Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora

Priatelia, lásky a jedna hrozná potvora
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513044/bmid_priatelia-lasky-a-jedna-hrozna-potv-BAi-513044.jpg 4 933 933

Milovaná hviezda seriálu Priatelia nás v úprimnom, zábavnom a otvorenom životopise zavedie do zákulisia populárneho sitkomu a zdôverí sa so svojím bojom so závislosťou. „Ahojte, volám sa Matthew, ale asi ma poznáte pod iným menom. Priatelia ma oslovujú Matty. A už som mal byť mŕtvy.“ Týmito slovami sa začína strhujúci príbeh uznávaného herca Matthewa Perryho. Jeho cesta viedla od detských snov o sláve cez závislosť až k vyliečeniu, ktoré podnietil strach zo smrti. Matthewovi sa stali nemocnice a liečebne dočasným domovom. Predtým prežil náročné detstvo. Ako päťročný pendloval medzi rozvedenými rodičmi. V štrnástich sa vypracoval na kanadskú tenisovú hviezdu. Ako dvadsaťštyriročný získal jednu z vytúžených rolí v pilotnom diele seriálu, vtedy ešte s názvom Priatelia ako my... A potom sa to rozbehlo. V neobyčajnom príbehu vyrozprávanom s jeho typickým humorom veľmi otvorene hovorí o rozpadnutej rodine, ktorá ho vychovala (a nechala napospas sebe samému), o túžbe po uznaní, ktorá mu priniesla slávu aj vnútornú prázdnotu. Tú nezaplnilo ani splnenie najväčších snov. Zároveň rozpráva o pokoji, za ktorý vďačí abstinencii, a o tom, ako vnímal všadeprítomnosť Priateľov. Nevynechá ani historky s hereckými kolegami či s ďalšími hviezdami, s ktorými sa počas kariéry stretol.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Umění
Vydáno: , Ikar (SK)

Friends, Lovers and the Big Terrible Thing , 2022

Anoell
09.07.2023 4 z 5

Matthew Perry nás nechává nakouknout pod pokličku jeho života a to bez pozlátek. Popisuje především svůj boj se závislostí a čtenář doufá, aby ho vyhrál. Matthew dle mého není přímo pan spisovatel s velkým P nebo S, ale rozhodně je kniha čtivá. Nejvíce zaujme pravděpodobně fanoušky seriálu Přátelé, i na který se po přečtení budou dívat jinak.

Nunynka
05.07.2023 4 z 5

Od teď se budu dívat na Přátelé jinýma očima. Matthewa jsem z té šestky měla odjakživa nejradši,proto jsem si tu knížku musela přečíst. Ale teď se budu na seriál dívat a budu si říkat,to je zrovna období kdy pil nebo je tady pod práškama? Ale jedno mu nemůžu upřít. Hrál dokonale i když byl tak závislý.

Marcik7
05.07.2023 4 z 5

Ani ve snu by mě nenapadlo, že právě tento člověk měl (a to doufám, že se jedná o čas minulý) takový "ohromný průšvih" a že ho vůbec přežil. Je to děs, jak s člověkem dovede zamávat psychika, pocit méněcennosti, nedostatečnosti, že raději zahodí i to dobré, co se mu děje, aby náhodou nezklamal blízké lidi i sám sebe. Moc mu přeju, aby už bylo jen dobře...

Ešína
02.07.2023 3 z 5

Tak to čumim jako péro z gauče. Nechápu, jak to mohl všechno ustát. Kniha byla místy čtivá, místy byla nudná. Ale musím ocenit jeho brutální upřímnost.

Gabi13
02.07.2023 5 z 5

To je tedy nářez. Matthewa mám moc ráda a jeho upřímná zpověď, která si k ničemu nebere servítky je tedy opravdu pohled do nejtemnějších stránek jeho života. Po celou dobu jsem mu přála sílu, klid a kuráž a věřím, že jeho život teď konečně nabere ten správný směr.

MartinProtschke
30.06.2023 5 z 5

Upřímná zpověď oblíbeného a na první pohled vždy veselého herce. Nikdy jsem netušil, co musel prožívat, vždy to pro mě byl potrhly a vtipný Chandler.
K překladu a korekture mám pár výhrad. Dost tiskových chyb v knížce a navíc- když už je řeč o tenise, je dobré si při překladu zjistit o té hře pár věcí. Chris Evert nebyl ten, ale ta a od základní čáry to rozhodně není za síť na druhé strane180 cm...

barcasknihou
23.06.2023 5 z 5

Chandlera z Přátel známe snad všichni,(pro mě je to druhá nejoblíbenější postava, hned po Phoebe) ale nevěděla jsem, že už od čtrnácti let se potýkal se závislostí na alkoholu. Později to gradovalo a Matt začal být závislí na spoustě lécích. Jednu dobu bral 55 prášků denně! To je naprosto šílený! Kniha je převážně o jeho závislostech.

