Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora

Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513044/bmid_priatelia-lasky-a-jedna-hrozna-potv-BAi-513044.jpg 4 911 911

Milovaná hviezda seriálu Priatelia nás v úprimnom, zábavnom a otvorenom životopise zavedie do zákulisia populárneho sitkomu a zdôverí sa so svojím bojom so závislosťou. „Ahojte, volám sa Matthew, ale asi ma poznáte pod iným menom. Priatelia ma oslovujú Matty. A už som mal byť mŕtvy.“ Týmito slovami sa začína strhujúci príbeh uznávaného herca Matthewa Perryho. Jeho cesta viedla od detských snov o sláve cez závislosť až k vyliečeniu, ktoré podnietil strach zo smrti. Matthewovi sa stali nemocnice a liečebne dočasným domovom. Predtým prežil náročné detstvo. Ako päťročný pendloval medzi rozvedenými rodičmi. V štrnástich sa vypracoval na kanadskú tenisovú hviezdu. Ako dvadsaťštyriročný získal jednu z vytúžených rolí v pilotnom diele seriálu, vtedy ešte s názvom Priatelia ako my... A potom sa to rozbehlo. V neobyčajnom príbehu vyrozprávanom s jeho typickým humorom veľmi otvorene hovorí o rozpadnutej rodine, ktorá ho vychovala (a nechala napospas sebe samému), o túžbe po uznaní, ktorá mu priniesla slávu aj vnútornú prázdnotu. Tú nezaplnilo ani splnenie najväčších snov. Zároveň rozpráva o pokoji, za ktorý vďačí abstinencii, a o tom, ako vnímal všadeprítomnosť Priateľov. Nevynechá ani historky s hereckými kolegami či s ďalšími hviezdami, s ktorými sa počas kariéry stretol.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

Michelinecka84
10.03.2023 5 z 5

Smutné čtení s dobrým koncem.

andrea5495
10.03.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem si nekoupila ani tak proto, že bych byla skalní fanoušek Chandlera nebo seriálu Přátelé obecně. Jasně, vždycky se ráda mrknu, ale že bych viděla každý díl 10x, to ne.

Knížku jsem si pořídila zejména proto, že mě zajímal životopis někoho, kdo na první pohled vypadá jako bezstarostný super klaun, který má vše, na co si vzpomene - ale to vše bohužel zahrnuje i démony uvnitř sebe sama, o kterých se prostě (ve slušné společnosti) nemluví.

Nemůžu říct, že by mě kniha pana Perryho zklamala - občas jsem při čtení soucitně zakývala hlavou, nějaké moudro si zapamatovala a sem tam jsem se i pousmála. Nicméně, že by to bylo čtení, od kterého bych se nemohla odtrhnout, to ne.

Pan Perry na mě v průběhu čtení knihy působil dvojím dojmem - jednak jako boháč z nejslavnějšího seriálu všech dob (což zdůraznil asi 150x), a pak jako chudák, který se nemůže vykopat z hnoje, které si sám nadělal. Občas jsem přemýšlela nad smyslem celého díla (došly mu peníze, tak musel s kůží na trh?). Nevím.

Pana Perryho každopádně lze jen obdivovat za tak otevřenou a košatou zpověď (místy jsem si říkala, zda by nestačila jen půlka stránek :)), která je sondou do jeho nitra a ne vždy příjemných vzpomínek.

Za mě je to lepší průměr, za přečtení určitě stojí, akorát ze zákulisí seriálu Přátelé se toho moc nedozvíte. Jo a v textu je fakt hodně gramatických chyb - možná je lepší si knihu přečíst v originále, kdy i všechny hlášky vyzní lépe!

