Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2802 758

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale , 1985

david9690
28.08.2022 4 z 5

Někdy jsem se trochu nechytil, ale jinak je to zajímavé téma a zpracování se mi líbilo. Z některých částí a dějových souvislostí až mrazí zvláště když si čtenář uvědomí jak jednoduše se může popisované uspořádání světa a tento totalitní systém stát skutečností. Doufám že se něčeho takového nedožijeme a naše ženy a děti nebudou muset být vystaveny podobným šílenostem. Přečteno v rámci výzvy- autor oceněný cenou Franze Kafky.

Acnaj
26.08.2022 5 z 5

Kdysi jsem viděla dva díly seriálu a nezaujal mě... Tentokrát jsem dala šanci knize a přečetla ji během týdne... Pěkné psané, uvěřitelné...

valerie420
17.08.2022 4 z 5

Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala díky čtenářské výzvě. Jako další mám v plánu číst Svědectví a potom bych se chtěla podívat na seriál, který má vysoké hodnocení. Příběh služebnice se dotýká problémů dnešní společnosti a i proto mi příběh přišel velmi zajímavý a čtivý. Přesto je kniha náročnější a právě proto jsem se rozhodla, si místo knihy poslechnout audioknihu. Vřele doporučuji těm, kdo váhají s přečtením. Díky poslechu je kniha, alespoň podle mého názoru, stravitelnější a mám z ní lepší dojem. Doufám, že jsem tím neporušila nějaká pravidla o čtenářské výzvě. Nevím, jestli jsou audioknihy dovolené. Ale je to moje výzva a já mám splněno!:)

Knihy_nad_zlato
17.08.2022 4 z 5

O téhle knížce jsem už pěkných pár let uvažovala, že si ji přečtu. Ale, kdyby se mi nehodila do Čtenářské výzvy, nevím, kdy (a jestli) by na to došlo.
Příběh to má výborný, ten svět a to, jak působí opravdově, jako reálná možnost budoucnosti, je neskutečný. Postavy jsou… no vlastně na ně asi nemám ani nějaký ucelený názor. Byly chvíle, kdy mě vyloženě štvaly, a byly chvíle, kdy jsem je chápala.
Ale měla jsem při čtení zásadní problém. Nesedl mi styl, jakým je kniha napsaná. Nemám ráda, když je příběh vyprávěn formou deníkových zápisů, a i když tady to nebyl přímo deník, tak se to tomu podobalo. Nebo mi možná chyběla přímá řeč, té tu bylo opravdu poskrovnu. Nebo prostě jen to, jak to hlavní hrdinka vyprávěla. Nevím. Možná všechno dohromady.
Do dalšího dílu se každopádně někdy pustím, ale budu doufat v jiný styl psaní.

LenDa70
13.08.2022 2 z 5

V tomto případě mě kupodivu filmové zpracování zaujalo více.

Mindy
09.08.2022 4 z 5

Děsivá verze života v budoucnosti. V knize bylo dost nezodpovězených otázek, ale jinak jsem příběh celkem hltala. Opravdu nemůže něco takového nastat? Otevřený konec mi nevadil, skoro jsem ho čekala.

katpas76
03.08.2022 2 z 5

(SPOILER) Bohužel, knihu jsem nedočetla. Snažila jsem se v rámci čtenářské výzvy přečíst si jiný žánr než je můj obvyklý a oblíbený. Ale bohužel mě ani po 100 stranách kniha nepřesvědčila, abych ji dočetla. Téma je mi natolik vzdálené, že jsem ji odložila, i když námět knihy, že lidé ztratil schopnost reprodukce, mi přišel jako skvělý.

Ladislav73
27.07.2022 5 z 5

"Toužím spáchat dotek"

V časech míru a hojnosti si jen obtížné představíme podmínky, které v minulosti vedly ke vzniku autoritářských režimů. A ještě obtížnější je pro nás představa, že bychom sami něco takového spáchali nebo přinejmenším připustili. Jenže jakmile se na světě strhne nějaká bouře, zavedený řád se začne hroutit, ať už pod tlakem ekologických problémů a s nimi spojené nouze o potraviny, nebo například vlivem ekonomických faktorů, jako jsou sociální nepokoje v důsledku vysoké nezaměstnanosti, ohrozí to i zdánlivě pevný společenský řád. Koncentruje-li se navíc bohatství v rukách hrstky privilegovaných začnou se hledat obětní beránci, šíři se obavy a naléhání na to, aby byl stav, který je nazýván svobodou, nahrazen údajnou bezpečnostní.

