Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora

Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513044/bmid_priatelia-lasky-a-jedna-hrozna-potv-BAi-513044.jpg 4 900 266

Milovaná hviezda seriálu Priatelia nás v úprimnom, zábavnom a otvorenom životopise zavedie do zákulisia populárneho sitkomu a zdôverí sa so svojím bojom so závislosťou. „Ahojte, volám sa Matthew, ale asi ma poznáte pod iným menom. Priatelia ma oslovujú Matty. A už som mal byť mŕtvy.“ Týmito slovami sa začína strhujúci príbeh uznávaného herca Matthewa Perryho. Jeho cesta viedla od detských snov o sláve cez závislosť až k vyliečeniu, ktoré podnietil strach zo smrti. Matthewovi sa stali nemocnice a liečebne dočasným domovom. Predtým prežil náročné detstvo. Ako päťročný pendloval medzi rozvedenými rodičmi. V štrnástich sa vypracoval na kanadskú tenisovú hviezdu. Ako dvadsaťštyriročný získal jednu z vytúžených rolí v pilotnom diele seriálu, vtedy ešte s názvom Priatelia ako my... A potom sa to rozbehlo. V neobyčajnom príbehu vyrozprávanom s jeho typickým humorom veľmi otvorene hovorí o rozpadnutej rodine, ktorá ho vychovala (a nechala napospas sebe samému), o túžbe po uznaní, ktorá mu priniesla slávu aj vnútornú prázdnotu. Tú nezaplnilo ani splnenie najväčších snov. Zároveň rozpráva o pokoji, za ktorý vďačí abstinencii, a o tom, ako vnímal všadeprítomnosť Priateľov. Nevynechá ani historky s hereckými kolegami či s ďalšími hviezdami, s ktorými sa počas kariéry stretol.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

saryk93
14.01.2023 1 z 5

Ach jo, já se na tuhle knihu tak těšila..jak už tu bylo řečeno, vědět, že o Přátelích, které miluju odmala, tam bude tak málo, že téměř na každé stránce bude alespoň zmínka o drogách, že bude celá kniha psaná ve stylu "jsem osamocenej chudáček, co se nějakým nedopatřením dostal k drogám, všichni mě litujte " a HLAVNĚ, že kniha tak změní můj názor na tohoto herce, kterého jsem dříve považovala za jednoho z absolutně nejlepších.. nikdy už na svůj oblíbený seriál nebudu koukat stejným očima a za to Matthewa opravdu nesnáším..Jsem zklamaná, znechucená, knihu posílám dál a od Přátel si dám určitě několiměsícovou pauzu, než ze sebe všechny ty negativní pocity trochu dostanu.

Zozol.ka
14.01.2023 2 z 5

Kniha se četla lehce, přečtena za pár dní. Ovšem musím napsat, jak moc těžce se mi četla. Jako milovnice přátel musím říct, že Matthew už pro mě nebude stejný Chandler, kterým pro mě býval. V knize neuvěřitelné množství gramatických chyb. Nevím, jestli bych knížku doporučila dál. Možná s odstupem času, po odležení pocitů, svůj komentář upravím.

Kurt_Teplice
13.01.2023 4 z 5

Na autobiografii jednoho z mých nejoblíbenějších herců jsem se náramně těšil. Přečetl jsem ji jedním dechem za tři dny, četba to ovšem byla bolavá. Ne snad stylem, ale zjištěním, na jak dlouho a jak hluboko se Perry dostal ve svých problémech. Co prožíval během natáčení jednoho z nejslavnějších televizních seriálů, aniž by to bylo na jeho výkonu znát. Zpověď to je syrová, až brutálně otevřená a upřímná a jsem nesmírně rád, jak kniha skončila.

jadunka
11.01.2023 4 z 5

Číst tohle chvíli po knížce Toma Feltona nebyl úplně nejlepší nápad, protože Tom opravdu nasadil laťku dost vysoko. Matthew píše úplně jinak. Jeho příběh je diametrálně odlišný. A těžký do poslední stránky. Netuším, kdo psal tu anotaci, ale napsat, že to je o tom, že "hvězda oblíbeného seriálu Přátelé nás ve svém vtipném životopise...", je totální krok vedle. Ta kniha není vtipná ani na jediné stránce. Je syrová, popisná, plná deprese, úzkosti, zmatenosti, zášti a závislosti. Ale i tak se domnívám, že stojí za to si ji přečíst. Protože se tam Matthew s ničím nemaže. A je zajímavé dát si to do souvislostí s epizodami Přátel.

Každopádně co mi vadí hodně je totální neschopnost českého nakladatelství zajistit odpovídající korekturu či editaci knihy. Tolik chyb, překlepů a nesmyslů jsem už dlouho neviděla. Jestli něco kazí zážitek z už tak drahé knížky, tak je to přesně tohle...