PavlineCZka
08.03.2023 4 z 5

Chendlera (a Moniku) jsem mela z celych pratel vzdycky nejradeji. Po precteni knihy nevim, zda je Chendler Mattew nebo naopak, kazdopadne ano, Chendler dospel daleko driv. Kniha, prestoze je zde velka snaha o psani humornym zpusobem, na me dycha depresi a zoufalstvim... popisy leceben jsou nekonecne (a stejne tak nekonecne musely v realu byt). Jako abstinent, kteremu alkohol proste nechutna, si to tezko predstavuji... choval by se stejne, kdyby nemel k dispozici tak obrovske jmeni nabyte prostrednictvim serialu Pratele? Tezko rict. Prala jsem si na konci knihy dozvedet, jak je na tom nyni, ale to se vzdy muzeme jen domyslet. Doufam, ze uz se mu bude dobre darit a jeho diry zustanou zaplnene. Kazdopadne v serialu nic poznat nebylo a miluji ho i nadale :)

Morfyk
08.03.2023 4 z 5

Konečně jsem se k této knize dostal a nelituji, je velice zajímavé číst si příběh někoho, ke komu jsem jako dospívající teenager vzhlížel a najednou se mohu dočíst, že on v té době mého obdivu byl totálně sjetý tunou prášků a litry alkoholu, je pro mě velice zajímavé zjištění. Naopak Mattovi patří můj obdiv, za to že jsem to na Přátelích prostě nepoznal, jasně obrovské výkyvy váhy jdou vidět, ale jinak v hereckém projevu ani náhodou!

Fanouškům tohoto herce, či Chandlera z Přátel jeho autobiografii opravdu doporučuji. Je jedno jestli ho litujete a nebo ne, prostě je to zajímavé čtení už jen díky tomu, že můžeme nahlédnout do života hollywoodské hvězdy, že to když máš obrovský ranec peněz, média tě opěvují, na venek působíš jako nejslavnější člověk na světě a že máš vše na co si jen vzpomeneš, ale ve skutečném životě to je úplně jinak a je to opravdu jen pozlátko, tak jak tě ostatní vidí a tak jak tě prezentují média a bulvár.

Ve skutečnosti, seš na tom nejhůř, jak vůbec můžeš být, jde ti o život a je ti to vlastně úplně jedno, nejdůležitější je získat jen tu další pilulku, která ti ani nepomůže, ale ty si myslíš, že ti pomáhá a uspokojuje tě ten pocti, že sis ji prostě vzal... .

katynais
04.03.2023 4 z 5

Na začátku mi ho bylo líto, chápala jsem ho, ale ke konci už jsem na něj byla naštvaná a přestala ho litovat. Hodně se opakoval, ztrácela jsem se v časové lince a vadily mi chyby v textu, korektor se na to asi vybodnul a rekla bych, že v originálu některé hlásky vyzní jinak.. Ale přesto jsem tu knihu hltala a držím mu palce aby to vydržel a našel tu pravou a měl děti

KK22
03.03.2023 4 z 5

Mám ráda seriál Přátelé a Chandler se mi vždy líbil a byl mojí oblíbenou postavou. Věděla jsem už dříve, že měl Matthew Perry problémy se závislostí na lécích. Ale netušila jsem, že to bylo až tak závažné. Tohle je fakt síla, nečte se to snadno. Bylo mi ho velmi líto, že tak pěkný chlap takto dopadl kvůli závislosti. A když se podívám na některé jeho fotky z poslední doby, je to fakt až k pláči. Klobouk dolů za to, že sebral odvahu a napsal velmi otevřeně svůj životní příběh. Opravdu si myslím, že je dobrý člověk a úžasný komediant, jen ta závislost ho zkrátka ničila po většinu života. Moc bych si přála, aby svůj boj nevzdal a žil naplněný život...
Hvězdičku dolů za to, že jsem se chvílemi ztrácela v dějové linii knížky.

Olcab264
03.03.2023 4 z 5

Matthew Perry je v Přátelích má oblíbená postava,ale po přečtení autobiografie a shlédnutí dalších dílů je úzko z toho jak to prostě v životě má..nezbývá než doufat,že se s tím popere a zůstane čistý

kob
28.02.2023 4 z 5

Tak přemýšlím, jak by asi vypadaly jeho filmy, kdyby nebyl při natáčení věčně mimo...
Seriál Přátelé jsou moje srdcovka - člověk se cítí až podvedeně, když zjistí, že jeho oblíbená postava je až takový zoufalec. Je to smutné zjištění.

