Případ pro exorcistu

Případ pro exorcistu https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468762/bmid_pripad-pro-exorcistu-CVl-468762.png 4 321 88

Detektivní román s hororovými prvky se odehrává na moravském venkově. V kostele v jedné moravské vesnici je na oltáři nalezeno nahé tělo mrtvé dívky, které má na různých místech vypálená magická znamení. Je mrtvá dívka obětí nějakého temného, satanistického obřadu? Mezi podezřelé se dostává místní farář. Ale stopy vedou i na olomouckou univerzitu...... celý text

trudoš
02.06.2017 3 z 5

Přestože se Michal Sýkora pokouší vyzdvihnout českou detektivku na úroveň anglické školy, stejně nakonec skončí u obyčejné vesnické zabíjačky, jíž by režisér Zdeněk Troška jistě nepohrdl. Sice velmi slušně funguje ve stylistické rovině, ale všechna ta práce, kterou si dal s vykreslením atraktivních hrdinů, přichází vniveč, když jim opomene vložit do vínku nějaké detekční schopnosti.
Podobně dopadla i zápletka. Rozjezd je slibný, jenže s postupujícím vývojem událostí zjišťujete, že ústřední motiv byl zapomenut a najednou se hraje úplně jiná melodie. Což by nevadilo, kdyby to mělo jiný účel, než záměrně svést čtenáře ze stopy pomocí cukrátek a pak jen nechat o suché kůrce. Najednou selhávají jak motivace zločinců, jejichž brutalita se ukazuje jako samoúčelná, tak i základní vyšetřovací postupy na místě činu, které mimoděk shazují policejní práci na úroveň party z Klubu tygrů. A tak jen tajně doufám, že to všechno byla sofistikovaná intelektuální recese a v příští knize se autor polepší.

pavčape
26.02.2017 4 z 5

Detektivní příběhy mám ráda a nejraději čtu ty české. Michala Sýkoru jsem objevila nedávno a nelituju. Píše příběhy z prostředí Hané, okolí Olomouce, což je můj rodný kraj, nedaleko bydlím. Proto pro mě knížka byla o to atraktivnější. Dříve než jsem četla knihu, jsem viděla televizní zpracování této detektivky, ale vůbec mi to při četbě nepřekáželo. Do postav příběhu mi přesně zapadal hlas i vizáž představitelky Velké Sovy , představitele Edelwaisse, kterého tuším v televizi přejmenovali na Mráze, nešťastné Kristýnky i Viktora Vitouše .
Chystám se číst další knižku Ještě není konec, která má dle čtenářů ještě lepší hodnocení, tak jsem velmi zvědavá a těším se...

Modrina
10.01.2017 5 z 5

Mně se tenhle příběh hodně líbil. Připadá mi, že postavy jsou velmi uvěřitelné. Pravda, představuji si je jinak, než režisér filmové verze (jejíž existence mi - nemáme televizi - byla až do přečtení zdejších komentářů utajena, obsazení jsem si ze zvědavosti našla), ale to asi není divné. Začetla jsem se rychle a vůbec se mi od knížky nechtělo. Takže já dávám plný počet. :)

Joges
30.12.2016 3 z 5

Opět velmi dobrý autorský styl, detektivní příběh z českého prostředí, atraktivní postavy, časté zápletky a dávka napětí, takže knihu jen chválím. Četbě uškodila snad jen ta maličkost, že jsem už dříve viděl stejnojmenný seriál. Víc se mi líbilo třetí pokračování Ještě není konec.

mrkvivit
21.11.2016 4 z 5

Jelikož jsem bývalým studentem UP, potažmo přímo posluchačem přednášek a seminářů páně Sýkory, zvědavost mi nedala a knihu jsem si zakoupil už pro připomenutí důvěrně známého prostředí olomoucka. Musím říct, že se detektivka panu učiteli povedla, přečetl jsem ji jedním dechem (možná dvěma dechy) a dobře se bavil. Docela mě bavilo hledat charakteristické autorovy vtípky a odbočky. Je to řemeslně velmi dobře odvedená práce a vcelku se nelze divit, že záhy došlo i televiznímu zpracování, protože i téma je neobvyklé, dalo by se říci šokantní.

irefir
15.07.2016 4 z 5

Kniha se mi četla moc dobře, hned po přečtení jsem si pustila i seriálové zpracování, ale kniha je kniha:) Určitě si přečtu i další autorova díla.

