Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně

Příběhy z olivového ostrova aneb Když na Korfu kvetou mandloně https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29363/mid_pribehy-z-olivoveho-ostrova-aneb-kd-qn7-29363.jpg 4 153 52

Autorka žije na Korfu přes deset let se svým řeckým manželem a dvěma dětmi. Její postřehy jsou prodchnuty láskou a obdivem k novému domovu, což jí umožňuje vnímat jak krásu a poezii celého ostrova či vlídnost a pohostinnost jeho obyvatel, tak i méně příjemné stránky zdejšího života. Ty však dokáže glosovat s laskavým humorem i s jistým pochopením....Jejím prostřednictvím se seznamujeme se „zákulisím\" našich prázdninových pobytů a zjišťujeme, že život mimo turistickou sezónu je stejně fascinující a zajímavý. Jako matka nás provází radostmi i strastmi řecké reality od porodnice, přes školku, různé dětské aktivity až po specifika školní výchovy, jako manželka radostmi i strastmi cizinky sem provdané, zejména pak vztahem s tchýní, jako občanka nás seznamuje s potížemi při kontaktu s řeckým zdravotnictvím, řemeslníky, obchodníky apod., jako průvodkyně českých turistů s klady i nešvary našinců na dovolených, a konečně jako člověk s neuvěřitelně kosmopolitní společností na Korfu a se spoustou osudů lidí doslova z celého světa.... celý text

Endy17
09.06.2019 5 z 5

Nejsem úplně příznivcem povídek (či snad fejetonů) a nikdy bych nevěřil, že s chutí budu číst takřka deník mladé emigrantky. Stalo se.
Asi bych, jako někteří jiní, knihu a autorku nepochopil, kdybych knihu četl doma. Vzít ji sebou na Korfu byl skvělý tah, díky ní jsem tady lecos pochopil. Především to, proč si Pavla Smetanová zamilovala zemi se spoustou odpadků, selhávající infrastrukturou, všudypřítomným cigaretovým kouřem a silně dominantními muži.
To je Řecko...

medlovice
21.02.2019 3 z 5

Řecko je pro mě modro bílé , voní mořem, exotikou a dobrým jídlem. Tmaví muži , rozkvetlé stromy a keře, dlouhé pláže a souvlaki a chalva a baklava a sýr a hlavně gyros, ten miluju . Slunce a horko a koupání v moři. Ideální dovolená.
Asi v půlce knihy se mi Řecko začalo protivit. Všude odpadky, hluk ,zápach . Obyvatelé jsou leniví a žijí ve špíně , nemají zájem o budoucnost jen sedí a popíjí. Soukromý život autorky vyplnuje většinu knihy a je vše popsáno s lehkým humorem a náhledem.
Tak mě tato kniha od dovolené v Řecku totálně odradila. Vracím se do oblíbeného Skotska , toulám se po vřesovištích a gyros mi stačí v Hradišti na náměstí, Je tam čisto a klid.

intelektuálka
08.02.2019 3 z 5

To je lehké odpočinkové a občas i zábavné čtení, které doporučím hlavně těm, kteří tento zelený ostrov chtějí navštívit.

A kdo tam byl, bude souhlasit s tím, že mentalita Řeků je opravdu jiná ....lenivá..

Ovšem Řecko je kus krásné země s historií a za návštěvu určitě stojí.

Stoklaska
13.12.2017 3 z 5

Lehké oddechové čtivo. V knize je popsána i odvrácená strana Korfu, respektive celého Řecka. Místy jsem nechápala, proč vlastně autorka na Korfu bydlí, v některých kapitolách bylo negativ až příliš.

SBH
02.12.2017 4 z 5

Autorka píše velmi čtivě, svěže a vtipně. Útlou knihu nebyl problém slupnout za odpoledne, člověka uprostřed středoevropské zimy přenesla do slunného Středozemí. Ale od půlky jsem se topila v hromadách odpadků, řecké lenosti a bezohlednosti. P. Smetanová pořád zdůrazňovala, že se na Korfu na rozdíl od Čech nekrade, ale tato situace nejspíš pramení z toho, že zlodějina by od Řeků vyžadovala aspoň minimální úsilí. Kolébka evropské civilizace je sice malebná, ale bohužel v troskách a silně zapáchá.

