Studie v šarlatové

Doktor Watson se vrací se zraněním z Afghánistánu do Londýna. Náhodou potkává svého přítele Stamforda, který mu zprostředkuje setkání se Sherlockem Holmesem. Protože se jim ten druhý zamlouvá, najmou si byt č. 221B na Baker Street. Watson se zajímá, jakou má Holmes práci, a zjistí, že je soukromý detektiv.

https://www.databazeknih.cz/images_books/77_/77776/studie-v-sarlatove-77776.jpg 4.4280

Příběhy Sherlocka Holmese

Literatura světová, Detektivky
Vydáno, Práce

A study in Scarlet, 1887

Kniha Studie v šarlatové

Aymira

Doktor Watson poprvé potkává Sherlocka Holmese a snaží se rozluštit svůj první společný případ, jehož stopy vedou až k mormonům. Začátek knihy je na můj vkus až příliš analytický a nudný, ale část odehrávající se v Utahu a v které se Sherlock vůbec nevyskytuje, neměla chybu. Tyto kapitoly mohly být klidně o dost delší a přesto bych je četla s nadšením.

cepice

Nenadchla ale ani neomrzela.

martina.culik

První setkání Sherlocka a Watsona hodně přibližuje obě postavy a vysvětluje proč se chovají, tak jak se chovají. Trochu mě překvapila "odbočka" od samotného příběhu pro vysvětlení motivu vraha, ale vše do sebe dobře zapadalo a výborně se četlo.

agatha2
21.12.2018

Již od dětství mám ráda Sherlocka, tuto knihu jsem četla kdysi dávno a nyní po letech se mi opět dostala do ruky. A opět se mi dostalo krásně ponuré atmosféry staré dobré Anglie. Conanovy knihy na mě vždy silně působily svou atmosférou, jejich čtení si vždy maximálně užiji.

kaylee5060
03.12.2018

Sice jsem si nejdříve přečetla Psa Baskervilského, viděla seriál, což mi svět SH představilo, ale na požitku z téhle knihy to nic neubralo a knihu jsem "spolkla" během jediného večera.

niki-chan
30.11.2018

Skvělý příběh, který s časem neztrácí na kráse.

Ailee
17.10.2018

Mé první knižní setkání se Sherlockem v knižní podobě poté, co jsem viděla dvě různě filmové adaptace. A bylo to skvělé! Už filmy si mě získaly a kniha? Kniha je snad ještě lepší. Uznávám, "přečteno" jako audiokniha, ale to na kvalitě neubírá.

Ač jsem přišla o mnohá překvapení znalostí jiných "variant" příběhu, rozhodně mi nevadí, že jsem filmy viděla dříve. Naopak je zajímavé sledovat, jak si scénáristi poradili, aby jim střípky příběhu vyhovovaly do jejich verze. Například německý nápis RACHE na stěně. Ve filmu jsem se setkala s tím, že to ve skutečnosti mělo být jméno Rachel, které bylo heslem k mobilu (v jedné z soudobých filmových adaptací), zatímco v originálu znamená to, co znamená. Německy "pomsta".

Určitě budu v Doylově dílu pokračovat! :-)

Radunnie
14.08.2018

Vždy si po přečtení některé z knížek pana Doylea a paní Christie říkám, kam se podělo zajímavé vyprávění a inteligentní vystavění zápletky, které je znakem jejich tvorby?! Čtenář si uvědomí, že dnešní styl autorů detektivek, ve kterém není nouze o potoky krve, utržené kusy těl a sexuální scény, není v žádném případě zárukou napínavého příběhu.
Studie v šarlatové má trochu ještě něco navíc. Ve druhé polovině příběhu jsem nechtěla věřit tomu, že ten samý autor dokáže psát tak poeticky, aby se pak opět vrátil zpátky na zem k vyšetřování samotného případu. Holmes geniální jako vždy, Watson sympatický jako vždy, a to vše navzdory skutečnosti, že se jedná o jejich úplně první dobrodružství a o první autorovo literární dílo vůbec.