Príbeh veľkej lásky v habsburskom rode - František Ferdinand a Žofia

Príbeh veľkej lásky v habsburskom rode - František Ferdinand a Žofia https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154242/bmid_pribeh-velkej-lasky-v-habsburgskom-rode-154242.jpg 4 11 4

Mladý arcivojvoda František Ferdinand nechce uzavrieť manželstvo z rozumu, a preto stroskotal už nejeden sobáš. Keď však stretne mladú grófku Žofiu Chotekovú, dcéru rakúsko-uhorského vyslanca v Drážďanoch, rýchlo si uvedomí, že ona je žena jeho života. Vzťah však nemá budúcnosť, lebo Žofia napriek svojmu urodzenému rodokmeňu nepatrí do úzkeho okruhu „vyvolených“, ktorí sa môžu sobášiť s Habsburgovcami. Cisár František Jozef preto zásadne nesúhlasí so synovcovou voľbou. František Ferdinand sa však nevzdáva. Takmer dva roky bojuje o to, aby sa mohol oženiť so svojou vyvolenou Žofiou. Cisárska rodina sa snaží všetkými prostriedkami tento vzťah zmariť, lebo v ňom vidí nebezpečenstvo pre ďalšiu existenciu monarchie. Až keď sa František Ferdinand začne vyhrážať samovraždou, súhlasí cisár so svadbou. Avšak len pod podmienkou, že následník trónu aj jeho potomkovia sa vzdajú nároku na trón. Napriek tomu, že im viedenský dvor a prísny dvorský ceremoniál neustále hádže polená pod nohy a pár žije oddelene od ostatnej rodiny, na ich veľkej láske sa nič nemení. Po štrnástich rokoch šťastného manželstva ukončí atentát v Sarajeve 28. júna 1914 „príbeh veľkej lásky v Habsburskom rode“. Ich smrťou sa končí aj obdobie habsburskej monarchie.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Ikar (SK)
Originální název:

Habsburgs grösste Liebesgeschichte. Franz Ferdinand und Sophie , 2001


více info...

Přidat komentář

boxas
09.02.2018 5 z 5

Myslím, že je tu třeba zásadně odlišit kvalitu knihy, tak jak nám ji předvedla (a předala) autorka, a grafickou úroveň knihy.
Kvality knihy po stránce faktografické jsou nesporné, navíc je kniha napsána velice čtivým způsobem, takže nenudí. Domnívám se, že je historicky věrohodná, autorka poctivě a systematicky dokládá každé ze svých tvrzení a každý citát. Obsah knihy byl konzultován s žijícími potomky Františka Ferdinanda, ale i dalšími příslušníky nejen rodu Hohenbergů, ale i s nimi spřízněných rodů. Stačí se podívat do připojených rejstříků a člověk si uvědomí, jak pozoruhodnou práci autorka odvedla.
O to smutnější je grafické zpracování knihy. Tam zcela souhlasím s Juditou. Je trestuhodné, jakým způsobem IKAR tuto knihu znehodnotil. Za to však Beate Hammondová nemůže.

Lenu04
22.09.2015 3 z 5

Kniha čtivě napsaná, čtenář se dozví podrobnosti o jejich životě, "námluvách", sňatku a i těžkém životě po svatbě, které málokdo ví. Nedávno jsem byla na zámku Velké Březno, které patřilo Chotkům, a tam vyprávěli i příběh Ferdinanda a Žofie a některé věci se lišily, tak nevím, na kolik je kniha přesná.


Judita
18.05.2011

Krásná kniha - jako mnoho jiných s touto tématikou, člověk se alespoň poučí o nedávné historii, doporučuji. Jen je ale velká škoda, že nakladatelství IKAR si nehlídá, komu svěřuje grafickou podobu obálky - opět se zde potvrdilo, jak neodborně a nedůsledně pracuje paní Viera Fabianová, která obálku navrhla. Jako u dalších dvou knih je zde opět špatné foto - záměna fotky Žofie Chotkové za fotku hraběnky Kinské!! Na paní Fabianovou není nikde k nalezení kontakt, asi ví proč, když svou práci takto odbývá. Další její chyby jsou na titulních stranách knih Císařovna Alžběta a její dcery - tam je vůbec faux pas - místo fotky nejmladší dcery Marie Valerie je tam fotka milenky korunního prince Rudolfa Mary Vetserové, se kterým v Mayerlingu spáchala sebevraždu. Jako další nepovedená obálka - a podle mého názoru také velmi trapné - je záměna fotky na titulní straně knihy Vyděděnci Habsburků, kde není foto arcivévody Otty, syna Karla Ludvíka, o kterém vlastně kniha pojednává, nýbrž foto syna císaře Karla 1. - arcivévody Dr. Otto Habsburského, který stále žije a žádným "Habsburským vyděděncem" v žádném případě není. Je to neslýchané a myslím, že i urážlivé. Kolik ještě takových trapných přehmatů se naše čtenářská populace dočká, než to někdo konečně začne po paní Vieře Fabianové dostatečně kontrolovat ??

Chemiczka
30.01.2011 4 z 5

Poutavě napsaná biografie následnického páru. Všichni víme, že manželkou Františka Ferdinanda d'Este byla česká hraběnka Žofie Chotková. Ale málo kdo ví, jak dlouho čekali na svůj sňatek (kvůli nerovným rodům) a jak se po svatbě k nim všichni chovali. Nejlepší je poslední část knihy, odehrávající se po svatbě Žofie a Františka Ferdinanda (hlavně popis pokryteckého chování členů arcidómu, kteří nejprve Žofii nepřijali a byli proti sňatku, ale po pár letech sami požadovali svolení k nerovnému sňatku a podporu následníka trůnu).
Celkově je kniha hezkým pohledem do života poslední generace vládnoucích Habsburků

Štítky knihy

19. století aristokracie, šlechta František Josef I., 1830-1916 Habsburkové sarajevský atentát František Ferdinand d´Este, 1863-1914

Autorovy další knížky

Beate Hammond
rakouská, 1967
2004  85%Mladá léta velkých císařoven
2004  73%Príbeh veľkej lásky v habsburskom rode - František Ferdinand a Žofia