Corinne11
10.01.2023

Moc se mi líbil komentář Blanky (chvilku přede mnou) s tím rozdílem, že já si ani nejsem moc jistá zda bych tuto knihu doporučila. A právě fanoušci Přátel by si to asi měli rozmyslet. Za prvé tam toho moc o Přátelích není. A z toho co tam je, jsem nabyla dojmu jakoby se viděl být největší hvězdou seriálu. O kolezích tam toho taky moc není, nato že s nimi strávil 11 let svého života. A navíc od chvíle co jsem tuto knihu začala číst, nemůžu se od těch informací odpoutat a vlastně pořád co koukám na Přátelé tak si říkám ... takže teď je děsně nešťastný, v podstatě namol nebo naprosto pod prášky .... neumím teď seriál a informace z knihy od sebe oddělit. Taky teď vnímám jeho život jako děsně falešný, naprostá lež. Rozhodně ho nezničila sláva, protože potíže měl už dlouho před Přáteli a následně jen přidával a přidával. Upřímně nevím proč bych ho měla litovat. Se skutečným zájmem o jeho trápení jsem tu knihu četla možná tak do poloviny? Jenže ta kniha je opravdu jen a pouze o jeho závislostech! Které dle mého názoru navíc nemají tak úplně smysluplné odůvodnění. Je tak povrchní nebo naivní když byl přesvědčený, že sláva vyřeší všechny jeho potíže? Kdy v historii někomu sláva a ztráta soukromí vyřešili problémy?? Nikdy v životě "skutečně" nepracoval. Nebo se o tom alespoň v knize nezmiňuje. Vzít roli o kterou hodně stál, za "pouhých" 50 tis. za epizodu bylo pod jeho úroveň ..... Neměl sice ideální dětství, citově ho to určitě poznamenalo, ale dětství může být mnohonásobně horší. A vzhledem k tomu, že jeho potíže rozhodně začaly v dětství tak je naprosto zjevné kdo za jeho slabosti může. A přitom několikrát v knize opakoval, že rodiče za nic neviní. ??? Není v tomhle jeho hlavní problém?? Že nedokáže upřímně říct, že má pocit, že ho rodiče dostatečně nemilovali?

Blanka_cte
10.01.2023 3 z 5

Nevím, nakolik nechal Perry zasáhnout do knihy editora nebo nakladatele, vzhledem k tomu, že sám píše scénáře atd., ale za mě by jí určitě slušelo proškrtání některých pasáží. Dozvěděli jsme se velmi podrobně, jaké pocity zažíval v dětství, ale paradoxně o jeho dětství jsme se toho zas až tolik nedozvěděli. Úplný začátek knihy se mi četl hodně špatně právě proto, že Perry v něm dělal velké časové skoky a chvílemi vůbec nebylo jasné, kdy se která věc odehrála, v jednu chvíli mu bylo osm, pak už mu bylo tolik, že mohl pít a flirtoval s holkama. Časové skoky začaly dávat mnohem větší smysl až v pozdějších částech knihy a byly i lépe uvozené, takže člověk už se v tom tolik neztrácel. Přece jen skok z 20 let do 30 let je jiný, než když skáče z doby, kdy mu bylo 5, do doby, kdy mu bylo 19.
Já osobně jsem čekala, že o Přátelích a období Přátel bude v knize psát více, vzhledem k tomu, že to byla velká část jeho života, ale spíše jenom klouzal po povrchu. Jako by věděl, že o tom něco musí napsat, protože to lidi zajímá, ale ve skutečnosti se mu o tom vůbec psát nechtělo.
Trochu se mi začalo už ke konci zajídat neustálé opakování o Bohu v kuchyni a o tom, jak je závislost hrozná nemoc, za kterou nemůže. Jakoby... opravdu to nemusel opakovat tolikrát, jeho postoj jsem pochopila už poprvé.
Ačkoliv to vypadá, že knihu haním a nikomu nedoporučuju, tak naopak, přečetla jsem ji vlastně jedním dechem, dozvěděla jsem se spoustu věcí o Perryho životě, které jsem netušila. Jen, jak jsem psala na začátku, neuškodilo by seškrtání některých zbytečně obsáhlých a nezajímavých pasáží, opakující se názory a možná o trochu méně sebelítosti. Jo a taky pokud někdo čeká, že to bude vtipné čtení, protože to napsal komik a člověk, co hraje Chandlera Binga, tak bacha, opravdu to vtipné čtení není. Je to naopak hodně smutné čtení.

