovi. Zase jsem si všechno užila...

Hanouch072
24.03.2023 5 z 5

Dupin nikdy nezklame, zajímavý příběh, při kterém se člověk musí zamyslet, ne potoky krve, jak v mnoha detektivkách bývá, popisování okolních scenérií tak, že se tam člověk hnedka rozjel.

certchlup
12.03.2023 2 z 5

Knihy J.-L. Bannaleca pro mne vždy přestavovaly dokonalý průměr. Nic mi tam zásadně nevadilo, ale ani mě to nedokázalo strhnout. Teď už to ale po deseti knihách na víceméně stejné téma začíná u mě dost drhnout. Část textu v místním dialektu francouzštiny, popisy jídel, restaurací, krajiny...už to začíná být dost nudné. Alespoň, že ještě pořád důvody k vraždám jsou tak praktické. Když nejsou nápady, tak se obvykle sklouzne k duševně narušenému pachateli, k čemuž se Bannalec stále ještě nesnížil.

Marcela52
11.03.2023 4 z 5

Případ Komisaře Dupina byl dle mého názoru spíše průměrnou detektivkou, která se čte celkem dobře, ale vyšetřování postrádá jiskru a napětí. Nejvíce mě při čtení knihy zaujaly popisy krás Bretaně i její gastronomie. Určitě je to region, který by mě na dovolenou lákal, ale jinak jsem tuto knihu dočetla jen díky čtenářské výzvě, abych mohla uvést titul vydaný v tomto roce.
Škoda, námět byl zajímavý, prostředí také, ale autor postrádá to, co například umí, nebo spíše uměla Agatha Christie, Georges Simenon, nebo řada autorů ze severských zemí. Napsat dobrou detektivku není vůbec snadné, a ten kdo to opravdu umí, ten dokáže povýšit oddechový žánr na skutečnou literaturu. Bohužel v tomto případě se tak nestalo...

Katuska88
28.02.2023 4 z 5

Pohodová detektivka, kde je výrazný důraz na popisy krajiny, jídla, chuti a atmosféry.
Příjemné oddechové čtení. První setkání s komisařem i autorem.
Nikdy jsem ve Francii nebyla, natož v Bretani, ale co mohu posoudit z této knihy, jedná se jistě o nádhernou část naší planety, lákající k návštěvě.
Případ mne však moc nezaujal. A francouzské průpovídky, kterým ani za mák nerozumím, mne spíše otravovaly.

PaníLenka
26.02.2023 4 z 5

Podesáté - a opět jsem se pár večerů mohla přenést ve společnosti komisaře, co má rád café, dobré jídlo i život samotný, do zajímavých míst, které asi nikdy nenavštívím, ale které k návštěvě po popisu autora přímo lákají. A nevšední detektivní zápletka se svéráznou partičkou vyšetřovatelů vše oživuje. Rozhodně skvělé vyvážení temných severských krimi.

Noonian
18.02.2023 3 z 5

Taková slabší Vražda v Orient Expresu... Proč je tam tolik těch francouzských spojení mi uniká a do toho ještě nějaká další asi v bretanštině (nevím, nejsem lingvista...). Pokud to má být jako že autentické, tak za mě je to jen k zmatení. Jinak když by se vynechaly části věnované jídlu a pití a popisu přírody, tak už tam toho moc nezbývá...

Vik40
18.02.2023 3 z 5

Rozporuplné.tolik o pocitu po dočtení. A docela jsem se trápil. Detektivka, která v cca 70% obsahu se věnuje jídlu, chutím, přípravě a pití kávy (sice velmi zajímavě), doprovázené spoustou francouzských slovních spojení, která asi mají podtrhnout autentičnost překladu, ale pro mne jako nefrancouuštináře nepochopitelné. A dvoudenní vyšetřování objasněno na posledních 15 stránkách. Ne, ke knize se nevrátím ani náhodou.

princesse
13.02.2023 4 z 5

Vzala jsem to odzadu, ale myslím, že se nic neděje. Už jsem si opatřila, až na jeden, všechny ostatní díly a určitě na ně přijde postupně řada. Zjišťuji, že příběhy z různých ostrovů mě zkrátka baví. Například celou řadu Ostrova Lewis od Petera Maye jsem doslova zhltla a ani tato řada mě nenechala chladnou. Určitě doporučuji tento díl a vrhnu se i na předchozí.

Modrina
13.02.2023 4 z 5

Mě tahle série asi nemůže zklamat, pan komisař se svým petit café, vybranými pokrmy a skvělým týmem mi vždycky budou dokonalou společností. Přesto mi to tentokrát malinko drhlo, ale to mohlo být i mým ne zcela pohodovým rozpoložením. Rozhodně už se těším na další díl. :)

Ulala
17.01.2023 5 z 5

Tentokrát byla idyla Bretaně zastřená vraždou velmi bohatého a velmi nepřejícného obyvatele ostrova Belle-Ile. Tematicky se autor lehce dotkl chovatelství speciálního plemena ovcí. Opětovně je příběh plný dobrého jídla, krásné přírody a nádherných barev. Co dodat....objevil se přítel v podobě "přítulného" tuleně a náznak mračen v osobním životě. Nezbývá než počkat na další díl, abychom se dozvěděli víc.

zazvorka
14.01.2023 4 z 5

Pohodové čtení - jako vždy. Dobré jídlo, dobré pití, spousta vůní, barev a bretaňských krás. V závěru znepokojivá zmínka o vztahu s Claire, uvidíme, co se z toho příště vyvine. Co se týče zápletky - na ostrově je zavražděn silně neoblíbený rodák, jeho smrt několika lidem hodně prospěje. Vyústěním případu tentokrát moc nadšená nejsem, mám z něj takový smutný pocit. Takže za čtyři.