Gileádský režim rychle a brutálně potlačil veškeré pokusy o opozici a k upevnění režimu využil účinnou propagandu. Když totiž nejsou k mání žádné pravdivé zprávy, mohou ty falešné zapůsobit nadmíru věrohodně. Obyvatelstvo řady zemí se tak dalo přesvědčit, že jejich režim jedná v obecném zájmu, nebo že je přinejmenším mírumilovnější než uspořádání, které by jinak zavládlo.

Teokracie Giléádu je tak jen další formou diktatury.

Přečteno jako audiokniha ve výborném podání Zuzany Kajnarové a Martina Myšičky v rámci ČV 2022 č.13. Kniha od držitele Ceny Franze Kafky.
Doporučuji

Carol1122
24.07.2022 4 z 5

Knížku bych určitě zařadila do maturitní četby. Nejen, že je relativně krátká, ale také se dobře čte a má unikátní téma, které s dnešní dobou velmi úzce souvisí (Amerika a potraty). Knížku mám již dlouho na wishlistu a ačkoliv jsem viděla již dřív seriál, přesvědčila jsem se, že knížka stojí určitě za to. Samozřejmě je seriál víc obsáhlý, má mnoho víc zápletek a celkově je tam téma a příběh lépe vykreslen. V knížce určitě nenajdete dlouhé dialogy, je to spíš popis scén z pohledu hlavní hrdinky. Velmi se tam prolíná chronologický i retrospektivní pohled. Jsem zvědavá na další část a celkově i doporučuji všem, kteří chtějí vyhledat téma utopie v Americe.

hnilda3
21.07.2022 5 z 5

Do knihy se mi původně moc nechtělo, protože mě trochu zklamaly recenze. Ale jsem moc ráda, že jsem se do ní pustila, zhltla jsem ji za dva dny.

iLuciferie
21.07.2022 3 z 5

Za mě asi největší výzva v rámci letošní ČV a ono to vlastně nebylo vůbec špatné. Knížka se mi četla dobře, trošku zvláštní styl vyprávění mi sedl a atmosféra knížky je dle mého přesně taková, jakou si dané téma zaslouží. Srovnávání s Orwelem jsem se nevyhnula, ale mně se tedy Příběh služebnice líbíl rozhodně víc. Časem si asi přečtu i druhý díl, ale chce si to proložit něčím odpočinkovějším :)

david5746
18.07.2022 1 z 5

Seriál znám, ale ten knihu vyčerpal už na začátku a přijde mi sérii od série tragičtější, vizuál stále dokonalý, ale ten děj je hloupější a hloupější a logiku to už postrádá kompletně. Nebýt výzvy, pravděpodobně bych se do toho nikdy nepustil.

Zásadní problém knihy je pro mě to, že je psaná tragickým způsobem, kterému interně říkám "monotónní vršení myšlenek bez ladu a skladu", prostě myšlenky nějak plynou, přímou řeč to až na výjimky nepotřebuje, neustále se přechází do jiných časů, míchají se vzpomínky s aktuálně popisovanou současnosti a tak dále. Prostě ve smyslu, že chytla za kliku od dveří, ale ty otevřela až po pěti meditačních odstavcích, protože za starých časů měli s manželem doma taky kliku. Plus mínus nějak tak. Prostě se to četlo příšerně.

A dějově je to jen pár seriálových dílů, nic víc se nedozvíte. A pak přišel finální výsměch "Nějaké otázky?". No ty vole stovky, protože o celým slavným gileádu jsem se stejně nic nedozvěděl, ani jak začal, proč začal, ale ani jak dopadl, do čeho se proměnil a tak dále, a tak dále. Nic, jen chaos.

Hodnotím přísně, ale čtení bylo utrpení a vlastní děj a myšlenky nejsou na té úrovni, abych to nečtivost odpustil.