Eliza20
10.01.2023 5 z 5

Po některých zdejších hodnoceních jsem od knihy moc nečekala a o to víc jsem byla překvapená. Brutální upřímnost, kterou je napsána mě naprosto odrovnala. Ano, v některých částech je zbytečně repetitivní a na časovou osu závislosti aby si člověk nakreslil diagram, ale sebelítostivá mi nepřišla. Ihned mě vtáhla, protože nehledě na obsah, forma je skvělá, buď umí "Matty" fakt dobře psát, nebo měl skvělého editora. Sázím na to první. A co se obsahu týká, taky skoro nemám co vytknout. Dočítala jsem poměrně smutná, ale taky vděčná za svůj vlastní život. Kniha mě donutila docela dost přemýšlet a to je skoro vždycky plus.

TerkaM
07.01.2023 5 z 5

Super! Bavilo mě to číst a ač si neprožíval úplně pozitivní období, trochu jsem v něm viděla Chandlera Binga... rovněž jsem si snažila rozpomenout na určité pro něho důležité pasáže, které znám z Přátel a které mi kolikrát nepřipadaly nějak zásadní v tom smyslu, že bych v nich viděla závislého člověka. Poučná kniha, a pokud milujete Přátele, musíte si ji přečíst.

misa.novakova
06.01.2023 5 z 5

Pro milovníka Přátel úžasná kniha, kterou rozhodně doporučuji přečíst. Velmi detailně popsané pocity a myšlenky závislého člověka

ipkkk
03.01.2023 5 z 5

Chandler Bing mi vždycky přišel jako pohodář, klidnej a vyrovnanej člověk milující a podporující svou přítelkyni Moniku. Tak takovej Matthew Perry rozhodně není. Je to téměř jeho opak - sebelítostnej, destruktivní, věčně fnukající a obvinující všechny kolem, svět, osud, plácající se ve své choré hlavě. Ačkoliv se mi zrovna nezamlouvá pravá tvář Mattyho, knihu hodnotím velmi kladně, protože byla pravdivá, šokující, syrová a odvážná. Tak trochu mi Mathew připomněl Katku (dokument Katka od Heleny Třeštíkové) s takovým detailem, že Matty je závislý snad na všem kromě heroinu. Ale zdá se, stejně jako ona, že je bohužel ztracený případ.

Nephthys
02.01.2023 4 z 5

Kniha se četla dobře. Bylo to zajímavé, občas i vtipné a pro milovníka Přátel nutné :-) Chvíli jsem se ztrácela v časové ose, ale vzhledem k tomu, že to byla asi opravdu očistná terapie, která měla fanoušky obohatit o upřímný vhled do "Chandlerova" soukromí a možná pomoct lidem v podobném průšvihu, se to dalo vydržet.
A jak už tu bylo řečeno - chyby, překlepy a některá opakující se slova, to trošku kazilo dojem. Korektura tomu moc nedala.

jefff
02.01.2023 5 z 5

Já se od knihy nedokázal odtrhnout. Leccos člověk zachytil v médiích, ale peklo, kterým si Matty prošel se dá jen těžko pochopit. Ano, zavinil si to do vysoké míry sám a ani to nepopírá. Ale dostat se z toho pádu muselo být extrémně náročné a ne každý to dá. Moc bych si přál, aby tahle kniha byla důstojnou tečkou za tím jeho nedůstojně mrazivým obdobím. Věřím že snad ano, ale kdo ví.

calistam
30.12.2022 4 z 5

Četla jsem jedním dechem. Kniha zajímavá, pro mne čtivě napsaná, otevřela mi jiný pohled na Chandlera. Už to nebude jen ten floutek... Hodně si zažil a hlavně vše přežil. Setkání s Bohem je vždy masakr.... Tak mi nezbývá než mu držet pěsti, aby našel tu pravou lásku svého života a zůstal už navždy "čistý"......

verculka
27.12.2022 4 z 5

Terapie sditelnim... tomu rozumim. Pomaha to. Mozna tu knihu napsal jako ocistu, posledni krok predtim byt navzdy (?) cisty, omluvit se za chyby ..buh vi.. Kniha je to vsak uprimna, syrova. Je mozne, ze si touto knihou ublizil/klesnul v ocich fanousku. Nicmene se na Chandlera uz nikdy nebudu koukat stejne. Nevedela jsem, ze na tom byl az tak spatne a tolik toho bral a tak dlouho.
Co mi na knize opravdu vadilo byla ta spoustu chyb a preklepu...chtelo to jeste jednu jazykovou korekturu.

Mia07
26.12.2022 4 z 5

Nic není černo bílé. V tomto případě “Matty” zaplatil skoro nejvyšší cenu za slávu. Hlavě a démonům se nedá poručit. Je to opravdu nahlédnutí do hloubky a temného zákoutí jeho duše a mysli. Nezbývá nic jiného, než mu držet palce. Přežil to co 98% lidí nepřežije.