Nikusha
27.02.2023 3 z 5

Troufám si tvrdit, že jsem přečetla opravdu spousty autobiografií známých osobností, které taky nějakým způsobem propadly práškům, alkoholu, drogám anebo všemu dohromady. Ve všech knihách bylo cítit to zoufalství a smutek, ale u Matta je to stonásobně větší. U žádné jiné knihy mi z toho pořád nebylo tak úzko. Nevim, jestli to prostě psal schválně takhle depresivně anebo má opravdu takhle velký problém. Jelikož tohle už mi nepřijde jako problém prášků a chlastu, ale vyloženě psychické nemoci, deprese. A ty jedy to jen umocňují. Je mi ho líto. Že se v hlavě pořád tak trápí. Neznám ho, soudím podle knihy, ale podle mně, se toho už nikdy nezbaví. Nižší hodnocení dávám z důvodu, že mě hlavně závěr už nějak nebavil. Ano, bylo to napsáno surově, upřímně, ale ne nijak poutavě. Prostě se ani nesnažil a jen si chtěl ulevit.

boeink
27.02.2023 3 z 5

Seriál Přátelé je u nás doma "bestoffka", jedeme ho pořád dokolečka a Chandler je moje oblíbená postava v něm. Takže přečíst si tuhle knížku byla pro mě jasná věc.
Pro Matthewa bylo určitě těžké takhle otevřeně psát o svém zpackaném životě, zdraví, kariéře, o promrhaném talentu a celé té hromadě prášků a alkoholu. Mám z toho smíšené pocity, na jednu stranu je mi ho líto a doufám, že zůstane čistý, ale moc mu to nevěřím a (asi to je ode mě hnusné a omlouvám se) přijde mi, že tu knihu napsal hlavně proto, že mu začaly docházet ty jeho miliony. Navíc mi fakt dost vadilo to přeskakování v čase.
Takže Chandlere, Tebe miluju a Matty, Tebe teda ne. Ale držím Ti palce!

Natyss
26.02.2023 5 z 5

Napsat takto otevřenou životní zpověď plnou hrůz, strachu a sraček chtělo zatracenou odvahu.

Anahk1
26.02.2023 4 z 5

Ajaj.. co napsat .. Matthew a jeho život v začarovaném kruhu. Za knihu jsem moc ráda, ukázala mi, že vše může být jinak, než se na první pohled zdá. Ztotožňuji se s komentářem od Ellinek, taky to tak vnímám. Při čtení jsem pociťovala - lítost, naštvanost, pobouřenost a zase lítost.. a pak jsem si uvědomila, že se snažím hodnotit něco, co nejsem schopna pochopit a porozumět tomu... Matthymu držím palce a přeji, aby mu ty jeho "průšvihy", již do života nevstupovaly.. a Chandlera.. pořád zbožňuju :)))

cedricdiggory
24.02.2023 4 z 5

A odteď už se na Chandlera nebudu nikdy koukat jako dřív ;)

Ellinek
24.02.2023 5 z 5

Není to kniha pro každého a není to snadné čtení. Vstupujete do mysli závislého člověka a poznáváte, jak myslí, vnímá a cítí a proč to vlastně dělá. A že to on sám nemyslí v podstatě špatně, ale je to natolik komplikované, že to, co nám přijde nelogické, závislému člověku připadá správné. Podobné příběhy opravdu oceňuji - všichni jsme jenom lidé a to pozlátko neznamená, že se máme dobře. Možná právě naopak. Doufám, že Mattyho další roky už nebudou poznamenány něčím tak devastujícím a svou sílu bojovat a nepodlehnout si udrží. A moc bych mu přála, aby našel tu spřízněnou duši, s níž by mohl založit rodinu. :)

kusma
23.02.2023 4 z 5

Seriál Přátele miluji a od teď se budu na jednoho jejich člena dívat jinak. A bude to přínos. Je to takové polidštění vymyšleného příběhu. Ale ke knize - je hodně zajímavá, dobře napsaná. Vždy jsem si myslela, že závislost přichází až se slávou. Vidím, že to byl omyl (aspoň v některých případech). Někdo se se závislostí rodí. Kniha o závislosti, slávě a velkém strachu. Doufám, že Matthew ten obrovský průšvih porazí.

