Prelet nad kukučím hniezdom

Prelet nad kukučím hniezdom https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87816/bmid_prelet-nad-kukucim-hniezdom-5ab-87816.jpg 5 2928 2928

Čitatelia si Keseyho román asi navždy pamätajú vďaka vynikajúcemu filmu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Freemantle
23.07.2018 4 z 5

Kdysi dávno jsem viděl film a teprve teď sáhl po knize. Film byl výborný, kniha velice zdařilá. Náčelník příběh z psychiatrické léčebny, které pevnou rukou vládne Velká sestra, vyprávěl příjemně, ale ztotožňuji se s názory těch, kteří tvrdí, že některé jeho pasáže (myšlenky) byly nezajímavé. Ale naštěstí jich nebylo moc. McMurphy byl vykreslen skvěle, jeho postava mi byla velice sympatická a blízká. Ve filmovém zpracování mi sestra Ratchedová přišla daleko zrůdnější, trošku mě zklamalo, že jí zde nebylo dopřáno víc prostoru. Náčelníkovo líčení ve spojení s mojí fantazií zafungovalo, proto jsem se při čtení několikrát od srdce zasmál. Konec mě mírně zklamal, přišel mi uspěchaný, škoda.

stepan_s
20.07.2018 5 z 5

Rozhodně lepší než Formanova filmová adaptace. Náčelník Bromden je hrozně zajímavá postava a jeho vyprávění je dokonalé. Nepamatuji si, že bych takhle někdy prožíval knihu. Tohle si přečtu i v budoucnu.

Lethania
02.07.2018 4 z 5

Velice povedené dílo, které si budu pamatovat ještě dlouho po jejím přečtení. Příběh, odehrávající se v psychiatrické léčebně, je originální a uvěřitelný. A po smutném konci jsem měla pořádnou depku. Určitě zkouknu i film od Formana.

Dáma s hrnstjm
27.06.2018 3 z 5

Přidávám se ke komentující menšině, která není z knihy stoprocentně nadšena... nemohla jsme se pořádně začíst a udržet pozornost, Náčelníkovy rozvleklé myšlenky a vize mě místy úplně ubíjely... Téma zajímavé a znepokující, silný závěr.

Atuin
20.06.2018 5 z 5

Já budu asi za kulturního barbara. Já jsem filmové zpracování neviděla - tedy dosud neviděla- protože to chystám napravit. Ale potom co o tom vím tak si myslím že kniha dosahuje a dosáhla mnohem vyšších kvalit, tedy ne že Forman na ně tak zcela nedosáhl. Klidně mě opravte. Kniha je " úžasná ". Jede to jako po drátku, dává to smysl a má to dostatečnou sílu aby vás to drželo při zdi. Vyprávění skrze Indiána byl úžasná věc, nápad který se osvědčil. 5/5

D_yabel
16.06.2018 5 z 5

Chtěl jsem si přečíst knihu před tím, než se podívám na film - a dobře jsem udělal. Tím nechci říct, že Formanova adaptace je horší či snad dokonce špatná, to rozhodně ne. Ale jsem si jist, že kdybych na to šel opačně, přišel bych o jedinečný knižní zážitek. V knize je Ratchedová vykreslena mnohem věrohodněji (a o to hrozivěji) než ve filmu. To se dá říct snad o všem v knize. Přišla mi atmosféričtější a nějakým způsobem procítěnější. A po přečtení poslední stránky na vás čeká depka. Pořádná depka.

iveta3867
12.06.2018 5 z 5

další kniha z psychiatrické léčebny, které řadím na úplný vrchol nejlepších knih.. velice kvalitní dílo.. smutný konec..

michaela1992
17.05.2018 5 z 5

Divadelní inscenaci jsem viděla před dvěma roky. Musím uznat, že dle mého názoru, ji kniha několikanásobně překonala. Děj má spád, kniha se čte sama, dialogy a především psychologie postav jsou velmi dobře zapracované do kontextu. Při čtení vás obklopují vlny reálných pocitů - bezmoci, smutku, nespravedlnosti, zlosti, hrůzy, ale i štěstí, empatie, náklonnosti - závěr zůstává na subjektivním zhodnocení jedince. Opravdu mocný Kombajn vyhrává tuto bitvu?

jelad
13.05.2018 5 z 5

Osudové setkání s nejodpornější literární postavou všech dob - vrchní sestrou Ratchedovou, dopadá pro člověka, který si je plně vědom ceny své svobody, jen jedním možným, fatálním, způsobem. Svázán na stole ve tvaru kříže, hlava „přizdobená korunou z elektrických jisker“ a po hlasitém „Prásk“ mozkem projede elektřina za pět centů - léčebná kúra - která z pětatřicetiletého muže vytvoří „slintajícího idiota“, který si močí do kalhot nebo „nemyslící organismus“, jenž dokola křičí: „Doprdele se starou“.
Psychiatrická nemocnice, ve které se bláznovství pacientů nedá srovnat s šílenstvím personálu a lidí mimo ústav, je peklem na zemi, jehož satanem je vrchní sestra, která se vyžívá v tortuře a ponižování svých svěřenců. Posednutá je vyhlazením člověka - uvnitř každého z těch, kteří se jí dostanou pod ruku. Její souboj s vtělenou svobodou a volnomyšlenkářstvím McMurphym je vrcholem nespravedlnosti a totálního pominutí, leč končí tragicky, slouží jako rozbuška pro ty, kteří ještě nezapomněli na to, jaké je to skutečně žít.
Ken Kesey to čtenářům nasázel bez patosu a klišé, bez sentimentality, s černou ironií, která dotváří prostor, kde je natěsnáno všechno absurdum světa. A do toho všeho vypravěč, který navzdory svým halucinacím působí jako poslední princip pořádku a smyslu v naprosto šíleném chaosu.
Kniha, jež si zaslouží deset hvězd z pěti.