Kniha je pro někoho možná složitá časovými vsuvkami a nedá se přesně orientovat kdy se se jaký relaps a léčba stala. Ale ve finále to asi není to podstatné. Ukazuje nám, že populární herec, miláček Ameriky i zbytku světa může být zároveň tím nejsmutnějším a nejnešťastnějším člověkem. Sám to i uznává, že by byl radši chudý, neslavný, v sociálním bytě, ale bez démonů v hlavě a srdci.

Přátelé jsou pro mě TOP seriál a za mě velmi zajímavá kniha.

r0st4
21.12.2022 2 z 5

Chm... to bylo... chm. Jako mnozí přede mnou jsem asi od knihy očekával něco trochu jiného, než jsem ve finále dostal. Ne snad, že by v ní byla nouze o vlastně docela zajímavé postřehy z ne úplně snadného života člověka, kterého si bude už asi navždy každý pamatovat jako Chandlera Binga. On jen Perry (narozdíl od Chandlera) překvapivě není sympatickou postavou. Což je dvojnásob zarážející, uvážíme-li, že Matthew Chandlerem do značné míry byl a je.

Finální hodnocení téhle knížky bude upřímně hodně záviset na tom, jak kdo z nás vnímá závislost. Já kupříkladu nevěřím tomu, že jde o nemoc (ještě k tomu geneticky podmíněnou, jak se nás Perry snaží celou knihu přesvědčit) a závislí jsou pouhými nevinnými oběťmi. Tím pádem je pro mě Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih ubíjející jízdou plnou sebelitování a hořekování, která měla skončit někde doma v šuplíku a ne na pultech knihkupectví.

P.S.: A jako ostatní, ani já jsem moc nepobral tu nezastíranou animozitu vůču Reevesovi a pár dalším. Myslím, si, že když má dost prostoru brečet jakej je chudák, mohl klidně věnovat pár odstavců nějakému vysvětlení. Protože většinu knihy prakticky velebí každýho nýmanda v Hollywoodu, jen Reeves a pár dalších si bůh ví proč zaslouží umřít.

leny.wood
18.12.2022 3 z 5

Rozhodně zajímavé čtení, sonda do duše Matthewa Perryho. Nevím, co někteří čekali - Perry popisuje svůj boj se závislostí zcela otevřeně, je vulgární, syrový, sem tam vtipný. Vhled do mysli závislého člověka ukazuje, jak je to pro něj těžké, pro nás "čisté" nepochopitelné. Ano, některé věci se opakují, ale to je tím, že závislost je začarovaný kruh a vyjít ven navždy není jednoduché. Co v mých očích knihu sráží, je fušeřina, kterou předvedl korektor českého vydání. Tolik překlepů a chyb mi čtení dost ztížilo, proto jen tři hvězdy.

Antares
14.12.2022

Som večný fanúšik seriálu Friends a Chandler Bing je moja obľúbená postava, takže biografia Matthewa Perryho v mojej knižnici nesmela chýbať. Rozhodne nejde o literárne dielo storočia, no dozvieme sa mnohé zaujímavé veci o jeho živote. Z knihy je vidieť, že Matthew to nemá ľahké sám so sebou a že život s ťažkou závislosťou je neustály boj a chodenie v kruhu. Ostatne, celá kniha je pomerne dosť repetitívna a chaotická, často neviete, v ktorej životnej fáze rozprávač je. Ale myslím, že práve tým celkom dobre vykresluje obraz o tom, aké to je byť v jeho koži. Humor ako obranná reakcia presakuje pomaly každou stránkou knihy.. Matthew však nie je Chandler. Zaujalo ma s akou priamosťou a otvorenosťou hovorí o všetkých svojich problémoch a eskapádach a o vlastnej neschopnopsti čokoľvek zmeniť alebo len s veľkými ťažkosťami. Silne to na mňa pôsobilo a v konečnom dôsledku som všetko prežívala s ním a bolo mi aj smutno. Takže aj napriek nedokonalostiam som si čítanie užívala a rozhodne doporučujem.

Prubner
04.12.2022 2 z 5

Kniha na 300 stránkách v podstatě popisuje jen to, jak Matthew chlastá, kouří, bere léky, pak se jde léčit, potom do toho znovu spadne, a pak opět totéž, pořád dokola to samé, asi miliónkrát. Obávám se, že pan Perry je ztracený případ a pochybuju, že je už ze všeho venku. Navíc nevím, proč ze svých problémů obviňuje osud, za všechno si může sám. Sorry, Matthew, mám tě rád, ale je to tak.

Martianus
30.11.2022 4 z 5

Velmi silná kniha, jejíž hlavní poselství obohacuje spousta zajímavých příběhů "ze zákulisí".

Jen mi pořád vrtalo hlavou, co má ten Perry proti Keanu Reevesovi