Analady
29.09.2017 4 z 5

Milé, odpočinkové čtení, kde se autorka se čtenáři podělí o zážitky ze svého života na Korfu.

Silmarien
13.08.2017 3 z 5

Príbehy Češky, ktorá sa vydala na Korfu a žije tam s manželom a dvomi deťmi. Knižka je koncipovaná do štyroch celkov - ročných období, do ktorých Pavla naskladala svoje krátke príbehy (ak som dobre pochopila, tak pôvodne z blogu alebo minimálne v tom štýle) z každodenného života na Korfu - i tie dovolenkové, keďže pôsobí ako sprievodkyňa i tie, ktoré turista už nevidí. Jarné, jesenné i zimné. So všetkým pozitívnym i negatívnym čo prináša život cudzinca na ostrove.
Príjemná dovolenková oddychovka.

JIVaJaH
15.07.2017 4 z 5

Ukázka toho, co turisté nevidí, ale i krás, kterých si všimnou. Pro mě milé čtení.

Petra21
03.07.2017 3 z 5

Tuto knihu jsem četla během dovolené na Korfu, takže neskutečně milým způsobem vyplnila postřehy, které se člověk v průvodcích ani poznáváním jinak nedozví. Takže na dovču moc hezký relax, ale jinak nečekat žádný literární skvost.

jana_briza
27.05.2017 3 z 5

Kniha je rozdělená na 4 velké kapitoly podle ročního období a každá obsahuje několik mikropříběhů ze života cizinky na ostrově. Většina je celkem zábavných, pár je vata bez pointy. Knížka jako celek docela hezky vykresluje život v Řecku. Autorka nicméně není žádná velká spisovatelka, myslím, že by se z tématu dalo vykřesat víc. Ale jako oddechovka dobrý.

Emilie1906
29.03.2017 2 z 5

Od knihy jsem čekala více propracovanou stylistiku, ale když jsem v půlce knihy své očekávání opustila, tak jsem si užila popis každodenního života na Korfu, kde jsem kdysi dávno byla na dovolené.

ManželéMannovi
28.09.2016 5 z 5

Pěkná letní knížka, která mi vždy trochu vylepšila den. Život na Korfu je tak jiný než tady u nás. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla a o trošku si prodloužila letní atmosféru.

Wendysek
12.09.2016 5 z 5

Nějak se nemohu odtrhnout. Na Korfu jsme byli čtvrt roku před tím, než mi byla knížka darována, a musím říct, že mám pocit, jako bych tam znovu byla. :) Nádherně čtivé, vtipné, sympatické!

Maat
04.06.2016 4 z 5

Příjemná, pohodová jednohubka. Moc dobře se četla a navodila tu správnou letní atmosféru. Určitě si přečtu i Pod cypřišem se sklenkou ouza.

vladenask
06.01.2016 5 z 5

Báječná kniha na zimní den, kdy je venku minus deset. Přečteno jedním dechem.

Jejda
02.06.2015

Povinná četba pro všechny milovníky Řecka :-) Pavla píše opravdu krásně lehce vtipně a s nadhledem.

Barou
22.04.2015 5 z 5

Bez nadsázky můžu říct, že příběhy (potažmo blok) pro mě byly průvodce, když jsem začala žít na jednom z Řeckých ostrovů. Tisíceré díky paní Pavlo, za úsměvné vyprávění a možnost pochopení řecké mentality, ikdyž jsem ji vlastně ještě pořádně neznala.

zoew
13.04.2015 5 z 5

Opravdu bezvadné odpočinkové čtení - je to takový průvodce řeckou mentalitou :-)

Selinute
25.01.2015 3 z 5

Vtipné a úsměvné vyprávění naší krajanky o životě na jednom z nejhezčích ostrovů v Jónském moři mě celkem pobavilo. Bohužel Korfu není moje srdcovka, a proto ani toto vyprávění není pro mě topka.

princesse
20.01.2015 5 z 5

Moc se mi líbila knížka Příběhy z olivového ostrova a s klidným svědomím mohu napsat, že ani tato mě nezklamala. Skvělé příběhy z Korfu, které rozhodně pobaví a některé jsou téměř neuvěřitelné. Pohodová a příjemná knížka pro dobrou náladu.

místopisy Korfu české cestopisy

Pavla Smetanová