Jutuna
23.02.2023 4 z 5

No jasně neni to krásná literatura. Ale bavilo mě to. Jestli se něco takového dá říct o něčem tak depresivním. Zdá se mi toho až příliš na jeden padesátiletý život.
Skoro se chce říct - promarněný život, ve kterém se střídá závislost na alkoholu a lécích s léčbou závislosti na alkoholu a lécích. Nic mezitím. A já to chápu...
Konec vyznívá naštěstí optimisticky a pro Matthewa nadějně . Moc mu přeju ať vydrží

Xena1970
22.02.2023 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh snad z dobrým koncem

BlackFairy
19.02.2023 5 z 5

U téhle knížky mě neskutečně mrzí nízkohvězdičková hodnocení... A zklamané komentáře, že to nebylo o Přátelích? A že na každé straně byly drogy? Ano, autobiografie bývá "promítnutím" autora na stránky. A tohle bylo promítnutí Matthewa. Ano, děsivé, syrové, kruté, smutné, naprosto odhalující, šokující. Kdo má slabý žaludek, nebo se mu takhle "krutý" styl nehodí do jeho idylické představy života - nesahejte po této knížce.
Kdo máte rádi Matthewa, jeho humor (který tam opravdu najdete) a nebojíte se naprosté upřímnosti, směle do ní.

todilka
18.02.2023 4 z 5

Kniha je hodně upřímná, otevřená a detailní. Chtělo to velkou odvahu, jít s těmi všemi sr*čkami ven. Člověk si neumí moc dobře představit, jak se cítí a jak nahlíží na svět "závislák", a Matthew Perry to čtenáři hodně přiblížil. Myslím, že už se nikdy na Přátele nebudu dívat stejně, resp. na Matthewa, a budu vždycky přemýšlet nad tím, na čem zrovna v téhle řadě jel. Neřekla bych, že je kniha vtipná. Občas jsem se sice pousmála, nebo spíš sarkasticky ušklíbla, ale spíš jen výjimečně. Zato konec je moc příjemný, až dojemný. Přeji Matthewovi jen to nejlepší a snad se už nadobro dostal z toho kolotoče ven, a třeba se ještě dočká i těch dětí, kdo ví.
*čtenářská výzva 2023: Kniha, jejíž hlavní postava je alkoholik

FejKýý
16.02.2023 4 z 5

Tak tohle byla vyčerpávající knížka. Příběh byl smutný a ani by mě nikdy ve snu nenapadlo, co Matthew vše prožil a to i v době natáčení Přátel. To že měl problémy s váhou, jsem na něm viděla už tehdy ale toť vše. Že byl v životě vlastně tak smutný a že hledal sám sebe? To bych nikdy neodhadla. V knize jsem toho popravdě čekala více o seriálu Přátelé ale nebylo to tam. Co se dá dělat, můj problém. Byla to čistě jen autobiografie o něm, což také měla být. Jediné co mě na knize vadilo, že se mi zdá, že to bylo pořád dokola. Chápu že i v tom jeho životě to vše bylo dokola, ale v knize podle mě by bylo fajn to trošku zkrátit. Jinak to hezky uzavřel. "Pěkně" se to četlo. Do budoucna mu přeji ať se mu splní, co si teď přeje a ať vše zvládá, tak jak do teď. Jediný co víme, že Jennifer Aniston mít asi chlapče fakt nebudeš. :D