Prelet nad kukučím hniezdom

Prelet nad kukučím hniezdom https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87816/bmid_prelet-nad-kukucim-hniezdom-5ab-87816.jpg 5 2926 375

Čitatelia si Keseyho román asi navždy pamätajú vďaka vynikajúcemu filmu Miloša Formana Prelet nad kukučím hniezdom. Príbehom autor výrazne inovoval typickú situáciu modernej americkej prózy, v ktorej je hrdina síce zabitý, ale zostáva neporazený.

Literatura světová Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

One Flew Over the Cuckoo's Nest , 1962

Lachtaan
15.05.2019 5 z 5

Když už můžu porovnat i s oslavovanou Formanovou filmovou adaptací, kniha pro mě nabírá na ještě větší hodnotě. Přehršel srdceryvných dramatických momentů z knižní předlohy je totiž ve filmu upozaděn až jakousi snahou o komický nádech. A ten jsem po zážitku s Vyhoďme ho z kola ven nebyl ochoten u Přeletu nad kukaččím hnízdem jakkoli přijmout. Z depresivní knihy se nedělá satirická procházka psychiatrickou léčebnou. Podtrženo, sečteno - Keseyho román je jedním z nejlepších titulů, které jsem kdy četl.

LieselM
24.04.2019 3 z 5

První dvě kapitoly mě popravdě vůbec nebavily, ale 3. a 4. jsou doslova zhltla na jeden zátah! V knize jsem navíc našla motivy románu 1984 a novel Stařec a moře a O myších a lidech...pokud máte tyto tři knížky rádi, určitě se vám bude tento specifický román líbit :-)

Disease
11.04.2019 5 z 5

Rozjezd je sice pozvolný, ale finále kulervoucí. Spoustu věcí už jsem si z dřívějška nepamatoval, takže jsem si knihu parádně užil. V brzké době dám znovu film.

Greenfingers
06.04.2019 5 z 5

Když jsem před mnoha lety poprvé shlédl Formanův film, říkal jsem si, že knižní předlohu už ani nemá smysl číst. Myslel jsem si, že díky fantastickému Nicolsonovi bude román jen pouhým "odvarem".
Nakonec jsem se ke čtení nějak prokousal a mohu říct, že toho vůbec nelituji. Příběh vyprávěný indiánským "náčelníkem" dostal najednou další rozměr a působil na mě ještě emotivněji. Pro ty z vás, kteří ještě s četbou tohoto díla otálíte, radím neváhejte a pusťte se do toho.

tlllk
30.03.2019 4 z 5

kniha bola výborná, ale boli miesta kde som sa musel nútiť do čítanie, keď ma hlavná sestra tak žrala, že by som jej sám prekúsal krkavicu...

JosefKomensky
24.03.2019 5 z 5

Uzasna kniha , kteraa se daa vyklaadat mnoha zpuusoby:

Kritika tamniich Pychiatrickyych praktik
Oslava boje jednince proti spolecnosti
Psychadelicky uulet

cela kniha az na vyjimku jedne kapitoly se odehravaa celaa v jakeemsi blyyze neurciteen psychiatrickeem sanatoriu kdesi na americkeem Jihu.

Kniha je naadhernaa pipisnaa a charaktery vetsiny zuucastnenych jsou v nii velice dobre rozepsaany.

Jedinee co se mi v nii nepodarilo najiit byl moment ve kterem nacelniik Smetaak zesiilel a skonicl v onee neslavnee psychiatrickee leecebne .

Marryzlis
24.03.2019 5 z 5

Nemohla jsem se od toho odtrhnout. Fascinující, strhující, silný příběh. Špica.

Madelisi
24.03.2019 4 z 5

Tuto knížku jsem vyhrála kdysi na gymnáziu. Přiznávám, že letošní čtenářská výzva byla mou motivací si ji konečně přečíst.
Odehrává se v zajímavém prostředí, u hlavního vypravěče jsem chvilku pohybovala, jestli je vůbec blázen. Jeho sny mě později přesvědčily, že je.
Zajímavá vizualizace vládnoucího normálního světa - všemu šéfuje Kombajn, ti, co se nepovedli, tak dostanou elektronky do těla.
Co je nádherné, je jazyk. Hodně starý, třeba s moudím jsem se zatím setkala možná pouze v románech odehravajicích se ve středověku :-), když se řekne kotníky, tak si představím ty na noze, rozhodně ne na ruce. Tato kniha se musí moc dobře rozebírat u maturity, je mnohovrstevná.
Jsem ráda, že mě výzva ji donutila konečně přečíst.

VesmirnaOndatra
17.03.2019 5 z 5

...zametanie už pre mňa nikdy nebude to, čo predtým!

Budete si myslet, že něco tak strašnýho se ani doopravdy nestalo, že je to príliš hrozný, aby to mohla být pravda!
Ale pravda to je, i když se to třeba nestalo.

Jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala. (Aj keď priznávam, že som ju dočítala po 10 rokoch aj to až na druhý pokus a už dva dni presviedčam samú seba, že som k nej tak nejak ako dozrela, ale trochu sa obávam, že som sa k nej proste len prezametala)

A áno, film je výborný, Nicholson nezabudnuteľný, dej viac menej kopíruje dej knihy a predsa je kniha úplne o niečom inom.

kytikyti
13.03.2019 5 z 5

Kniha me bavila. Bylo to zajimave tema a prijemna zmena. Mimoradne napsane!

