Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/4217/bmid_pribeh-sluzebnice-udz-4217.jpg 4 2803 758

Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

The Handmaid's Tale , 1985

Barbarella13
12.08.2018

Kolik stránek musím přečíst, abych mohla říct, že jsem knížce dala šanci?? Bylo to téměř 50 stránek trápení a přemlouvání se. Nakonec jsem to vzdala. Za těch 50 stránek jsem zjistila, že hrdinka je v nějakém světě po převratu a kromě podivného rozkastování jako ekonomanželky nebo myslím andělíčkové :D se plácá v nudných a sentimentálních vzpomínkách hlavní hrdinky. Jako ano chápu kam tím asi autorka směřuje, k uvědomění a srovnání světu před a potom. Ale tohle čtení bolí! Tohle čtení se asi čte díky úspěšnému seriálu jinak si neumím těch 81% vysvětlit. Nemám ráda, když tě autor knihy drží v ději jako rukojmí nevědomosti a k tomu tě pomalu zabijí nudou, ale o tom přesně tahle knížka je!

perpe2a
12.08.2018 2 z 5

Tak co říct? Mám z knihy velmi divné pocity. Není to ale námětem, ale stylem nedotaženého psaní a chaotického děje. Za mě je toto velké zklamání a opravdu jsem se musela hodně nutit, abych to dočetla do konce...v očekávání nějakého zvratu, vysvětlení, dokončení děje...a ono nic. No za mě tedy ani omylem.

Kat.Ru
10.08.2018 3 z 5

Čekala jsem, že mě kniha více vtáhne do děje, ale nestalo se tak. Nápad na knihu skvělý a chystám se na seriál tak uvidíme, jestli ten mě dostane více.

Kateřin-a
09.08.2018 5 z 5

Srovnávání knižních předloh se seriály mi přijde obecně trochu nešťastné, i v tomto případě. Seriál je samozřejmě akčnější a emotivnější a na děj knihy volně navazuje. V příběhu autorka nevysvětluje vše, ale to mě aspoň přimělo víc o tom přemýšlet. Vnímám to jako zpověď ženy, která se ohlíží za svým životem a vyrovnává se s ním. Když se podíváme zpět do historie, měli bychom si uvědomit, že svoboda není samozřejmostí a důstojnost člověka je křehká.

Palele
07.08.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, ale přijde mi to takové celé nedotažené. Zůstala spousta otázek, na to, jaká je myšlenka celé knihy, jak je postavený svět, ve kterém se odehrává, tak tomu zkrátka něco chybí. Ke knize jsem se dostala přes seriál, viděla jsem první díl a zajímala mě knižní předloha. No v tomto případě bude asi seriál to pravé, evidentně se tam rozvíjí mnohem více myšlenek a teorií než v knize. Zpravidla to bývá naopak.

MíšaS.
28.07.2018 5 z 5

Na knihu jsme narazila díky seriálu, který se mi líbí, a tak jsem věděla, o čem kniha je. Ano, některé události jsou změněné, ale základ je stejný.
Kniha mi od začátku přišla jako takový deník, který si Fredova píše, ať už aby se nezbláznila, anebo jako příběh pro budoucí generace. Při čtení jsem musela myslet na Szpylmanova Pianistu, protože je Služebnice psána podobným stylem - oproštění se vypravěče od příběhu a vylíčení událostí a lidí bez zbytečných emocí, které by mu jen přitížili, vzhledem k tomu, že musí nadále v tom světě fungovat.
Kniha je taková syrová a měla jsem z ní mnohem stísněnější pocit než mám ze seriálu.
Skoky v událostech v různých časech mi nevadily a orientovala jsem se dobře.
Ukončení příběhu mi nevadilo. Kdyby to končilo happyendem, tak by to nemělo to správné vyznění a kdyby smrtí služebnice, tak by se k nám příběh nedostal. Myslím, že autorka chtěla, abychom cítili tu beznaděj z toho, že vlastně nevíme, co bylo dál, jako bychom to nevěděli ani jako obyvatelé Gileádu. Víme, že kazety přežily, ale jak se na ně dostal Příběh služebnice anebo jak skončila, to je tajemství. Když to vezmu z hlediska historie, tak je spousta kmenů a národů, které prostě zmizely a my dodnes nevíme, co se s nimi stalo, anebo si to jen domýšlíme a toto je příběh jednoho člověka, tak proč by se nemohl beze stopy ztratit.
Seriál je skvělý a už se nemohu dočkat 3. série, takže také doporučuji :)