MMacicekk
01.07.2016 5 z 5

Opravdu hodně povedená česká detektivka, kterou přečtete jedním dechem a ani na chvilku se u ní nebudete nudit.

Ifik89
28.05.2016 5 z 5

Na rozdíl od filmového zpracování kniha stála za to.

Majdule
21.02.2016 3 z 5

Zápletka téhle detektivky je postavená velmi důmyslně, přes určitou stylistickou neohrabanost se mu podařilo vybudovat věrohodné postavy a prostředí. A přestože poměrně často využívá klišé a pracuje s předsudky, vytvořil nakonec i živoucí scénu. Největší problém tak mám s rozuzlením, kde se najednou objevují prvky do té doby neznámé, stejně jako okolnosti, které k odhalení vedou. Takové plýtvání stopami a náznaky a zkratka a vyřešeno. Přesto se jedná o velmi slušnou českou detektivu (70 %).

IlonaIlona
21.04.2015 3 z 5

Četla jsem to dřív, než jsem viděla seriál. Podle mě příliš tlačí na pilu a snaží se dokázat, že píše jinak a líp. Jsou tam originální pasáže, lidi mluví nářečím, ale já beru detektivky jako odpočinkové čtení a opak realismu. Čte se to poměrně dobře (až na to nářečí, slang atd.), ale protože autor o sobě prohlašuje, že má rád anglické klasické detektivky, čekala jsem něco v tom duchu. Nebylo to komplikované ani zamotané. Je to dobře napsaná obyčejná krimi o vyšetřování. Překvapení se nekonalo.

Jihorka
30.03.2015 4 z 5

Nedalo mi to a po shlédnutí seriálu jsem se dala do poslouchání audionahrávky čtené knihy. Zaujal mě autor předlohy i lokace. Musím říct, že kniha je mnohem lepší, byť ani seriál mne nezklamal. Klasická česká (moravská ;)...) a velmi dobrá detektivka - bez zbytečně heroických fyzických i mentálních výkonů hlavních hradinů příčících se lidskému poznání, logice i fyzikálním zákonům. Hlavní hrdinové z řad detektivů mi byli velmi sympatičtí.

Selinute
17.02.2015 4 z 5

Na české poměry - velmi dobrá detektivka. Byla jsem mile překvapena a vůbec jsem nečekala, že mě až tak zaujme. Jen ta písmenka kdyby byla vetší.

ritz
09.02.2015 4 z 5

Kniha zajímavá, občas se mi zdála zdlouhavá, ale konec byl super...

efka.saf
29.12.2014 5 z 5

Tato kniha pro mě byla velice příjemným překvapením, u kterého jsem se královsky bavila. Ne že bych při četbě objevila nějaké bránici-drtící vtipné pasáže, ale spíš oceňuji knihu jako dobře fungující celek.
Že něco takového existuje jsem věděla od kamarádky už dřív, ale k bližšímu seznámení došlo až ve filmovém sále UP v Olomouci, kde se konala předpremiéra prvního dílu filmové trilogie, která byla natočena podle Sýkorovy knihy. Byť pražácké pojetí Moravy bylo opět totálně mimo, celkově mě příběh zaujal a po skončení prvního dílů a následné besedě s autorem jsem se odebrala ke vstupu do sálu a jeden výtisk si zakoupila :).
Knihu jsem přečetla jedním dechem a odkládala ji s velice příjemným pocitem na duši. Podle mě autor napsal to, o co se snažil. Klasickou a poctivou detektivku, kde je odhalení a vypátrání vraha výsledkem skutečně poctivé detektivní práce. Detektivové jsou podáni jako normální lidé se všemi svými slabůstkami, a když už se tam objevila nějaká ta dramatická akce, byli jsme svědky i malé dušičky v těle začínající policajtky, což tak typické v současných thrillerech a krimi nebývá. Příběh - dle mého - odsýpal pěkně plynule, nikde moc neklopýtal, netáhl se jako nosní sekrety a nakonec vyústil do velmi zajímavé pointy. Už se těším, až si přečtu Modré stíny a doufám, že "takovýchto" detektivek napíše autor povícero. 95%

