Zázrak svaté Winifredy

Zázrak svaté Winifredy https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407339/bmid_zazrak-svate-winifredy-Duo-407339.jpg 4 254 72

KDYŽ JE CENA ZA HŘÍCH PŘÍLIŠ VYSOKÁ… Píše se rok 1137 a převor benediktinského kláštera v Shrewsbury se pro opatství rozhodne získat ostatky svaté Winifredy, které spočívají v Gwytherinu, odlehlé vesničce ve velšských horách. K výpravě se přidává i bratr Cadfael, jenž má jakožto rodilý Velšan při vyjednáváních s místními tlumočit, ale po příjezdu do Gwytherinu zjišťuje, že nabídka benediktinů rozdělila jeho obyvatele na dva nesmiřitelné tábory. Prohnaného, moudrého a světaznalého Cadfaela tudíž ani v nejmenším nepřekvapí, když touha po relikviích zapříčiní smrt nejhlasitějšího odpůrce přesunu ostatků, velmože Rhisiarta. Někteří tvrdí, že ho tajuplným šípem proklála sama Winifreda, avšak Cadfael dobře ví, že luk svírala ruka smrtelníka, proto se odhodlaně pouští do vyšetřování. Při pátrání po vrahovi postupně odkrývá příběh lásky a spravedlnosti, ve kterém by cena za hřích mohla být vyšší, než by byl kdo ochoten zaplatit…... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Mystery Press

A Morbid Taste for Bones , 1977

bookcase
27.05.2019 5 z 5

Historická detektivka se sympatickým „vyšetřovatelem“ v hlavní roli. Trochu lišácká, vtipná i důvtipná, s krásnými popisy krajiny.

akinomV
16.05.2019 4 z 5

Příjemná historická detektivka, žádné velké překvapení na závěr, ale moc dobře se to četlo a ráda si přečtu i další díly.

85098211
13.05.2019 5 z 5

(audiokniha)
Taková příjemná klasická detektivka a jako audio navíc ještě i ve skvělém podání Pavla Soukupa. Mnich Cadfael je moc sympatický, historická kulisa naprosto dokonalá a případ jako takový zajímavý. Autorka píše poutavě, proto doufám, že bude v dohledné době načtena i další kniha ;-),

SBH
12.05.2019 5 z 5

Legendární a především klasická detektivka. Postava bratra Cadfaela je pro mě zářícím skvostem mezi literárními hrdiny. Způsob vyšetřování, kdy trpělivě shromažďuje stopy, dedukuje motiv činu a způsob provedení, odkazuje na mistry žánru (Doyle, Christie), k nimž se Petersová směle řadí. Ale její knihy mají něco navíc. Perfektní psychologii postav, romantickou vedlejší linku a hlavně naprosto úchvatné popisy krajiny či osob, básnický jazyk a hluboké myšlenky jdoucí až na dřeň. Není jich mnoho, o to jsou údernější.
Zároveň chci vyzdvihnout obálku, která evokuje závěrečnou dramatickou scénu v kapli, zaujme na první pohled, dýchá gotikou a zároveň vystihuje moderní pojetí Cadfaelova uvažování, byť to byl středověký benediktinský mnich.
Dokonalá kniha, doporučuji.

Staráknížka
11.05.2019

Mnich Cadfael je prostě príma chlap, otlučený životem, plný porozumění a pochopení pro lidské slabosti. Kdyby se takto chovala většina příslušníků církve, zřejmě bych změnila svůj názor na tuto instituci.Zůstat člověkem se zásadami v dané době v Anglii (a ostatně i dnes) to vyžadovalo pevnou vůli a morální zásady. Každý příběhy tohoto welšana se mi moc líbil i když úroveň trochu kolísala. navíc se člověk nenásilně poučil o době a církevy. Mám ráda i ostatní knihy paní autorky.

haki34
15.04.2019 4 z 5

sympatický Cadfael tentokrát cestuje do Walesu, aby zde v kulisách nádherné středověké nezničené přírody a v kruhu zajímavých welšanů (holky hezké, chlapi většinou také, a minimálně i zdatní pracanti, odvážní bojovnící a čestní lidé...) vyřešil pár zázraků, přání jedné světice a samozřejmě i vraždu,. a pomohl ujasnit si volbu životního povolání bratru Janovi. Uff. Vše se nakonec rozlouskne, vše dopadne ke spokojenosti zůčastněných. Vyplouvají na povrch charakterové vady jak některých klášterních bratrů, (hamižmost a manipulace přetrvávají věky..) tak některých zamilovaných mladíků... Jak to ale Cadfael dokázal takhle pěkně zaranžovat a vymyslet, to mu teda tleskám :)
Krásné 4*, protože i když mám Cadfaela ráda, přeci jen mi u jeho dobrodružství něco malinko chybí, aby mě to strhlo, spadla mi čelist a já písmenka hltala hlava nehlava, den či noc...každopádně doporučuji. A ráda bych se na ty místa zajela podívat osobně :) musí tam být nádherně...