amaenium
24.07.2018 5 z 5

Naprosto skvěle napsaný román - od začátku až do konce. Čtivé a psané jako myšlenkový proces zachycující nejen přítomnost, ale také věci dávno minulé, týkající se svobody, jež vypravěčka měla ještě před krutým režimem. Líbilo se mi, že v okamžiku, kdy mohlo jít o život vypravěčky, zde bylo zachyceno, jak uvažuje o svém postavení a brala by radši dále postavení služebnice, než kdyby mělo být ještě hůře. Konec, to jest přednáška věnující se dílu, mi přišel skvěle vymyšlený a čtenář si jen může domýšlet osud služebnice.

ersilika
24.07.2018 4 z 5

Škoda toho konce, jinak skvělá kniha od které jsem měla problém se odtrhnout

Dominika13
20.07.2018 3 z 5

Velmi zajímavý příběh k zamyšlení se nad postavením žen a mužů v době totalitního režimu, který se schovává za Písmo svaté. Autorka vypráví příběh bez větší citové účasti. Konec je nevyjasněný a otevřený. Krutost a přímost seriálu se v žádném případě nedá srovnat s knihou. Pro slabší povahy je kniha lepší volbou. :-)

Aires
18.07.2018 3 z 5

Nejdříve jsem začala sledovat seriál, který mě neskutečně baví. Totéž jsem čekala i od knihy. Místo nadšení se však dostavilo zklamání. Mohu obojí porovnat a seriál je lepší. Záživnější, akčnější, mnohem více z něj sálá taková ta temnější atmosféra. Kniha je naopak roztříštěná. Pořád se přeskakuje v ději- minulost/ přítomnost. Dost mě to mátlo stejně jako to, že v ní nejsou uvozovky. Navíc je knížka rozvleklá. něco tomu jednoduše chybí. Za to ze seriálu tryskají emoce a je velmi přesvědčivý :)

Sandy007
16.07.2018 1 z 5

Vůbec mě to nebavilo. Musela jsem se hodně nutit k tomu abych to dočetla. Chtěla jsem to znechuceně odložit ještě před polovinou, ale kvůli výzvě jsem to dočetla do konce. Ale byl to ztracený čas.

Storm5007
16.07.2018 2 z 5

Takže....
Na knihu jsem byla velmi zvědavá, její hodnocení bylo vysoké a téma zpracování bylo zajímavé. Bohužel mě, ale kniha velice zklamala. Mám spoustu otázek na které autorka neodpověděla. Co se stalo? Co přesně znečistilo svět? Jak probíhala změna režimu mezi obyvateli? Proč jsou lidé neplodní? Jakou práci vykonává Velitel? Jak to probíhá v likvidačních táborech? Co ostatní populace? Jak žijí? Nějaký klíč (zákony) podle kterého se společnost řídí? Co je s ostatními postavami děje? Co se stalo s hlavní hrdinkou?
Je toho mnoho. Ano na konci knihy je jakýsi pokus o vysvětlení, ale stylem "nemůžeme zjistit, nemůžeme ověřit, asi to tak bylo, nevíme to jistě" Pro mě, by bylo lepší, kdyby tyto otázky zodpověděla sama hlavní postava.
Dále se mi nelíbil styl psaní. Nevím zda za to může autorka nebo to bylo špatně přeloženo, ale vlastně je to zdlouhavě popisované nic. Kdyby jste odebrali z knihy nic neříkající pasáže zbyde Vám méně než polovina knihy.
Jsem opravdu zklamaná, protože kniha byla slibná. Příběh měl možnost rozvinout se, ale autorka tak neučinila. Tak kouknu aspoň na ten seriál. Myslím, že tam se musí něco dít, aby se na to dalo koukat. Takže bych se mohla něco dozvědět. I když už to budou pravděpodobně myšlenky tvůrců seriálu. Budu mít alespoň nějakou představu, když autorka mi toho moc neřekla. :oD

