Příběh služebnice

Příběh služebnice https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356084/bmid_pribeh-sluzebnice-N1J-356084.jpeg 4 2802 758

Proslulý román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti Spojených států amerických, které se z demokratických výšin propadly do všeobjímajících hrůz totalitního režimu. V okovech nemilosrdného klerofašistického režimu se z každého, kdo se proti němu jakkoli prohřeší, stává otrok. Z plodných žen pak ještě něco mnohem horšího – služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

The Handmaid's Tale , 1985

Káča Máča
21.07.2014 3 z 5

Přečteno jedním dechem. Nic tak depresivního jsem dlouho nečetla...

Verrrunka
18.07.2014 3 z 5

Námět knihy byl nepochybně zajímavý, jenže ten styl vyprávění mě moc nebavil. Skákání z jedné linie do druhé, někdy zamotané vysněné situace... Kdyby šlo vše postupně za sebou, tak by se mi to možná líbilo víc, byla by tam nějaké forma gradování. Takhle jsme vlastně nejdřív zjistili, v jaké situace je hlavní hrdinka, a pak teprve jak se do ní dostala. A to až poměrně pozdě. Takže začátek mě moc nenadchl, ke konci už to bylo svižnější a objevilo se víc zvratů, ale "historické poznámky" mi zase dojem trochu zkazily. Prostě velmi rozporuplná kniha.

Karcoolka2210
16.05.2014 5 z 5

Dúfam, že žiadny z podobných príbehov sa nikdy nestane skutočnosťou. Kniha obsahom naozaj alarmujúca. No ako literárne dielo, to bolo skvelé čítanie. Príbeh podaný z pohľadu služobníčky mal všetko, čo by dobrý príbeh mal mať a dosť ma hnevalo, že som pre nedostatok času musela knihu odkladať z rúk. Ale som rada, že som siahla po tejto knihe, lebo je naozaj vynikajúca. Trochu ma však mrzí ten nejasný koniec. AJ

THERISA
29.01.2014 3 z 5

Výborná kniha, přesto nejsem schopna dát lepší hodnocení než průměr. Byť autorka předkládá zajímavé téma, nedokázala ho úplně vytěžit. Ačkoli je příběh velmi čtivý, zhruba od poloviny ztrácí dech nejen on, ale i čtenář, protože se v knize vesměs nic moc neděje a čtivost není vždy zaručeným klíčem k úspěchu. Vykreslení totalitního režimu je hrůzné, samozřejmě, ale uvědomme si, že v některých zemích je i dnes se ženami zacházeno ne úplně v souladu s dobrými mravy, a když se hlouběji zamyslíme nad postavením žen v Příběhu, tak jejich pozice není tak slabá, jak se může na první pohled zdát. Ženy služebnice jsou zde sice jakýmsi nástrojem, ale nástrojem v rukou jiných žen, které jsou na společenském žebříčku výš. Hrůznost Příběhu dle mého mínění spočívá spíše v rozkastování společnosti, které je extrémně neprostupné, než v ponižujícím postavení žen vůči mužům, protože jak je během čtení vidno, mnohdy jsou těmi největšími hybateli režimu/děje právě ženy.

Enehy
25.12.2013 5 z 5

Margaret Atwood opět ukazuje, že ženy umí psát stejně dobře jako muži, a že se umí vypořádat i s dystopií. Tato kniha se snadno a rychle čte a přitom donutí čtenáře přemýšlet a to dost tvrdě. Pro mě jedna z nejzajímavějších knih, co jsem za poslední dobu četla. Pozor: rozhodně není určena fanouškům Steelové, Pilcherové a E.L. Jamesové!

kakadousek
22.12.2013 5 z 5

Nevím, jestli k něčemu podobnému můžeme dospět u nás (České země a Slovensko), ale USA mají k dystopii popsanou M. Atwoodovou vyloženě nakročeno !!! Uvědomme si, že ve Spojených státech mají nábožensko - fundamantalistické koncepce 40 % podporu ve společnosti! V oblasti ozbrojených sil pak dokonce ještě větší! ... v důsledku současného krizového vývoje americké a světové ekonomiky může dojít k situaci, že US dolar ztratí charakter univerzální světové měny, USA tak nebudou moci uměle udržovat svou ekonomiku na úrovi na jakou jsou zvyklé (dolary, kterých se nedostává již totiž nebude možno si, jako dosud, v podstatě jen tak natisknout). Drastický pokles ekonomické a životní úrovně, který lze v takovém případě očekávat, vyvolá politickou krizi, kterou se budou nábožensko-fundamentalistické kruhy americké tzv. Christian Right snažit využít k uchopení moci a přeměně poměrů v USA v teokratickém duchu!!!

Takovou malou ilustraci o povaze a cílech americké křesťanské pravice je možno získat například, když do vyhledávače zadáte heslo (samozřejmě vedle mnoha jiných stránek) "Rodina - srdce amerického křesťanského fundamentalismu" (rád bych v této souvislosti upozornil například na zde zmiňované fundamentalistické megakostely budované na základnách ozbrojených sil USA! ). .....
Další možné odkazy o fundamentalismu v USA např. http://www.theocracywatch.org/

Skjaninka
09.12.2013 5 z 5

Je možné aby sme raz dospeli k niečomu podobnému? Je to šialená predstava, ktorá núti k položeniu tejto otázky. Atwoodovej sa podarilo zachytiť svet, ktorý žiť by sme naozaj nechceli. Ale čo ak? Čo ak, smerujeme práve k tomu, že niečo podobné by sa naozaj mohlo stať? Presne takéto špekulácie vyvstanú v mysli každého čitateľa a ostáva len dúfať, že táto fikcia ostane navždy len v Príbehu služobnice a nikdy sa ani len nepriblíži k tomu nášmu obyčajnému životu. Autorka veľmi dobre vie, ako zapôsobiť na čitateľa a preto dávam 5/5.