Při čtení jsem se hodně bavila hercovými vtipy a poznámkami. Jak v knize napsal, on byl Chandler ještě než ho do té role vůbec obsadili. A má pravdu!
Je to psané hrozně čtivě a nechtěla jsem se od knihy odtrhnout. Byla jsem překvapená s kolika ženami chodil a převážně jak začal a skončil vztah s Julii Roberts. O Přátelích tam toho bylo méně než jsem čekala, ale psal o nich moc krásně.

Čtení jsem si neskutečně užila. Jsem moc ráda za tuhle knihu a jestli máte herce rádi, už jako Chandlera, nebo prostě jako osobnost, tak si knihu přečtěte. Stojí to za to.

Anetkaknihomol
21.06.2023 4 z 5

Nechápu, jak to mohl přežít. Místy byla kniha nudná, ale jinak čtivá.

iveta3689
21.06.2023 3 z 5

Těšila jsem se na knihu, Chandler byl můj oblíbenec z Přátel. Byla jsem zvědavá na Mattův život. Tady se toho o životě a profesi moc nedozvíme, je to jen přehled léků, alkoholu a cigaret v konkrétních obdobích. Kniha je hodně otevřená, ale spíš je to terapeutický nástroj pro autora, než že bychom z toho něco jako čtenáři měli.

m2056
15.06.2023 2 z 5

Nejvice se z knihy dozvíte kolik za den vypije vodky kolik sní léků kolik za ně zaplatil kolikrát byl na léčení závislosti tohle více jak polovina knihy. Jinak herecký život je popsán kolikrát na přeskáčku.

iceVS
15.06.2023 5 z 5

Brutálně upřímná zpověď. Přesto mě to naprosto pohltilo. A nepustilo.
Co se týká knihy, člověk by čekal, že tak očekávaný titul si zaslouží víc pozornosti, přinejmenším trochu lepší korekturu.
Co se týká Matthewa, držím mu palce, ale vlastně nevím, co si o tom všem myslet. Upřímnost, utrpení, sebelítost, slabost...?
Radši přivřu oči před realitou a budu věřit tomu, že některé věci se "ztratily v překladu".

baterka.gs
07.06.2023 5 z 5

Čteno v originále, což byla pro mne pocta číst knihu od herce z mého nejoblíbenějšího seriálu a číst ten příběh právě jeho slovy a ne přes nějaký nepovedený překlad. Kniha pro mne byla velkým překvapením právě o té bolesti, která je za šprýmy a uvolňováním napětí pro ostatní, za tím vším se skrývala hodně smutná a bolestivá duše. Respekt před tím, že Přátele natočil tak famózně a díky tomu si může dovolit i nadstandartní boj se závislostí. Ono je otázka, co mohlo vyrůst z dítěte, kterému jako malému dávali prášky, protože moc brečel.. jak moc tu svou cestu mohl ovlivnit.. anebo z toho za daných okolností vytřískal maximum?

zandu
01.06.2023

Tak nevím. Nedočetla jsem. Ano, je to absolutní zpověď, ale vůbec mě ho není líto. Má okolo sebe spoustu známých, má spoustu peněz, ale k čemu to je, když to nedokáže využít k tomu, aby svůj život prožil lépe? A takový člověk přežije všechny možné zdravotní komplikace, za které si může jen a jen sám (a jinde zemře na nějakou hnusnou nemoc mamka od dětí nebo to dítě nebo... no to je fuk, hlavní je, že si to odskáčou lidé, kteří sami za nemoc nemohou). Život je v tomto směru nespravedlivý. Lituji, že jsem se do knihy vůbec pouštěla.
EDIT: nakonec jsem knihu rychločtením přeci jen přelouskala, ale můj názor to nezměnilo.

Mauri
31.05.2023

Nemám v povaze obhajovat závislosti, pokud se neudržíš ani po 3 léčbě, tak se asi tak moc léčit nechceš. Nicméně kniha mi dopřála náhled do duše trpícího muže. Sděluje ,že problémy si nesl už z mládí, tudíž je zbytečné se navážet do jeho bohatství a slávy. A pravděpodobně si podobnými obtížemi prochází i nějaký Lojza kdesi v zapadákově. A možná právě jemu pomůže, když zjistí, že v tom boji není sám ač nema ty miliony k léčbě. A možná Perrymu pomohlo že s z toho mohl vypsat. V knize jsem byla chvílemi ztracená, protože se vážně přeskakuje.
Ale kdyz nic jiného, necham si zrnko nejistoty, že možná vážně není tak snadné přestat, ikdyž si to moc závislí přejí .

sebemi
29.05.2023 4 z 5

Knihu jsem četla s přestávkami, abych to trochu vydýchala. Je to syrové, srdcervoucí čtení a náhled do jedné smutné a utrápené duše. Místy jsem byla šokovaná, že to vůbec přežil, ani sláva a peníze tě nevyléčí,jak píše on sám.