kirkous
03.09.2014 4 z 5

Příjemné překvapení se vyklubalo z letní dovolenkové četby. Pravda, k četbě mě namotivovalo (podobně jako i jiné čtenáře) umístění detektivky, zklamán jsem však nebyl, zvláště když to srovnám s pseudointelektuálními detektivkami hýřícími temnými silami nebo tajemnými spiknutími na podkladu rádoby znalosti historicko-filosoficko-náboženského podkladu, ke kterými by titul mohl navádět. Nic takového se však nekonalo. Osvěžující byly i zjevně autorovy názory na hudbu a především hudební texty.

blondajk
17.08.2014 4 z 5

Hezká česká detektivka, známé prostředí dělá z knihy lákadlo k přečtení. Musíme se odprostit od skutečnosti, že hlavní postava se jmenuje Marie Výrová, haha :) Knize ovšem odebírá plusové body neskutečné množství hrubek! Co je moc, to je moc.

Keddie
10.06.2014 5 z 5

Musím říct, že tenhle typ detektivky mám moc rád. Navíc jsou reálie a prostředí románu mě důvěrně známé. To vše dohromady pak vytváří dle mého jednu z nejlepších českých detektivek, které jsem v poslední době četl.

Toňula
11.04.2014

Byla jsem opravdu zvědavá na knihu autora,se kterým jsem kdysi navštěvovala stejné přednášky a musím přiznat,že zklamaná jsem nebyla. Když pominu pár chyb v textu, příběh byl čtivý, kromě detektivní linie tu byly zapracovány i životní příběhy hlavních postav, celkem dobře vyjádřeny jejich osobní pocity a v neposlední řadě také prostředí, kde se děj odehrával a které dobře znám. Určitě si přečtu i jeho další.

Marie F.
19.02.2014 2 z 5

Průměrné čtení, občas jsem se pobavila. Ale ty hrubky?

Orange Bleu
17.12.2013 4 z 5

Kýho výra, tomu říkám znamenitě napsaná detektivka. Inteligentní, svižná, vtipná. Ornitologická! Opeřenci se to na stránkách románu jen hemží: hlavní vyšetřovatelkou je „Velká sova“, jak komisařce Marii Výrové příznačně přezdívají kolegové z kriminálního oddělení, a jedním z hlavních podezřelých pak skutečný ornitolog zabývající se výzkumem kachen. Jako v každé dobré knize s detektivní zápletkou samozřejmě neschází i pár oněch skutečně „pěkných ptáčků“. S postavami vůbec si autor, pan Sýkora, vyhrál; dokonale vystihnout se mu podařilo i svérázný kolorit hanáckého venkova. Radost učiní jak rozplétání subtilních narážek (zavražděná Veronika Štěpánová x vesnice Štěpánov), tak řada zmínek popkulturních (tvorba Boba Dylana, The Exorcism of Emily Rose).

„Kotlíkář s popíkářem si zkrátka nikdy nemohou porozumět, ideologická propast mezi nimi je příliš hluboká.“ (str. 188)

„V případu byly nelogičnosti. Na druhou stranu dobře věděla, že vrazi se naposledy chovali logicky v dobách Agathy Christie a že zločin je mnohdy výsledkem improvizace, která vzniká z chaosu, a nikoliv z přísně logického a systematického sledu příčin a následků.“ (str. 178)