„Pro tebe taky nemůžu nic udělat, Billy. Však to víš. Nikdo z nás ti nepomůže. Musíš pochopit, že jakmile člověk někomu podá pomocnou ruku, vydává se tím všanc. Člověk si musí dávat majzla, Billy, to bys měl vědět, ví to přece každý. Co bych já pro tebe moh udělat? Nemůžu tě zbavit kaoktání. Nemůžu ti setřít ze zápěstí jizby po žiletce, ani ty cigaretové spáleniny na hřbetech rukou. Nemůžu ti dát novou mámu. A jestli po tobě bude sestra dál takhle rajtovat, strkat ti nos do tvé slabosti, dokud tě nepřipraví o všecku důstojnost, co v tobě zbyla, dokud se samým ponížením nescvrkneš do ztracena, ani proti tomu nic nezmůžu. U Anzia jsem viděl svýho kámoše přivázanýho u stromu jen padesát metrů ode mě, řval, že chce pít, obličej spálený sluncem. Chtěli na mně, abych mu zkusil jít na pomoc. Přeřízli by mě vpůli tam z toho statku.“

„Každá ta tvář jako by nesla nápis, podobně jako ty cedulky „Jsem slepý“, co si věšeli kolem krku harmonikáři v Portlandu, jenomže na těchhle stojí „Sem unavenej“, nebo „Mám strach“, nebo „Umírám na prochlastaný játra“, nebo „Jsem v moci strojů a lidí, co mě pořád někam postrkují“. Přečtu je všechny, i když jsou tím nejdrobnějším tiskem. Některé z těch obličejů se po sobě otáčejí a taky by si mohly přečíst, co je na těch druhých napsáno, kdyby se jim chtělo, ale k čemu by to bylo? Míjejí mě a zapadají do mlhy jako konfety.“

ChristineDaee
18.04.2018 5 z 5

Pacienti na psychiatrickom oddelení trpia despotickou nadvládou ,,Veľkej sestry'', ich každodenný život je jednotvárny, pravidelný a bolestivý. Toto ale naruší výnimočný, nespratný a divoký, no absolútne príčetný McMurphy, ktorý sa sem dostal, pretože dúfal, že mu bude poskytnutá lepšia starostlivosť ako vo väzení. Onedlho medzi ním a hlavnou sestrou začína boj na život a na smrť. Veľa smiechu cez slzy. Ustavične vyčkávate, čo nové vyvedie a bojíte sa ČO sa mu môže stať. Pacienti sú stále šťastnejší a odvážnejší a McMurphy sa navidomoči stráca a bledne. Záver sa dá teda vytušiť, je bolestivý, ale dobro zvíťazilo. Postava náčelníka Bromdena a jeho smutného detstva dodáva príbehu odraz westernu. Film je výborný, chýba mi tam McMurphyho ranné pobehovanie v prvý deň na oddelení aj jeho opakované rozbíjanie skla, no inak som veľmi spokojná. Jack Nicholson podal úžasný výkon (môj obľúbený herec :D) a vlastne ho podal aj každý, kto sa vo filme len mihne. A, samozrejme, koniec v knihe je smutný, koniec vo filme je KATASTROFA, spôsobil mi záchvat plaču !

1amu
03.04.2018 5 z 5

V podstatě odkazuji na svůj komentář ke knize "PAHOREK" - leč opomenul jsem pár věcí:
-geniální překlad zřejmě jednoho z nejlepších překladatelů z AJ, Jaroslava Kořána, vždyť on je (byl) o 1000 % lepší překladatel, než byl primátorem Prahy (sorry pane Kořáne),
-náčelník Bromden - zhmotněný až ve Formanově filmu, jím podaná story nemá chybu a je dobré, že si čtenáři uvědomí indiánskou moudrost,
- Mc Murphy odchází tam, odkud není návratu, ale jeho parťáci jsou o něco poučenější. Nejen, že na něj do smrti nezapomenou, ale z bezútěšné apatie v "blázinci" jim možná někde na konci tunelu prosvitne i sluníčko...
Velký náčelníku Bromdene - howgh !

Vierka_kikanika
24.03.2018 5 z 5

Skvelá kniha, samotný príbeh aj postavy prepracované do najmenšieho detailu. Snáď nemám ani čo vytknúť. Dávam päť hviezdičiek z piatich.