JankaV80
14.07.2022 3 z 5

Kniha pro mě byla utrpením. Hodně špatně se mi četla, vadilo mi přeskakování z přítomnosti do minulosti, často v rámci jednoho odstavce. V ději jsem se pak hůř orientovala. To nejzajímavější se odehrálo na posledních cca 40 stránkách knížky s tím, že kniha má otevřený závěr. Nejdřív jsem si říkala, že druhý díl číst nechci a nebudu. Ale! Když jsem nad knížkou přemýšlela delší dobu, došlo mi, v jaké době byla kniha napsaná (před více než 35 lety) a musím přiznat, že napsat antiutopický román s tématikou služebnice v domě mocného muže režimu a jeho manželky, kde neexistuje svoboda a kde se stala otrokem, v roce 1985, je pro mě obdivuhodné. Zajímavostí na knize taky je, že se čtenář nedozví pravé jméno služebnice - vypravěčky. Takže jsem změnila názor a druhý díl di určitě přečtu. Už proto, že autorka pokračování napsala s téměř 40-letým odskokem.

baty
13.07.2022 5 z 5

Knihu jsem shltla jedním dechem a byla jsem rozčarovaná z naprosto otevřeného závěru.
Už se těším na seriál, který jsem chtěla shlédnout právě až po přečtení knihy.

Timkim
12.07.2022 3 z 5

Popravdě jsem neviděl seriál, ani filmové zpracování a ve výzvě jsem po této knize sáhl nějak automaticky.
Co na to napsat... děj, pokud se to dá nazvat dějem bych přirovnal k líně tekoucí řece. Ničím to neoslnilo, ale popravdě se mi to docela líbilo. Docela změna od krváků a thrillerů.
Určitou hloubku to jistě má a několikrát to člověka donutí k zamyšlení. V podstatě mi to přijde jako kniha Listopád. Ten jsem ocenil plným počtem, jelikož doba i prostředí mi byly bližší.
Ale jinak solidní počin.

evilunicorn
11.07.2022 2 z 5

Uf.. Neviděl jsem ani filmové zpracování ani seriál, ale knihu jsem si půjčil právě díky jejímu věhlasu. Touhle knihou jsem se ale doslova protrpěl.Téměř žádný děj a příliš odměřený způsob vyprávění pro mě dělají z téhle knihy téměř nečitelnou záležitost.Jediná zajímavá část, je úplný závěr, tedy Historické poznámky. . Zklamání na celé čáře.

mia.com
05.07.2022 3 z 5

Do knihy se mi teda moc nechtelo, ale nemohla jsem do ctenarske vyzvy proste nic vybrat k cene FK, tohle mi prislo pro me jako nejmensi zlo. Nicmene dystopicka vize je docela mraziva, úchylná a hodne smutna. Zajimavy napad tedy. Ale styl vypraveni mi moc nesedl, bylo to takove o nicem a celkem nuda. Ale jestli je serial udelany lepe, jak se pise,urcite ho zkouknu, protoze tema je to zajimave.

rejka79
02.07.2022 5 z 5

Ta utopická vize světa mě zcela vtáhla. Má to silnou atmosféru.

Maki21
27.06.2022 4 z 5

(SPOILER) Musím se přiznat že nejdříve sem viděla seriál, a knihu si vybrala až na základě čtenářské výzvy. Ale nejsem zklamaná, seriál byl pecka a kniha taky nebyla k zahození. Líbí se mi že autorka nezabíhá tolik do zbytečných podrobností a popisuje jen to nejdůležitější, zbytek si čtenář musí domyslet a představit. Jediná škoda je že konec zůstal otevřený a i i když prožíváme celou dobu příběh hlavní hrdinky nikdy se nedozvíme jak to s ní dopadlo.

Bakana
17.06.2022 3 z 5

Stává se to zřídkakdy, ale tentokrát byl seriál mnohem lepší než kniha. Seriál byl šokující, drsný, napínavý, plný děje… kniha oproti němu byla příliš éterická. Bod navíc za zakončení, které je otevřené a přece nenechává prostor na další pokračování.