Paidam
13.03.2019 4 z 5

Velmi ctive.

sabina5156
10.03.2019 5 z 5

Příběh vyprávěný z pohledu zdánlivě němého indiána (náčelníka), kterému do života vstoupil muž, který v sobě nosil doposud nevídanou svobodu a vzdor. Vyjma Billyho, Radchedové, Bromdena a McMurphyho jsou charaktery dalších postav popsány jen velmi povrchně. Příběh to ale nijak nepoškodí, jelikož to naopak zdůrazňuje jedinečnost charakteru McMurphyho, který je v knize popsán mnohem komplikovaněji, než ve filmovém provedení. Prostředí psychiatrické léčebny je dokreslováno atmosférou jednotlivých pasáží, což oceňuji, jelikož by mi tam prvek strohého popisu neseděl - ostatně, prostředí samo o sobě v knize žádnou roli nehraje, atmosféra ano. Dílo se snaží zachytit boj, který za život svede aspoň jednou každý z nás. Boj se sebou samotným. A personál psychiatrické léčebny jsou nebezpečné mantinely, které si nastavujeme sami.

david4889
06.03.2019

Tahle kniha mi zářila do obličeje v seznamu maturitní četby už delší dobu, film jsme sice nikdy neviděl, ale okrajově jsem znal zápletku a konec. Celý námět knihy mi přišel velmi zajímavý, tak jsem jí dal šanci.
Můžu vám říct, že jsem nikdy nebyl velký čtenář, ale tahle kniha se určitě zalíbí i každému, který čtení zrovna nemusí.
Napínavý děj, lehké pochopení textu, zajímavý závěr, u kterého vás určitě zamrazí, mnoho rozlišných postav, etc.
Parádní kniha, za mě 10/10

Filomena1961
01.03.2019 5 z 5

Knížku jsem si přečetla před několika lety a silně na mě zapůsobila. Je nejen o svobodě a silné lidské vůli, ale zaměřuje se i na charakteristiku jednotlivých postav, kde svou důležitost sehrála i vrchní sestra, která si svou autoritu dokazovala v některých případech i nesmyslně a krutě. Film i kniha perfektní .

Pan Petr
28.02.2019 4 z 5

Jedna z mých srdcovek. A nejen proto, že to byla moje maturitní otázka a zaválel jsem :-) Ale hlavně proto, že kniha ukazuje, jak je svoboda důležitá, ale jak je zároveň křehká a přestože ji považujeme za samozřejmost, během chvíle o ni můžeme přijít. Ať se jedná o svobodu ducha, o které psal Kesey, nebo o svobodu národa, kterou v meziřádcích do pozdějšího filmu zakomponoval (ve vztahu k tehdy komunistickému Československu) Forman. Jedno z nejdůležitějších děl světové kultury.

sarka45
26.02.2019 5 z 5

Moc se mi do ní nechtělo, čtení o blázinci nebude moc optimistické, říkala jsem si. Navíc jsem kdysi viděla film. Ale nakonec nelituji. Zajímavá kniha. Ukázka moci a neuvěřitelné manipulace. A síly nezlomného ducha, který proti této moci bojuje bez ohledu na důsledky, které z tohoto boje pro něj plynou. Navenek ochmelka, hráč, floutek a rváč, uvnitř však čestný a charakterní člověk. Pěkná kniha. O tom, že bojovat se má, i když to vypadá beznadějně. Že zlu se člověk musí postavit.

hroneczek
23.02.2019 4 z 5

Jak film, tak kniha jsou mistrovská díla.

Dela111
18.02.2019 5 z 5

Po dočtení knihy jsem měla pocit tíhy a smutku jako bych přečetla válečný román. McMurphy tu vlastně něco jako válku vede. Postaví se "velké sestře" Ratchedové, která vládne oddělení a udržuje atmosféru strachu, slepé poslušnosti a zavedených pořádků. V boji o to nejdůležitější, o právo na svobodu, právo na lidskou důstojnost, je ochoten obětovat sám sebe.
Dobře je vykreslená postava vypravěče, indiána Bromdena, přezdívaného Náčelník. Nepředstírá přes deset let, že je hluchoněmý jen proto, aby se víc dozvěděl. Pochopil, že je to bezpečnější. Prostřednictvím jeho vzpomínek postupně pochopíme proč je takový a je to smutný příběh.
Kniha je drsná a tragická, zároveň místy zábavná a dojemná.
Viděla jsem i film, je vynikající. Z knihy jsem si odnesla víc myšlenek. Tady nebudu srovnávat co je lepší, doporučuji oboje.

coppacabana
13.02.2019 4 z 5

Zadané jako povinná četba na Vánoce. Dočtené pár dní po Novém roce po dnech trochu toho volnějšího čtení.
Vždycky se těším, když se pročteme ve škole všemi těmi Chrámy Matky Boží v Paříži a dojdeme k něčemu, co mě baví, co nečtu s klížícíma se očima a jen z povinnosti. Tahle kniha mě bavila - fascinovala svým prostředím, které mě bylo doposud uzavřené. Psychiatrická léčebna se svými pacienty, Velkou sestrou, která připomínala takovou mudlovskou verzi Dolores Umbridgeové, a s McMurphym, který mě chvílemi znechucoval, těšil, překvapoval, ale hlavně bavil.
Na druhou stranu si stojím za tím, že svůj plán, jak dostat Velkou sestru na lopatky, mohl pojmout lépe a třeba by to i dopadlo jinak. Ale jak už se říká, starého psa novým kouskům nenaučíš.

jfialova
11.02.2019 5 z 5

Knihu jsem četla již opravdu dávno, ale dodnes na ni nemůžu zapomenout. Spousta detailů se samozřejmě vypařila, ale jsou i takové, které se mi nesmazatelně vryly do paměti. Film, ač je opravdu dobrý, mne však jako čtenáře knihy zklamal, postavy jsem si sama pro sebe představovala jinak.