Na Přátelé už se nebudu nikdy dívat stejně (absolutně nechápu,jak podával takové výkony při 55 vicodinech denně), ale kniha za přečtení stála. Moc mu fandím a doufám, že to zvládne a najde po čem touží.

AngeliS
23.05.2023 4 z 5

Byl to takový velmi, velmi hluboký pohled do zákulisí. Do zákulisí jedné duše. Myslela jsem, že jel více v hodně tvrdých drogách. Čekala bych klasicky příběh. Peníze = drogy, party.
Ale ne. Je to v hlavě. A chápu ho. Ale je to konec? Zvládl to?
Za mě to skákalo až moc, často se vše opakovalo. Jiné knize bych to neodpustila.
Tohle jsem ale chtěla a musela vědět.
Nebylo mi při tom dobře. To se přiznávám.

Malarkey
23.05.2023 4 z 5

Oceňuji každého herce nebo herečku, která se rozhodne své pocity sdělit formou knihy nadšenému čtenáři. My je známe věčně usmívající, bavící nás, ale mnohdy je realita úplně jiná a je dost těžké se dostat do hlavy těchto herců a hereček, které máme tak rádi.

U Matthew Perryho by kde kdo mohl po přečtení říct, kéž bych tuto knihu nikdy neotevřel, protože Matthew se tu otevírá veřejnosti se všemi svými démonya že jich má. Seznam všeho, co mu postupně kopalo hrob, by dalo na několik stran a stejně je tu mezi námi, což zřejmě o něčem svědčí. Minimálně o jeho tuhém kořínku.

I přesto jsem ale rád, že jsem si tuto knihu mohl přečíst. Pravda, asi na něj už nikdy při sledování Přátel nebudu koukat stejně, ale ono si to časem sedne a přijmu to jako holý fakt. Přeci jen, hoďte kamenem, koho netrápí nějací vnitřní démoni. A jsou mezi námi i tací, kteří jich mají více, než jsou schopni vůbec unést. I z nich je ale možné se učit a i proto jsem rád, že Matthew tuto knihu napsal.

Napsal jí totiž veskrze dobře, i když se tu občas děsně opakuje, časově přeskakuje a samotný předklad z nakladatelství plný chyb tomu také nepomáhá. Čtyři hvězdy ale přesto zaslouženě.

blackoutzuzi
09.05.2023 5 z 5

Přátelé jsou nejlepší seriál všech dob, to je bez debat! Ten je ale v knize zmiňován pouze okrajově (toť informace pro ty z vás, co by si knížku chtěli koupit právě kvůli němu), více se tu Matthew Perry věnuje tomu ohromnému průšvihu - své závislosti.

Dost mě zaskočilo jak moc je Matthew Perry "rozbitý" a s jakými myšlenkami se celý život potýká.. Člověk má někdy o hercích fakt zkreslené představy, já ho měla zafixovaného jako toho vtipného pohodáře Chandlera Binga a ani mě nenapadlo, že by to mohlo být jinak...

Skvělý text, který mě dost zasáhl, byl to takový exkurz do mysli závislého člověka, zároveň je to ale vykompenzované vtipnými momenty ze života velmi zajímavého člověka.

Určitě se objeví v seznamu nejlepších knih roku :) Jen škoda toho překladu - takových překlepů..:/ s tím si někdo nedal moc práce..

Dol.l
06.05.2023 4 z 5

Trochu jsem váhala, jaké hodnocení dát. Matthew Perry tu knihu napsal opravdu sám, je velmi autentická, upřímná a zajímavá jak pro fanoušky Přátel, tak i pro ty, kteří chtějí vědět, co se děje v hlavě závislého člověka. V tomto směru je to na 5*. Na druhou stranu autor chaoticky přeskakuje v čase, orientovat se dá tak maximálně podle sérií Přátel, některé příběhy jsou jen nahozené a nedokončené, jiné se zase opakují. Zároveň jsou v knize překlepy, občas vypadává z větné vazby (netuším, jestli je to problém autora nebo překladu). V tomto směru je to sotva na 3*. Takže celkově 4*.

Ajli
06.05.2023 odpad!

Absolutně souhlasím s komentářem níže mia.com. Tyhle sebelítostné paměti ubohého, bohatého feťáka, který akorát neustále opakuje kolik žen přefiknul a jak na něj na chudáčka byli všichni zlí, když si za to mohl sám, jsou jednou z nejhorších knih, co jsem kdy četla. A to radši ani nemluvím o korektuře textu, u které je už u nás asi tradicí, že proběhla nejspíš potmě.