gacie
13.07.2018 2 z 5

Tohle není nic pro mě. Hlavní postava příběhu mě nijak nezaujala. Děj se dal lehce předvídat a i to, jak budou jednotlivé osoby jednat. Některé části knihy byly pro mě velmi nudné ( zejména popisné části nebo ty jejich náboženské rituály). Vynechávala jsem celé odstavce. Celkově se mi kniha špatně četla - asi mi nesedl překlad.

Jediné co mě potěšilo, byl závěr knihy, který zůstal otevřený.

planet129
13.07.2018 5 z 5

TOHLE JE TAK SKVĚLÁ KNIHA!!! Nemůžu skoro ani mluvit.. to si prostě musíte přečíst!
(upozorňuji, že to není pro každého)

xxiixxi
08.07.2018 5 z 5

Kniha na mne udělala dojem i přes roztříštěný styl vyprávění. Poslední kapitola se tam hodila a neuvěřitelně mě dráždilo, že nevím, jak se hlavní postava jmenovala, co se stalo s její rodinou, jak vůbec došlo k takovým společenským změnám, co se s ní dělo po skončení příběhu a moc bych chtěla zjistit, jak to vlastně bylo - ale zároveň jsem za takovou knihu ráda, je jako výzva - ne vždy chci mít všechno naservírované jako na podnose, chci mít prostor pro fantazii.
Pravděpodobně vyhledám i seriál, abych mohla porovnávat.

Scarllet
08.07.2018 3 z 5

Dobrý námět, nápad, ale styl psaní mě nezaujal, stále jsem čekala, že něco přijde ...otevřený konec mi nevadil, celkově zklamání

Allla9
04.07.2018 5 z 5

Zaujalo mě v celém rozsahu. Určitě si přečtu i další díla autorky.

cori
03.07.2018 4 z 5

Jak uvádí autorka v předmluvě: nejedná se o prorockou knihu, ale antiprorockou, aby se popsaná zvěrstva nikdy nestala. Příběh mi asocioval život v KLDR, o níž jsem nedávno četla knihu. Se seriálem nesrovnávám, jelikož jsem ho neviděla. Konec byl podle mě geniální (nemyslím historickou přednášku).

yaja8823
03.07.2018 3 z 5

Kniha je zajímavá, prý podle skutečných událostí.... je škoda, že je závěr otevřený a v podstatě smutná kniha o osudu "červených" reprodukčních služebnicích :(

Pistácie
28.06.2018 4 z 5

Na jednu stranu je to příběh dechberoucí, skoro z toho jde až husí kůže kolikrát. Zajímavé je, že je to už starší kniha, která má prostě svoje kouzlo. A svým způsobem mě bavila. Dystopií jsem moc nepřečetla. V hlavě mám spíš jen Farmu zvířat a 1984, obojí od stejného autora. Ale tohle bylo něco jiného, asi umocněno tím, že se zde obtiskla společnost, která hledí na ženy z mnoha různých pohledů a společenských žebříčků. Na jednu stranu by to mohlo vypadat spíš román o ženách a pro ženy. Ale tak to není. Je to hodně o rozdílech pohlaví, společenském žebříčku, postavení a životních hodnotách. O tom, jakou společnost my tady neznáme, ale určitě už v historii dřív podobně vypadala.