Šungitka
01.03.2019 5 z 5

Všechny knihy o bratru Cadfaelovi jsou nádherné, jeho životní postoje jsou pro mě velkou inspirací. Jsou to příběhy o lidskosti a víře (nejen té církevní) uprostřed kruté doby. Bratra Cadfaela prostě miluji.

trudoš
14.02.2019 4 z 5

Nenásilná historická detektivka, jakých moc není. Má to svoje kouzlo, především potrpíte-li si na dobovou věrohodnost, přičemž vyprávění nesklouzává k rozprávkové atmosféře alá Vlastimil Vondruška. Zasazení zločinu do příběhu nepůsobí šroubovaně, a samotné vyšetřování pak graduje naprosto přirozeně. Ellis Petersová se navíc cíleně vyhýbá jakýmkoliv excesům v rámci forenzního vyšetřování, snad jen to rozebírání nepravděpodobného úhlu zásahu šípem mi na středověk přišlo krapet divoké. Ale kdo ví, nehádám se.
Jenže co je výhodou, je vlastně i záporem - ač zápletka brzy vyrukuje s vraždou a následnými peripetiemi kolem podezřelých, nějak jsem po celou dobu postrádal plnohodnotné napětí. Nadto je poměrně jednoduché určit, kdo je pachatelem, stačí se oprostit od logické dedukce a po vzoru Agathy Christie na něj zkrátka ukázat, (tj. nejméně pravděpodobná postava) a pak si počkat, až bratr Cadfaela doloží potřebné souvislosti, které si po celou dobu nechával pro sebe. Ale i tak mě to bavilo.

dRobert
23.01.2019 5 z 5

Cadfael je pro mne odpočinkem i zamyšlením nad vírou. Hlavně je to dobré čtení. První kniha série dává tvar všem ostatním. Jen mě dostal český nakladatel, který z "Morbid taste for bones" udělal takovýhle název.

TeaPeter
20.12.2018 3 z 5

Celkem příjemná historická detektivka, která nepostrádá nadhled a ironii. Nemá právě prudký spád, ale občas člověk uvítá i klidnou knihu.

Alienor
13.04.2018 4 z 5

Po druhom prečítaní som zvýšila hodnotenie o jednu hviezdičku, ale nie zásluhou autorky. Medzitým som sa čo - to dozvedela o sv. Winifrede z iných zdrojov a tak ma príbeh jej ostatkov zaujal viac ako predtým. Je to škoda, že autorka nevenuje väčšiu pozornosť reáliám, ale brata Cadfaela som si veľmi obľúbila.

Naias
13.04.2018 3 z 5

Autorka sa možno skvele vyzná v histórii, ale aj tak sa o danej dobe a krajine nedozvieme prehnane veľa. Tremayne supluje náučnú literatúru, všetko podrobne vysvetľuje, avšak Pargeter nie. Keď hlavný hrdina zahlásil: „Já vím, taky jsem Velšan“, mala som chuť skríknuť: „Ale ja neviem!“ Hoci atmosféru tá kniha má, to áno. No dovolím si parafrázovať Wericha – když už člověk jednou pátrá, tak má koukat, aby pátral. A to nebol Cadfaelov prípad. V podstate len sem tam nastavil pascu, čakal, či sa voľakto prezradí, a inak celý deň nerobil nič. Na páchateľa prišiel náhodou, nie vďaka svojmu úsiliu. Je to príjemné čítanie a brat Cadfael je sympaťák, ale kniha ma nenadchla ani ako schola ludus, ani ako detektívka.

jaroiva
18.02.2018 4 z 5

Moje první setkání s Cadfaelem, určitě ne poslední. Příjemná oddychovka.

Chesterton
28.12.2017 5 z 5

Komu přijde Cadfael rozvleklý, ať nečte Fidelmu od Petera Tremayneho:))
Ellis Peters je mistr stručnosti a úsporného stylu:))

konicekbily
15.11.2017 4 z 5

Cadfael se opět vytáhl, vše vyřeší a mé historické a detektivní srdce potěší.

Blahorodi
11.07.2017 5 z 5

Miluji historické knihy, a tak co zde jiní shledávají rozvleklostí, zdálo se mi spíše dobrým a čtivým popisem doby a prostředí.

Art82
28.06.2017 4 z 5

První polovina knihy se dost vleče, ale konec je opravdu dost zajímavý.

tygřík2
08.03.2017 5 z 5

Co nadělám, láska je láska, ta si nedá poroučet. Celou sérii jsem přečetla v DH transu (detektivko-historickém) už třikrát a pořád nemám dost :-))

Selinute
01.12.2016 5 z 5

Další pohodová detektivka s bratrem Cadfaelem, která se mi moc líbila.

jarin58
19.11.2016 4 z 5

Bezva historické čtení,už se těším na další.A doporučuji i těm kteří o historické romány nemají zájem.