Prelet nad kukučím hniezdom

Prelet nad kukučím hniezdom
https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87816/bmid_prelet-nad-kukucim-hniezdom-5ab-87816.jpg 5 2935 2935

Čitatelia si Keseyho román asi navždy pamätajú vďaka vynikajúcemu filmu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

vendysantos
06.08.2017 5 z 5

Naprosto fenomenální kniha, bavila mě od začátku do konce. Nejedna postava si u mě získala sympatie, hlavně Náčelník! Určitě stojí za přečtení, vřele doporučuji.
Jen nechápu český překlad názvu knihy, "Přelet nad kukaččím hnízdem" je stejně všem známější.

Marůš13
01.08.2017 4 z 5

Ze začátku jsem se do knížky neuměla začíst, ale asi u 40 stránky se mi knížka začala líbit a přečetla jsem ji za 3 dny. Hned jsem si oblíbila McMurphyho. Doporučuji přečíst;)

doriska
28.07.2017 5 z 5

Úžasná kniha o tom, jak ne všechno musí být o penězích. Jak může odvaha změnit spoustě lidem život. A o tom, že zaplatíme vysokou cenu, když se postavíme Kombajnu... Ale přesto, to za to bude stát.

Elle1
27.06.2017 4 z 5

Pěkné čtení, ale zase se mi to nelíbilo tak, jak jsem předpokládala, že bude. Jeto psychologický román, který přibližuje poměry v pschiatrických léčebnnách... Vypravěče jsem si docela oblíbila, McMurphy byl sice odvážný a jako charakter velmi propracovaný, ale nijak víc mi k srdci nepřirostl. 4/5

Veronika33
23.06.2017 1 z 5

Túto knihu som vzdala.Prečítala som cca prvých 70-80 strán a jednoducho ma nebavila. Možno bola chyba, že som jej ešte nedala šancu, ale nútiť sa do kníh je blbosť keď je toľko kníh, ktoré ma budú baviť viac a užijem si ich. (V mojom prípade v knižnici má čaká vyše 1700 neprečítaných kníh). Pri tak vysokom hodnotení čakám, že kniha zaujme od začiatku.

jakafe
11.06.2017 4 z 5

Pro tuto klasiku je typické střídání úzkosti z manipulace a nadřazenosti s povzbuzením, kdykoli se dostane ke slovu či činu McMurphy, který všechny tyto taktiky zboří a ještě se Velké sestře vysměje. Snad každý viděl Přelet nad kukaččím hnízdem, takže román bude číst s neveselým vědomím, jak to vše skončí. Přesto závěr knihy obecně vyznívá pozitivněji než ve filmu. Kombajn (i když za cenu velkých obětí) prostě nakonec prohraje. Takže za mě: až se budu dívat na film, pak už s optimističtějšími vyhlídkami - tedy už navždy se vzpomínkami na knižní předlohu.

Čtenářník
09.06.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih. Podle mého mimo jiné o tom, jak pramálo záleží na tom, v jaké situaci či kde se octnete. Jde především o to, jaká je síla vašeho ducha nepodlehnout okolí či svému strachu z něj. Musíme se sami vědomě rozhodnout, jak se na věci kolem nás budeme dívat, a umět se postavit sami za sebe.

P.S. Nejvíce se mi líbila pasáž, kdy McMurphy stojí na lodi, kouká se na všechno kolem a směje se, jelikož ví, že se člověk musí smát věcem, které ho tíží, aby si udržel rovnováhu, aby ho svět nedohnal k šílenství...

martunka
03.06.2017 5 z 5

Pěkný příběh o odvaze. Musím uznat, že nevím, co se mi líbí víc, jestli film nebo kniha.

Manyna
18.05.2017 5 z 5

Když se sejde manipulativní ďábel v lidském těle a buřič, který miluje život v jedné psychiatrické léčebně, začíná hra kdo s koho. Vyhrát může jen jeden. Velmi silný a dojemný konec.

KikinkaV
08.03.2017 5 z 5

Úsměvné situace a smutný konec, který jsem jako správná emotivní žena pěkně obrečela. K této knize nutno jen říct, že je to jedna z nejúžasnějších knih a každý správný milovník knih by ji rozhodně neměl vynechat.

Hary
07.03.2017 5 z 5

Tak to je pecka, a kolo stesti roztacime dal,at to svisti na kluzisti.Mala bere velka dava,komu cest tak tomu slava.McMurphy ze sebe strili jednu kulku za druhou.Mezitim je kniha prokladana nacelnikovou uvahou o tom kdo koho povazuje za blazna(jestli je pro spolecnost akceptovatelny).Paradne jsem se bavil a dost popremyslel.

Haen
26.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha, stále milovaná, léty prověřená.

witko
26.02.2017 5 z 5

Opravdu vynikající předloha pro neméně vynikající film.

kh123
21.02.2017 5 z 5

Po precteni knihy jsem pochopila nektere casti filmu trochu jinak, nez predtim. Kniha i film jsou uzasne, i kdyz atmosfera se trochu lisi. Doporucuji oboji.

LaBrume
20.02.2017 5 z 5

Četla jsem knihu i viděla film a jak už to tak bývá, kniha se mi líbila víc, ač i filmové zpracování je velmi kvalitní a rozhodně stojí za zhlédnutí. Ovšem chybělo mi v něm to, co jsem na knížce zbožňovala, a to Bromdenův pohled na svět, ty jeho schizofrenní představy a sny, které děj o jedné velké vnitřní vzpouře krásně dokreslují.

Kryštofka
03.02.2017 5 z 5

Kniha z vrcholu knižního kopce.

Adamson
30.01.2017 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četl. Fakt skvělé čtení.

Gretka66
26.01.2017 5 z 5

Skvělá knížka.

Scarycrowie
25.01.2017 5 z 5

Bezpochyby nejlepší kniha, kterou jsem v poslední době četla jak po stránce jazykové, tak i co se příběhu týče.

PeterDzurjaník
17.01.2017 5 z 5

Rozhodne jedna z najlepších kníh, ktoré som kedy čítal. Obávam sa, že sa k nej budem vracať a vracať a vracať ešte dlhé roky. A dúfam, že sa nikdy nestane, že by na mňa prestala pôsobiť a ja voči jej obsahu zľahostajnel.