InExTrEmO
16.03.2018 3 z 5

Dal jsem si trochu odstup na hodnocení, ale šel bych možná i o stupeň níže. Samozřejmě si uvědomuji, že každé hodnocení je čistě subjektivní, nechci nikoho odradit.
U mě je to otom, že jsem si neudělal k těm postavám žádný vztah. Ten děj je vyprávěn dost lhostejným stylem. Přijde mi nudný a nezachránila to ani ta výprava na ryby, což je asi nejlepší část knihy, kde jsem se i celkem zasmál.
Konec knihy se úplně vymyká tónu děje celé knihy. Přišlo mi to trochu jako by se autor už unavil vypravováním a chtěl to co nejrychleji ukončit.
Díky knize jsem si přečetl i něco o lobotomii a jsem z toho ještě zmatenější. Většina lidí co ji podstoupila to nejen přežila, ale neprojevily se u nich žádné výraznější poruchy. Nebo alespoň ne větší než ty po šoko-terapii :) Proč ho teda udusil polštářem. Jestli to byl teda vůbec on, ten konec knihy mi přijde prostě divný.
Léčebna je spíš takovej menší koncentrační tábor, nedělám si iluze že to bylo v Americe místo kam by se lidé chtěli dostat, ale také mi to přijde pro účely knihy přehnané.

knižátko
02.03.2018 5 z 5

Snad nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla / jeden z nejoblíbenějších filmů, ke kterému se ráda vracím.

RyonMathrin
24.02.2018 4 z 5

Poutavé, strhující, propracované.
Pozor, dále mírný spoiler!

Pomsta McMurphyho na vrchní sestře je úžasně popsaná a je to podle mě jeho největší vítězství (za ten trest, který ho pak postihne, to stojí). A konec s Náčelníkem je perfektní, utlačovaný nakonec vítězí nad trýzniteli.
Všem doporučuji, úžasná, i když dost dramatická záležitost.

Abia
18.02.2018 5 z 5

Jedna z nejlepších knih. Film jsem viděla už dávno, pamatovala jsem si jen, že skončí špatně. Ale stejně jsem tomu zrzkovi fandila, sestru nesnášela a úplně cítila ten mráz, jak se hrne oddělením. Chechtala jsem se, byla dojatá, naštvaná a zničená spolu s hrdiny knihy. A nakonec to vlastně až tak špatně neskončilo, protože ty dva prostě nedostala. Nádhera!

Burák
10.02.2018 5 z 5

Formanovu filmovou adaptaci u roku 1975 jsem viděla několikrát a postava McMurphyho v podání Jacka Nicholsona patří mezi mé vůbec nejoblíbenější. O knižní předloze jsem věděla, ale ani nevím proč, nějak jsem se jí roky vyhýbala. Ale teď na ni došlo. A já jsem za to moc ráda, protože to byl nádherný čtenářský zážitek. Knížku jsem vždy odkládala vyloženě nerada a to i přesto, že kniha se od filmového příběhu liší jen v několika málo detailech.Užívala jsem si podrobnější vykreslení charakteru ostatních postav (pacientů). Postava Náčelníka (Bromdena) dostala díky jeho vzpomínkám z dětství a doby před hospitalizací úplně nový rozměr. Co jsem si ale užila nejvíc, bylo napětí ve vztahu McMurphyho a vrchní sestry Ratchedové - to je v knize vykresleno opravdu brilantně. A ten boj kdo z koho, je napínavý až do samého konce.
Z motivu absolutní moci, nemoci a toho NE moci běhá mráz po zádech. Každopádně to stojí za to.

Jednu extra hvězdičku v hodnocení by si zasloužil báječný překlad.

Maevie
06.02.2018 5 z 5

(SPOILER) Příběh jsem četla mnohem déle, než jsem od sebe očekávala. Často jsem knížku odkládala s pocitem nechuti, nespravedlnosti nebo zlosti nad událostmi, které autor popisoval. O to více se mě příběh dotknul. Smrt v závěru příběhu nevidím jako prohru, ale naopak jako vítězství - od McMurphy, který se systému již nikdy nepostaví, přebírají pomyslný štafetový kolík ostatní, kterým svým jednáním otevřel oči. Vzpoura tak může pokračovat dál.

Smardik17
31.01.2018 5 z 5

Páni... Tak to byla síla. Neuvěřitelně perfektně propracovaný příběh. Doporučuji

Alma-Nacida
27.01.2018 4 z 5

(SPOILER) Antihrdina, ke kterému jsem si v průběhu čtení vytvářela stále pevnější vztah, nakonec dopadne tragicky. Což se dalo čekat, že jo. Knihu jsem už četla v dřívějším vydání asi před 30. lety a tenkrát jsem byla na špatný konec opravdu naštvaná. Je zvláštní, že dnes mi to tak už nepřipadá, a má nejmilejší postava je Náčelník. Ale možná je to jen taková sebeobrana, když už vím, co bude... ;-) Každopádně to nutí k zamyšlení. Co byste dělali? Zvolit "svobodu, nebo smrt", to chce velkou odvahu.