Oinike
06.10.2013 4 z 5

Vyděsilo mě to vcelku dost, to ano. Klidně bych ale ocenila více detailů i hlubší rozpracování, knížka po dočtení zanechává v hlavě na můj vkus až moc otázek.

Ben Nevis
02.09.2013 4 z 5

Ještě že to bylo dobře a čtivě napsané, protože jinak by mě to poslední dobou moderní vyprávění v první osobě a přítomném čase začalo vytáčet. Takto mě jenom unavuje.

Jde vidět, že román napsala žena, protože brilantním slohem se snaží vynahradit nedostatek děje a málo propracované pozadí maskuje za nevědomost hrdinky. Jak výhodné pro spisovatele, když nesmí postavy pokládat otázky!

Co se týče největšího taháku knihy - vykreslení totalitního režimu - hrůza z takového režimu je umocněna tím, že stále existují země, kde jsou ženy ponižovány a brány za majetek muže pod záminkou jejich ochrany. Započítejme do rovnice neplodnost a umím si představit lepší lahůdky a efektivnější postupy než role služebné ze starého zákona.

Doslov měl za úkol vysvětlit věci, které jsme se nemohli dozvědět ze samotného vyprávění. V tomto selhává, ale pokud chtěla autorka naznačit, jak bude vyprávění působit s odstupem času, povedlo se jí to bravurně. Hrdinčino utrpení je jednak zpochybňováno a jednak vtlačeno mezi zajímavější věci, například svačinky a raut historiků.

mayinka
09.07.2013

Nedokazala jsem se zacist a knihu docist.

Bakela
23.06.2013 5 z 5

Při čtení mi občas přeběhl mráz po zádech.. Člověk by řekl, jak v některých událostech cítíme závan budoucnosti...Během čtení jsem si nemohla pomoct a pasáže, věty, citáty, co mě zaujaly jsem si musela podtrhnout a při občasném listování se k ním vracet. Vřele doporučuji!

pauele
04.03.2013 3 z 5

Ako sa budú pozerať historici na dobu ktorá sa našťastie ešte neudiala? Nad priemer sa kniha dostane až samotným záverom. Ten ma potešil tým, že ma prekvapil. Inak skôr slabší román.

hankapimi
28.02.2013 4 z 5

Vždycky mě "točí", že v totalitních systémech, diktaturách a zaostalých zemích to první odnesou ženské! V knize Margaret Atwood, je to dovedeno do obludnosti, kde hříšnice- ženy rodí pro systém děti, vybírají si je jako koně na tržišti a jsou ty nejvíc ponižované bytosti na světě. Čtenář s nimi může soucítit a litovat je, může jim držet palce a přát si, aby v takové době nikdy nemusel žít. Ale pořád s vědomím, že je to knižní fikce... A pak se ve večerních zprávách dozví, že další ženu polil nějaký chlap kyselinou, protože ho odmítla či nějak podobně se prohřešila ! A nebo ta šílená tradice odřezávání klitorisu a odsouzení žen být nadosmrti v bolestech a zmrzačená, pokud rovnou neumřou ! Tak přesně tohle se mi honilo hlavou při čtení Příběhu Služebnice !!!

zahadum
24.04.2012 4 z 5

Diktatúra a fanatické náboženstvo dohnané ad absurdum .... Atwoodovej verzia na 1984 .... koniec ináč skvelej knihy je pomerne slabší.

Renava
23.03.2012 5 z 5

Bez debaty sa kniha zaradila k tomu najlepšiemu, čo som doteraz prečítala.
Fikcia o novom svete, ktorý vznikol po apokalypse (následkom politického prevratu a ničivého útoku), po ktorom nastáva nové, radikálne členenie spoločnosti. Nebudem pokračovať v obsahu, lebo na knihe je zaujímavé práve to, ako autorka dokonale nenútene, vetu za vetou rozlúskava podstatu príbehu, odhaľuje prekvapivú pravdu, realitu existencie vo svete, v ktorom by sa ani jeden z nás nechcel ocitnúť. Spomienky hlavnej postavy na minulosť, na obyčajný život, ktorý kedysi žila (náš život) nás prinútia uvedomiť si, aké šťastie je ísť ráno do práce, riešiť čo urobiť na večeru, tešiť a hnevať sa s deťmi, partnerom, mať sa s kým pohádať a udobriť..
Výnimočné dielo, ktoré mi rámcovo silno pripomína Orwelov 1984 alebo Ishihura a Neopouštěj mě. Vrelo odporúčam!

"Je mi ľúto, že tento príbeh obsahuje toľko bolesti.Je mi ľúto, že je rozbitý na niekoľko častí ako telo chytené do krížovej paľby alebo roztrhnuté napoly nejakou silou.Ale nemôžem nič urobiť, aby som to nejako zmenila."

zuzulique
15.01.2012 5 z 5

Geniálna kniha! Ani v najhoršom sne by ste si nechceli predstavovať realitu, ktorú nám v tejto knihe opisuje Atwoodová. Popri všetkom, čo prežívajú jednotlivé postavy a nielen ženy, si čitateľ sám začína uvedomovať, aké veci a hodnoty sú v živote najdôležitejšie...To, čo sa nám zdá úplne bežné a obyčajné, nemusí platiť pre všetkých...

Alma-Nacida
30.11.-0001 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih Atwoodové, právě proto, že si lze tak lehce představit, že by se to mohlo stát...

asam
30.11.-0001 4 z 5

Moc pěkně se to čte,horší je si představit, že by se něco takového mohlo stát.